IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Љубовта БОЖЈА или законот и сознанието?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубовта БОЖЈА или законот и сознанието?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2013 во 23:10
najvazhna e verbata.
a,kako ke go imenuvash "neshtoto" vo koe shto veruvash i ne e taka vazno.
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 00:22



   
Вистинската верба (и вера) е засигурно неопишливо и непроценливо важна, најтесно повржана и неодделива со најважното, иако не абсолутно најважното!


Те молам кликни на некој од плавите зборови, прочитај го целиот капител и размисли (медитирај) за пишаното.



   
Во тоа се состои вистинската Љубов, што не ние Го возљубивме Бога, туку Бог нас не’ возљуби и Го прати Своето Првородено Чедо за да ги очисти гревовите наши!

1 Јован: 4:10




      

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 00:26
Veruvash i se nadevash vo ljubovta se dodeka ne ja spoznaesh.

Deka "TI" si ljubov!



Изменето од viktorija123 - 23.Февруари.2013 во 00:27
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 00:30
да
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 00:33
Originally posted by spiros spiros напиша:




   
Вистинската верба (и вера) е засигурно неопишливо и непроценливо важна, најтесно повржана и неодделива со најважното, иако не абсолутно најважното!


Те молам кликни на некој од плавите зборови, прочитај го целиот капител и размисли (медитирај) за пишаното.



   
Во тоа се состои вистинската Љубов, што не ние Го возљубивме Бога, туку Бог нас не’ возљуби и Го прати Своето Првородено Чедо за да ги очисти гревовите наши!

1 Јован: 4:10




      


spiros,verbata e najmokjnata sila vo chovekot,a koga e pridruzhuvana od iskrenosta,nishto nemoze da ja pobedi.

p.s. ne potrebni se izvadoci linkovii i i sl. zatoa shto veruvam deka nema isto da gi tolkuvame среќа
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 10:22


Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:


spiros,verbata e najmokjnata sila vo chovekot,a koga e pridruzhuvana od iskrenosta,nishto nemoze da ja pobedi.




   
Вербата во Љубовта БОЖЈА е најискрената и највистинската вера во универзумот, а нејзината сила - се мисли на Љубовта БОЖЈА во која што веруваат Чедата БОЖЈИ - ја надминува секоја човечка логика, ум, сознание и вера!         


   


Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:


p.s. ne potrebni se izvadoci linkovii i i sl. zatoa shto veruvam deka nema isto da gi tolkuvame среќа





Ти веруваш дека нема исто да ги толкуваме, јас знам дека никој со никого потполно исто не Ја перципира Вистината, но зарем тоа треба да биде причина да не зборуваме, пишуваме, ... или медитираме за Неа ?

Различноста на перципирањето и толкувањето ги ограничува оние коишто се’уште потполно спијат за Вечното Евангелие БОЖЈЕ , додека оние кои барем 1% на едно “око“ се будни, ги проширува и збогатува!     




Знаеме дека на оние што Го љубат Бога и се повикани по Негова Bолја,
се’ им содејствува за добро!
   

Римјани 8:28




Зашто, се’ е од *Него, според *Него и за *Него
Нему слава во вечни векови.

Амин!
   

Римјани 11:36






Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Veruvash i se nadevash vo ljubovta se dodeka ne ja spoznaesh.

Deka "TI" si ljubov!





Драга Викторија, Евангелието неслучајно ни сведочи дека дури и вистинското сознание е (малку) помалку важно од вистинската Вера, Надеж и Љубов!

Што мислиш, зошто е тоа така?

Зошто Христовата Љубов, Надеж и Вера се поголеми и посилни од секое човечко сознание?   

Дали е редно нашата љубов и сознание да ја израмнуваме со БОЖЈАТА или (како што некои прават) да ја издигаме дури и над Неговата?




Знаењето возгордејува, а љубовта надградува!
Ако некој мисли дека нешто знае, тој уште не осознал како треба да знае.
Ако, пак, некој Го љуби Бога, Бог него го познава!


