IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Љубовта БОЖЈА или законот и сознанието?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубовта БОЖЈА или законот и сознанието?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2013 во 00:23

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Значи буквално го разбираш Писмото?


Светото Писмо е напишано под влијание на Светиот Дух. Кога се молиме за водство од Светиот Дух пред читањето на Библијата БОГ ни го отвора умот и ни помага да ги разбираме работите. 


Повеќето работи во Светото Писмо се многу јасни и буквални , но некои какви што има во книгите Даниел ,Езекиел и Откровение се полни со симболики и не треба да се сфатат буквално.


А за Јован од Бога немам време да ги погледнам видеата, кажи ми што е поентата со тој човек и каква врска има со нашиот разговор? Поздрав да

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2013 во 00:35
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

А за Јован од Бога немам време да ги погледнам видеата, кажи ми што е поентата со тој човек и каква врска има со нашиот разговор? Поздрав да


Има врска со Бога, со Божјата Љубов и со Еднобитувањето. А да, има и со вечноста на постоењето.

Поздрав и до тебе. да



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2013 во 00:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

А за Јован од Бога немам време да ги погледнам видеата, кажи ми што е поентата со тој човек и каква врска има со нашиот разговор? Поздрав да


Има врска со Бога, со Божјата Љубов и со Еднобитувањето. А да, има и со вечноста на постоењето.

Поздрав и до тебе. да



Погледнав нешто од кратките видеа кои си ги постирал на темата Јован од Бог. Колку што можам да разберам , се работи за исцелител од Бразил кој вели дека лекува со помош на Божјата моќ . Така ли е ?

Интересно е да се видат и другите видеа ама сега немам толку време . 

Да те прашам само нешто:Дали овој човек верува во реинкарнација ? 


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2013 во 13:13
Не знам дали верува во реинкарнација.

Тој вели дека додека лечи неговото тело е позајмено од друга душа (во него е влезена друга душа), така што, додека работи со луѓето тој не знае што се случува и потоа ништо не се сеќава. Тоа не е реинкарнација. Можеби може да се употреби зборот обземеност.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2013 во 21:32
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Значи буквално го разбираш Писмото?


Izvinete shto povtorno Vi se mesham vo muabetot, sakam samo Mesi da go prasham. Kako ti go razbirash,t.s. shto se krie pozadi likot na zmijata vo prikaznata za sozdavanjeto na chovekot?

Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2013 во 00:50
глупчоova sega za mesi e ili za mene? глупчоголема насмевка
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2013 во 09:09
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

глупчоova sega za mesi e ili za mene? глупчоголема насмевка


Nameneto e za zeznatata polovina od mesi

se nadevam deka ke se nadmine sebesi i so svojata gordost ke si ja grizne opashkata stavajki ni ja trnlivata kruna na glavata,so sto ke sedneme na desnata strana od administratorskiot prestol.

ke pochekame ushte malku da vidime kolkava mu e adminskata ljubov.


Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2013 во 12:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не знам дали верува во реинкарнација.

Тој вели дека додека лечи неговото тело е позајмено од друга душа (во него е влезена друга душа), така што, додека работи со луѓето тој не знае што се случува и потоа ништо не се сеќава. Тоа не е реинкарнација. Можеби може да се употреби зборот обземеност.


Тогаш тој е медиум , човек кој е под влијание на спиритизмот.

   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2013 во 16:22
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Не знам дали верува во реинкарнација.

Тој вели дека додека лечи неговото тело е позајмено од друга душа (во него е влезена друга душа), така што, додека работи со луѓето тој не знае што се случува и потоа ништо не се сеќава. Тоа не е реинкарнација. Можеби може да се употреби зборот обземеност.


Тогаш тој е медиум , човек кој е под влијание на спиритизмот.


Не знам дали е под влијание на спиритизмот, но според неговото кажување тој, по Божје барање и по сопствена желба, е дом на души кои им помагаат на луѓето.

Според резултатите на неговата работа и сведоштвата на стручните лица (лекари) кои од непосредна близина го следат сето тоа, јас би рекол дека најдобро е да не му се лепат било какви етикети на човеков, туку да се посвети нужното внимание и истражување на овој феномен кој практично ни покажува дека премалу знаеме за суштински работи од Светов и премногу сме оптеретени со догми.










