IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто учиме, кога блага веза немаме?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто учиме, кога блага веза немаме?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
Автор
Порака
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 10:20
Точно бисерна-школово ја исцицува цела енергија од нас.Кога ќе си дојдам дома се чуствувам преморен(а сум седел цел ден)и не сум способен за никаква умствена работа

А за на часови да не зборувам- професориве си предаваат и ич не им е гајле дали ги слуша некој.И да сака човек да слушне нешто неможе од галамата!

Не треба да се вика повеќе училиште она-јас на училиште не сум научил ништо последниве 3-4 години-се сам дома учам...

Изменето од mamamd - 11.Јануари.2010 во 13:08
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 12:20
Уште поубаво на час... кој сака нека слуша, кој не сака никој не го тера... Само да ги слушаш што кажуваат 7 сати ќе ти прсни главата , а не пак и да го памтиш (да пробаш да го памтиш)тоа што го кажуваат.
Убаво си е така со галамата на учениците и со незаинтересираноста на професоритe, инаку ќе биде убиствено, ептен неподносливотрепкање Е тогаш дури кога ќе се вратиш дома нема да можиш да мрдаш...
Туку... зарем има и некој што сака да слушнезбунетост

Ни тренираат живци, ете ти една добивка од школотоплазење
А тоа што никој ништо не учи таму, па да ти кажам и не ни е баш многу гајленамигнување


Изменето од mamamd - 11.Јануари.2010 во 13:09
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 13:43
Ја пак под волсквагенголема%20насмевка

Се сложувам со Бисератрепкање
Одиш на школо, седиш таму на пример од 12 до негде 6 часот и си буквално преморен!
Јас се земам за пример...

Кога сме втора смена...Од почетокот до негде четврти час е ок, и буквално, лекциите на час ги учам. Меѓутоа, негде после четврти, концентрацијата ми опаѓа, и никако не ми оди во глава она што се предава...замисленост
Сето тоа комбинирано со лоши професори, кои само гледаат да кажат што имаат и да отидат, е залудно потрошено време.сршено%20срце

Потоа доаѓам од училиште, го фрлам ранецот, преморена се оптегнувам во дневна и гледам ТВ, и потоа пак на учење...воздивнување
И се сама учам, наместо да знам од часот, а дома само да повторам...лутина



What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 17:37
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:


Уште поубаво на час... кој сака нека слуша, кој не сака никој не го тера... Само да ги слушаш што кажуваат 7 сати ќе ти прсни главата , а не пак и да го памтиш (да пробаш да го памтиш)тоа што
го кажуваат.
Убаво си е така со галамата на учениците и со незаинтересираноста на професоритe, инаку ќе биде убиствено, ептен неподносливотрепкање Е тогаш дури кога ќе се вратиш дома нема да можиш да мрдаш...Туку... зарем има и некој што сака да слушнезбунетостНи тренираат живци, ете ти една добивка од школотоплазењеА тоа што никој ништо не учи таму, па да ти кажам и не ни е баш многу гајленамигнување

Абе и јас така викам кој сака нека слуша кој неќе никој нека не го тера.Ама па тој што неќе да слуша нека заќути и нека седи мирен-ете му компјутер нека игра,нека разговара тивко.Ск*рчено ми е од стоки што се смејат и дерат на глас на среде предавање,од ученици што се шетаат по училница,од мобилни што ѕвонат!Луѓево буквално не знаат како да се понашаат.

За вториот болд-ако предавањата се по интересни и професорите се по добри не 7 часа-14часа би ги слушал со задоволство.Не мора се да запамтиш што слушаш-ни половина не мора,доболно е некој поим да ти остане в глава.

Така со галамата и со незаинтересираноста не е воопшто убаво-не е ни добро,само кај нас како одиш погоре со школото се по мизерно и по мизерно е па ни се чини дека е нормално ова што се случува...

А дека на никој не му е гајле свесен сум-ние малолетниците сме последна грижа на секого во државава иако треба да бидеме прва.Копуците во влада се по загрижени за височината на пензијата и дали таа се покачила или опаднала за 2% одколку за тоа дека пола училишта личат на санаториуми!На крајот на краиштата ни нас самите не ни е грижа за образованието и се што го опкружува-гледаме да се протнеме некако со полесно ако се може па кој колку знае ич не е важно.Али тоа е менталитет забушантски има државава...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 17:46
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:


Уште поубаво на час... кој сака нека слуша, кој не сака никој не го тера... Само да ги слушаш што кажуваат 7 сати ќе ти прсни главата , а не пак и да го памтиш (да пробаш да го памтиш)тоа што
го кажуваат.
Убаво си е така со галамата на учениците и со незаинтересираноста на професоритe, инаку ќе биде убиствено, ептен неподносливотрепкање Е тогаш дури кога ќе се вратиш дома нема да можиш да мрдаш...Туку... зарем има и некој што сака да слушнезбунетостНи тренираат живци, ете ти една добивка од школотоплазењеА тоа што никој ништо не учи таму, па да ти кажам и не ни е баш многу гајленамигнување

Абе и јас така викам кој сака нека слуша кој неќе никој нека не го тера.Ама па тој што неќе да слуша нека заќути и нека седи мирен-ете му компјутер нека игра,нека разговара тивко.Ск*рчено ми е од стоки што се смејат и дерат на глас на среде предавање,од ученици што се шетаат по училница,од мобилни што ѕвонат!Луѓево буквално не знаат како да се понашаат.

