IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - “Четири сведоци дека Исус е син Божји“
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

“Четири сведоци дека Исус е син Божји“

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 20:49

messe abe te citam ponekogash i ne mozam da svatam kako imash nervi za se ushte da postirash zaradi provokacii od nekoj....
pa neli gledash deka islamistite na forumov ne gledaat podaleku od svojot nos...
pozdrav....
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 22:33
Moeto ne e nishto vo sporedba so onoa sto naparavil nekoj drug...

Jas sum samo edna beskrajno mala svekja koja tlee i treperi na veterot, obiduvajki se nekomu da pomogne da progleda malu podaleku vo temninata...

Ako pomognam, dobro. Ako ne pomognam, sepak ke imam mirna sovest bidejki znam deka sum se obidel i sum storil se sto bilo vo moj kapacitet da go naparavam toa...

Na chovek mozhesh da mu pokazhesh kade se naogjaat prozorcite i vratata, no nemozhesh da gi otvorish za nego. Toj treba samiot da go stori toa. Toa ostanuva do negovata svest i sovest.

Da, pred Kreatorot site sme ednakvi, site sme sozdadeni po negoviot lik, no sekoj ke prodonese za Kreacijata i ke dobie za vozvrat onolku kolku sto ke vlozhi vo Nea.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 23:24
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Karamazov Karamazov напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:



Pa vidis na krajot sepak vo ednina go spomnuvas. EDEN postoi od pred sekoj pocetok.Toa e tocno i toa e dokaz za EDEN bog nitu tri vo eden nitu eden vo tri. SAMO EDEN.


Ako moeto tvrdenje ti e dokaz za toa kako postoi Bog (i toa od pred sekoj pocetok), togas molam hristijanite da me kanoniziraat za svetitel.
No, realnosta e druga. Mojata ednina vo isto vreme ja opfakja i trijadata. Takov sum, sto da pravam, sloboden do beskraj.

Of lele
Nikade ne rekov deka toa ti go dokaza. Go dokazale odavna. A i ne treba. Odavna eden mudar rekol: "VO BROJKI IMA SOMNEZ NO VO EDEN NEMA"

Aristotel uste mnogu porano iznel cela niza pricini kazuvajki: stolot e od drvo, drvoto e od stebloto, stebloto e od semenkata, a semenkata e od seacot.. za da na krajot pokaze kako ova redenje vodi kon prvata pricina. Pricina sto nema potreba za pricina, dvigatel na kogo ne mu treba dvigatel, sozdatel koj nema svoj sozdatel, sto odgovara na naseto sfakanje na Bog dz.s.

Znaci se doagja od EDEN/EDNO. Ne dve,ne tri.... tuka nikako ne se poklopuva. TUKU OD EDEN.


I toa e onoa sto nikako nemozhash da go razberesh, a mozhebi i ne sakash od nekoi prichini poznati samo tebe...

Ako se poteknuva od Eden, znachi se e toa Edno. Toj Eden ne mozhel da gi zeme neshtata od nekade i da gi donese, tuku moral da go sozdade od sebe si.

Znachi Toj eden i se ostanatoto sto poteknuva lichno od Nego e edno isto, no e percepirano od nas kako razlichna forma (ekspresija).

Znam deka povtorno ova nema da go razberesh, ama ete, sakav povtorno da go kazham bidejki forumov go chitaat i drugi lugje. Ako razbra togash inshalah, ako ne, nikomu nishto.

Don't worry, be happy!

Do pred malku me kritikuvase deka so nasa logika nemozeme da go svatime Bozjeto postoenje sega ti se koristis so istoto.

Ako ti od nisto nemozes da sozdades nesto,neznaci deka ista e situacijata i so Boga.
Toj veli BIDI i toa BIDUVA.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 23:27
Uste nesto.
Jasno e kazano sto ni dal Sozdatelot od sebesi.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 23:40
So vekovi nie veruvame vo trojstvoto i go razbirame, so vekovi vie ne veruvate vo trojstvoto i ne go razbirate - mislite deka vekovite mozeme da gi pregazime ovdeka na forumov ?????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 03:33
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Karamazov Karamazov напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:



Pa vidis na krajot sepak vo ednina go spomnuvas. EDEN postoi od pred sekoj pocetok.Toa e tocno i toa e dokaz za EDEN bog nitu tri vo eden nitu eden vo tri. SAMO EDEN.


Ako moeto tvrdenje ti e dokaz za toa kako postoi Bog (i toa od pred sekoj pocetok), togas molam hristijanite da me kanoniziraat za svetitel.
No, realnosta e druga. Mojata ednina vo isto vreme ja opfakja i trijadata. Takov sum, sto da pravam, sloboden do beskraj.

