IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате?? Дали сте виделе демон или
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате?? Дали сте виделе демон или

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
Автор
Порака
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 18:37
demon-depresija  ako  vaka  postavime  relacija  imame  mnogu  odgovori  za  demonite  nivnoto vladenie  i  nivnoto   brkajne 
 
 od  taa  relacija  koja  ja  zemame  kako  eden  vid  formula  mozeme  da  zaklucime  deka  podlezni  na  demoni  se  lesno  nadrazlivite  lujdze  -no  i  iskustvoto  so  lesno nadrazlivite  lujdze  pokazuva  deka  ako  tie  upotrebuvaat  metodi  za  brkajne  na  demonite  ke  prestanat  da  bidat  lesnonadrazlivi  odnosno  ke  bidat  imuni  na  demoni-ottuka  poznavajcigo    denesnovo  covecko  opstestvo  mislam  deka  na  site  im  e  potrebno  da  ziveat  hristijanski  zivot   bez  razlika  kolku  se  uceni  ili  bogati.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 18:49
Златник,ова е сериозна работа,ова се сведоштва од илјадници луѓе во минатите стотици години и тоа толку се забележани,се случувало и кога сум немал компјутер му се случувало и на многу други луѓе.Пази пред да дијагностицираш масовни лудила изразени со халуцинации.
Вакви суштества постојат,што се како се зошто се,ни научно ни теолошки можам да објаснам,но знам дека работат со една цел,да абсорбираат енергија од лугето,тоа е моето скромно знаење.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 19:11
Postojat, postojat sekoj den se srecavam so niv, i fala mu na boga sto imam sila da se boram so niv....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 19:26
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

makarios и bob, не бидете смешни, не ви личи на годините. Кога некој ќе рече: верувам во демони, верувам во духови, верувам во вештерки и сл. тоа не значи дека личноста верува во учењето на овие, туку едноставно вели дека верува во нивното постоење. Впрочем и таков е насловот на темата "DALI VERUVATE? DALI STE VIDELE DEMON ILI SLICNO" и од контекстот на насловот се гледа дека авторот на темата не мисли на тоа дали ние веруваме во учењето на демоните, туку едноставно прашува дали веруваме во нивното постоење. И затоа не изигравајте кловнови кловн без потреба.


Што сакал да каже авторот на темата - не знам. Но, јас не верувам во демони. А дека постојат, тоа е посведочено од многу примери.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 19:31
Тој сака да кажи да разграничиш обожува и верува.
Ако знаеш англиски worship и believe.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
bob Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bob Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 06:16


Изменето од bob - 29.Јануари.2009 во 06:38
Кон врв
bob Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bob Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 07:05
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:



Originally posted by bob bob напиша:

... братски совет: сите вие кои имате такви
доживувања, од страна на демонот, ви препорачувам што побрзо да
разговарате со православен свештеник или монах,...

... или кај некое стручно медицинско лице!голема%20насмевка




златен ...слободно можеш да пробаш ама тешко ќе да е
само со КРСТ брат, само со КРСТ, оти на ѓаолот многу му смета, тој чесен КРСТ... и сами знаете- нели?
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 08:30
Originally posted by makarios makarios напиша:

... А дека постојат, тоа е посведочено од многу примери.

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Postojat, postojat sekoj den se srecavam so niv,....

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Златник,ова е сериозна работа,ова се сведоштва од илјадници луѓе во минатите стотици години и тоа толку се забележани,... Вакви суштества постојат,...

Хм, да. Се согласувам дека станува сериозна работава.тага
Меѓутоа, твојов цитиран дел од постот ме наведе на еден пример.
Многумина (да не речам илјадници) имаат изјавено дека виделе НЛО. Понесени од ваквите изјави на луѓето во целиот свет, неколку новинари од еден француски град (мислам дека беше Марсеј, но не ме држете за збор, одамна беше кога го читав овој напис)), решиле да проверат. Не дали има НЛО, туку дали и колку луѓето се подложни на туѓи влијанија, на желбата за излегување од анонимноста (подсвесно се надеваат дека ќе станат познати со тоа што ќе кажат дека тие виделе „нешто“), на спектакуларности, за забава ...! Е, тие новинари решиле во нивниот весник да напишат дека претходниот ден во вечерните часови забележале некакви светла кои се движеле по работ на околните ридови. Тоа „светење“, со „лично сведочења“ го „потврдиле“ многу „очевидци“! Следниот ден биле фрапирани од бројот на луѓе кои им се јавиле и кои „тврдат“ дека виделе светло ... Имало преку стотина јавувања во редакцијата, секој со свое „видување“ за настанот.

Само не ми одговоривте на моите прашања. Дајте барем само на едно, дали некој во своите виденија го „гледал“ Исус, ама пред 2000 години?

 И, да!
Originally posted by bob bob напиша:

... само со КРСТ брат, само со КРСТ, оти на ѓаолот многу му смета, тој чесен КРСТ... и сами знаете- нели?

Од кога постојат овие демони? Сигурен сум дека ќе се согласите дека тие постојат од „создавањето“ на светот. Но, како порано, пред појавата на „чесниот* крст“ се решавале проблемите со „демоните“?

