IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Како да се надмине разводот???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како да се надмине разводот???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 18>
Автор
Порака
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 11:55
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:


Не знам дали мама и тато во овој случај ќе го изодат пеколот или децата...Мама и тато ќе се заборават со некој друг тато и некоја друга мама, а децата ќе останат со белег на отфрленост во душата до крајот на животот...


Beleg??? kakov beleg? imas iskusvo so razvodi? si go dozivel samiot toa? Ne prasuvam za prijateli, rodnina ili luge koi gi poznavas, dali si go osetil TI toa na TVOJA koza????

Ne znaci deka sekoj razvod e los!!!


САКАШ ДА МЕ ОБВИНИШ ЗА НЕШТО? НЕ, ЗНАМ, НЕ СЕ ЧУВСТВУВАМ ВИНОВЕН ЗА РАСПАЃАЊРО НА НИТУ ЕДЕН БРАК... А ЗА ПОСЛЕДИЦИТЕ... Е ТОА Е ДРУГА ТЕМА...


Majstorce, za nisto ne sakam da te obvinam, kako prvo ne te poznavam licno, kako vtoro vo mojot post ni ednas ne rekov deka si ti kriv za nesto... samo prasav dali si bil vo takva situacija, bilo kako dete, bilo kako roditel, posto velis za cel zivot ostanuva beleg... isto kako biserna i jas sum osoba so razvedeni roditeli, i mozam da ti recam deka ne nosam vo sebe nikakov beleg!!! I moram da recam deka sum dosta stabilna vo zivotot, i ako roditelite mi se razvedeni, deka dosta sum postignala, i znam da pruzam i da primam ljubov... ne nosam nikakvi"posledici" od razvodot na moite roditeli!!![/QUOTE]

ПАК ЌЕ СЕ ПОВТОРАМ - СЕКОЈ НАЈДОБРО СИ ГО ПОЗНАВА СОПСТВЕНИОТ ПЕКОЛ И СИЛИТЕ ДА ИЗДРЖИ ВО НЕГО... НЕКОЈ ИМА СИЛИ И ОСТАВА ПАТОКАЗИ ПОЗАДИ СЕБЕ, НЕКОЈ ПАК ЕДНОСТАВНО ЌЕ СЕ УДАВИ...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
bibce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2203
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 12:10
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

a VIE zasto gi pravite tie deca.......??????

БИБЧЕ, ЕВЕ КАЈ НАПИША....
 
 
ЖОШТО ГИ РАЃАТЕ ТОГАШ ДЕЦАТА............toa sto jas go napisav pogore e samo prasanje na toa sto ti go prasa????
 
decata se "pravat"(so ljubov,,neznost,,vnimanie)  i  ragaat  i cuvaat  so mnogu vnimanie i posvetenost.............no nikoj neznae sto go ceka ponataka vo zivotot??nikoj ne vlaga vo brak ako odnapred znae deka ke se razvede............taka da ova sega sto mene mi se slucuva ne bilo planirano  i  nemoze da se nadmine.........ako nekoj planira da se razveduva togas ne bi postoele decata(taka neli za da ne stradaat) 
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 12:25
Zavisi kolku godini imaat razvedenite i kolkavi prikolici vlecat
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 12:28
Originally posted by bibce bibce напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

a VIE zasto gi pravite tie deca.......?????? БИБЧЕ, ЕВЕ КАЈ НАПИША....



ЖОШТО ГИ РАЃАТЕ ТОГАШ ДЕЦАТА............toa sto jas go napisav pogore e samo prasanje na toa sto ti go prasa????


decata se "pravat"(so ljubov,,neznost,,vnimanie) i ragaat i cuvaat so mnogu vnimanie i posvetenost.............no nikoj neznae sto go ceka ponataka vo zivotot??nikoj ne vlaga vo brak ako odnapred znae deka ke se razvede............taka da ova sega sto mene mi se slucuva ne bilo planirano i nemoze da se nadmine.........ako nekoj planira da se razveduva togas ne bi postoele decata(taka neli za da ne stradaat)


бибче, јас ни малку не те обвинувам тебе, го знаеш мојот став по ова прашање, повеќепати сум го изнесувал...но љубовта е чудна емоција, не очекувај да трае до крајот на животот... Или не со истиот интензитет каков што го имала првите години... Ни јас не ја чувствувам толку силно...Но има нешто што се вика почит кон партнерот, кон неговата личност, кон неговото место во сиве овие години од мракот , и нешто шето се вика навика, а и нешто што се вика
деца... Ако овие нешта не го вразуваат човек за брак,или барем едно од нив, тогаш ... Гледаш, не сакам да го изговорам тој збор... Те подржувам...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 12:32
Aj use malku pa ke napraa Kiborzi, organski roboti koi skoro i da ne se razlikuvaat od lugeto so taa razlika sto ke mozes da go programiras samo tebe da te saka...eeee...blaze si im na nasite vnuci, ke se smeat na nasite ljubovni maki
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 12:33
и да знаеш...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 12:43
po vasite postovi ,zabelezuvam deka site imate "crn"pogled na razvodotтага
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 12:45
Jas...nemam....ili mozebi ne go prochita mojotтага


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
bibce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2203
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 12:50
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Zavisi kolku godini imaat razvedenite i kolkavi prikolici vlecat
 