1 Коринт. 8






       


Изменето од spiros - 23.Февруари.2013 во 10:33
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 10:46
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

najvazhna e verbata.
a,kako ke go imenuvash "neshtoto" vo koe shto veruvash i ne e taka vazno.

spiros,zar ne primetuvash среќа


dobro utro,ubav den големо гушкање
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 11:28

Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

najvazhna e verbata.a,kako ke go imenuvash "neshtoto" vo koe shto veruvash i ne e taka vazno.




Најважна е Љубовта БОЖЈА, а џабе е вербата ако не е вистинската, Онаа која што верува во Совршената Вистина!



Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:






spiros,zar ne primetuvash среќа
dobro utro, ubav den големо гушкање

   


   

Добро ти БОГ дал, зезе!      




   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 17:30
Originally posted by spiros spiros напиша:



Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:


spiros,verbata e najmokjnata sila vo chovekot,a koga e pridruzhuvana od iskrenosta,nishto nemoze da ja pobedi.




   
Вербата во Љубовта БОЖЈА е најискрената и највистинската вера во универзумот, а нејзината сила - се мисли на Љубовта БОЖЈА во која што веруваат Чедата БОЖЈИ - ја надминува секоја човечка логика, ум, сознание и вера!         


   


Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:


p.s. ne potrebni se izvadoci linkovii i i sl. zatoa shto veruvam deka nema isto da gi tolkuvame среќа





Ти веруваш дека нема исто да ги толкуваме, јас знам дека никој со никого потполно исто не Ја перципира Вистината, но зарем тоа треба да биде причина да не зборуваме, пишуваме, ... или медитираме за Неа ?

  

















    

 Љубовта БОЖЈА или законот и сознанието? намигнување



 pishuvame za nea,no ne probuvaj da ja nametnesh tvojata percepcija среќа

Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 17:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

С'е е Едно, само луѓето си умислуваат дека не е така. Од дрвата не ја гледаат шумата, од поединечните парчиња не го гледаат Едниот мозаик. Тоа е мајата, тоа е илузијата која ни се престорува како реалност. Тоа е миљето на синовите човекови, синовитe cвeтовни, тоа е коренот на гревовите и патењето. Осознавањето на Еднобитието создава Синови Божји.

10 Не веруваш ли дека Јас Сум во Таткото и дека Таткото е во Мене? Зборовите што ви ги кажувам, не ги зборувам од Себе; Таткото, Кој е во Мене, Тој ги прави делата.
11 Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене; ако пак не - верувајте заради самите дела.
12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги правам Јас, ќе ги прави и тој. Ќе прави и поголеми од овие


21 за да бидат сите Eдно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат Eдно во Нас, за да верува светот дека Ти Ме испрати.

22 И славата што Ми ја даде, им ја дадов ним, за да бидат Eдно, како што Сме Ние Eдно;

23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во Eдно, за да знае светот дека Ти си Ме испратил, и дека ги љубеше нив, како што Ме љубеше Мене.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14, 17  





Ova jas go tolkuvam kako EDNO(neodeleno) a ne kako "iznad ili ispod".....neednakvo ....i sl.


ps. imam pravo da tolkuvam na svoj nachin.... ili??среќа
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 17:44





Господ е Дух; а каде што е Духот Господов, таму има слобода!




2 Коринтј. 3:17




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 17:58
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

С'е е Едно, само луѓето си умислуваат дека не е така. Од дрвата не ја гледаат шумата, од поединечните парчиња не го гледаат Едниот мозаик. Тоа е мајата, тоа е илузијата која ни се престорува како реалност. Тоа е миљето на синовите човекови, синовитe cвeтовни, тоа е коренот на гревовите и патењето. Осознавањето на Еднобитието создава Синови Божји.

10 Не веруваш ли дека Јас Сум во Таткото и дека Таткото е во Мене? Зборовите што ви ги кажувам, не ги зборувам од Себе; Таткото, Кој е во Мене, Тој ги прави делата.
11 Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото во Мене; ако пак не - верувајте заради самите дела.
12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги правам Јас, ќе ги прави и тој. Ќе прави и поголеми од овие


21 за да бидат сите Eдно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат Eдно во Нас, за да верува светот дека Ти Ме испрати.

