IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Владата ќе дозволи увоз на стари автомоби
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Владата ќе дозволи увоз на стари автомоби

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 17>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 22:42
bodeti i ninja34 & Zeksi 71 vrlo pametni se vo nivni komentari .....
apsolutno go delam nivnoto mislenje......
kako primer e i eden moj prijatel koj poradi golem merak za mercedes.....
go pogazi svojot ponos ......i zel tugj pasosh......stanal tugj gragjanin.....
kako taka?? koga ti ne si sakal ni na more da im idesh????
.....morav , eden zhivot imam , sve imam ama mercedes nemozham da imam..
no na vakov nachin......ela vidi mi ja lepoticata samo za 3000 evra....
sega so ovoj zakon ..... malku morgen pasoshi.......
veruvajte evropskite patishta se kako shto treba .......proverki redovni...
tie koli ako se stari poradi izminuvanje na godinite .....a se ochuvani......
tie tamu gi menuvat od izdosaduvanje na ista kola ......a ne od neshto drugo
jas mislam deka e dobar poteg....да
mislam deka sledno treba da bide za visokoto obrazovanje....
na ist nachin ni se slevaat mladite nadvor.......so tugj pasosh vo gjeb??



Изменето од bijonse1 - 31.Јануари.2010 во 22:45
Кон врв
bingo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2522
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bingo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2010 во 22:49
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:



bodeti i ninja34 & Zeksi 71 vrlo pametni se vo nivni komentari .....apsolutno go delam nivnoto mislenje......kako primer e i eden moj prijatel koj poradi golem merak za mercedes.....go pogazi svojot ponos ......i zel tugj pasosh......stanal tugj gragjanin.....kako taka?? koga ti ne si sakal ni na more da im idesh????.....morav , eden zhivot imam , sve imam ama mercedes nemozham da imam..no na vakov nachin......ela vidi mi ja lepoticata samo za 3000 evra....sega so ovoj zakon ..... malku morgen pasoshi.......veruvajte evropskite patishta se kako shto treba .......proverki redovni...tie koli ako se stari poradi izminuvanje na godinite .....a se ochuvani......tie tamu gi menuvat od izdosaduvanje na ista kola ......a ne od neshto drugojas mislam deka e dobar poteg....даmislam deka sledno treba da bide za visokoto obrazovanje....na ist nachin ni se slevaat mladite nadvor.......so tugj pasosh vo gjeb??

Кон врв
grujoegotov Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај grujoegotov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 00:45
Originally posted by bingo bingo напиша:

Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:



bodeti i ninja34 & Zeksi 71 vrlo pametni se vo nivni komentari .....apsolutno go delam nivnoto mislenje......kako primer e i eden moj prijatel koj poradi golem merak za mercedes.....go pogazi svojot ponos ......i zel tugj pasosh......stanal tugj gragjanin.....kako taka?? koga ti ne si sakal ni na more da im idesh????.....morav , eden zhivot imam , sve imam ama mercedes nemozham da imam..no na vakov nachin......ela vidi mi ja lepoticata samo za 3000 evra....sega so ovoj zakon ..... malku morgen pasoshi.......veruvajte evropskite patishta se kako shto treba .......proverki redovni...tie koli ako se stari poradi izminuvanje na godinite .....a se ochuvani......tie tamu gi menuvat od izdosaduvanje na ista kola ......a ne od neshto drugojas mislam deka e dobar poteg....даmislam deka sledno treba da bide za visokoto obrazovanje....na ist nachin ni se slevaat mladite nadvor.......so tugj pasosh vo gjeb??