Изменето од Messenger - 20.Февруари.2013 во 18:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2013 во 16:38
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

глупчоova sega za mesi e ili za mene? глупчоголема насмевка


Nameneto e za zeznatata polovina od mesi

se nadevam deka ke se nadmine sebesi i so svojata gordost ke si ja grizne opashkata stavajki ni ja trnlivata kruna na glavata,so sto ke sedneme na desnata strana od administratorskiot prestol.

ke pochekame ushte malku da vidime kolkava mu e adminskata ljubov.



 3. Зошто ја гледаш раската во окото на твојот брат, а не ја забележуваш гредата во твоето око?

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  7 


                                    

Инаку, темава не е Messenger, туку "Љубовта Божја или законот и сознанието".

Pica pica, неколку пати неповикано се вметнуваш во мои дијалози со други членови со единствена цел да се подбиваш. Бидејќи сметам оти таквото твое однесување не е ниту доблесно, ниту наместо, ниту пак според правилата на форумов, решив да не ти реплицирам. Така и обајцата ќе се поштедиме од гревови.

Си го задржувам правото да ти одговарам кога ќе сметам дека е соодветно место и време за тоа или кога ќе ме заинтересира некоја тема која ќе ја отвориш на овој форум, а не кога ти ќе посакаш или инсистираш.












Изменето од Messenger - 20.Февруари.2013 во 16:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2013 во 22:07
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



Зошто ја гледаш раската во окото на твојот брат, а не ја забележуваш гредата во твоето око?ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  7 

Поставив прашање,а ти заклучи дека ти солам памет.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Инаку, темава не е Messenger, туку "Љубовта Божја или законот и сознанието".
Pica pica, неколку пати неповикано се вметнуваш во мои дијалози со други членови со единствена цел да се подбиваш. Бидејќи сметам оти таквото твое однесување не е ниту доблесно, ниту наместо, ниту пак според правилата на форумов, решив да не ти реплицирам. Така и обајцата ќе се поштедиме од гревови.
Си го задржувам правото да ти одговарам кога ќе сметам дека е соодветно место и време за тоа или кога ќе ме заинтересира некоја тема која ќе ја отвориш на овој форум, а не кога ти ќе посакаш или инсистираш.



Меси,
треба да правиш разлика од коментари-прашања кои се во контекст на темата или призлегле од различни размислувања за кои треба дополнително да се објанат и од друга страна коментари кој се ДИРЕКТНО насочени за кометаторот,а истите се надвор од темата.

Поставив прашање и на истото можеше да го одговориш,а можеше и да го ифилуваш и во филозовски стил да го заобиколиш.
Наместо тоа, ти искоментира за коментаторот.

Форумот не функционира со покани,може секој да праша и кометира на темите.
Ако тебе тоа не ти се допаѓа,можеш да ги промениш правилата,не за џабе си администратор.

Не ти земам за зло тоа што го напиша,па избриша коментирајќи за коментаторот.
Да се држиме до темата.

Ќе ти пружам уште една шанса

Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Значи буквално го разбираш Писмото?


Izvinete shto povtorno Vi se mesham vo muabetot,
sakam samo Mesi da go prasham.

Kako ti go razbirash,t.s. shto se krie pozadi likot na zmijata vo prikaznata za sozdavanjeto na chovekot?


Што се крие....Божја љубов или закон и сознание?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2013 во 17:31



Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

zemjata e okoto na podsvesta.a,bog e veruvanjeto vo samata verba.




Кој ти го зезна дечјото срце , ма Зезната, БОГ да го освести за гревот, да го вразуми и духовно да го прероди!


Амин
   












Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2013 во 02:12
spiros,site sveti knigi se metafizichki i psiholoshki,svrteni kon chovekot...
ne treba samo da se chitaat i citiraat,tuku da se razberat.
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2013 во 18:00




Џабе е сите свети книги да се читаат, џабе е да се цитираат, џабе напамет да се учат, џабе е да се разберат, ...
ако со детско срце Творецот - Отецот - не се љуби и не се верува!









Изменето од spiros - 22.Февруари.2013 во 18:01
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.