IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ХРИСТИЈАНСКО РОДОЉУБИЕ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ХРИСТИЈАНСКО РОДОЉУБИЕ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2008 во 02:43
za vreme na vtorata svetska vojna vo danska,hristijanite spasija 7000 evrei od sigurna smrt i gi shvercuvaja vo svedska
IAKO KAZNATA ZA POMAGANE NA EVREIN BESE SMRT
ova e klasicen primer za hristijansko rodoljubie
pozdrav
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 11:28
Прекрасно! За жал за многу, прекасно!

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 11:36
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Бара од нас да го распознаваме злото од доброто. Бара од нас да се спротивставуваме на злото.


Да, но како:? Како варнава, или како еве тито, сталин, черчил или мухамед?

Кој се надева на сознанието за добро и лошо не сум сигурен дали го оди правиот пат. (1 Мојс.2:17)
Кој верува на ВОЛЈАТА БОЖЈА, на Неговата МИЛОСТ, Неговата МУДРОСТ и ја следи вршејќи ги нејзините дела, тој сигурно оди по ПАТОТ за в Рај! (Евангелие Христово)

Нека се разбуди секој човек и нека Го сака и следи Него повеќе од се на светот

АМИН


Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 12:37
Originally posted by rabani rabani напиша:

zdravo
... me interesira mislejne i na drugite .
vo makedonija vo 2001 godina odzivot na mobilizacija bese 7.5%.zarem vistinskite hristijani ne bi se zrtvuvale za svoite braka na koi UCK im gi palese crkvite dokolku drzat do svojata vera,vprocem ISUS se zrtvuvase za celoto covestvo, a site hristijani se dolzni da go sledat Isusoviot primer.Vo biblijata pishuva deka da ima zlo a da ne izlezes pred nego pravis dvoen grev.


Драги роде ГОСПОД здравје да ти даде!

На никого немам право да му заповедам што да прави и како да живее бидејќи Господ му ја дал слободната волја. ГОСПОД со својот човечки совршен Живот ни го покажа правиот ПАТ!
Тоа е Патот, тоа е Животот во целосно и Совршено Мироњубливо РОДОЉУБИЕ!
РОДОЉУБИЕ кое што се однесува кон СИТЕ луѓе. Бидејќи во сите луѓе, без разлика дали праведни или неправедни, осветлени или успани, делува и служи вечниот и единствен ДУХ на ЖИВОТОТ!
Тоа е ХРИСТОС! Тој се отелотвори во ИСУСА! Тој е најголемиот вечен сеопфатен слуга, ВИСТИНА вечна, освен неа нема друга!

Драги роде!

Јас потекнувам од поповска фамилија од Лешок. Христијанскиот објект кој што го срушија во Лешок е местото каде што моите родители се венчани и моите (телесни) предци служеле како што знаеле и умееле. Срушената црква Св. Ѓорѓија во Речица е црквата за која мојата прабаба (Хаџи Митана) со нејзиниот живот се заложила. Нејзиното име е запишано во Олтарот на соборната црква Св. Кирил и Методиј во Тетово. Како сум се чуствувал кога тие (за мене и мојта најблиска фамилија) толку значајн објекти беа рушени, само ЕДЕН БОГ знае.Но уште повеќе кога мојот чичко (братучед на таткоми) и прв комшија, беше киднапиран и отепан. Човек кој одеше на нивата да работи, невооружен и многукратен пријател на албанците. Човек кој со ними секаде во Македонија албански зборуваше.За дечињата кои ја бранеја Македонија (без разлика на нивниот јазик и вероисповест) исто така. Срцето ми се параше кога во тетово погина од граната едно албанско девојче, но и за сите други.

Јас не го зедов оружјето и не се спротиставив на волците кои што сакаја ОДНОВО да ја раскинат Македонија! Дали сум за тебе родољуб или не?
Дали само што не се противев на злото како што му се противи светот, неги ЉУБАМ луѓето?

Христос ( по секоја цена )без оружје му се противеше и денес му се противи на злото!

Поздрави со ЉУБОВ кон сите луѓе а посебно кон оние што го ЉУБАТ ХРИСТА со збор и дело

спирос

Кој луѓето како Исус ги љуби
Има многу голема фамилија
Ирод Св. Јована го уби
Неверувајќи, незнаејќи дека е Св. Илија!

Среќен Илинден на сите ЧЕДА на Мирот БОЖЈИ!