Kakva misla
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 16:55
па ај ,,grujoegotov,, ..........
наместо да паѓаш од кезење од ,,каква мисла,,....
ајде кажи ја ТИ твојата мисла.....ајде
може за разлика од тебе јас ќе ,,плачам,,....
од твое изнесено.....глупчо




Изменето од bijonse1 - 01.Февруари.2010 во 17:02
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 23:46
....немаат можност секако сите Македонски граѓани да си купат кола настаро, од Европското
ѓубриште, но секој крш не е доволно евтин да ги растури Европските еколошко хармонизирани закони,...
што да се прави?,...кога и Премиерот ќе си купи евтина кола од Европското ѓубриште,......,
како да се зачува ПРИРОДНАТА СРЕДИНА!?.... кога Македонците го збираат сиот Европски и
Светски отпад на толку мала површина!.....     
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 02:24
Дали некој се запрашал како ќе се сервисираат тие стари автомобили или пак тоа не е важно? Важно е да се купи евтино, а после ќе се снаоѓаме ако знаеме и умееме.

Продажбата и сервисирањето на автомобили во Македонија не е организирано на она ниво на кое на корисниците ке им се нудат и брзи и ефтини поправки. Нема резервни делови ниту пак има обучен технички кадар. Колку и да е механичкиот дел постојан, сепак и постарите модели кои се нудат на западните пазари се одамна компјутризирани. Бездруго тоа бара дополнителна експертиза.

Во недостиг на се погоре споменато, за секој мал проблем ќе се трча во Грција или Турција и верувајте ќе бара зачителни дополнителни средства, кои не се за подценување.

За оние кои сакаат подетално да го анализираат проблемот би нафрлил неколку дополнителни работи кои мислам дека се нопходни при донесувањето на одлука кога се купува автомобил, за кој нема соодветна техничка подршка на македонскиот пазар.

На запда се продаваат автомобили од цел свет. Меѓутоа успехот на еден производител да продре на новиот пазар и опстане на него зависи од повеќе фактори:

- Цената наспроти квалитетот
- мрежата на дистрибутери
- мрежата на овластени и обучени сервисери
- % на резервни делови

Ако првите три се јасни само по себе, четвртиот фактор мислам дека и е малку познат, барем на пошироката јавнсот.

Имено виснината на % на увезените делови ја одредува судбината на производителот, однсоно неговите модели да пробијат и опстанат на тој пазар. Колку % е повисок толку има повеќе шанси да се опстане на пазарот како сериозен играч.

Пропишан е некој минумум од 5% од вредноста на секој еден автомобил да се стави на располагање во резервни делови. Сериозните игачи често пати си дозволуваат да тој % на резервни делови биде до 30% од вредноста на автомобилот. Се разбира од популарноста и прифатеноста на тој одреден модел.

Тоа овозможува автомобилот да биде поевтин, економски посиплатлив, а рзервните делови практично да можат да се најдат на секое ќоше или искарикрано во секоја една самполсугаа. Несамо што целокупната ефикасност на автомобилот би била на повисоко ниво, туку и резревните делови и понудата на експертиза околу поправките би биле поевтини, односно порифатливи.

Ставете го ова во конетекст на Македонија. Не е само битно да се купи ефтино возило, побитно е да не те чини 3 пати повеќе во текот на неговата употребна вредност.

Како индикација, кога одите во некоја организирана земја, видите што таксистите возат, тогаш со сигурност ќе знаете дека тие возила се најисплатливи на долг времеснки период. Се разбира има и ислкучоци.



Изменето од Platenik - 02.Февруари.2010 во 02:32
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 02:42
Платеник таа забелешка за резервните делови и сервисирањето ти е на место.
Но мислам дека доколку се донесе законот,сервисерите и овластените и останатите многу брзо ќе го увидат тој проблем,и брзо ќе се прилагодат кон новите побарувања на делови.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
bodeti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 606
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bodeti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 02:45
Lele ama ja zatupivteизненадувањеnemalo delovi, nemalo servisi,a za kolite sto gi vozime sega go ima seto toaзбунетостpa toa se isti modeli na koli koi gi kupuvame od salonite i koi gi uvezuvame so limit do 5 g starost,poglednete niz ulicite da vidite sto se vozi i nemojte da go tupite tolku.Prema vas sega izleguva i deka poradi nesposobnoto ni zdravstvo ne treba ni da se ragame,ke nema koj i so sto da ne lekuvaгазење%20од%20смеењеdajte mi mene izbor da mozam da si izberam automobil 10 g star i da si go doteram ko site sto go imaat toa pravo vo evropa i kolku ke me kosta i koj ke mi go odrzava e moj problem,kako dosega taka i odsega.изненадување
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 04:14
Stvarno epten go zatupivte so ova rezervnite delovi. So vika Bodeti, moj problem ako mi se rasipe kolata. Ene go Solun, evtini delovi kolku sakas. Sega i vo Bugarija ima kolku sakas i kakvi sakas delovi. Nikogas ne sum dozvoluval da me dupat nasite "ovlasteni serviseri", so nivnite naduvani ceni.

