IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - што се случува со фото идивиди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

што се случува со фото идивиди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 20>
Автор
Порака
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 00:10
и што да се каже после се, освен дека едвај чекам да мине 12 часот па да постирам фотографија.
сум поминал и к*рсеви за фотографија, сум учел и низ сајтови, со помош на примери. сите отприлика знаеме што е добро, ако не кога фотографираме наши фотографии, тогаш барем кога ги гледаме, оти очите не можат да лажат, перцепираат перспектива, правила, кои всушност се изведени од некои слабости на очите, да бараат некоја рамнотежа во фотографиите, да бараат статични точки, динамички, тродимензионалност, брзина, мир, боја, сивило ....
значи оној кој ќе ги излаже нашите очи, со помош на неговата фотографија, која не е ништо друго, туку само илузија создадена од чиста техника, тогаш тој и ќе се воздигне во нашите очи и ќе сакаме да го достигнеме. патот по кој ќе тргнеме е наш избор. дали ќе го следиме или ќе тргнеме во спротивен правец, надевајќи се дека одоколу ќе стигнеме побрзо на врвот од него, тоа е сепак наш избор.
интересни се мотивите, тоа го води секој човек да работи нешто.
најдете си мотив и преточете го во фотографија.
тоа овде на сајтов би значело ред 1111 ред 000, или нешто вакво:

111111111111101000010100101010000000000000001111111111001
000001001011001110101000111000101010001110001010100100101
000001111101101001100011110010100101010000010000010101000
111111111111101000010100101010000000000000001111111111001
000001001011001110101000111000101010001110001010100100101
000000000001101001100010110010100101010000010000010101000
111111111111101000010100101010011111111100001111111111001
000001001011001110101000111000101010001110001010100100101
000000011101101001100011110010100101010000010000010101000
111111111111101000010100101010000000000000001111111111001
000001001011001110101000111000101010001110001010100100101
000000000001101001100011110010100101010000010000010101000

за да не го правите тоа рачно, пробајте со некој фотоапарат.
намигнување
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 00:13
Originally posted by сашо сашо напиша:


sorry zoran, i site drugi sto si go dozvoliv toa, mislam deka impulsivno izreagirav so grub recnik, ne go povlekuvam iskazot no intenzitetot bi bil drug koga sega bi pisuval. ova ne e ednistveniot moj post no... neam kao ti milioni. i isto taka kako pogore ke kazam deka znam deka ima pricina zosto e taka, zsto ti imas milion postovi tuka. mislam deka si eden od najzasluznite, posebno na forumov no i deka i tebe ti e podrag satus quo-to otkolku otvorenosta za nova faza na razvoj...leka nok na site


OK, sasho... ne se navrediv i ne ti go zemav zborot kako neshto navistina losho. Ako taka mislish, togash... taka mislish, sto da ti kazham.

Inaku verojatno pogreshno si me razbral ili ne sum se izjasnil najdobro. Ne mi e bash seedno kakov e sajtov i ne mi doshlo do nikakvo status quo. tuku poveke ne gi zemam rabotite tolku seriozno, tolku na srce kako porano. Uvidov deka sajtov ne postoi poradi mene, tuku poradi mnozinstvoto tuka. Na krajot, mnozinstvoto e toa sto go opredeluva rabotite. Tokmu zatoa, pred edna godina mu dadov zbor na moderatporot deka poveke nema da pishuvam na forumov nishto okolu menuvanje na neshtata, bodiranjeto, kriterijumite i t.n. Ako toa gi pravi lugjeto nezadovolni i nesrekni vo nivnata druzhba i bi im go namalilo zadovolstvoto (vetuvaa deka ke go napushtat sajtov ako se implementiraat takvi menuvanja), togash koja bi bila celta na site tie renoviranja?

No ako neshtata sega se promenile, ako postoi nekoja kritichna masa koja ke e dovolna za da se smenat nekoi raboti, togash jas sum so vas. Ako i natamu ostane samo na nekolku dena diskutiranje i ostavanje na neshatat da si techat i natamu po stariot tek... togash toa veke go imam ednash razbirano i spremen sum da go prifatam kako zhelba na mnozinstvoto.