Изменето од zidarski - 03.Август.2008 во 18:00
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 17:41
koga ucenicite go prasale ISUS po shto ke ne prepoznaat deka sme navistina tvoi ucenici, toj im odgovoril:
PO TOA SHTO IMATE LJUBOV POMEGU SEBE
ljubov koja proizleguva od plemenitosta na dushata,koja plemenitost e sinteza na ubavinata na duhot, neznosta na srceto,duhot na davajne, duhot na prostuvajne ,tolerancija i milosta kako osnova na hristijanskata ljubov
taka da moj drag prijatele treba da se zaprasas,koko sto i sekoj hristijanin treba da se zaprasa :KAKOV HRISTIJANIN E AKO NE E SPOSOBEN DA SE ZRTVUVA ZA SVOITE BLIZNI?
za zal ponekogas zrtvata e na prva borbena linija
a ti shto mislis , da ne se sprotistavea nash*te dedovci voeno na islamot, ke imase li deneska hristijanstvo vo makedonija i vo evropa
vo edno od pismata pishuva:BIDI DOBAR I PRAVEDEN, A NE DOBAR I RAMNODUSHEN, ushte pishuva SAMO DOSLEDNITE KE GO VIDAT CARSTVOTO BOZJE
doslednosta vo ISUS i doslednost vo ljubovta e edno isto , a ljubovta po avtomatizam podrazbira zrtvuvajne
da, vistina e deka BOG KAZAL, KOJ , ZIVEE OD MEC I KE UMRI OD MEC, mislejki na onie koi ziveatod mec, t.e . na onie koi so mec zemaa pari od siromaviot narod koj nemal da plati danok na drzavata, a ne na onie koi so mech ke ja branat crkvata ili semejstvoto ili bliznite svoi od rodot svoj
DA ZIVEES I DA VLADEES SO MEC NE E EDNO ISTO SO TOA DA GI BRANIS BLIZNITE SVOI SO MEC
argumenti plus: PRVIOT NEEVREIN KOJ SE KRSTIL DIREKTNO OD ISUS BIL RIMSKI VOJNIK
APOSTOLITE I UCHENICITE ISUSOVI NOSELE ORUZJE, AMA NE ZIVEELE OD MEC
drag prijatele jas se nadevam deka so mojov odgovor ke gi otvoris ochite i ke vidis toa sto malkumina do imaat videno:CHOVEK KOJ GO IMA BOZJIOT DUH VO SEBE NEMOZI DA IMA MIR SAMIOT SO SEBE A DA NE SE SPROTISTAVI NA ZLOTO KOE SHTO MU E PRED OCI vprosem DUHOT NA ZIVOTOT PO PRIRODA E NAKLONET DA GO SHTITI ZIVOTOT, taka da HIPOKRIZIJA E DA KAZUVAS DEKA GO IMASH BOZJIOT DUH , A DA NE SE SPROTISTAVISH NA ZLOTO , TOGAS KOGA TVOITE BLIZNI BRAKA I SESTRI I NIVNITE DECA UMIRAAT PRED TVOITE OCI
jas se nadevam deka nema da se najdis navreden , i zatoa odnapred ti se izvinuvam dokolku se sluchi nesto takvo
ti posakuvam mir i prodolzi da chekoris po tesniot pat na zivotot
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 23:34
Духот Божји, Отецот на Животот кој во Исус како човек се отелотвори, за тие што повеќе од се Му веруваат, една нова епоха отвори     Исус и сите негови вистински следбеници, живееја и ги дадоја своите животи на НАЈСВЕТЛИОТ МОЖЕН НАЧИН! Тие се жртвуваа за сите луѓе, дури и за оние противниците на Мирот БОЖЈИ кои за жал до ден денес го одат патот на Варнава и им штетат дури и на сопствените деца!

Поздрав до сите ЧЕДА на Мирот БОЖЈИ!


Изменето од spiros - 03.Август.2008 во 23:36
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 01:34
Spiros, поздрав и Мир Божји врз тебе, бидејќи токму тој мир е единствениот “кој надвишува секаков човечки ум и разум“

Мислам дека дури сега ми се разјасни што сакаш да кажеш.
Но што мислиш, во една воена ситуација, нели некој треба да ја брани државата? Што ќе се случи ако нема бранители?
Од друга страна, и не секој може да земе оружје врака и да пука, па макар и по противникот, знаејќи дека со тоа ај нарушува заповедта “Не убивај“. Едноставно, се коси со неговите убедувања.

Јеховините сведоци на пример не служат ни војска.
Од друга страна, познавам лица со завршен теолошки факултет кои за време на воениот конфликт доброволно се пријавија како бранители.
Ете, тие поаѓале од тоа дека со убиство на непријателот-ти спасуваш многу животи, ако убиеш само еден волк ќе спасиш цело трло...
Но исто така верувам и дека не секој го може тоа.

Оваа работа е предмет на поголема теолошка дискусија, но мое мислење е дека доколку некој чувствува дека не треба да земе оружје в рака, ако Духот во него му го зборува тоа-да не му се налага, да не биде принудуван на тоа.