Of lele
Nikade ne rekov deka toa ti go dokaza. Go dokazale odavna. A i ne treba. Odavna eden mudar rekol: "VO BROJKI IMA SOMNEZ NO VO EDEN NEMA"

Aristotel uste mnogu porano iznel cela niza pricini kazuvajki: stolot e od drvo, drvoto e od stebloto, stebloto e od semenkata, a semenkata e od seacot.. za da na krajot pokaze kako ova redenje vodi kon prvata pricina. Pricina sto nema potreba za pricina, dvigatel na kogo ne mu treba dvigatel, sozdatel koj nema svoj sozdatel, sto odgovara na naseto sfakanje na Bog dz.s.

Znaci se doagja od EDEN/EDNO. Ne dve,ne tri.... tuka nikako ne se poklopuva. TUKU OD EDEN.


I toa e onoa sto nikako nemozhash da go razberesh, a mozhebi i ne sakash od nekoi prichini poznati samo tebe...

Ako se poteknuva od Eden, znachi se e toa Edno. Toj Eden ne mozhel da gi zeme neshtata od nekade i da gi donese, tuku moral da go sozdade od sebe si.

Znachi Toj eden i se ostanatoto sto poteknuva lichno od Nego e edno isto, no e percepirano od nas kako razlichna forma (ekspresija).

Znam deka povtorno ova nema da go razberesh, ama ete, sakav povtorno da go kazham bidejki forumov go chitaat i drugi lugje. Ako razbra togash inshalah, ako ne, nikomu nishto.

Don't worry, be happy!

Do pred malku me kritikuvase deka so nasa logika nemozeme da go svatime Bozjeto postoenje sega ti se koristis so istoto.

Ako ti od nisto nemozes da sozdades nesto,neznaci deka ista e situacijata i so Boga.
Toj veli BIDI i toa BIDUVA.


Koga ke se setam deka taka mu objasnuvav na sin mi koga beshe mal...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 15:09
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

So vekovi nie veruvame vo trojstvoto i go razbirame, so vekovi vie ne veruvate vo trojstvoto i ne go razbirate - mislite deka vekovite mozeme da gi pregazime ovdeka na forumov ?????


Neka ti e ziv i zdrav (sin ti).
Veruvajki deka bog e prisuten vo se' lugeto pocnale da si pravat sekakvi kipovi i pocnale da imn se klanjaat,vklucuvajki gi i ikonite.

Ke se vratam povtorno. Spored vakvoto tvrdenje ispagja deka Bog bez nas ne e Bog.
Stvarajki ne nas (od sebesi) Bog se istrosil i postanal celiov kosmos. Sega sme nie del od Boga i oci edni so drugi vadime.
Jas sega toplo bi ti preporacal da go spoznaes Sozdatelot,ne samo da se fokusiras na edna strana,kako sto znaes nas da ne iskritikuvas. Vidis sto nudat drugite.
Sto nudat i zadnite vesti.Naj TAZE vesti od Sozdatelot,za sozdatelot i za site nas.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 16:40
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:



Neka ti e ziv i zdrav (sin ti).
Veruvajki deka bog e prisuten vo se' lugeto pocnale da si pravat sekakvi kipovi i pocnale da imn se klanjaat,vklucuvajki gi i ikonite.

Ke se vratam povtorno. Spored vakvoto tvrdenje ispagja deka Bog bez nas ne e Bog.
Stvarajki ne nas (od sebesi) Bog se istrosil i postanal celiov kosmos. Sega sme nie del od Boga i oci edni so drugi vadime.
Jas sega toplo bi ti preporacal da go spoznaes Sozdatelot,ne samo da se fokusiras na edna strana,kako sto znaes nas da ne iskritikuvas. Vidis sto nudat drugite.
Sto nudat i zadnite vesti.Naj TAZE vesti od Sozdatelot,za sozdatelot i za site nas.


Bog e Bog so nas i bez nas. Nie sme samo edna negova kreacija, samo edna negova ekspresija koja se povtoruva postojano kako unukatno ragjanje so sekoj chovek, kako unuikatno sozdavanje na sekoja zvezda, planeta, zhivotno, drvo, trevka, snegulka i t.n.

Bog ne se istroshuva i Kreacijata ne e zavrshena. Taa se sozdava, se rekreira, postojano i odnovo sekoj moment. Duri i ti samiot ne si istiot kako sto si bil pred dve-tri godini nitu fizichki, nitu pak umstveno. Vo tvoeto telo smeneti se site molekuli i atomi, tvojot um delumno e smenet isto taka, tvoite sekjavanja se najmalu promeneti, a samo tvojata svest, kako sushtina na tvoeto bituvanje, e ostanata ista.

