IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Монотонија во врската или бракот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Монотонија во врската или бракот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
Автор
Порака
ohriganka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ohriganka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2006 во 16:13
A sto pravi Hektor tolku mnogu sto ne mu e monotono?
Кон врв
Dana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3018
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2006 во 16:15
heki e takov sizik, da nema sansi da ti bide dosadno so nego..
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2006 во 16:17

taka taka

во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
engie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Zimbabwe
Статус: Офлајн
Поени: 2775
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај engie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2006 во 16:19
Originally posted by hektor hektor напиша:

vcera gledav eden ubav film , mazov i zenava odat na havai da im bide romanticno i ovaj vodicov im vika ako ja nemate romantikata vo vas ne ocekuvajte da ja najdete nitu ovde nitu bilo kade na svetov , ako se sakas nema dosada
 
 
A koj e toj fil ako moze da znam?
Кон врв
babyy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај babyy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2006 во 16:32
Originally posted by hektor hektor напиша:

vcera gledav eden ubav film , mazov i zenava odat na havai da im bide romanticno i ovaj vodicov im vika ako ja nemate romantikata vo vas ne ocekuvajte da ja najdete nitu ovde nitu bilo kade na svetov , ako se sakas nema dosada

И јас го гледав истиот филм мислам дека се викаше 7 дена и 6 ноќи ...така некако

Изменето од babyy - 03.Август.2006 во 16:32
Кон врв
engie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Zimbabwe
Статус: Офлајн
Поени: 2775
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај engie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2006 во 16:34
a ime na filmot bre luge?
Кон врв
ohriganka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ohriganka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2006 во 16:48
filmot bese vcera na sitel mislam - so edna plavusa i onoj od "Friends" a harison Ford bese pilotot koj gi odnese na ostrovot i na kraj ja lapna devojkata
Кон врв
engie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2005
Локација: Zimbabwe
Статус: Офлајн
Поени: 2775
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај engie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2006 во 16:50
Aha go znam toj film.Fala.
Кон врв
maja 30 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Август.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja 30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2006 во 11:57
ne e brakot monoton tuka se drugi problemi kako što e čuvanje na deca obezbeduvanje na krov nad glav ašto sega barem nie mladite teško možeme da si go obezbedime oti onie ubavite vreminja zaminaa vospituvanje na deca brzoto tempo na život i dr no monotonijata vo brakot vo nikoj slučaj ne smee da se javi i dokolku se javi togaš pomoe mislenje toa e kraj na samiot  brak
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2006 во 12:06
sekoj maz do 35 godina razmisluva na eden nachin... a posle toa se menuva... istoto e i kaj zenite...

za da se razbie monotonijata vo brakot ne e potrebno mnogu... dovolno e da si obratime poveke vnimanie eden kon drug...

Eden kolega mi veli:
- najtesko mi e doma koga moram so zenata da pravam muabet.... ????

Inace edno e sigurno ... ne e vazno covek dali e bogat ili siromav (mislam na pari) tuku dali e bogat ili siromav po duh.. !!!
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2006 во 12:47
Molkot, ne razgovorot so partnerot se glavnite vinovnici za zapocnuvanjeto na krizata vo brakot.Istoto go imam slushnato, no samo vaka kazano: -toj zamene e stranec, jas ne go gledam, a ne da razgovarame..!
Ako partnerite ne zapocnata da razgovaraat za toa sto se slucuva vo brakot a pocnat da begaat od ona sto gi sovladuva i pobeduva a toa e monotonijata, togash toj brak ke stane mrtov brak, brak koj nema da funkcionira, ke premine vio edno izmacuvanje da si do partnerot, ke pocnesh taka receno da "begash" od nego a toa ke tlee tlee i ke dovede do sogoruvanje na se sto pred toa sme go gradele.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2006 во 13:23
Monotonijata ja stvaraat mazot i zenata ....

Za da nema monotonija potrebno e i dvajcata da se potrudat... inaku nemoze...
Кон врв
cecka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај cecka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2006 во 18:45
dokolku ima ljubov i razbiranje, nikad nema da ve fati monotonija.Dobro rece marco antony, i bogatstvoto na duhot...go osmisluva i go nadgraduva brakot na cvrsti temeli.... se drugo e gola voda... pro forma...jas toa ne bi mozela da go podnesam.... 
moze da si se pofalam za primer, i posle 21 godina brak, nikogas ne me ,,napadnala,, monotinijata....
Sin mi... pred nekoe vreme  se sretnal so kerkata na  moi prijateli, koi izmonative 20 godini se vo teska monotonija, i mi veli  deka polovina cas i raskazuval kolku ubavo i zabavno si pominal so nas na odmor, a taa na prasanjeto sto pravat nejzinite odgovorila -NISTO.
Najtragicnoto za eden brak e da se okarakterizira so NISTO...osobeno ako decata mislat taka
covek uci dodeka e ziv-OD MENE
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2006 во 11:44
Mnogu podolgo obrazlozenie vajda nema da vi zdosadi da go citate..:))

Zaljubenosta e euforija, koga eden so drug sme opsednati, koga zelbata e pregolema da sme eden do drug, a koga sme zaedno kako da sme vo rajot.Koga se drzime za raka, cuvstvuvame kako krvta tece niz samo edna vena.Mozeme da se baknuvame bez kraj dolgo strastveno..od seto ova i se pottiknuva zelbata za zasnovanje na brak koga ova preminuva vo ljubov.Deka seto ova ke trae vecno, deka ovaa euforija od ljubovta e ona vistinskata, ke ne drzi se dodeka smrtta ne ne razdeli.Nisto ne moze da se popreci megju nas i nisto ne moze da ja zagrozi ovaa ljubov.