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 01:38
Има еден проблем со преводот на заповедта "Не убивај".
Оригиналот на еврејски, кога би се превел на англиски би бил "Thou shall not commit murder", а не "Thou shall not kill".
На македонски за жал и едниот и другиот збор се преведуваат како убива.
Do what is right, come what may...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 01:46
Да, имало голема разлика, благодарам што ми кажа. Но и во двата случаја, на крајот на краиштата, ако некој чувствува дека не може да земе оружје в раце макар и за одбрана, ако тоа се коси со неговите верувања, и тоа е во ред.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 01:50
Се разбира - јас уште одамна се изјаснив на таа тема - секој има право да постапи како што смета дека е исправно.
Do what is right, come what may...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 01:59
И да не ги осудува другите кои мислат спротивно се разбира...не мора да значи дека тие се следбеници на Варнава.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 02:02
Имено - наметнувањето на сопственото верување како единствено исправно е доста суетен потег. Тоа е израз на месијанство - и како такво е само по себе погрешно. Освен тоа - го обвинува (и суди) другиот на чисто духовно ниво, а тоа како што знаеме не е нешто што треба ние да го правиме.
Do what is right, come what may...
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 10:02
zdravo
inteligenten zakluchok vo sekoj sluchaj
NE UBIVAJ od staro hebrejski na evrejski pa na angliski pa na mekedonski prevedeno bi znachelo NE POMISLUVAJ DA UBIVASH ili NE OSUDUVAJ SE DA UBIVASH, dodeka od evrejski na gdcki pa na glagolica pa na kirilica pa na makedonski i taka se gubi smislata vo prevodot
za ISUS vo biblijata pishuva deka pravel chuda , megutoa zborovite koi na razni mesta se upotrebeni ukazuvaat na poimot znak , predznak ili mok . vprochem ISUS imal mok da ja zastiti marija magdalena od kamenuvajne, ja smenil vodata vo vino i toa se definira kako chudo, megutoa toj faktichki ja smenil hemiskata struktura na vodata. da se vratam na temata:ISUS ja zastitil marija magdalena od kamenuvajne , gi zastitil negovite uchenici od zatvor nokta pred raspnuvajneto koga vojnicite zaedno so juda doshle po nego vo maslinovata gora, gi zastitil siromavite od sobirachite na danok i od prodavachite na tezgi vo crkvenite dvorovi i mnogu slichni primeri
zatoa gospod e gospod zastitnik, sekoj sto saka da odi po bozjiot pat treba da go ima toa vo predvid, a onoj shto misli deka gi nema tie predispozicii neka se obrati preku molitva do boga a bog ke my dade sila za da gi zastiti svoite blizni, isto onaka kako shto bog gi stiteshe svoite blizni i obespraveni, vprochem i vo biblijata pishuva BARAJTE I KE VI BIDE DADENO,TROPNETE I KE VI BIDE OTVORENO,
da se meshat nekoi evrejski razbojnici i deelikventi so BOZJIOT ZASTITNICHKI DUH e isto kako da se meshaat BABI SO ZABI
SRDECHEN POZDRAV
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 10:36
SPIROS bez navreda no trebalo da zapishish politichki studii otsek megunarodna diplomatija i filozofija
ke se obidam da ti uprostam nestata za da ti bidat pojasni
ochigledno e deka imas edna ODNAPRED OFICIJALNA I DEFINIRANA VISTINA , A NESAKASH DA JA VIDISH VISTINATA DLABOKO VO SEBE, MOZEBI ZATOA SHTO SE PLASHISH OD ODGOVOROT NA VISTINATA
edna rabota e fakt BOG E LJUBOV, A LJUBOVTA PODRAZBIRA ZRTVUVAJNE
NE UBIVAJ od staro hebrejski na evrejski pa na angliski pa na mekedonski prevedeno bi znachelo NE POMISLUVAJ DA UBIVASH ili NE OSUDUVAJ SE DA UBIVASH, dodeka od evrejski na gdcki pa na glagolica pa na kirilica pa na makedonski i taka se gubi smislata vo prevodot
za ISUS vo biblijata pishuva deka pravel chuda , megutoa zborovite koi na razni mesta se upotrebeni ukazuvaat na poimot znak , predznak ili mok . vprochem ISUS imal mok da ja zastiti marija magdalena od kamenuvajne, ja smenil vodata vo vino i toa se definira kako chudo, megutoa toj faktichki ja smenil hemiskata struktura na vodata. da se vratam na temata:ISUS ja zastitil marija magdalena od kamenuvajne , gi zastitil negovite uchenici od zatvor nokta pred raspnuvajneto koga vojnicite zaedno so juda doshle po nego vo maslinovata gora, gi zastitil siromavite od sobirachite na danok i od prodavachite na tezgi vo crkvenite dvorovi i mnogu slichni primeri
zatoa gospod e gospod zastitnik, sekoj sto saka da odi po bozjiot pat treba da go ima toa vo predvid, a onoj shto misli deka gi nema tie predispozicii neka se obrati preku molitva do boga a bog ke my dade sila za da gi zastiti svoite blizni, isto onaka kako shto bog gi stiteshe svoite blizni i obespraveni, vprochem i vo biblijata pishuva BARAJTE I KE VI BIDE DADENO,TROPNETE I KE VI BIDE OTVORENO,
da se meshat nekoi evrejski razbojnici i deelikventi so BOZJIOT ZASTITNICHKI DUH e isto kako da se meshaat BABI SO ZABI
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.