Vo takvata Kreacija ne postoi gore-dolu, levo-desno, napred-nazad, toplo-studeno, svetlo-temno, dobro-losho, nema boi, nema vkusovi, nema mirisi i nema vreme. Seto toa e samo nasha interpretacija na Kreacijata spored limitte na nashiot senzoren aparat, razbiranjeto na nashiot um, tradicijata, veruvanjata i megjusebnite dogovori sto sme gi napravile so cel da egzistirame kako edno opshtestvo na razlichni edinki. Onoa sto nie kako zaednica i poedinci go interpretirame kako ubavo-neubavo, dobro-losho, vkusno-nevkusno, lichno-nedolichno i t.n. vsushnost pretstavuva onoa sto e ugodno ili neugodno za nas vo nashata momentalna fizichka i umstveno-duhovna forma. Vo apsolutna smisla seto toa za Kreacijata ne znachi nishto. Toa ima samo relativna vrednost za nas.

Nie, kako del od seopshtata Kreacija, sozdadeni sme so svest i sloboden duh so tochno odredena cel. Svesta i slobodniot duh se dvata osnovni temeli koi ja integriraat kreativnosta. Tokmu toa se Bozhjite atributi - svest i slobodna volja. Bog , vo svojata mudrost, ne sozdal po svojot lik za da bideme negovi sokreatori. Celta na nasheto postoenje, onakvi kakvi sto sme kreirani od Nego, e da ja zbogatuvame Kreacijata so geometrijska progresija onaka kako sto se ragjame na ovaa planeta. Zatoa Bog saka da se multiplicirame sto poveke i zatoa Bog saka da znaeme deka sme sozdadeni spored Negoviot lik.

Sekoe zatvoranje na svesta i slobodniot duh vo zandanite na bilo koja dogma e odenje protiv Bozhjata volja. Isus doagja megju nas da go potvrdi toa i da ne vrati na praviot pat. Zatoa toj veli deka doagja so mech da go preseche staroto od novoto, da ne potseti deka megju Boga i nas ne treba da postoi nikoj drug medijator, deka ne treba da se povinuvame na nikoj drug avtoritet osven Negoviot. Na krajot, znaejki deka glavniot faktor na nashata dekadencija koja rezultira so zatvoranje na svesta i slobodniot duh, a so toa i na nashata bozhenstvena kreativnost, e tokmu idejata deka se ragjame kako greshnici, objavuva deka doagja da ja prevzeme taa greshnost na sebe za vek i vekovi.

So drugi zborovi, Bog ednoznachno ni porachuva deka ne sme greshnici! So Isusovata objava deka toj e sin chovekov (roden na zemjava od ljuge) , deka e sin Bozhji (svesen za Bozhjiot lik, atributi i celta na svoeto sozdavanje kako negov sokreator ), so sednuvanjeto desno od Boga (znachi deka seto toa e sakano, barano i ceneto od Boga) ni se porachuva precizno, jasno i ednoznachno koi sme nie i koja e celta na nasheto kreiranje.

Sekoe zatvoranje na nashata svest i slobodna volja so bilo kakvi veruvanja i dogmi proizvedeni od chovekoviot um se kontradiktorni na Bozhjata volja i se grev, bez obzir kako se prezentirani ili formulirani !
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 01:06
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

So vekovi nie veruvame vo trojstvoto i go razbirame, so vekovi vie ne veruvate vo trojstvoto i ne go razbirate - mislite deka vekovite mozeme da gi pregazime ovdeka na forumov ?????


Cekaj,cekaj. Pogresna formulacija imas na recenicava. Trebase da napises: Nie so vekovi MISLIME deka veruvame i go razbirame trojstvoto,a vie so vekovi ne veruvate vo Trojstvoto i ne go razbirate, zatoa sto ne moze da se razbere. ( Vaka e super )

A za pregazuvanjeto na vekovite, vidi..... nikad ne e kasno, covekot uci dodeka e ziv. Iako toa tebe sporo ti odi, sepak postoi nadez....
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 14:44
gi citam vasite postovi, i vekje mi e smaceno.
vie muslimanite ste ja napadnale hristijanskata vera i po sekoja cena se obiduvate so nerazumni prasanja i odgovori da ne pobiete. pred vasite oci ima tajna omraza, nema pocit, nema ljubov. vie ne go pravite ova zaradi Bog vo kogo "tvrdite" deka veruvate, no od sopernistvo.
ne sakate da ja barate vistinata isto kako i fariseite koi go demnea sekoj zbor na Isus, so cel da go pobijat. istoto i vie go pravite samo indirektno.
ke pocnam da vi prakjam postovi so vasite prasanja protiv vas.
ako ste razumni, ke razmislite.
so kakva merka merite na drugi, so takva vam ke vi se meri.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 16:23
Fileo be prijatelce. Ajde bidi fer i realno kazi, koj kogo prv napadja? Ama realno!
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 16:58
Originally posted by deshad deshad напиша:

Fileo be prijatelce. Ajde bidi fer i realno kazi, koj kogo prv napadja? Ama realno!


