IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто учиме, кога блага веза немаме?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто учиме, кога блага веза немаме?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
Автор
Порака
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 11:03
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Дејан, ја не сваќам, како учењето ти го затапува умот?изненадувањеИ те исклучува од реалноста???изненадување

Многу лесно!Се задлабочуваш во некоја наука и почнуваш сериозно да ја изучуваш,ништо друго ни знаеш ни те интересира и затупуваш на сите останати полиња...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 22:40
е денеска стварно ми дојде преку глава лутиналутиналутина 
 
кај дремам на школо од 13ч до 19ч,... кај дремам на часови,... кај се сите испозанесени, испогубени и не се знае кој јаде кој пие а кој плаќа,.... на часевите..... идам дома и имам еден куп непотребни работи да ги учам..... латински наставки од 1235 деклинација по ред лутина да бе, тоа ќе ми треба еден ден на работа - деклинации лутина
 
па добро бе мајка му стара, сета креативност што ја имав, волја, желба и се по список, се ми исцицаа,... не знам, која е логиката да се учело се по книгине, па треба ли ние да оформуваме ставови,... треба ли свои размислувања да имаме, или ако по книгата е лево па десно, и јас морам така да го научам, не го признаваат поинаку... знаат тие како треба, предаваат од 60та година и досега знаат како е ,,најдобро,, гледајте само ПРАВО, само во КНИГАТА, ни лево ни десно не смеете да испаѓате од напишаното учете го тоа НАПАМЕТ не
 
иде крај година - сиот труд паѓа во вода, иде тате, мама и бате на шо ти знам кого, и тој шо ти знам кого мине со мојот просек лутина
 
јас можеби не знам зошто учиме ама блага веза немаме, ама дефинитивно не знам зошто седиме на школо а ништо не научуваме
 
и после, зошто сите бегаат од македонија..... т.е. сите оние кои го преживеале лавиринтот таканаречен образованието не
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 22:48
Originally posted by BisernA BisernA напиша:


па добро бе мајка му стара, сета креативност што ја имав, волја, желба и се по список, се ми исцицаа,... не знам, која е логиката да се учело се по книгине, па треба ли ние да оформуваме ставови,... треба ли свои размислувања да имаме, или ако по книгата е лево па десно, и јас морам така да го научам, не го признаваат поинаку...

НеНи ја прават истата финта што му ја прават Американците на своите деца,го користат образованието како алат за затупување на младината што ја прави далеку по подложна на идните пропаганди.

Најголем проблем е тоа според мене со образованието наше,не се развива аналитичко размислување.Уште од мал ме учеа на школо дека не треба да прашувам зошто туку само да го прифатам тоа што ми се кажува такво какво што е.Не треба да размислуваме во врска со материјалот,не треба да оформуваме ставови,не треба дури ни да го разбираме-треба само да го меморираме и да го прекажеме-формула за успех во образованието овдеБуквално како да ти вели некој-нема ти што да размислуваш ти само копај-јас ќе мислам за тебе...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 22:53
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Originally posted by BisernA BisernA напиша:


па добро бе мајка му стара, сета креативност што ја имав, волја, желба и се по список, се ми исцицаа,... не знам, која е логиката да се учело се по книгине, па треба ли ние да оформуваме ставови,... треба ли свои размислувања да имаме, или ако по книгата е лево па десно, и јас морам така да го научам, не го признаваат поинаку...

НеНи ја прават истата финта што му ја прават Американците на своите деца,го користат образованието како алат за затупување на младината што ја прави далеку по подложна на идните пропаганди.

Најголем проблем е тоа според мене со образованието наше,не се развива аналитичко размислување.Уште од мал ме учеа на школо дека не треба да прашувам зошто туку само да го прифатам тоа што ми се кажува такво какво што е.Не треба да размислуваме во врска со материјалот,не треба да оформуваме ставови,не треба дури ни да го разбираме-треба само да го меморираме и да го прекажеме-формула за успех во образованието овдеБуквално како да ти вели некој-нема ти што да размислуваш ти само копај-јас ќе мислам за тебе...
 