Изменето од Zoran K - 15.Февруари.2008 во 00:14
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 00:26
Tegla: Mi se dopadna ona ....deka temava ne sobra site....odamna vaka grupirani ne sme imale seriozen razgovor na odredena tema. I da vi kazham TOP mi e koga so vas komuniciram za bilo shto a najmnogu za fotografija i za meaning of life!
Ovie lugje bi trebalo da se moderatori na sajtot, da vovedat hierarhija...pa segde ima lugje shto gi vodat neshtata, na forumov ima i se si funkcionira...zoshto nema moderatori kaj fotografiite....? Vtoro..dechki ja sakame fotografijata, site kje uzhivame koga kje gi vidime fotografiite so podobar algoritam! Eden chlen dava adresa od flickr da mu ja vidat fotografijata shto ja postiral na idividi ??????? UZHAS!
A za nas.....eve priznavam....epten sme raspekmezeni, treba malku poseriozni komentari no....pak kje kazham ni treba oruzje za toa da go napravime....NOVI PRAVILA NA IGRA....!!

Pozdrav!


There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
igor.pandurski Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igor.pandurski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 09:02
И после долго време еве ме и мене.... и читајќи го топиков ова е мојот коментар (преку емотикони)следен од расположенијата додека читав :

[:-&]

ПС. Колку глави толку мислења...и на крај се се сведува на индивидуален избор... лајк ит ор јок!

ПС2.Хасо, шо си фотографирал овде бе? Мујо: Женски полов орган, не глеаш? Хасо: Глеам ама некако многу црвено... туку...прифаќаш коментар? Мујо: Само ако е онака ...мушки!!! Мујо: Колку јас шо се разбирам од фотографија а богами и од медицина ...и судејќи по црвенилото овде машкиот полов орган е кропиран!


Изменето од igor.pandurski - 15.Февруари.2008 во 09:07
In heaven, an angel is nobody in particular.
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 12:13

Abe ne mi bese toa muabetot...

ne zboruvav za toa deka sajtot ne cini ili barem ne zboruvav za toa deka tehnickite raboti na sajtot se problemot.
zboruvav za odnosot na clenovite, zboruvav za ligavenjeto, zboruvav za vas, ti zboruvav na tebe sto go citas sega ova, a si od poiskusnite fotografi i imas podolg staz na sajtov!
 
me nerviras sto komentarite/boduvanjeto ti se pod tvoeto nivo i sto se odraz na prijatelskite vrski, a ne na ubavinata, estetikata, tehnickata korektnost na fotografijata!
 
me navreduvas koga kje mi ja preskoknes fotografijata zaradi mojot predhoden neprijaten, no iskren komentar i koga kje go napises nesto na sosednata fotografija, samo zatoa sto e na nekoj tvoj blizok prijatel ili poznajink ili na nekoj sto revnosno kje ti vrati so ednakvo glup komentar i mnogu posakuvanite 5 poeni!
 
Se razocaruvam koga se zadovoluas so potprosecnost, a uste povkje me pogoduva koga ja vozvisuvas potprosechnosta kaj drugite clenovi.... koi se razbira, ti se prijateli, dobril lugje i vistinski srcki vo zivo! Go komentiras prijatelstvoto ili fotografijata
 
ama zosto da se trudis, zosto da vnimavas sto objavuvas i kade stavas poeni, koga znaes deka prijatelite kje ti stavat 5-ka bez razlika na gluposta sto kje ja pustis online i normalno znaes deka ke ti vratat so istite pet poeni.
 
Ponekogas se prasuvam dali na sajtov se sobrani najgolemite fotografski talenti vo svetov, bidejki site sekogo go falat i go kitat so petki. Kritika NEMA!
 
Toa e ona "ligavenje" za koe sto zboruvam... ne bi trebalo da se slucuva site da davaat petki na sekoja fotografija. Glupo e! Na toj nacin se izednacuva kvalitetot so nekvalitetot, a se devlaviraat kriteriumite do nivo na celosno obezvrednuvanje.
 
