IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Во брак или сингл
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Во брак или сингл

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 14:17
a nie vikame "Sam covek za nikaden ne e"

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
abnormalen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 05.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај abnormalen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 16:14
а ја па викам.....бугарите поубаво викаат за сингловите.
Gluposta e najneobična od site bolesti - od nea NE pati bolniot tuku, SITE OSTANATI!
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2011 во 19:00
 
  Еве како настанале ...венчавките .... !
 

path_to_marriage

Првите бракови всушност биле грабежи! Примитивниот човек едноставно ја грабнувал девојката со која сакал да се ожени или ја откупувал од нејзиното семејство, плаќајќи за неа одредена сума.

Потоа бракот се склучувал по договор во кој немало ни “љ” од љубов, ами само брачни обврски. Најпосле е установен брак кој е заснован на заемна љубов.

Но, и денес, во 21 век, кај некои религии постојат остатоци од дамнешното “продавање на невестата” за пари.

marriage-search-marriage-records

Кумот и старосватот на денешните венчавки веројатно првобитно биле добро наоружани војници кои му помагале на примитивниот човек да ја грабне невестата. А медениот месец всушност бил периодот кога младоженецот требало да ја крие невестата, додека нејзините не престанат да ја бараат.

Обичаите околу бракот се стари колу и самото човештво. Така порано некои примитивни племиња сметале дека бракот е склучен ако момчето и девојката заедничи изедат една чинија со ориз, други пак житото го сметале за симбол на плодност, па оттаму потекнува и денешниот обичај на посипување на младоженците со жито, за да бидат плодни.

marriage-blog

Бурмата како симбол на брак и семејство, е обичај кој датира одамна, па дури не се знае точната историја за неговата примена. Но симболизира единство, поради неговата кружна форма.

Порано на грабнатата девојка и се ставала белегзија на раката или ногата, за да се знае дека таа му припаѓа некому (на оној кој ја грабнал).

wedding-locations-detroit

Ова е историјата за постоењето на денешната институција брак ....!

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 00:08
sè kaza ama, toa shto treba ,...ne kaza!изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 13:03
а што е тоа, брза?
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 17:18
Тема: Во брак или сингл
 
 
 
....toa!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 17:58
Originally posted by MyWay MyWay напиша:

a nie vikame "Sam covek za nikaden ne e"
E se veli i "podobro sam, otkolku vo loso drustvo"!
Ama jas glasam za DUO!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2011 во 17:10

Sepak, podobro singl, otkolku vo losh brak.
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,280 секунди.