IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 31>
Автор
Порака
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 18:29
Pogresno svakjanje. Ako citas vo Kontext,togas jasno sledi deka Isus nikade ni slicno ne kazal na toa deka e Bog,a pravel cuda koj normalen covek nemozel da gi napravi,pa nekoi pogresno i go razbrale.

zarem ova ne e tvoe ????
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 18:33
Originally posted by the king the king напиша:

Pogresno svakjanje. Ako citas vo Kontext,togas jasno sledi deka Isus nikade ni slicno ne kazal na toa deka e Bog,a pravel cuda koj normalen covek nemozel da gi napravi,pa nekoi pogresno i go razbrale.

zarem ova ne e tvoe ????
не е мое! Тоа е од Miralem1. Тој пишува латиница
 
Прочитај го внимателно целиот коментар и ќе видиш дека текстот кој си го зацрвенил е во контекст на тоа што Miralem1 го кажува, а не во контекст на она јас што кажувам.


Изменето од Pravoslavie - 23.Август.2007 во 18:35
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 18:36
Originally posted by the king the king напиша:

za postavenoto prasanje na adzija
izvini malku kasnam.

pa zosto bi imalo poveke bogovi ako bi ja imale istata rabota.

no da ne se vrekeme vo mitologiite na starite narodi,


sepak imame samo eden bog koj sto nikogas ne ziveel na ovoj svet tuku na arsot(svet kade sto zivee bog)

a isa a.s (isus) e covek koj e ispraten do covestvoto da mu go objasni praviot pat koj posle negovata smrt e povtorno izmenet i iskriven po toa kako na nekogo mu pasiralo.


nikogas ne moze da se sporeduva toj velicenstven gospodar koj bil semoken so isa A.S (isus) bideki i zivotot na isa a.s(isus) evo racete na edinstveniot i svemoken bog.

ako ne e vaka kazete dali isa a.s (isus) samovolno krenal ili bog go vozdignal so svojata sila????


не те прашав за митологија. те прашав од филозофска гледна точка: дали може да постои плуралитет на соврешнството и семоќноста?
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 18:40
jas dobro ti kazav zasto bi imali dva boga koi bi ja imale istata rabota.


duri i vo mitologijata imalo poveke bogovi no ne ja imale istata funkcija .   dovolno???


a sega te molam odgovorimi go ti prasajneto sto go postaviv da ne ostane neodgovoreno pa posle da tvrdis kako evangelos za miralem1.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 19:37

E pravoslavie големо%20гушкање Kako si mi ??

Se vrakjame povtorno na istite muabeti,na koi,kako sto kazav,odavna dadovme objasnuvanje.
 
Цитирај Имал логично прашање за Тебе: Ако кажел “Јас сум Бог“ дали погрешно би го разбрале? Тој тоа го кажал меѓу редови со своето однесување. Апостолот кажува дека Исус себе се изедначувал со Бога! Тоа е рамно како да кажал со зборови “Јас сум Бог“.
Da se razbereme,nisto slicno ni megjuredovi ne kazal na toa deka e bog. Ni nalik. Eden od dokazite deka Isus e Bog e i zborot "jas i otecot sme edno" Za da ne go pisuvam celiot text a ako ima potreba ke go napisam,procitaj go nekolku poglavja pred toj zbor pa vidi go zborot vo denesna smisla. Ne rekov deka za da se poveruva deka e Bog trebalo da rece "JAS SUM BOG" Jas velam deka nemalo potreba da kaze ni "Bog sum" nit "covek sum' zatoa sto sekoj si go gledal sto e i koj e i kakov e.
Velime,ako gledame citati vo koi Isus nedvosmisleno se narekuva PROROK,jasno i precizno ni stava do znaenje deka toj e od Boga praten,kako i site drugi proroci,zosto tie citati koi pogore ti gi dadov ne gi zemas za dokaz deka NE E BOG a tolku se JASNI a gi filozofirate nekoi koi ni sami neznaete da si gi protolkuvate.Kako,Isus rekol: "jas bev' ili "jas sum" i ete.... toa im go rekol i sakal da kaze deka e Bog. Ako veruvame vo Trosjtvo togas se site trojca ednakvi i deka site se edno nema pogolem pomalav... dodeka Isus veli BOG E EDEN I EDINSTVEN I NIKOJ NE E POGOLEM OD NEGO. Bukvalno vmetnuvanje na religija od roditeli bez malku vtemeluvanje i potkrepa vo toa sto se veruva. Zatoa i na kraj e daden zaklucok za trojstvoto,deka e NEOBJASNIV FENOMEN.
 