I nemoj da gi pravis sporedbite so drugite sajtovi! tamu ima posetenost kolku vkupniot broj na objaveni fotografii na sajtov, a brojot na objaveni fotografii e nekolku pati pogolem od brojot na ziteli vo drzavava!
site se znaeme, i ako ne sme iskreni i kriticni, odnosot se sveduva na ligavenje. Brojot na komentari, bodovi i mestoto vo top fotografiite se odreduva spored brojot na dobri odnosi so ostanatite clenovi, a ne spored trudot na avtorot i kvalitet na fotografiata!
 
Toa mi e glupavo, navredlivo i LICEMERNO, pa zatoa resiv da se distanciram - podobr sam, otkolku vo loso drustvo!
 
PS: Te molam nemoj ovie redovi da gi svedes na toa dali jas sum aktiven, dali komentiram i kolku cesto go pravam toa, tuku razmisli za svojot kredibilitet koga ke go pisuvas sledniot komentar i koga kje ja stavas slednata petka.
 
 
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 12:28
bravo dimi!
koga citav-sakav da citiram-svativ deka - ke treba da go citiram celiot tvoj post. potpolno se soglasuvam so tebe. TOA E ONA shto sakav da go kazam. mislam deka ti go sroci podobro od mene.
(btw - ne znam dali i ti go citas istoto od moite postovi no ...)
bravo uste ednas
Кон врв
igor.pandurski Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igor.pandurski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 13:31
...а јас си мислев форумов е на доброволна сонова...заради забава..размена на искства...дружења...ама не знаев дека е и за лечење комплекси....
 
 
ПС. Многу болест на форумов изглеа...едни лица..други лица..еднини множини... нццццц....
 
 
 
 
In heaven, an angel is nobody in particular.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 14:49
Не сум се зачленил на фото.идивиди од причина што нешто encoding-от барем таму кај што ќе седнам не чини. Ми ги дава кириличните букви како „хироглифи“. Сум пробувал рачно на browser-от да менувам ама на секоја страна морам отпоново...
Му се десило ова и на некој друг?

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 15:26
Hmmm, mnozini, ednini

sto znam...
ako sum vo pravo verojatno vo mometov sum vtoro lice ednina.
...a mozebi pak taka ce izleze deka e do muvata i rabotata sto si ja imame ona i jas.



Ajde da vidime primeri nekoi na korisni komentari:

Komentar na: http://www.foto.idividi.com.mk/myphotos1.asp?ID=37750

ja otvoriv fotkava. gleam... ja siminjam... si pokjutiv malku.
sea se sobrav da iskomentiram... kapu nemam, kapu skidam Сашо Н. Алушевски, 11.01.2008 22:58:00

******************************************

Komentar na: http://www.foto.idividi.com.mk/myphotos1.asp?ID=36564

korektno petce Сашо Н. Алушевски, 25.12.2007 21:59:00

******************************************

Saso, Need I say more???
Dimi, da ne treba da baram tvoi komentari???


Saso, pogledni gi komentarite na Zoran Karapancev please, i kazi mi kade vo tie komentari gledas proteziranje na mediokritetstvoto?

Aman, citajte komentari, dosta broite komu kolku boda sum/sme stavil(e).


I da se znae:

1. Stavam od 3-5 boda i toa e javno kazano.

2.
Gi komentiram fotografiite, glavno na onie koi mi komentiraat mene ... i toa e javno kazano (ako najdam vreme i za drugi sliki, arno ... ako ne togas sorry)

3.
Ako nekoj mi pisal "bravo", ne znaci deka ce dobie "bravo". Ako nesto ne mi se dopadja ce napisam! Ako nekoj nemoze da istrpi ... neka ja preskokne slednata moja fotografija (moze duri i da mi kaze da mu gi preskoknuvam fotografiite).

4. Recisi sekoja ocenka sto ja pisuvam e za 1/2 do cela ocenka povece od realnoto, osven onamu kade ste docekale wow, top i sl.
Ne gledam nikakva pricina nekoj da se luti sto sum dodal 1 bod vo saldoto od 45 boda, pa i od 100 boda.
Ova me vklopuva vo rangot na boduvanje so 3-5 boda

Ako mislite deka taka mu stetam na sajtot i na nasata mala fotografska zaednica, bujrum edna kratka anketica i ce se istre*am jas, da ne morate vie da odite nikade.


