IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Нов државен грб–црвен лав наместо житното поле?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нов државен грб–црвен лав наместо житното поле?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Прашање: Дали ви се допаѓа новиот предложен грб? Дали ја поддржувате промената?
Одговор Гласови Статистика
5 [50,00%]
5 [50,00%]
0 [0,00%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2014 во 16:43
ORKA ZA PRETSEDATEL
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2014 во 16:45
И пак останува на тоа,за мене.
Едно е хералдиката,сосема друго политиката
под притисок на која се наметнува ова.
Исто како што си го сакав првото знаме,
за грб си го сакам жолтиот лав со круна.Тие
ме прават да се чувствувам Македонец.
Знамето некако го изџвакавме,сега најверојатно
и ова.Доволно да ми се зацврсти ставот дека
сите се исти и да уште долги години не се
замарам со гласање.
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2014 во 17:00
orka,istorija e istorija,politika e politika,koga ke gi izmesas dobivas
papaz-janija,so doduse meni ne mi lezi,ali onie so zdrav stomak i nezdrav mozok
ke ja lapnat ko Pop sarma...Mene mi e bitno da iskocime od Zitnata kal,a drugoto
ke go resime sami so Javni raspravi...So vikasr Dedo mi:Uste Petko neroden,kapa mu se skroi...taka da...Fala ti so mi pomogna da ne ispadnam glup...
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2014 во 17:20
Нема да има потреба од дебати...
Знае машинеријата празници се ближат,па ќе си лапаат
сите сарми со винце нема да им чуе за каков закон се донел
што се сменило.или покачило.
Што би рекол Ѓоре после декември доаѓа јануари.
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2014 во 13:06
http://balkani.actualno.com/Albancite-nedovolni-ot-novija-gerb-na-Makedonija-toj-pyk-se-mydri-v-Rilskija-manastir-news_445454.html

Оригиналот на новиот македонски герб го има во Рилскиот манастир





Изменето од д4 б3 - 10.Декември.2014 во 13:07
old d4b3
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 03:41
е што се чудиш толку?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 04:08
хиперболизирам бе

мислев дека е очигледно
old d4b3
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 15:58
Originally posted by д4  б3 д4 б3 напиша:

хиперболизирам бе

мислев дека е очигледно
а поентата ти е...?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 16:21
гербот го вративте - убу

сега и химната да вратитте
old d4b3
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 16:38
Originally posted by д4  б3 д4 б3 напиша:

гербот го вративте - убу

сега и химната да вратитте
немам време за заебанции...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 17:11
ти мое да немаш време ама си е заебаница голема

http://www.utrinski.mk/?ItemID=43086AB41BC29344A572ACE63197DB95

„Кого сака да лаже почитуваниот Жежов кога се обидува натписот знамето на Разловечкото востание „Станите да ви ослобода“ џамбаски да ни го шитне како македонски кога апла се гледа дека е бугарски, односно не е во духот на македонската реченица, туку на бугарската. Впрочем, веќе и врапците знаат дека во Македонија повеќето од професорите на Институтот за историја при Филозофскиот факултет се со бугарски настроенија и така ги вртат, односно насочуваат толкувањата. Самиот факт дека имаше реакции од Бугарија дека лавот е бугарски, а на тоа божем патриотски се надоврза и господин Жежов, демек со бранење на македонски став, ама со бугарска реченица, уште еднаш ја потврдува претходноизнесената констатација“, објаснува Димчев.



дали ке го ставите лавот си е ваш проблем

ама да си знаете дека лавот си е б'лгарски

old d4b3
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 17:36
Изгледа УЧК (т.н. ДУИ) нема да се согласи да биде овој грб, заклучувајте темата.

[lock] ?
Кон врв
svetosparki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Октомври.2013
Статус: Офлајн
Поени: 694
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svetosparki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 17:57
Kaj si bre,Makedonce so govorna maana...Ja stvarno mislev deka nema da se javis,deka ke si go gleas seirot,arno ama,ko so vikase dedo mi-koga mi te jade
gazeto...Nejse...Po sto poznavas Makedonski i Bugarski Lav...Po rikanjeto ili po sto?Mojov e svrten kon Albanija ,a tvojot kon meneli Rika?!Pa neli Sarko ne lae na domasni...I,mojov ima poise vlakna od tvojot,prebroj-ke vidis...Nejse...
I go nema mojot grb u Rilskiot manastir,tuku tvojot...Manastirot si e seuste na
Makedonska teritorija,taka da cesta e nasa da eden do drug opstojuvaat nekolku
grpcinja...Nejse...Nikola Zezov e eden od momentalno najeksponiranite naucnici u MKD,so se baftara so Istorijata na MKD i Sosedite,duri i komparativno...Drugput,slusaj go nego so zboruva,bez da ti cvetaat pred ocite
necii prevodi,citati i kolumni...MKD reformite u literaturniot jazik gi naprai u kasnite 50-ti,taka da odvojuvanjeto od Staroslovenskiot,Srpskiot i nekoj turcizam
ne go baraj u 19 i prvata polovina od 20 vek....Taka da,u poverenje,dobro go baratate Makedonskiot jazik,dobro,sekoja cest na dijalektite,ali zdravje,ima perspektiva u vas...

P.S.MGM prasuese dali da go vadi od spica ili da stava druga zivotinja...


Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 19:06
Originally posted by д4  б3 д4 б3 напиша:

ти мое да немаш време ама си е заебаница голема

http://www.utrinski.mk/?ItemID=43086AB41BC29344A572ACE63197DB95

„Кого сака да лаже почитуваниот Жежов кога се обидува натписот знамето на Разловечкото востание „Станите да ви ослобода“ џамбаски да ни го шитне како македонски кога апла се гледа дека е бугарски, односно не е во духот на македонската реченица, туку на бугарската. Впрочем, веќе и врапците знаат дека во Македонија повеќето од професорите на Институтот за историја при Филозофскиот факултет се со бугарски настроенија и така ги вртат, односно насочуваат толкувањата. Самиот факт дека имаше реакции од Бугарија дека лавот е бугарски, а на тоа божем патриотски се надоврза и господин Жежов, демек со бранење на македонски став, ама со бугарска реченица, уште еднаш ја потврдува претходноизнесената констатација“, објаснува Димчев.



дали ке го ставите лавот си е ваш проблем

ама да си знаете дека лавот си е б'лгарски

ајде бе? само бугарите имаат лав за грб? а да пребараш малце историски како е дојдено до бугарскиот грб кој се користи денес?
...значи пун е балканов со искомплексирани створења насекаде... да се замаравте малце сите со економија, наместо со вакви споредни глупости, супер ќе ни беше

и не е „Станете да ви ослобода“, туку „Станете да ви освобода“, и знамето на востанието не е слично ниту со бугарскииот, ниту со предложениот македонски грб
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,594 секунди.