Цитирај
Ова укажува на заедничкото делување на Личностите на Божественото Битие. Укажува дека делува заедно со Отецот. Тој како Една од Трите Личности не делува своеглаво и осамено, туку заеднички со Отецот и во согласност со Него.
 
Ne Pravoslavie... povtorno kaj Mojsie ke otidam. Kako sto Mojsie pravel cuda,taka pravel i Isus. Sekako,so Bozja volja i Bozja dozvola,ne sam od sebe,sto e jasen dokaz deka ne e Bog. I Mojsie pravel cuda i Mojsie vo Imeto na Boga zboruval,Bozja poraka mu bese prenesuvana,,,, no ne velime deka Mojsie e Bog ili Bogocovek ili Slovoto bozje.... BIL COVEK koj imal MOK koja BOG mu ja dal.
„Но јас ништо не можам да правам сам од себе. Како што слушам така и судам, и мојот суд е праведен, оти не ја барам волјата моја, а волјата на Отецот, Кој што Ме пратил.“  (Јован 5:30);           
 
Znaci,isto sto i ostanatite Bozji pratenici.
 
Цитирај 12 Нема спасение ниту во еден друг, ниту има друго име под небото, дадено на луѓето, преку кое мора да се спасиме.”
 
Ova go znam i veruvam vo ova.Nema sto da zapamtam.
 
I za ponataka... ne treba da dlabocis premnogu,samo vidi gi Drugite Bozji pratenici i se ke ti bide jasno. I mojsie od koga pocnal da ja primi objavata do smrtta rabotese vo imeto na Boga.
 
Цитирај
Дали Мојсеј рекол “Јас сум Вистината, Патот, Животот. Никој од вас во ова време во кое живееме јас  и вие нема да дојде до Отецот, освен преку мене“
 
Ne rekol,zatoa sto Mojsie go razbirale a Isus ne go razbirale. Ajde vo kontext toa poglavje:
 
Jovan glava 14
 1 „Да не се вознемирува вашето срце; вие верувате во Бога, верувајте и во Мене! 
(Sto da im kaze Isus ? Zosto ima potreba da im kaze deka ecovek,koga sosema normalno na normalen nacin opisuva deka Bog e drug. Ako veruvate znaci vo Boga,veruvajte i vo mene,jas sum od Nego praten)
 2 Во Домот на Мојот Татко има многу живеалишта; ако не беше така, Јас ќе ви кажев, зашто одам да ви приготвам место.
3 И кога ќе отидам и ви приготвам место, пак ќе дојдам и ќе ве земам при Себе, за да бидете и вие каде што Сум и Јас.
4 А знаете каде одам Јас, и патот го знаете.”
 5 Тома Му рече: „Господи, не знаеме каде одиш! Како можеме да го знаеме патот?”
(ETE ZOSTO ISUS MU REKOL DEKA TOJ E PATOT,NE GO RAZBRALE.TOMA MISLEL DEKA SE RABOTI ZA PAT DO NEKOE MESTO,SELO,GRAD.....  ONA STO IM GO ZBORUVAL E PATOT I VISTINATA PREKU KOJA ZIVOT VECEN KE DOBIJAT.NIE NEMAME NI TROSKA SOMNEVANNJE VO TOA DEKA ISUS E PAT I VISTINA PREKU KOJA MOZE DA SE ZARABOTI ZIVOT VECEN).
6 Исус му рече: „Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.
(STO IMAL POTREBA I MOJSIE DA I GO KAZE OVA ?)
7 Ако Ме бевте познавале, ќе Го познававте и Мојот Татко. А отсега Го познавате и сте Го виделе!”
(ETE ZOSTO ISUS TAKA IM ZBORUVAL,KE VIDIME PONATAKA. ZNACI IM VELI,VI GO OPISAV,VO IMETO NEGOVO SE' STORIV,AKO ME RAZBRAVTE STE GO VIDELE A FILIP POVTORNO):
 8 Филип Му рече: „Господи, покажи ни Го Таткото, и доста ние.”
 
