IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - HPV и HPV вакцина
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

HPV и HPV вакцина

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 12>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 15:01
И кондиломите кои не предизвикуваат рак се страшни сами по себе....страотија.

За овие работи вакцината е “памет во глава“....

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 19:02
Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

citav po internet za vakcinava.luge od drugi zemji koi ja primile imale i negativni posledici,nekoi i dosta seriozni.poveketo dobri komentari koi gi sretnav za vakcinava bea ili od samiot proizvoditel,sto e normalno.ili od doktori.i kako bi mozele da znaeme koj laze,a koj ne?i sto e vistina,a sto ne?iako ne veruvam deka luge kako nas,koi si gi kazuvaat makite na forumi bi lazele.koj da znae...


јас и уште две мои школски другарки истовремено ја примивме вакцината... мене ненормално ми се здрве раката, малце не ми беше арно ама ми мина... на едната и се покачила температурата,... а другата чувствувала гадење... друго ништо...

ако вакцината е тооолку лоша или има големи последици штетни по здравјето,... сигурно нема мајка ми да ми ја стави... точно е дека секој лек е штетен,... ама можеби еден ден ќе бидам благодарна заради вакцината...


Изменето од BisernA - 17.Октомври.2008 во 19:02
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 20:58
toa se edni od voobicaenite simptomi koi se javuvaat po primanjeto,nisto strasno.jas ne ja osuduvam vakcinata.samo pisav sto sum procitala na net.dali e tocno toa ne znam.mozebi vakcinata si e dobra.sigurno e deka majka ti go saka najdobroto za tebe,normalno.se nadevam deka ke bide se vo red i deka rakata ke te preboli sto pobrzo.pozdrav
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 22:33
Видете сега, за да се види дали нешто е добро или не-треба да минат повеќе години. За тоа време секако ќе имаме енормен број егземплари-примачи, а паралелно-и набљудувачи. Тоа е така-со секој лек. Верувале или не.


Ако за 20 год. здравје Боже се покаже дека навистина е добра, дека тие партикули создадени со вештачки инженеринг навистина ќе се борат само против ХПВ  без да им текне да нападнат на пример некој орган или да предизвикаат штознам што, верувам дека мојата ќерка ќе си ја испрати својата ќерка на вакцинирање...До тогаш...останува да следиме.

И да постапиме секој според своите знаења и убедувања.


Самиот канцер на грлото на матката е 100% излечив, т.е. се оперира ако редовно се оди на ПАП-и се открие баш на време. Тоа може да е и побезбедно од неизвесноста на ефектот на новата вакцина.
Но тоа е само мое мислење, само мое...




МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 01:11
дознав дека 2 девојчиња што ја примија вакцината
се во многу лоша состојба моментално....
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:02
И да се вратам на вакцината против ХПВ: дали се практикува вакцинација и на машки особи?

Изменето од Majkl - 29.Октомври.2008 во 00:02
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 16:16
не%20знамзагриженостSlusam sekakvi mislenja, edni se za edni se protiv, i navistina se dvoumam dali da ja primam vakcinata...skoro site vo mojava pobliska "okolina" ja primija....ne znam.....
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 20:17
Originally posted by blackeye blackeye напиша:

не%20знамзагриженостSlusam sekakvi mislenja, edni se za edni se protiv, i navistina se dvoumam dali da ja primam vakcinata...skoro site vo mojava pobliska "okolina" ja primija....ne znam.....


primi ja streucno te sovetuvam, barem nema da imas nisto loso
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 20:58
Баш ме интеерсира мислење на некој друг родител...
Но да, јас таа одлука ја донесов заеднички со мажот, иако ќерка ми сеуште има голема фора, не верувам дека ќе ја смениме одлуката...

Реков, со овие вакцини се почнува од дома...намигнување

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 21:38
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Баш ме интеерсира мислење на некој друг родител...
Но да, јас таа одлука ја донесов заеднички со мажот, иако ќерка ми сеуште има голема фора, не верувам дека ќе ја смениме одлуката...

Реков, со овие вакцини се почнува од дома...намигнување

se slozuvam deka se pocnuva i od doma...ama sto ako toj"nekoj" drug sto normalno utre drugiden ke bide decko,maz na tie necii kerki, ne ja primil "doma taa vakcina"?i prv decko da bide so kogo spiela, ako toj e zarazen i ja prenese infekcijata.....togas....a da se razbereme, nikoj vecno i trajno ne koristi kondomi pri odnosite. 
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
anapretty Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anapretty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 23:32
pozdrav!

Moze nekoj da mi odgovori dali moze da ja zemaat vakcinata devojkite koi imaat aktiven seksualen zivot?

Vi blagodaram
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 11:25
abe lugje, taa vaksina za da stigne na pazar , ne e patligzan pa eve go sobravme pa jde vo kvantaski. Pred da se vadi eden lek ima barem edna 5 godisna procedura na eksperimenti vo smisol na efektivnost/sigurnost, pa posle 5 godini nekogo da ubedis da se zema ( vo koe se somnevam deka nie sme prvite) itn. Polzavce so ti znaci toa 100 % sigurna?
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 11:26
Originally posted by anapretty anapretty напиша:

P.S - Dali ima negativni dejstva ako ja zemaat devojkite so aktiven seksualen zivot ?
Pozdrav Ana!

edinstven uslov e da ne si imala kontkat so virusot , zatoa se karikira da se zeme pred da zapocne seksualniot zivot. (te do 15 godini)

Изменето од BACHIOS - 31.Октомври.2008 во 11:26
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
biska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Ноември.2008 во 16:03
Se zavisi od nacinot na zivot, zosto nasiot imun sistem prvenstveno se bori protiv sekoja infekcija, nie samo treba da mu pomogneme. Treba da se znae deka za da moze eden lek da se pojavi na pazarot treba na nego da se raboti najmalku 10-15 godini, a i togas koga ke izleze se pravat istrazuvanja za dolgorocnite efekti od nego. Taka da, rano e da se kaze sto moze da se sluci. Edno e sigurno, a toa e deka na virusite im e daden najgolem prostor za promena. Se nadevam deka od obidot nestata da se stavat pod kontrola nema da proizleze nekoja druga polosa rabota
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.