IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - "ФАЛА БОГУ ШТО СУМ АТЕИСТ"!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"ФАЛА БОГУ ШТО СУМ АТЕИСТ"!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 18>
Автор
Порака
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 15:34
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Polzhavche, na vernicite e obvrskata - koga se vodat vakvi razgovori da dokazhat za postoenjeto na Boga, a ne na ateistite. Znachi, ako veruvash vo neshto treba da dadesh validen odgovor baziran na izdrzhani fakti zashto veruvash. Ateistot ja nema obvrskata da dava dokzi , kako shto nekoj ovde na prethodnata strana pobara. Razbitash?


Изгледа ти не си разбрал Марко.
Верниците (барем православните)не се опседнати со докажување на Божјото (не)постоење.
Тоа за нас е од второстепена важност зашто ние ЗНАЕМЕ дека постои Бог.Но исто времено велиме дека веруваме зашто Бога не сме го спознале суштински(зашто се уште сме со гревови).Но ако веќе атеистите запнале со докази има и докази, на пример чудесните исцелувања на болни и демоноопседнати преку светите мошти и икони.
Но ако и ги смомнеме сите тие докази атеистите ќе кажат абе тоа поповите ваши ве лажат така да целава работа ми личи исто кога јудејците му се смееле на распнатиот Христос и му веле ај симни се од крстот па ќе поверуваме во тебе..и нели Христос не се симнал,зашто ако се симнал они би морале не да поверуваат туку да ЗНААТ дека он е Бог.(но нели со тоа би им ја нарушил слободнат воља да го   одбијат Бога и затоа не им ја исполнува саркастичната желба)
Е сега истата работа пак се повторува само со нови уцесници.. ај покажете ни го Бога во кој вие верувате па дури тогаш и ние ќе поверуваме.
Христос не се симна од крстот а нашите докази за постоењето божјо сигурно нема многу да бидат прифатени од атеистите.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 15:46
Ovaa tema povtorno prejde na nekakvo dokazhuvanje, kako onaa "Dali postoi Bog?"

Pravite dupka vo voda...

Vernicite veruvaat deka Bog postoi.

Nevernicite veruvaat deka Bog ne postoi.

I ednite i drugite samo veruvaat i nikoj ne mozhe da podnese nikakov fakt kako dokaz za svoeto veruvanje. Nitu ednite ne mozhat da go dokazhat, preku sekoe somnenie, Bozhjeto postoenje, a nitu pak drugite mozhat da go storat istoto za Bozhjeto nepostoenje.

A za toa, deka sekoj "fala Bogu" e srekjen so svojot izbor, e mnogu ubava rabota.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 15:54
sega istoto go napisav tamu
neznaejki deka si pisal i ti tuka

postojat DVE VISTINI
големо%20гушкање


Изменето од anakin - 26.Мај.2009 во 15:54
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 15:56
zatoa predlagam
naslovot da stoi

fala Bogu sto sum vernik, i fala"Bogu" sto sum ateista

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 16:03
Мало појаснување анакин..Христијаните веруваат во ЕДНА(нема друга ниту повеќе), АПСОЛУТНА(не релативна) ВИСТИНА.
И специфично за христијаните е дека под терминот вистина подразбираме личност а тоа е Богочовекот Христос.
Кој сам рекол Јас Сум ВИСТИНАТА,патот и животот.(не ми текнува сега кој стих беше ама ми ја сфаќаш поентата).
Додека многу често во секојденвниот живот под различни вистини се подразбира всушност различна перцепција на настаните.Според мене тој и тој настан е позитивен но според тебе е негативен.Нема тука две вистини туку две различни перцепции за еден ист настан.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 16:16
ааааааааа не
не е така
вистина е една и секогаш ќе биде една осим ако незборуваме за
филозофија, уметност и кулинарски вкусови

ако, зборуваш за религија како перцепција, тогаш таа ќе спаѓа во една од овие категории

затоа што вистина е дека половина од сто е 50... нема тука перцепција
вистина е дека  тежината на едно тело зависи од масата и гравитациона слиа тука нема перцепции

ако сакаш да поставиш вистина за постоење на Господ , треба да ја пресметаш , или докажеш со некој закон
ако зборуваш како перцепција тогаш БОГ е филозофија

е????


Изменето од anakin - 26.Мај.2009 во 16:18
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 18:28
Ahmar, kako shto vo povekje navrati napishav, kje povtoram, inetov e skromen medium i vakvi suptilni temi teshko se razbiraat.
Kako prvo i osnovno, sakam da im se izvinam na site pravoslavni vernici zatoa shto gledam moiute postovi imaat malku pogolema doza na svezh planinski vozduh od koj mozhe da se dobie i nastinka. Ok, shala na strana, ne sum vernik i crkoven po standardniot "terk", no sepak od aspekt na veroispovesta sum pravoslaven. Do tuka e jasno.

Moite postovi provociraat diskusija, ne vo smisol da negira nechie postoenje, tuku kritichko - analitichki presek na ona shto velime deka e religija....povtoruvam, kritichko – znachi posochuvanje i debatiranje za sushtinskite crti, a ne kritizersko – koe znachi omalovazhuvanje… no gledam teshko se izleguva od matricata...