 
токму така !!! само ти затупувај се во материјалот... добро е тоа за тебе.... за твоите деца....  па еден ден ќе работиш, пари ќе зимаш за ова што си го учел лакомост
 
глупости нене
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 22:56
Не дај боже да напоменеш ако нешто нема логика-тогаш во три лепе ќе те отераат!Го поткопуваш афторитетот нивен...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 12:15
Не застанувам на страна на просветниот кадар ( заради тоа што е факт дека многумина залутале во професијата) но сепак малку реално треба да ги гледаме работите
- тие само работат по однапред утврдена програма
- фондот на часови, како и времетраењето го одредува државата
- интересот на учениците е различен во зависност од афинитетот, што укажува дека мора да има задолжителни и  изборни предмети.
Има многу фактори кои влијаат на реализацијата и усвоеноста од страна на учениците.
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 13:07
Не ни реков дека се криви професоритеОбразованието ни функционира на таков начин и најголема кривица имаат тие што го направија такво-мон и бро.
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
ato Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ato Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 17:16
Најголема вистина.
Учиме за професорите да земаат плата, за владата пере пари преку образованието, за да не бидеме на улица, за да не....
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 15:11
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Vaka, moite drugari od 8mo sega site se na sekoja strana i koga gi prasham shto ocenki imaat, site 2,3,4,5,6,7 edinici, kaj nas vo shkolo od nashiot smer imame 3 klasa kade shto ima samo edna uchenichka so site petki i prosto se prashuvam zoshto odime na shkolo?

Da uchime sigurno ne e, bidejki se gleda i koga staneme na tabla i vo svidetelstva.
Da se tepame ne ni davaat ne brkaat odma vo drugo podalechno uchilishte.
Da ni pomine samo denot pak ne biva bidejki tamu denot mine premnogu sporo.

Zoshto uchime koga ne mozheme da nauchime?изненадување




Сине, можете да научете, ама не сакате среќа  Па нели ве праќаме на школо за да учете, а не да се тепате ? збунетост

А од една страна се виновни и наставничките кои без искуство се ставени на работа , па ќе им треба време додека да се навикнат.

Ако треба нешто помош, пиши ми на лп., па ќе им речам на другаркиве мои да ми ги дадат тестовите кои ќе ви се паднат па ќе ти ги пратам

За наши луѓе нели сине ?  Па ова е Македонија, тука се е можно намигнување
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 16:49
„па добро бе мајка му стара, сета креативност што ја имав, волја, желба и се по список, се ми исцицаа,... не знам, која е логиката да се учело се по книгине, па треба ли ние да оформуваме ставови,... “

-ееее! исто и јас мислам.

Учам пошто ќе ми треба, имам блага веза од работите, ама што ќе ми е кога рецка не маваат на знаењето, хоби им е само кецови и минуси да стават и да изиграваат авторитет.
едит:

да додам: професорката по хемија, буквално ми ја исцица целата љубов кон хемијата и целата желба за учење на истата.
Гад жена!



Изменето од Tiggy Vicious - 05.Јануари.2011 во 12:29
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 17:23
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Верувам во еволуцијата како природна работа, ама не верувам дека така сме настанале ние, овакви какви што сме.
Не може мене она да ме убеди дека сум високо развиен мајмун!

А ако веќе ме убедува...
Бар нека ме убеди како што треба...

 
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 18:56
...za da nemash ...ushte popblaga veza,...od nishto !голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 19:08
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Верувам во еволуцијата како природна работа, ама не верувам дека така сме настанале ние, овакви какви што сме. Не може мене она да ме убеди дека сум високо развиен мајмун! А ако веќе ме убедува... Бар нека ме убеди како што треба...


 



Aј бе не зезај...
Ајде де, така е.


Онака, од еднаш бум! И текнало на материјата да направи планета со услови прилагодени за живите организми кои ќе ја населат. Се појавиле најситни па еволуирале во нешто поголемо.

Тоа беше муабетот.

Учам медицина, најосновното сега, ама од она што го гледам и што го учам...
толку сложени механизми...
и толку сихронизирано да работат...

не ќе да е само еволуција.

Почнувајќи од обично придвижување на раката, значи од обична мускулна контракција... до покомплицирани работи... не настанало тоа самото од себе. Не верувам. Мора да има некој кој го направил тоа толку совршено.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 19:12
Ах Тиги.... ти длабоко си навлегла во учењево...изненадување
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.