IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Свеќи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Свеќи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 16>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 22:59
Pentakostalec, а јас реков ли некаде дека свеќите ги сметам за Бог? Или реков дека свеќата ме наведува на покајание? Значи и ако гледајќи некој човек кој е подобар од нас, ни дојде покајание дека ништо не сме направиле, и тој човек го сметаме за Бог? Еххх, ама апсурдност.

А ти можеш да ми кажеш каде во Библијата пишуав дека треба да рапуваме? А ги судиш другите...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 00:15
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Бог и рап газење%20од%20смеењеабе луге што нема да направите веке од христијанството....за жалење сме тага


Gospod rap ne zabranil, ama ikoni zabranil.

pa sega zalete si se.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 00:57
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Pentakostalec, а јас реков ли некаде дека свеќите ги сметам за Бог? Или реков дека свеќата ме наведува на покајание? Значи и ако гледајќи некој човек кој е подобар од нас, ни дојде покајание дека ништо не сме направиле, и тој човек го сметаме за Бог? Еххх, ама апсурдност.

А ти можеш да ми кажеш каде во Библијата пишуав дека треба да рапуваме? А ги судиш другите...

vaka vo bibliata ne pisuva da pusis cigari,no ako pusime e grev za toa so go unistuvame teloto so toa
ne pisuva da recititras rap za BOG no muzikata ja kreiral BOG,isto taka i rapot taka da rapot go koristam za Negovata slava samo na ISUS HRISTOS,SINOT I SVETIOT DUH
a ti palis svekji za zdravje koja apsurdnost palis svekje za zdravje osvesti se malce,se molis na jovan,ne znam na koj BOG kaza ubavo vo bibliata 1 zakon od 10 bozji zapovedi

koga na blue na msn i rekov aj kazi mi go 1 zakon mislam muabetot bese okolu svekjite i za molitvi kon "svetci"
ona mi rece
:ti li mene pameten kje mi se prais jas iam duhoven voda4 a i use si mal taka nes
:jas i rekov...zs me pocenuas oti sum mal i ne ti se praam pameten sakam samo da mi go kazes 1 zakon
i ona me stavi na block zosto???

zosto nemase so da kaze vekje tuka
sestro preispitaj se i kje svatis so pomos na BOG

ako nie sme se rodele vo muslimansko semejstvo kje sme veruale vo alah i site nivni obicai i kje sme negirale prvasolvnata crkva

taka da nie sme rodeni vo pravoslavno semejstvo jas osekjav deka neso mi fali vo srceto pocnav da go baram patot i BOG mi go pokaza fala mu na ISUS taka da ne e kasno da si razjsnis okolu svekjite
baraj od BOG baraj...so vera...pozdrav.

BOG da te blagoslovi amin te sakam

Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 01:00
[QUOTE=Pentakostalec]



a ti palis svekji za zdravje koja apsurdnost palis svekje za zdravje osvesti se malce,


Свеќата е дар за Црквата. Со тоа што купуваме свеќа ние донираме пари за нашата Црква. Зарем има лошо нешто во тоа што донирам за мојата Црква?
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 01:14
ААААААА значи свеќата немала сила?
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 01:17
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

[QUOTE=Pentakostalec]



a ti palis svekji za zdravje koja apsurdnost palis svekje za zdravje osvesti se malce,


Свеќата е дар за Црквата. Со тоа што купуваме свеќа ние донираме пари за нашата Црква. Зарем има лошо нешто во тоа што донирам за мојата Црква?


   Donirajte bez da se proizveduvaat sveki vo vasite crkvi, pogolema korist ke imaat crkvite
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 01:22
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

ААААААА значи свеќата немала сила?



Сега пак и свеќата имала сила.....сила има молитвата, а свеќата нема никаква сила без молитва. Молитвата е таа која ќе ти помогне. Јас додека палам свеќа си кажувам молитва. Што фајде ако палам ако не се молам (барем јас така ја сфаќам работата).
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 03:43
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

vaka vo bibliata ne pisuva da pusis cigari,


И те како пишува за паметните, само да има кој да разбере - Оној што ќе гу разурне Божјиот храм, него Бог ќе го разурне... познато ти е ова?


Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

ne pisuva da recititras rap za BOG no muzikata ja kreiral BOG,


Да, знам дека Бог ја креирал секоја музика - дури и дет метал. Можеш да ги гледаш на youtube Dimmu Borgir, интересни се, ќе ти се допаднат - за „бог“ пеат... И баш ме интересира кога настанал рапот и зошто? тоа ќе ја разјасни целата работа. Ајде, брат рапер, дај малку историја.

Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

rapot go koristam za Negovata slava samo na ISUS HRISTOS,SINOT I SVETIOT DUH


Од каде знаеш дека јас свеќата не ја користам за слава Божја? Почна и да ми судиш?

Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

ti palis svekji za zdravje koja apsurdnost palis svekje za zdravje osvesti se malce


А и од каде знаеш зошто јас палам свеќи? Пак осуда и клевета...

Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

taka da nie sme rodeni vo pravoslavno semejstvo jas osekjav deka neso mi fali vo srceto pocnav da go baram patot i BOG mi go pokaza


А каде јас реков дека сум родена во православно семејство? И јас чувствував дека нешто ми недостига, па затоа кога го открив православието го открив патот. Слава Му на Бога!

Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

te sakam


Со претходно изнесените осуди и клевети - не ми се баш верни овие твои зборови.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 04:15
znaes maran ata:
nema vekje da se trudam da trosam vreme vo post
i da ti kazuam zs nema nikoas da kazes "da taka e svekji ne treba da se pali"
znaes ti sea mi prefrlas vina od rap do svekji ima razlika jas kazav svoeto vo postot pogore i nema povekje da citiram znaes ej kolku mi e smesno koga
pop kje rece
"aj sinko zapali edna svekja za pocinat covek"
se e jasno poekje pozz.

{toa bese se sto imav}
mi ostanuva da se molam za tebe za da BOG ti otvori ocite okolu svekjite.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 04:31
Ти благодарам на советите, ама јас точно знам што значи тоа „синко, ај запали една свеќа за починат човек“, нема потреба некоја да ми кажува сега, одамна ми е кажано и објаснето.

Твоето мислење можеш да си го задржиш и никој не те чепка, ама кога судиш, тоа не е добра работа.

Сепак, мило ми е дека се разбравме - нити ти мене ќе ме убедиш, нити јас тебе. Јас знам што означуваат свеќите, а ти само претпоставуваш. Така, нека си остане твоето за тебе, а моето за мене.

Благодарам на разбирањето
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 10:14
razlikata e sto rapot go slavi BOGA
a svekata idolot.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 14:59
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

... sakam da znam tocno kaj pisua vo bibliata da palam svekja za zdravje???te molam kazi mi

Секој верник, зависно од своето убедување, си наоѓа соодветен медиум (средство) помеѓу него и неговиот бог. Преку тој медиум [за некого тоа е песната (е сега, сосема друга работа е дали рапот може да се вброи во „песни“плазењеголема%20насмевка), за некого е молитвата, за некого палењето свеќи...], верникот воспоставува некаква си врска со сопствениот бог, и преку кој медиум го слави и велича него (бог).
Ако може преку сите горенаброени медиуми да се велича бог, тогаш дали е правилно што и компјутерите се користат за истата цел, преку него секој да си го слави и велича сопствениот бог? А мислам дека ниту во библијата, ниту во било кои други „свети“ книги компјутерот не е спомнат!
Значи, секој има право да си го слави и воспева сопствениот бог така како што тој чувствува. И секој има право тоа свое убедување (верување) да го образложи, зошто прави или зошто не прави така. Меѓутоа не е убаво да се замерува или да му се префрла некому за тоа.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 16:11
Amin!!!
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 16:25
Apsolutno se slozhuvam so tebe zlatnik.

Interesno e kako ti, kako ateist (barem jas kako takov te razbiram), mozhe nekoi spiritualni raboti da gi razbere i objasni podobro od nekoi koi se smetaat za religiozni.

So ova ushte ednash indirektno potvrduvash deka slepiot fundamentalizam, sledenjeto na nekoi neshta bez potpolno razbiranje na chovekovata dusha i sushtinata na spiritualnosta kaj lugjeto sozdadeni po Bozhjiot lik, mozhe mnogu pobrzo i posigurno da vodi podaleku otkolku poblizu do religioznosta. Vsushnost, toa vodi samo poblizu do suvata teologijata i definitivno odvlekuva od religioznata produhovenost.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.