* - зошто крстот е чесен? Затоа што на него го убиле Исус?збунетост

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
bob Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bob Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 12:07
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:



Originally posted by bob bob напиша:

... само со КРСТ брат, само со КРСТ, оти на ѓаолот многу му смета, тој чесен КРСТ... и сами знаете- нели?
Од кога постојат овие демони? Сигурен сум дека ќе се согласите
дека тие постојат од „создавањето“ на светот. Но, како порано, пред
појавата на „чесниот* крст“ се решавале проблемите со „демоните“?* - зошто крстот е чесен? Затоа што на него го убиле Исус?збунетост





пробај брат, да почнеш, да се крстиш со вера во Бога, и пополека ќе ја спознаеш силата на чесниот КРСТ...

п.с. велат: атеистите биле полоши од ѓаволот...зашто?... тој барем верува дека постои БОГ...
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 12:30
Ехеее. Тој виц за атеистите јас го поставив уште пред 2-3 месеци. Мислам беше во темата за молитви, но незнам заборавив.голема%20насмевка

Но, зошто пак останувам без одговор на прашањето?тага


Изменето од Zlatnik - 29.Јануари.2009 во 12:31
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 13:52
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:



Originally posted by makarios makarios напиша:

... А дека постојат, тоа е посведочено од многу примери.


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Postojat, postojat sekoj den se srecavam so niv,....


Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Златник,ова е сериозна работа,ова се сведоштва
од илјадници луѓе во минатите стотици години и тоа толку се забележани,... Вакви суштества постојат,...



Хм, да. Се согласувам дека станува сериозна работава.тага


Меѓутоа, твојов цитиран дел од постот ме наведе на еден пример.


Многумина (да не речам илјадници) имаат изјавено дека виделе НЛО.
Понесени од ваквите изјави на луѓето во целиот свет, неколку новинари
од еден француски град (мислам дека беше Марсеј, но не ме држете за
збор, одамна беше кога го читав овој напис)), решиле да проверат. Не
дали има НЛО, туку дали и колку луѓето се подложни на туѓи влијанија,
на желбата за излегување од анонимноста (подсвесно се надеваат дека ќе
станат познати со тоа што ќе кажат дека тие виделе „нешто“), на
спектакуларности, за забава ...! Е, тие новинари решиле во нивниот
весник да напишат дека претходниот ден во вечерните часови забележале
некакви светла кои се движеле по работ на околните ридови. Тоа
„светење“, со „лично сведочења“ го „потврдиле“ многу „очевидци“!
Следниот ден биле фрапирани од бројот на луѓе кои им се јавиле и кои
„тврдат“ дека виделе светло ... Имало преку стотина јавувања во
редакцијата, секој со свое „видување“ за настанот.

Само не ми одговоривте на моите прашања. Дајте барем само на едно, дали некој во своите виденија го „гледал“ Исус, ама пред 2000 години?
И, да!
Originally posted by bob bob напиша:

... само со КРСТ брат, само со КРСТ, оти на ѓаолот многу му смета, тој чесен КРСТ... и сами знаете- нели?
Од кога постојат овие демони? Сигурен сум дека ќе се согласите
дека тие постојат од „создавањето“ на светот. Но, како порано, пред
појавата на „чесниот* крст“ се решавале проблемите со „демоните“?* - зошто крстот е чесен? Затоа што на него го убиле Исус?збунетост




Јас зборувам за демоните,не за Исус.А за НЛО се разбира,ако луѓето гледаат илјадници години наназад такви работи и се пронајдени во записи на стари цивилизации,се разбира дека има нешто.А и мислам дека веќе не е дискутабилно дека има вонземјани.Исто како и тие демони.Реков што суштества се,незнам.Само знам дека се злобни.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 14:48
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Од кога постојат овие демони? Сигурен сум дека ќе се согласите
дека тие постојат од „создавањето“ на светот. Но, како порано, пред
појавата на „чесниот* крст“ се решавале проблемите со „демоните“?* - зошто крстот е чесен? Затоа што на него го убиле Исус?збунетост




Демоните постојат уште пред создавање на светот тие се паднатите (бунтовни) ангели.
А за тоа дека бегаат од чесен или нечесен крст нема врска.Тоа се измислици од баби и бајачки.Нити од крст се плашат ниту од темјан бегаат.
Христос јасно кажува како против демоните.Само со пост и молитва!





Изменето од izvoren - 29.Јануари.2009 во 14:48
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2009 во 23:14
koga sum gledal demon sum vikal samo Isus i go snemuva naednas posleden slucaj pred nedela i pol.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2009 во 08:40
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Јас зборувам за демоните,не за Исус.А за НЛО се разбира,ако луѓето гледаат илјадници години наназад такви работи и се пронајдени во записи на стари цивилизации,се разбира дека има нешто.А и мислам дека веќе не е дискутабилно дека има вонземјани.Исто како и тие демони.Реков што суштества се,незнам.Само знам дека се злобни.

Добро бе човек. Сосила сакаш да речам некој збор кој го отсликува твојот ментален склоп. Но, пристојноста не ми дозволува да го кажам.
Па зарем не сфаќаш во кој контекст го спомнав „гледањето“ на НЛО? Се двоумам дали да ти дообјаснам? Сепак не. Нема да пишувам ништо како дообјаснување, бидејќи незнам дали и тоа нема да го сфатиш погрешно и ќе почнеш со твоите „стручни“ објаснувања.

Знам дека се злобни“!смеење  ма%20ајде

Ц, ц, ц! глупирање

Р.Ѕ. Кога си толкав стручњак кој се знае, да те прашам, случајно овие демончињава (кои нели, по дифолт се злобни), да не се поистоветуваат со „твоиве“ вонземјани?голема%20насмевка
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.