Ajde za da ne bidam razbran pogreshno, da ne rechete sega pravam hula na Boga, kje se obidam da objasnam so eden svetoven primer ( ova svetovno mi e chudno, ama sepak ajde so vasha terminologija kje se posluzham) vo forma na parabola:

Vo izminatiot sistem - samoupraven socijalizam, vtorata polovina na 80te, koga se olabavija stegite, pocha poslobodno da se debatira za sistemot. No sepak matricata beshe taa, nemashe mrdanje nadvor od nea, i chudno beshe, zashto seushte po nekoi prashanja koi deluvaa nelogichki, ( chitaj neizdrzhani) postoeshe svoevidna zabrana - tabu. Osobeno vo prviot oddel na opsht. reprodukcija, okolu motivot, t.e. koja e dvizhechkata sila, nemashe validno objasnuvanje.
Se ukazha perfektna prilika, da ni dojde eden vrven profesor od svetska klasa - Branko Horvat, imashe edno predvanje na postdiplomski.
Za vreme na predavanjeto, koe beshe dosta interaktivno, a beshe vo vrska so OZT ( pretpijatie firma i zashto toa postoi, doktrinaren prsitap) koristam prilika koga go posochi amerikanskiot ekonomist Philip Kotler, i go prashuvam profesorov:
Zashto povekje ne ja razrabotime definicijata i pristapot na Kotler, koja vo osnova e daleku porealna i konceptualno poizdrazhana, a ne samo informativno da se napomene, a tolklu se zadrzhuvame vo detali na Kidrich i Kardelj - ovite koncepti, ( koi bea daleku poskromni, idealistichki i magloviti - ova togash sesuhte beshe zabraneto da se kazhe, iako site go znaevme).
Horvat, se nasmevna, i veli:
Kolega, vie ovdeka ne ste dojdeni da ve nauchime da bidete slobodni i kreativni lichnosti - da go dobiete semeto na zanenjeto, tuku da mu sluzhite na opshtestvoto - da bidete vo funkcija na dadeniot opshtestven mig.
Napravi mala pauza, pa dodade, taka e i vo Anglija, vo Francija, ne se sekirajte, i tie ne uchat Bog znae povekje...

Ok, ushte ednashka izvinuvanje do site pravoslavni i drugi vernici na forumov dokolku im gi povrediv verskite chuvstva i ubeduvanja.

Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 18:28
Марко, она што е Апсолутно, не може критичко - аналитички да се разгледува. А Бог го познаваат оние во чии што срца пребива Царството Небесно.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 18:30
Dobro kazhano makarios.

Apsolutnoto (dokolku postoi) ne mozhe da se analizira i da se razbere od nekoj sto ne e isto taka apsoluten (od isti prichini jas sekogash argumentiram protiv proglasuvanjeto "svetci").

Stom e toa taka, togash normalno e deka Bog nemozhe da se argumentira i da se analizira za da se potvrdi ili pobie. Ostanuva samo mozhnosta da se pochuvstvuva i da se dozhivee.

Koj ja imal mozhnosta da Go dopirne na toj nachin, toj veruva vo Negovata iminencija (bez obzir kako si ja pretpostavuva i objasnuva), koj nemal takva mozhnost, toj ne veruva.

I seto toa e vo red. Na sekomu mu e dozvoleno da si ima svoi iskustva.

Ednostavno, neli?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 18:36
Originally posted by makarios makarios напиша:

Марко, она што е Апсолутно, не може критичко - аналитички да се разгледува. А Бог го познаваат оние во чии што срца пребива Царството Небесно.



SEGA GO PRETERA
A TOA ALEGORISKI...............
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 18:44
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dobro kazhano makarios.

Apsolutnoto (dokolku postoi) ne mozhe da se analizira i da se razbere od nekoj sto ne e isto taka apsoluten (od isti prichini jas sekogash argumentiram protiv proglasuvanjeto "svetci").

Stom e toa taka, togash normalno e deka Bog nemozhe da se argumentira i da se analizira za da se potvrdi ili pobie. Ostanuva samo mozhnosta da se pochuvstvuva i da se dozhivee.

Koj ja imal mozhnosta da Go dopirne na toj nachin, toj veruva vo Negovata iminencija (bez obzir kako si ja pretpostavuva i objasnuva), koj nemal takva mozhnost, toj ne veruva.

I seto toa e vo red. Na sekomu mu e dozvoleno da si ima svoi iskustva.

Ednostavno, neli?
 
 
oh, mesi...ti si ko mesijaголема%20насмевка...koga site bi imale trpenie i razbiranje ko tebe...збунетостsvetot bi bil poubavголема%20насмевка


Изменето од lane62 - 26.Мај.2009 во 18:45
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 18:52
da
a najdobro od se e so me trpi mene плазење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 19:30
Jas se chuvstvuvam prekrasno koga se druzham so vas.

Za mene tokmu vie ste Bozhjata manifestacija vo nejzinata sovrshenost.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 19:51
e, da ,..a , nesovrshenostite gi,..banirash !,..neli,..?намигнување,................забава
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.