Patem, ova se ce se resi koga ce se najde efikasen nacin za sprecuvanje na najezdata na dupli accounti i kradeni fotografii, sto bi stvorilo moznost sekoja fotografija po default da bide anonimna (barem prvite 7 dena).

Se dodeka ima izbor da se gleda imeto i dodeka moprame da se cuvame od anonimkite ... dzabe vezete i ti i Dimi.

Resavanjeto na sustinskite problemi, zapocnuva so resavanje na tehnickite problemi. Za sekoja promena treba adekvatna logisticka poddrska.
I bez ogled na pofalbata sto ete ja dobivte od Igor Spiroski (otkako mu se sipavte deka bega od temata) ... bi bilo podobro da se vratite da procitate sto toj napisa vo ednostavni 3 tocki!

Tamu vi e bazata za da go pocnete procesot na zazdravuvanje na svesta na sajtov.


Pozdrav, Mire

PS Obozavam vakvi jaki temi ... stalno koga imam visok vreme, perfektno go ubivaat ... duri ne mora ni da se zacisti posle ubistvoto.
Se ostanuva
 ... da receme perfektno sterilno!
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 17:00
super Mire

ne mi odgovori na toa zosto mi se sipash, ne znam od kade gnevot nitu pak cinizmot. Ne razbiram sto znaci toa so licata - ednina/mnozina ni pogorniot post, ni vo tvojot. Jas ne negiram deka sum daval nikavi komentari, naprotiv, i pogore spomnav deka narocito vo posledno vreme i mene me ubiva rezigniranosta i jas davam bzvz komentari. I za promena imam lice toa da go kazam javno. Moram da ti kazam deka mi e smeshno sto se obiduvas da me citiras i da me "fakas", toa sto si go "citiral" ima edno ime-vadenje od kontekst. I tie komentari vleguvaat vo onaa kategorija-deka i jas sum si ja naucil lekcijata, ne sekogas imam energija i vreme da mi se sipe nekoj zatoa shto sum kazal javno sto mislam za nekoja fotografija. Kolki i da e moeto mislenje plod na neznaenje ili glupost, moja licna... No. Kako i da e.  I da ne nemam nikakov pridones be, imam pravo da go kazam moeto dozivuvanje !!! i tolku! Dosta so toa koj ima kolku napraveno. Smeshni ste. Begate od sustinata! Sushtinata NE E vo tehnickite promeni, barem temata sto ja pocnav ne e za toa. Tvojata agresija i cinizam ne me navreduvaat, ama ne vodat nikade. Moze da se iskarame jas i ti i pak seto ova da go svedeme na licno nivo i za dzabe sme potrosile vreme/energija/resursi. Nemam NISTO licno protiv tebe Mire-NAPROTIV, i ne sakam toa da go unishtam. ama ke kazam deka svesta od koja nastanal nekoj problem ne moze da najde nacin da go resi, treba promena na svesta. Ne begajte od odgovornost, ne e do dupli akaunti, ne e do ne znam kakvi useri. Vo nas e problemot. Koj ima usi neka cue.

I ne, ne go pravam ova za da tepam vreme. Nemam visok vreme. Resiv da go storam ova posle dolgo dumanje. Se dvoumev i iskreno ocekuvav vakva reakcija. Iskreno - mi e zal.  Ako taka vi izgleda, ok. Hvala na site i izvinete shto ve voznemiriv. Nema da gnjavam veke. Taka i si mislev, ama kako sto gledate ima i drugi luge koi go mislat istoto. Ako znaete da procenite simptomi-ke gi vidite.
Uste ednas ve povikuvam, dajte da komunicirame bez licni niski suetni doskocici. Pokazete deka ovoj forum/sajt ima zosto da se borime za nego. Jas seuste se nadevam deka ima.
pozdrav do site i izvinete ako so neshto sum ve voznemiril/navredil/povredil....
b good