Изменето од Анастеа - 02.Февруари.2010 во 11:49
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Senzor Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Ин ту ит ивен

Регистриран: 31.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Senzor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 04:26
Нема да биде проблем за резервни делови, половни делови ќе има повеќе од што ни треба. Зарем мислите ако е ново квалитетно е. Го мењам калосов 2007 за ....дајте понуда
Живеј, и остави да живеат.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 05:22
Muabetov so rezervnite delovi ne vi drzi voda... ispagja kako da ke uvezuvame koli od americki proizvoditeli za americki pazar... denes e najlesno da se najde delovi za vozila stari do 20 godini.. mnogu e potesko da najdes delovi za modeli koi se 2-3-4-5 godini stari ili modeli koi odamna zbiraat prasini vo muzei...
Koj mehanicar denes nemoze da najde del za Golf 4, Golf 3, Ford Mondeo, Opel Vectra, mercedes 124, mercedes c klasa... tie delovi kade i da se zavrtis ke gi najdes.. original ili kopija.. a voedno i nasite ovlasteni servisi odamna se obuceni da servisiraat vozila so vgradeni kompjuteri.. ako mozat da servisiraat mercedes od 2008 so slozen procesor i kompjuter na nego, zosto da nemozat da servisiraat E klasa od 1998 godina...A kako najinteresen podatok e toa sto sekoj proizvoditel za odreden model ima rezervni delovi i do 25 godini otkako ke go ukine proizvodstvoto na toj model, a da ne praime muabet za brakjata od turcija koi stancaat delovi kako da se Olips bonboncinja...
Iskreno Makedonija i vaka i taka ke se zagaduva... Dali so Euro 2 ili bez Euro standardi toa e drugo prasanje.. Ako jas se prasuvam poarno da se uvezat vozila so minimum EURO 2 crven standard otkolku da se vozat vozila na karburator bez katalizatori i lambda sondi. No muabetot e dzabe e se, dokolku se davackite 2 pati pogolemi otkolku samoto vozilo kupeno vo EU....
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 05:26
I uste nesto.... Ako vekje kukaat nasite ovlasteni dileri i uvoznici deka ke ima padne prometot, neka razmislat malcite istite tie, da gi simnat marzite od najmalku po 1500 evra po vozilo, i vladata neka gi namali davackite za uvoz na novi vozila.. Pa taka koga cenata na eden CHEVROLET SPARK ke dostigne realni 4200 eur, togas jas prv nema da kupam vozilo so pominati 200 000 km, tuku ke odam vo salon i ke si nabavam novo vozilce so garanten period... A dotogas, nekako prodolzat da kukaat i ako sakaat i kamen okolu vratot neka si vrzat i neka si dzitnat u vardar site do eden, zasto od parite na lugjeto izgradija privatni imperii sopstvenicite na kompanii koi se uvoznici na novi vozila.... 
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Senzor Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)
Ин ту ит ивен

Регистриран: 31.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 85
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Senzor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 05:35
Со преполовен данок и акциза, ќе има зашто да се радуваме...до тогаш
Живеј, и остави да живеат.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2010 во 05:49
eeeeeeee... ama na nekoj od gore slatki mu se paricinjata... nema vekje sto da se zima od narodot, pa daj ke zbirame sega troskite...... lazi gi so kolite, lazi gi so cigarite, zbiraj aracot i gitla pravac na BERMUDA.......
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,282 секунди.