(ZAMISLETE ISUS DA NE PRAVEL CUDA ???? FILIP BIL ATEIST ?? BARAL DA GO VIDI BOGA ZA DA VERUVA,KAKO DA MU GO POKAZE ISUS BOGA NA FILIPA ? PA ZATOA MU VELI):
9 Исус му рече: „Толку време Сум со вас и не Ме позна, Филипе? Кој Ме видел Мене, Го видел и Таткото;
SO DRUGI ZBOROVI,ISUS MU VELI: FILIP BE,USTE KOLKU VREME TREBA DA OSTANAM SO TEBE,TOLKU LI MALKU VERUVAS,AKO SI ME VIDEL MENE SEEDNO KO DA SI GO VIDEL I OTECOT,STO DA TI KAZAM DRUGO? Nisto ne ukazuva na toa deka Isus e Bog. Tuku se maci na sekakov mozen nacin da im objasni,da ne prebaruvaat... pokraj site cuda sto gi storil barale i Boga da go vidat pa gi uci deka Toj i Otecot se bliski,deka otecot e vo nego i toj e vo otecot ,nitu ova e dokaz deka se edno,zatoa sto vo istiot kontext veli deka i nie ke bideme vo nego i toj vo nas:
20 Во оној ден ќе сознаете дека Јас Сум во Мојот Татко, и вие во Мене и Јас во вас.
 
Nema znaci ni tuka sto da se zapamti,sosema e jasno i sosema ja razbirame situacijata vo koja se naogjal Isus so takov narod. So ova stanuva jasno i zosto pravel cuda. Takov bil narodot,NE MU VERUVALE.
 
Za ostanatite Bozji pratenici i ne treba bas mnogu objasnuvanje. Vo sekoj Bozji pratenik ima primer koj go poseduval i Isus. Od cudesnoto ragjanje na Isus i Adem a.s do Cudata koi pa skoro site Pratenici gi pravele.
 
Deka Muhammed a.s e spomnat vo Biblijata,neznam dali smeam tuka da ti pisuvam prorostva ????? Ako sakas,ke otvoram tema,pa da poprajme muabet,onaka,kako sto velis,so Ljubov.
 
Sekoe Dobro.
 
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2007 во 22:05
потсети ме за кое прашање станува збор.

Инаку одговорот твој, не ме задоволи. Поточно ми го потврди сомневањето за капацитетот во кој ќе се движи оваа дискусија.

Ако имаш совршени (повеќе од еден) тие секогаш ќе одлучуваат и ќе делуваат ИСТО! Зошто? Затоа што совршен избор, одлука, постапка и дело во секој даден момент е САМО ЕДНА! Така да ете затоа, Тројството е Единство, иако се три различни форми. Ете затоа не можат да си противречат еден на друг.
Кон врв
Реакт Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Реакт Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2007 во 12:21
Ако Бог е љубов, како што вели свети Јован, тогаш нема љубов кога некој е сам. Тројството е совршена форма за вистинска љубов, онаква како што ни ја опишал свети апостол Павле во Посланието до Коринтјаните, 13 глава.
Можел Христос сам за Себе да каже дека е Бог (всушност и кажал, ама некој треба да прочита), но поважно е што Тој ДОКАЖАЛ! Многумина пред и по Него кажале, ама не докажале. 
Без коментар
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 18:23
tvrdis deka isa     a.s(isus) e bog togas kako moze bog da ne go ima svojot zivot vo svoite race.

a i samata biblija ima mesani stavovi kako na primer

deka bog stvoril se

zarem isa a.s(isus) stvoril se????

deka postoi eden bog

a od druga strana deka i isa a.s(isus) e bog znaci dva


ili isa a.s(isus) e toj edinstven bog ????
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Август.2007 во 18:47
Има контрадикторност во Библијата, само ако се силува текстот. Никаде не се вели дека има два Бога, а и никаде не се вели дека Исус не е Бог. ЗНачи има ЕДЕН БОГ. А Исус е тој Бог. Поточно една од формите во кои тој Бог се манифестира (т.е. објавува) на човештвото.

Реков, сонце  е сонце. Иако има три дела: материја, светлина и топлина. Исто и со Бог.

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 15:02
Se raduvam koga ke vidam pravoslavni hristijani koi si ja poznavaat verata kako sto se belicanka, pravoslavie i sl na niv. sekoja cest. a site onie koi sto ne se potrudile okolku toa da se zapoznaat tocno so PRAVOslavnata vera vo Sveta Troica, si ostanale KRIVOslavni, za zal. sepak, site se sozdadeni od Boga i treba da se sakame, pred se od ljubov kon Gospod nas Iisus Hristos koj ni go zapovedal toa. Gospod da ni go prosvetli razumot i da ja trgne sekoja gorda i suetna pomisla od nas. Amin
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 15:18
Јован 10:30:"Jas i Tatkoto sme edno"

Malce Podole pisuva


"Isus im re4e"Po upastvo na mojot tatko napraviv mnogu dobri dela so koi im pomognav na lugjeto,
Poradi od koi tie dobri dela me kamenuvate?