Изменето од сашо - 15.Февруари.2008 во 17:09
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 17:19
Auuuu...................Pa uspeavte i da se iznervirate....Pa ova e samo tepanje vreme so internetov. Pa site nie imame druga povazna rabota, nekoj od nas  i zheni i deca....Pa ne dozvoluvam da mi go rasipe denot kakov bil sajtot i kakvi bile komentarite, a uste povekje pri srce da si gi stavam sitnite debatiranja na forumov.
Relaksirajte se, posvete povekje vreme na zhenite (za da ne vi gi iskrshat kamerite голема%20насмевка), fotografirajte i dajte da praime izlozhbi i toa na sekoj od nas mu posakuvam samostojna....
Sho povekje....Tolku
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 17:28
Originally posted by сашо сашо напиша:

super Mire

ne mi odgovori na toa zosto mi se sipash, ne znam od kade gnevot nitu pak cinizmot. Ne razbiram sto znaci toa so licata - ednina/mnozina ni pogorniot post, ni vo tvojot. Jas ne negiram deka sum daval nikavi komentari, naprotiv, i pogore spomnav deka narocito vo posledno vreme i mene me ubiva rezigniranosta i jas davam bzvz komentari. I za promena imam lice toa da go kazam javno. Moram da ti kazam deka mi e smeshno sto se obiduvas da me citiras i da me "fakas", toa sto si go "citiral" ima edno ime-vadenje od kontekst. I tie komentari vleguvaat vo onaa kategorija-deka i jas sum si ja naucil lekcijata, ne sekogas imam energija i vreme da mi se sipe nekoj zatoa shto sum kazal javno sto mislam za nekoja fotografija. Kolki i da e moeto mislenje plod na neznaenje ili glupost, moja licna... No. Kako i da e.  I da ne nemam nikakov pridones be, imam pravo da go kazam moeto dozivuvanje !!! i tolku! Dosta so toa koj ima kolku napraveno. Smeshni ste. Begate od sustinata! Sushtinata NE E vo tehnickite promeni, barem temata sto ja pocnav ne e za toa. Tvojata agresija i cinizam ne me navreduvaat, ama ne vodat nikade. Moze da se iskarame jas i ti i pak seto ova da go svedeme na licno nivo i za dzabe sme potrosile vreme/energija/resursi. Nemam NISTO licno protiv tebe Mire-NAPROTIV, i ne sakam toa da go unishtam. ama ke kazam deka svesta od koja nastanal nekoj problem ne moze da najde nacin da go resi, treba promena na svesta. Ne begajte od odgovornost, ne e do dupli akaunti, ne e do ne znam kakvi useri. Vo nas e problemot. Koj ima usi neka cue.


I ne, ne go pravam ova za da tepam vreme. Nemam visok vreme. Resiv da go storam ova posle dolgo dumanje. Se dvoumev i iskreno ocekuvav vakva reakcija. Iskreno - mi e zal.  Ako taka vi izgleda, ok. Hvala na site i izvinete shto ve voznemiriv. Nema da gnjavam veke. Taka i si mislev, ama kako sto gledate ima i drugi luge koi go mislat istoto. Ako znaete da procenite simptomi-ke gi vidite.

Uste ednas ve povikuvam, dajte da komunicirame bez licni niski suetni doskocici. Pokazete deka ovoj forum/sajt ima zosto da se borime za nego. Jas seuste se nadevam deka ima.

pozdrav do site i izvinete ako so neshto sum ve voznemiril/navredil/povredil....

b good



Sushtinata e deka SITE NIE ZADENO go pravime sajtov onakov kakov sto e. I zatoa mnogu e vazhno koj kolku pridonesuva ili nepridonesuva toj da bide pobogat, podobar, posodrzhaen, popraveden i t.n. Ne deka onoj sto ne e dovolno aktiven nema pravo da si go kazhe mislenjeto, tuku treba iskreno da razmisli koj e negoviot uddel vo nastanatata situacija.

I ako veke se javuvash tolku silno ubeden deka rabotite navistina ne se dobri, pa problemot go stavash javno na masa pred site chlenovi, togash nemoj samo taka da go ostavis, da se povlechesh i da ochekuvash drugi da go reshavaat. Ti treba da si prviot sto treba da dade konkretni predlozi i da povleche konkretni akcii vo vrska so toa.