Primetuvame deka nekoi bracni parovi go izgubile ovoj oset no nas nema ova da ni se sluci zosto nivnata ljubov ne bila onaa vistinskata..taka barem mislime, no..
Nazalost vecnoto zaljubuvanje e izmishljotina a ne fakt.Po nekoi istrazuvanja koj gi procitav, ovaa ljubov moze da trae i do dve godini a ako nekoj ja otkrie tajnata na ljubovta moze da opstoi i malku podolgo.Tajna??A koja e tajnata, se prashuvam?! Zarem ljubovta treba da se procenuva kolku e izdrzliva po anketi??


E sega dobrodojdovte vo BRACHNATA STVARNOST..... kade sto vo umivalnikot sekogash ima vlaknenca posle upotrebata na mashinkata za bricenje,a ogledaloto ima mali beli damki od penata za bricenje,kade sto wc kapakot ne e spusten posle upotrebata, sekogash e krenat nagore..Svetot vo koj chevlite ne se vo ormanceto,a vratite od plakarot ne se zatvaraat sami,koga chorapite ne se zaedno na edno mesto,jaknata koja ne ja ni znae zakacalkata..i uste kup mali ili golemi osobini na partnerot...

Na kraj site ke se spustime od oblacite na zemjata...Ocite ke gi otvorime i ke pocnime da gi gledame nedostatocite na partnerot.Ke otkrieme duri i deka nekoi negovi postapki ni odata taka receno na "nervi"Ponashanjeto pocnuva da ni smeta, duri i pocnuva nekogash i da se razbesnuva, duri i da upotrebi grdi zborovi koi vie duri sega gi primetuvate vo negoviot rechnik..Ovie sitni karakterni crti, koi vo fazata na zaljubenost ne sme gi gledale zosto ocite gledaa sosem drugo,sega stanuvaat golemo brdo.Ke se potsetime i na majcinskiot sovet da sme vnimatelni okolu izborot na partner i ke si receme"Kako mozev da sum volku blesava?". Intimnite partneri mozat da stanat i smrtni neprijateli a brakot bojno pole.A kako neli ??Koga od seto ova ke se zapocne kavga koga toj ke e umoren od negovata rabota, koga vie kako zena posle vashiot naporen den, ke mora da go pripremite rucekot, da gi raskrenite stvarite, da ja pustite mashinata za perenje, da pominete so pravosmukalka, dodeka toj ke sedi pred tv i ke komanduva so dalecinskiot upravuvac, togash podobro da ukluci i da vidi na koe dugme sum jas priklucena, bi rekle neli?I ete ti kavga...

Sto e so ljubovta ke prasham pak??Kade e sega LJUBOVTA??Koga toj saka da odi na gradski stadion a taa ke mu kaze"poveke go sakash fudbalot od mene".Koga taa ke saka da odi kaj nejzinite roditeli, a toj ke i kaze"Ne sakam da pominuvam tolku vreme so tvoite roditeli",koja toj ke saka da vodi ljubov so nea, a taa ke mu kaze"me boli glava"znaci toj i taa imaat sosem razlicni zelbi i interesi...Malku po malku bliskosta se razdeluva, a na povrshina izleguvaat zelbite,razmisluvanjeto i nacinot na odnesuvanje.Dve osobi se..ljubovata sega ja nosat samo talasite vo nemirnoto more.Ne se zaljubeni poveke, se pojavuva umor od seta situacija...sekoj bara mir na svoja strana a nekoj i razonoda...no sto ke donesi ova???

Sto se sluci so ljubovta na pocetokot bi rekle??Ja ima ili se e veke nekoja navika vo brakot koj taka receno blagodarenie na decata sme jas i toj povrzani...a koga bi sme se razdelite hmmm..pa zarem bi sme se razdelile za ovie sekojdnevni kavgi...pa ne..... ke recat ke ima povredeni...da ke ima, zosto na tie deca ke im nedostasuvaat sekogash dvata roditela..No sto e so mojot zivot??Kako da go rasporedam i kako jas kako zena da se podelam da funkcioniram kade sto sekogash sum najpotrebna.. vo mojot dom kako MAJKA i SOPRUGA na mojata RABOTA...zarem vakviot nacin na zivot nema da ocrta nabrzo bora na moeto celo?Zarem nema da se zaprasha sekoja zena??

Ljubovta bracna bara napor kako i potreba za karakteren razvoj na licnost pred se tvojata i negovata.Ljubovta treba da znaeme da ja delime da znaeme da se nadopolnime da znaeme da ne sebicno dademe se od sebe no seto toa da e obostrano, vo momenti na umor da deluva drugata strana..zosto brakot e spoj na dve dushi dve srca vo edno, ako ja nema ednata polovina drugata nema da funkcionira kako edinka...

Brakot koga bi go analizirale ne e ednostavno taka lesno da opstoi i vo nego se da funkcionira bezprekorno, zosto sekoj koj ke kaze deka ima idealen brak LAZE.Zosto sekoj koj ke kaze mojat soprug ne e takov, LAZE...mazite se praveni kako pod indigo SITE se isto skroeni pa makar bil i od ZLATO napraven...negovite mani nabrzo vo brakot ke isplivaat na povrsina,ne taka nabrzo no za dve tri godini veruvam deka i mojt partner ke si gi pokazi rogovite, samo dali jas kako zena ke uspejam da go nadmudram so mojata pretpazlivost i umeshnost so nego zosto pred se ke mu gi istaknam kvalitetite a manite ke gi potisnam rabotejki so nego kako so detence, zosto mazite ostanuvaat vecni deca koi sakaat sekogash nekoj da se grizi za niv , sepak jas sum negova zena a ne majka.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,202 секунди.