33 stih:
"Evrejskite Voda4i mu odgovorija:"Ne Te Kamenuvame poradi dobrite dela,tuku poradi Boguhulstvo,Zosto,Iako si covek Se Pravis BOG!"

Podole malce

ISUS Veli:
"Veruvajte im na delata za da svatite,ednas za sekogas deka Tatkoto e vo mene i jasum vo Tatkoto!.

Voa mn jasno kazuva deka e BOG toa znaci edno se.

I veli ISUS:

"jASUM GOSPODAR NAD GOSPODARITE ,I KRAL NAD KRALEVITE".
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 15:24
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Se raduvam koga ke vidam pravoslavni hristijani koi si ja poznavaat verata kako sto se belicanka, pravoslavie i sl na niv. sekoja cest. a site onie koi sto ne se potrudile okolku toa da se zapoznaat tocno so PRAVOslavnata vera vo Sveta Troica, si ostanale KRIVOslavni, za zal. sepak, site se sozdadeni od Boga i treba da se sakame, pred se od ljubov kon Gospod nas Iisus Hristos koj ni go zapovedal toa. Gospod da ni go prosvetli razumot i da ja trgne sekoja gorda i suetna pomisla od nas. Amin
 
Господ ни заповедал да ги учиме луѓето на Неговите заповеди и на Словото Божјо, а не на човечки преданија, цртање икони, поклонување пред икони, целување икони, осветување икони, бизнис со икони. свети водички, поклонување пред лешеви, мирисање на лешеви, целивање на лешеви, молење на светци, молење на Марија, култивизирање на Марија, свеќи, бројаници и ред други работи што Христос НЕ ГИ ЗАПОВЕДАЛ, ниту пак се практикувале во раното христијанство, а од друга страна пак се ХИТ во православието.
Затоа внимателно со зборовите православно и кривославно намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 19:36
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Se raduvam koga ke vidam pravoslavni hristijani koi si ja poznavaat verata kako sto se belicanka, pravoslavie i sl na niv. sekoja cest. a site onie koi sto ne se potrudile okolku toa da se zapoznaat tocno so PRAVOslavnata vera vo Sveta Troica, si ostanale KRIVOslavni, za zal. sepak, site se sozdadeni od Boga i treba da se sakame, pred se od ljubov kon Gospod nas Iisus Hristos koj ni go zapovedal toa. Gospod da ni go prosvetli razumot i da ja trgne sekoja gorda i suetna pomisla od nas. Amin


Господ ни заповедал да ги учиме луѓето на Неговите заповеди и на Словото Божјо, а не на човечки преданија, цртање икони, поклонување пред икони, целување икони, осветување икони, бизнис со икони. свети водички, поклонување пред лешеви, мирисање на лешеви, целивање на лешеви, молење на светци, молење на Марија, култивизирање на Марија, свеќи, бројаници и ред други работи што Христос НЕ ГИ ЗАПОВЕДАЛ, ниту пак се практикувале во раното христијанство, а од друга страна пак се ХИТ во православието.

Затоа внимателно со зборовите православно и кривославно намигнување



REtko se slucuva da procitam nesto PAMETNO NAPISANO t.e: OBJASNETO .... ZArem mora da se TEPAme preku postovi kako nekoi sto me otepaa dodeka davaa replika EvAngelos.. OVa sto go objasni so а не на човечки преданија, цртање икони, поклонување пред икони, целување икони, осветување икони, бизнис со икони. свети водички, поклонување пред лешеви, мирисање на лешеви, целивање на лешеви, молење на светци, молење на Марија, култивизирање на Марија, свеќи, бројаници и ред други работи што Христос НЕ ГИ ЗАПОВЕДАЛ, ниту пак се практикувале во ...MNogu mi se dopaga BRAVOS!
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 22:02
prasajneto e dali isus hristos rekol jas sum bog!!!--rekol!!i toa so ovie zborovi.
filipe celo vreme sum so vas i uste ne me pozna!!!!!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.