IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Света Троица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Света Троица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 26>
Автор
Порака
V.D.A.P. Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај V.D.A.P. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2006 во 20:10

Trojstvoto e tesko razbirliva rabota, osobeno za onoj koj ne go poznava dovolno hristijanstvoto.

Dobro objasnuvanje moze da se najde vo ''razgovorite'' vo knigata ''Zetve Gospodnje'' od Sv. Vladika Nikolaj Velimirovic
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 00:40
Добро, ајде да го возопштиме прашањето: може ли божественото да се прикаже во материјалното и да стане предмет на обожување?
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 00:46
Аџија, Света Тројца е  темата, да те потсетам.
И, да те советувам да го прочиташ мојот предпоследен коментар.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 00:59
Кој си бе ти Мист, да му кажеш на Бог: „извини, ама не ми комлицирај многу со тоа три во еден, оти ќе се збунам, и не можам да го сфатам“ КОЈ СИ ТИ О ЧОВЕКУ, О МРАВКО ВО СПОРЕДБА СО БОГА ДА МУ ПРОТИВРЕЧИШ? КОЈ?

Big%20smile
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 01:03
Аџија, со сета почит,  СИТЕ  сме мравки во споредба со Господ.
И, Господ воопшто не комплицирал со тоа 3 во 1, компликациите се направени подоцна, од христијаните кои незнам КОИ СЕ ТИЕ што му противречат на Господ кога тој вели дека е ЕДЕН а не 3 во 1.
Барам соодветен коментар на претходните мои коментари.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 01:12
Еве тоа ти е коментарот. Ако Бог така се објавил, ние не сме достојни да му кажеме „комплицираш многу“. Не знам како се осмелуваш да му го кажеш тоа на Бога.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 01:16
Originally posted by mist mist напиша:

Аџија, со сета почит,  СИТЕ  сме мравки во споредба со Господ.
И, Господ воопшто не комплицирал со тоа 3 во 1, компликациите се направени подоцна, од христијаните кои незнам КОИ СЕ ТИЕ што му противречат на Господ кога тој вели дека е ЕДЕН а не 3 во 1.
Барам соодветен коментар на претходните мои коментари.






Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 01:17
Бог е Еден.
Отец, Син и Свети Дух.

Ако тоа не може да влезе во твојата (или мојата) мала глава, тоа не е Негов проблем.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 01:19
Originally posted by аџија аџија напиша:

Бог е Еден.
Отец, Син и Свети Дух.


Бог е Еден - Се сложувам.
НО, второво е 3 а не ЕДЕН!

1. Отец
2. Син
3. Свет Дух

Значи 3 а не еден, секогаш ќе останат 3 богови во твојата (и мојата) мала глава, ништо помалку, 3 ТРИ.
Како ги замислуваш Отецот, Синот, Светиот Дух?
И, објасниго Тројството .. те молам.

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 02:23
 
 
Mist koga mojot zbor ne go pocituvas, znaci i mene ne pocituvas...ako ne veruvas na Bozjiot zbor ne veruvas vo Boga....i te molam kako ovde baras odgovor za Sveta Troica koga dali si videl sto pisuva vo vasiot prekrasen citat od koranot...
 
harbur
Сениор
Сениор
Лик
Регистриран: 10.Февруари.2006 Онлајн статус: Офлајн
Пораки: 246
Цитирај harbur Одговорbullet Испратена: 14.Декември.2006 во 11:18
Originally posted by Nela Bella

 
 
POST BY harbur

 

Nastanok na kosmosot

Pojavuvanje na kosmosot ,vo  Koranot se spomenuva vaka:

 

“On je nebesa i Zemlju iz nicega stvorio! „ (Al-An'am, 101)  

EX NIHILO NIHILE-PRAVOSLAVNA DOGMATIKA I PREZEMENO OD BIBLIJATA STO EHEEEEEEEEEEEEEE PORANO NAPISANA OD QURANOT

Sirenje na kosmosot 

 