За вториот болд-ако предавањата се по интересни и професорите се по добри не 7 часа-14часа би ги слушал со задоволство.Не мора се да запамтиш што слушаш-ни половина не мора,доболно е некој поим да ти остане в глава.

Така со галамата и со незаинтересираноста не е воопшто убаво-не е ни добро,само кај нас како одиш погоре со школото се по мизерно и по мизерно е па ни се чини дека е нормално ова што се случува...

А дека на никој не му е гајле свесен сум-ние малолетниците сме последна грижа на секого во државава иако треба да бидеме прва.Копуците во влада се по загрижени за височината на пензијата и дали таа се покачила или опаднала за 2% одколку за тоа дека пола училишта личат на санаториуми!На крајот на краиштата ни нас самите не ни е грижа за образованието и се што го опкружува-гледаме да се протнеме некако со полесно ако се може па кој колку знае ич не е важно.Али тоа е менталитет забушантски има државава...
тоа бе батоголемо%20гушкање
Точно тоа што требаше да се кажи на темава...
имаш честење од мене за муабетов, да ме потсетиш кога ќе заучимеголема%20насмевка ама обавезно, еј


Битни се тоа пензиите и за нас...
Пред секое одење на школо го отварам паричникот на дедо миголема%20насмевка


Туку.... гледам мамамд не средила по малце,  значи мали да ги намалиме вулгаризмите во постовитецрвенеење



Изменето од volkswagen - 11.Јануари.2010 во 17:47
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 20:46
големо%20гушкањеЗајчев некој јак политичар ќе биде, мајке миголема%20насмевка
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2010 во 21:22
Скраја да е...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 14:04
И Тигицава те познаголема%20насмевка

Али... како прво... тој е ЗајцеФ (со В треба, али ова му е уметничко имеплазење)
а второ, сите му викаме во класот дека ќе го биде таму, а тој не сака ни претседател на одделението да бидетага
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 14:46
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

И Тигицава те познаголема%20насмевка

Али... како прво... тој е ЗајцеФ (со В треба, али ова му е уметничко имеплазење)
а второ, сите му викаме во класот дека ќе го биде таму, а тој не сака ни претседател на одделението да бидетага


Ааа...ок тогашцрвенеење
Се испричавамплазење
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 15:12
Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

И Тигицава те познаголема%20насмевка

Али... како прво... тој е ЗајцеФ (со В треба, али ова му е уметничко имеплазење)
а второ, сите му викаме во класот дека ќе го биде таму, а тој не сака ни претседател на одделението да бидетага


Ааа...ок тогашцрвенеење
Се испричавамплазење
како негов портпарол го прифаќам извинувањетоплазење

ела ми да ми те гушнамголемо%20гушкање...туку да не ни се лути Литиум што и одиме офтопикзагриженост
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 15:14
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

Originally posted by tiggy_sparrow tiggy_sparrow напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

И Тигицава те познаголема%20насмевка

Али... како прво... тој е ЗајцеФ (со В треба, али ова му е уметничко имеплазење)
а второ, сите му викаме во класот дека ќе го биде таму, а тој не сака ни претседател на одделението да бидетага


Ааа...ок тогашцрвенеење
Се испричавамплазење
како негов портпарол го прифаќам извинувањетоплазење

ела ми да ми те гушнамголемо%20гушкање...туку да не ни се лути Литиум што и одиме офтопикзагриженост

Па мора малце работ да има и таа...
големо%20гушкањебакнеж
големо%20гушкањеголемо%20гушкање
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Roni.Rasta Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Roni.Rasta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 19:28
ццц.. стварно

учиш тамо некои глупи работи
кои ги забораваш за 5-6 месеци ! ... тапа

затоа не се замарам мн. мн. =)
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 12:10
ucejneto  e  noz   so  dve  ostrici 
  ednata  strana  e  taa  sto  te  razviva  i  ti  dava  sposobnost  za  percepcija  i  prepoznavajne  na  stvarite  a  drugata  e  taa  sto  ti  go  zatapuva  umot  i  te  isklucuva  od  realnosta.
   ako  zivees  vo  sistem  kade  toa  sto  go  izucuvas  se  raboti  vo  realnost  i  so  toa  se  zivee  togas  za  tebe  ucejneto  e  dobra  rabota   te  ispolnuva  i  te  pravi  srejken-taa    situacija  se  prepoznava  koga  studentot  odi  na  praksa  vo  edna  kompanija  ili  firma  a  posle  pocnuva  da  raboti  vo  nea""" .

drugiot  slucaj  e  najneprijatniot  i  studentot  togas  moze  da  se  sporedi  so  zatvorenik  na  koj  do  negovata  30  godina  mu  se  nareduva  ocite  da  muse  zatvoreni  so  parce  hartija  so  sto  se  postignuva  efekt  na  lesno  vladeejne  od  strana  na  vlasta  so  tie  lica  ,a  posle  30tata   se  pusta  vo  svet  vo  koj  voopsto   ne  se  primenuva  toa  sto  go  ucel  so  sto  se  pojavuva  kaj  liceto  efekt  na  izgubenost   sto  za  vlasta  isto  tolku  e  lesno  da  se  vladee  so  nego.
   


Изменето од dejanpp - 27.Јануари.2010 во 12:11
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 10:41
Дејан, ја не сваќам, како учењето ти го затапува умот?изненадување
И те исклучува од реалноста???изненадување
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.