22 И славата што Ми ја даде, им ја дадов ним, за да бидат Eдно, како што Сме Ние Eдно;

23 Јас во нив, а Ти во Мене, за да бидат совршени во Eдно, за да знае светот дека Ти си Ме испратил, и дека ги љубеше нив, како што Ме љубеше Мене.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14, 17  





Ova jas go tolkuvam kako EDNO(neodeleno) a ne kako "iznad ili ispod".....neednakvo ....i sl.


ps. imam pravo da tolkuvam na svoj nachin.... ili??среќа

Апсолутно. да


ЕДНОТО е едно. А кога е едно не може да биде пред, после, над и долу. Оти ако е така тогаш не е едно туку најмалу се барем две.

Штом нешто ни се причинува дека е повеќе од едно, тогаш значи не сме го осознале ЕДНОТО. Тоа значи дека и натаму живееме во мајата, во илузијата на фрагментизираното Едно.

Иронијата е што за нас секогаш реалност е  оноа што разбираме и во што веруваме. Ако Светов го разбираме и веруваме дека е збирштина од безброј различни, неповрзани и антагонистички фрагменти, како што ни се манифестира пред нашиот перцептивен апарат во својата материјална форма, тогаш тој е токму таков за нас. Тогаш ние го набљудуваме како таков, го доживуваме како таков, го судиме како таков и никаков друг не ја допира нашата свест.

Таквото доживување во потполност го оправдува постоењето и негувањето на нашето Его, нашата вистина, нашата религија, нашата догма и нашето судење на другите бидејќи токму нашето разбирање и верување е вистината, а сето друго е лага. И тоа е коренот на човековите гревови и патења.

И то е суштината на Исусовото учење обелоденетo во цитатите кои ги постирав во коментарот.

Се разбира, никој не мора да се сложува со кажаното. среќа


20 „Божјото Царство не доаѓа така, за да може да се види;

21 ниту ќе се рече: ‘Еве го тука, или онаму!’ - зашто, ете, Божјото Царство е во вашата средина.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА , Глава  17 















Изменето од Messenger - 23.Февруари.2013 во 18:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 18:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не знам дали верува во реинкарнација.

Тој вели дека додека лечи неговото тело е позајмено од друга душа (во него е влезена друга душа), така што, додека работи со луѓето тој не знае што се случува и потоа ништо не се сеќава. Тоа не е реинкарнација. Можеби може да се употреби зборот обземеност.


Тогаш тој е медиум , човек кој е под влијание на спиритизмот.


Не знам дали е под влијание на спиритизмот, но според неговото кажување тој, по Божје барање и по сопствена желба, е дом на души кои им помагаат на луѓето.

Според резултатите на неговата работа и сведоштвата на стручните лица (лекари) кои од непосредна близина го следат сето тоа, јас би рекол дека најдобро е да не му се лепат било какви етикети на човеков, туку да се посвети нужното внимание и истражување на овој феномен кој практично ни покажува дека премалу знаеме за суштински работи од Светов и премногу сме оптеретени со догми.









 Според библиското гледиште кое е за мене авторитет, тој е типичен пример на медиум и на спиритист , нешто слично како што беше  Баба Ванѓа.
 
Овие луѓе ни самите не се свесни со какви сили си имаат работа . Им прават на другите добро , а самите се измачувани од духовите.


Сепак не сакам никого да осудувам, не мора да значи дека моето мислење е најисправно. Тоа БОГ го знае најдобро .



Се согласувам со твојата констатација дека е феномен . Тоа е посебно интересно за оние кои се изјаснуваат како атеисти, како ќе го објаснат ова што го прави овој човек? 

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2013 во 18:25
Ако пророците тврделе дека го пренесуваат Божјиот глас, ако Исус правел чуда тврдејќи дека тоа не се од него, туку од неговиот Отец, тогаш не знам зошто и Јован не би го правел истото тврдејќи дека не е ништо од него туку е дадено и водено од Бога ?
 

12 Вистина, вистина ви велам: кој верува во Мене, делата што ги правам Јас, ќе ги прави и тој.

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН, Глава  14      








Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.