Originally posted by harbur

“Mi smo nebo mo}i Svojoj sazdali, i Mi smo, uistinu, oni koji ga sire.„ _(Az-Zariyat, 47)
 [/QUOTE]

 
SLEDETE KAKVA GRAMATICNA NELOGISNOST
 
Mi smo nebo mo}i Svojoj sazdali, i Mi smo, uistinu, oni koji ga sire.„ _
 
I QURANOT SE POTCINUVA NA SVETOTO TROISTVO, NAPISANO VO MNOZINA STO SVEDOCI ZA TRITE IPOSTASI
 
 
 
 
Nela, me razocara mislev deka malce vise gi razbiras ovie raboti, samo da te prasuvam :
Velis deka ovie ajeti se prevzemeni od Biblijata , da li znaes ti deka Biblijata veli deka zemjata e ravna ploca? si slusnala ti za Galieo Galilej e zapalen samo za toa deka rekol deka zemjata e okrugla?
sakas citati od samata Biblija?
 
 
 
 Na goooooolemo moe ocekuvawe harbur ne mi odgovori....tuku mi spomna okrugla zemja (planeta)ConfusedLOL
 
 
Neli gledate deka i Muhamed se poklonil na Svetata Trojca...
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Изменето од belichka - 16.Декември.2006 во 02:30
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 02:28
belichka, мислам дека прво е потребно да се наведе од Библијата цитата каде кажува 3 па потоа да се објасни Светот Тројство на наједноставен начин, па потоа да истапиш со коментари за ајетите во к*ранот.
Иначе, те советувам да го средиш твојот цитат, не се разбира што е напишано, каде е напишано, од кого е напишано.
Кога ќе го направиш тоа, соодветно ќе ти одговорам на твојот коментар.
До тогаш, доволно е ова. Благодарам, со почит, мист.

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 02:40
Eve gore go imas citat od koranot bre mist,
 
SLEDETE KAKVA GRAMATICNA NELOGISNOST
 
Mi smo nebo mo}i Svojoj sazdali, i Mi smo, uistinu, oni koji ga sire.„ _
 
 
zasto n e e napisano
Jas sum nebo mok svoja sozdal, i jas sum .....
 
mist be i ********ke ja razberese ovaa vistina a + toa ne ti nametnuvam sveto pismo, i toa so ja neznam da go tolkuvam inaku da vi dojde nekoe starce site ke se pokrstete, amin.
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 06:47
Originally posted by mist mist напиша:

Тројството  НИКОГАШ нема да може да биде објаснето  од никого затоа што НЕМА ОБЈАСНУВАЊЕ. 
Никогаш нема да има 1 Бог туку секогаш ќе бидат 3 БОГОВИ кои се измислени во христијанството и кои истото тоа христијанство го прават религија која нее воопшто монотеистичка.
Едноставно, нема ЕДНОСТАВНО објаснување, се е измешано, нешто како Попара!


Измешано е се во твојата ГЛАВА mist , а не Светото Тројство! Еве ке се потрудам да ти РАЗЈАСНАМ нешто окулу тоа само кога ќе видиш голем пост немој веднаш да избегаш со изговор дека треба да го читаш 1 Недела(како што направи со постот на сард во темата НОЕ И ПОТОПОТ) - ДОГОВОРЕНО?
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 11:01
 
 
Originally posted by belichka belichka напиша:

Eve gore go imas citat od koranot bre mist,
 
SLEDETE KAKVA GRAMATICNA NELOGISNOST
 
Mi smo nebo mo}i Svojoj sazdali, i Mi smo, uistinu, oni koji ga sire.„ _
 
 
zasto n e e napisano
Jas sum nebo mok svoja sozdal, i jas sum .....
 
mist be i ********ke ja razberese ovaa vistina a + toa ne ti nametnuvam sveto pismo, i toa so ja neznam da go tolkuvam inaku da vi dojde nekoe starce site ke se pokrstete, amin.
 
imali nekoj...... Harbur, khaleefah, mist...... nema da zabravam deka treba da odgovorie...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 26>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.