Ja ke ti recham ushte ednash, poveli konkretiziraj gi tvoite razmisluvanja, ne teoretiziraj i ne gi obvinuvaj site chlenovi izostavuvajki se sebe si od ravenkata, ponudi reshenija vo koi veruvash, argumentiraj gi najdobro sto mozhesh i jas ke bidam prviot sto ke te podrzhi.

Ne mi se dopagja koga nekoj ke ja zapali rabotata, pa potoa ke se povleche so izvinuvanje deka ne mislel oti ke dojde do onoa do sto doagja. Ako navistina ti stignalo do rabotite za koi pishuvash, prodolzhi do posledniot zdiv, bori se za tvoite idei i povlechi se koga ke vidish deka si gi iscrpil site opcii i deka nema poveke sto da dodadesh. I na krajot napravi si go tvojot izbor: ili napushti go onoa koe mislish deka ne te zadovoluva poveke ili ostani i natamu vo nekakov alteriran kapacitet, zemajki vo predvid deka mnozinstvoto sepak si ima pravo na nekoe svoe razmisluvanje i zakluchoci i deka smeta oti rabotata ne e tokmu onakva kako sto ja gledash ti.

Изменето од Zoran K - 15.Февруари.2008 во 17:30
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 19:00
Patem, najgolemiot broj raboti koi ne ni se dopagjaat i koi gi gledame kako problemi vsushnost se od psiholoshka priroda. A toa e neshto sto nema nikogash drastichno da se promeni ili da se iskoreni. Lugjeto sekogash ke go imaat svoeto ego... zatoa ke sakaat nivnite fotografii da bidat sto podobro bodirani, zatoa ke sakaat da dobivaat sto poveke petki, a poradi toa isto taka ke davaat sto poveke petki na drugite, ke izbegnuvaat od vistinski kritichki komentari, ke delat nasmevki i epiteti "super" i "zakon", ke falat za da bidat faleni, ke sakaat da gi vidat svoite sliki sto povisoko na Top listata i t.n.

Seto toa e "normalno" i ke postoieshe duri i ako sajtov beshe privaten i ako se plakjashe chlanirina za nego.

Razbrav deka lugjeto doagjaat tuka pred se za da se pochuvstvuvaat ubavo, a ne postojano da se soochuvaat so realnosta. Duri tie bi se slozhile da ja trampaat i onaa malu ostanata realnost za potpolno 100% uzhivanje. Togash bi bile duri ushte posrekni i poredovni na ovie strani.

I onie koi ne se chuvstvuvaat srekni i zadovolni, kolku sto bi sakale da bidat, se osekjaat tokmu taka zatoa sto ne im se dopagja kako nekoi chlenovi so nikakvi ili mediokritetski fotografii se bodirani isto ili poveke od niv. Povtorno se vrtime okolu istata rabota, no sega vtorive imaat "podobar argument" zoshto ne im se dopagja sajtov.

Se se vrti okolu nasheto ego. Ako go odstranime, ke sorabotuvame edinstveno od zhelbata da gi razmenuvame svoite iskustva i nemashe voopshto da ne interesira nikakvo rangiranje na nichija fotografija. Togash nemashe da gledame nitu vo svojot, a nitu pak vo tugjiot bodoven balans.Togash nemashe voopshto da ne interesira nitu boduvanjeto, kako neshto kompletno deplasirano i nepotrebno. Togash ke uzhivavme vo slikite i ke zboruvavme za niv kako neshto sto e sozdadeno samo za uzhivanje i umetnichka konteplacija na zhivotot, a ne kako nekakov natprevar vo koj ke se "dokazhi" koj e podobar i posposoben fotograf.

Togash ednostavno nemashe da gi pravime ovie muabeti. Mozhebi edinstveno ke razmisluvavme kako tehnichki da go napravime prezentiranjeto na slikite pokvalitetno i kako da privlecheme poveke fotografi megju nash*te redovi.

Изменето од Zoran K - 15.Февруари.2008 во 19:02
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 19:06
танцување
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.