IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Случај Перо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Случај Перо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 13:54
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Но Меси, нешто што трае нешто повеќе од 2000 години, кое им го сменило животот на милиони луѓе во светот, не ќе да е обична стара книга во која хнекој нешто рекол и се прифатило како догма.


Awww... прекрасно кажано...браво Мариа!

Навистина Библијата е едниствената книга која од корен ги трансформира луѓето, укажува на вистинските вредности и ги исполнува животите на милијарди. И никој не може да го негира фактот дека таа е боговдахновена и посебна.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 15:56
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Но Меси, нешто што трае нешто повеќе од 2000 години, кое им го сменило животот на милиони луѓе во светот, не ќе да е обична стара книга во која хнекој нешто рекол и се прифатило како догма.


Maria, zboruvame za tvoite prashanja vo sluchajot Pero, koe so drugi zborovi e prashanjeto - "Dali kje se spasat lugje koi ne se vernici hristijani, a pravat dobri dela?", a ne e dali sledenjeto na verski i religijski principi na zhiveenje go smenuva zhivotot na milioni lugje tuka vo materijalniov svet. Sigruno deka sledenjeto na SEKOJA vera ili religija go menuva zhivotot na site lugje. Prashaj gi muslimanite, budistite ili hindusite i kje ti go kazhat istoto sto go velish i ti za tebe.

Rabotata e neshto drugo, a odgovorot na tvoeto prashanje e mnogu ednostaven - so verata lugjeto ne kupuvaat konkreten prizvod koj kje go proverat po eden chas, pa da kje im kazhat na drugite dali toa vredi.

Posochi mi eden vernik koj se vratil od umrenite za da im objavi na lugjeto "vetuvanjata na koi site taka eftino se pretplativnme se tochni!" ?

Znachi tvojata paralela povlechena megju vetuvanjeto na verata za neshto sto mozhebi kje se dobie na onoj svet, so konkretnite proizvodi za slabeenje, podmalduvanje ili magjionicharski trikovi koi mozheme da gi dobieme i evaluirame vednash na ovoj svet, ne drzhi voda.

No zatoa go imame Isusoviot zbor koj vredi povekje od zlato: MALU lugje kje minat preku tesnata vrata.
Zatoa sto malu lugje se spremni da ja platat cenata za toa.

Изменето од Messenger - 30.Септември.2009 во 17:35
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2009 во 02:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...Oti vrednoto bilo sekogash skapo i malu se onie koi se spremni da ja platat negovata cena.

Ok, ajde koga vekje zborime po osnov na bibliskiot koncept, da videme shto so onie i kade odat a ne se spermni da ja "platat' cenata ?
Fakt e deka ogromen broj od chovekovata populacija ne ja platil, nitu bil spremen, a Bogami i nitu sakal da ja 'plati' cenata i logichki se postavuva prashanjeto kade odat tie ?
( se izvinuvam shto postavuvam logichko prashanje, ama spored pogore kazhanoto: "malkumina kje vlezat niz tesnata vrata", izgleda deka pogolemiot del t.e. ogromniot del od Bozhjata vozljubena i vrvna kreacija - chovekot -chovekovata populacija kje bitisuva daleku od Boga, vo "temnini" i nekavi si machni prostori za vek na vek, )...ova kje ispadne kako vicot shto go postirav na topicot shegi - dali pekolot se shiri srazmerno so prilivot na novi greshni dushi...:)))

Ajde da precizirame:
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Malu lugje kje minat preku tesnata vrata.
A shto so ostanatite ???





Изменето од Marko sk - 01.Октомври.2009 во 02:29
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2009 во 15:49
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Malu lugje kje minat preku tesnata vrata.
A shto so ostanatite ???
Останатите ќе си продолжат по старо, можеби ќе тонат се повеќе(како што тоне етиката и моралот во овој свет се повеќе) дур не им се смачи и не сфатат дека постојано удираат со главата во ѕид бидејќи тврдоглаво веруваа дека токму тоа е патот до нивната среќа, и покрај опомените од Бога преку пророците во сите времиња(вклуќувајќи го и денешното).
Некои дури тогаш, кога ќе ја достигнат најниската точка, ќе решат да се преобратат оти едноставно друго чаре нема да им остане.

Божјиот Дух кој сите свои деца подеднакво ги љуби, би сакал да им заштеди на луѓето и душите многу маки и разочарувања. Затоа Тој преку пророците во сите времиња и култури опоменуваше но воедно и ја подаваше својата рака за спас подучувајќи го патот кон Него, вечната Среќа. Повеќето не ја прифаќаа бидејќи тоа подразбираше промена на нивните ставови, навики и однос кон ближните и природните царства што пак краткорочно би го нарушил нивниот комфор, а мноштвото луѓе, во преносна смисла, се кратковиди и мислат само на моменталниот комфор но не и за последиците кои можат да произлезат од него.

Поради се позасиленото дејствување на каузалниот закон(законот на сеење и жнеење), луѓето се помасовно ќе запаѓаат во ситуации каде речиси преку ноќ ќе изгубат многу нешто што им е драго и нема да им остане друго освен преобраќање. Духовно будните меѓутоа не чекаат да додје до тоа, туку благовремено се преобраќаат во своите мисли, зборови и постапки(тнр. активна вера) - за жал таквите се малкумина. Затоа и се зборува за „малкумина кои одат низ тесната порта„.

Изменето од Majkl - 01.Октомври.2009 во 15:50
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.