Tie sto napagjaat se banirani, vo zandana
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2008 во 08:05
Дешад - имаш опомена за последната изјава.

Свемирски - апсолутно се согласувам со Месинџер.
Бог може да создаде од ништото... но мора да разбереш дека Бог е Се. Соодветно - ништото е дел од Бога, како што е и се останато. Тој кога создава од Ништото, создава од Себе. (на оваа тема, најинтересни размислувања имаат Тибетанците, побарај, не знам дали има литература кај нас, интересни работи може да се прочитаат).
Do what is right, come what may...
Кон врв
al__ISLAM Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 102
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al__ISLAM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2009 во 19:37
POZDRAV DO SITEE    VO VRSKA SO OVAA TEMA   BI SAKAL DA   PROKOMENTIRAME NSTO STO KE BIDE OD VZAMENO POCITUVANJE I BES NAVREDA I OVA KE GO NADOVRZAM SO EDEN CIITAT OD k*rAN( TESKO NA SEKOJ ONOJ KOJ STO SE POTSMEVA I KOJ KLEVETI 104;11)
terminot   sin bozjii sto go koristite e vobicaen naziv vo bibliskiot jazik biblija    i jasno mie mene    vo sto veruvate   i toa si e vase veruvanje i nikoj vas ne ve osporuva vo sto veruvate, no za da    se ubedime   kako sakate narecetoego    ili da prokomentirame   vo religiski aspekt   so vzaemno pocituvanje na dvete strani hristijanstvo i islam (biblija i k*ran) sto velat ovie sveti knigi vo vrska so isa ili isus po vase sin bozji.
znaci jazno nie na site   deka biblijata govori za sin bozjji no zosto ne se zaprasate sto vsusnost veli k*ran (iakko   mnogu hristijani iznesuvaat golemi navredi i neveruvaat vo k*ran) no toa sie nivna rabota ,, i nikoj ne im se mesa vo toa..
spored avtrorot na temata ni kaza deka im 4 svedoci deka isus e sin bozji ,,
da vidiime sto veli k*ran vo vrska so ova ,,,,
,, EVREITE VELAT UZEIR E SIN NA ALLAH' A HRISTIJANITE VELAT ; MESIH E SIN NA ALAH ' ETE TOA SE ZBOROVITE NIVNI OD USTITE NIVNI GI IMITIRAAT NEVERNICITE OD MINATITE NARODI. ALAHOVOTO PROKLTESTVO NEKA E NAD NIV! KADE SE ODMETNUVAAT OD VISTINATA (k*rAN 9 30)
ALAH , NAVISTINA E EDEN BOG. NEKA E SLAVEN ON! ZAREM ON DA IMA DETE? NEGOVO E SE STO E NA NEBESATA I NA ZEMJATA ! A ALAH SEKAKO E DOVOLEN KAKO ZASTITNIK(4,171)

ako vo biblijata se zboruva   za sin bozji i ako bese toa vistinito toa ke go imase i vo k*ran ,, vo k*ran nikade ne se spomnuva zborot bozji sin nitu bog go narekuva   nekogo so terminot bozji sin ,,,
pa bi vi postavil edno prasanje zarem isuss e samo sin bozji zosto bog da nema poveke sinovi ,,,
pa sto e so adam david solomon izrael   vo biblijata gledame deka i ovie sto gi napomnav se spomnuvat so terminit sin na boga ,, zarem nee taka i ovie zborovi ke gi zavrsam so k*ranskite zborovii


I VELAT MILOSTIVIOT IMA DETE! VIE NAVISTINA NESTO ODVRATNO GOVORITE . SAMO STO NEBESATA NE SE RASPUKALE , A ZEMJATA NE SE RASPARCI I PLANINITE NE SE URNAA, ZATOA STO NA MILOSTIVIOT DETE MU PRIPISUVAAT , A NEZAMISLIVO E NA MISLOSTIVIOT DA MU E POTREBNO DETE,;
KAZI , ON E ALLAH(BOG), EDEN E !ALLAH E ZASTITINIK SEKOMU. NE RODIL I NEE RODEN, I NIKOJ NE MUE RAMEN!;;(k*rAN;19;88;92;112;4)

POZDRAV
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,484 секунди.