.............zbunet.........decata ne se prikolki............i ne se vlecat.nego se vospituvaat i  butkaat vo zivotot .........razvedenite kolku godini imaat voopsto nema vrska..............
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 12:51
Originally posted by mamma mamma напиша:

Treba da si mnogu silna za takvo neshto.Ako navistina ne odi poveke se e bezpolezno.No smetam deka toa treba da e lichno tvoja opredelba,i dobro velish-za mir na decata....
No sovetuvam doooobro da razmislish,ne e se tolku ednostavno,mozebi ke e i poteshko.
Ne ochekuvaj od drugite,pogotovo tuka od nas nekoe solomonsko reshenie za sopstvenata srekja.
Podrshka imash-barem od mene-ako toa ti znachi i treba vo momentov za se shto  ke odluchish,no SAMA.
A ...za nadminuvanjeto na bolkata,...vremeto ke si go kaze svoeto,losh*te raboti navistina poteshko se zaboravaat,no ako si srekjna i zadovolna posle razvodot nishto drugo i ne e vazno.Dovolno ke e da pomislish deka si se oslobodila od teret koj ti bil prechka za normalen zivot...i ponatamu sama si go organizirash zivotot.
sega go proçitavсреќа
аплауз
i mozam samo da dodadam deka kako sto za brak se potrebni dve liçnosti,taka i za "dobar"razvod se potrebni dve liçnosti i eden ,pa makar i za posleden pat iskren i otvoren razgovorсреќа
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 12:55
Originally posted by marija1000 marija1000 напиша:

po vasite postovi ,zabelezuvam deka site imate "crn"pogled na razvodotтага


NE, ne e taka marijana... mislam deka jasno kazav deka podobro e da se razvedes od kolku da se pati!!! sekogas sum go gledala toa taka, uste pred da vlezam vo brak toa mi go kazav i na partnerot! najvazno e da se najde i posle razvodot nekoj zaednicki jazik, radi decata!
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 13:05
Originally posted by bibce bibce напиша:

eve jas licno sum vo edna glupava emotivna sostojba.....pred razvod...

moze li nekoj sto go pominal seto toa da mi pise kako najbezbolno(da se premine seto toa)?????????.............
 
Enotivnata situacija pred razvod ne e glupava!
togas se çustvuvame prazni,nerazbrani,si postavuvame milion prasanja na koi sakame odgovorтага
moj liçen sovet Bibiçe,ako e mozno probaj da razgovaras so idniot bivsi soprug,kako on se çustvuva ,kako on ja gleda celata situacija i veruvajmi deka tamu se odgovorite na site tvoi prasanja!
Taka ke ja izbegnes post-razvodnata depresija ,koja ,veruvajmi znae da trae тага
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
bibce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2203
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 13:44
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

 


бибче, јас ни малку не те обвинувам тебе, го знаеш мојот став по ова прашање, повеќепати сум го изнесувал...но љубовта е чудна емоција, не очекувај да трае до крајот на животот... Или не со истиот интензитет каков што го имала првите години... Ни јас не ја чувствувам толку силно...Но има нешто што се вика почит кон партнерот, кон неговата личност, кон неговото место во сиве овие години од мракот , и нешто шето се вика навика, а и нешто што се вика
деца... Ако овие нешта не го вразуваат човек за брак,или барем едно од нив, тогаш ... Гледаш, не сакам да го изговорам тој збор... Те подржувам...[/QUOTE]
 
1.se sl*gam so ovaa situacija(cudna e ljubovnata emocija....a zasto da ne ocekuvam da trae do krajot na zivotot???ako mozam jas da go sakam do kraj na zivotot i da mu ugoduvam na sekoja negova zelba zasto toa da ne bide obostrano)
2.pocit-da me pocituvase on kako licnost,,zena i majka na negovite tri deca ke bese sve podrugacie.......
3.milo mi e sto sepak mi davas poddrska......
 
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 13:51
 .....ЖЕНСКИ МУАБЕТИ II ДЕЛ.
 -ДЕЦАТА ЌЕ ТРПАТ...НИВ НЕ ИМ Е СЕЕДНО КАДЕ И КАКО И СО КОГО ЌЕ ЖИВЕАТ....
-ГОДИНИТЕ ИМААТ МНОГУ ВРСКА ВО ВАКВИ СИТУАЦИИ,НЕ Е ИСТО НА 22 И НА 37..ЗА  ПРЕКУ 40 ДА НЕ ПРАВИМЕ МУАБЕТ....
-РАЗВОДОТ Е ПОСЛЕДНОТО РЕШЕНИЕ....
-НЕ БИДЕТЕ СИГУРНО ДЕКА  ДЕЦАТА ЌЕ БИДАТ СО ВАС(МАЈКАТА),ПА ЌЕ СИ ИМАТЕ САТИСФАКЦИЈА ЗА ЦЕЛАТА СОСТОЈБА ВО КОЈА СТЕ СЕ НАШЛЕ...
-ПЕКОЛ ВО БРАКзбунетост???...А БАНИРАЊЕ ПО РАЗВОД?изненадување
 
    ....И СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ТЕМАВА  Е ОТВОРЕНА СО НАЈДОБРА НАМЕРА ЗА СОВЕТИ ,А НЕ ЗА СОБИРАЊЕ ПОЕНИ.
    ..bibce...САМАТА СИ ОДЛУЧУВАШСАМАТА СИ ВИНОВНА ДОКОЛКУ СИ СЕ НАЈДЕШ ВО НЕКОЈА ПОДОЦНЕЖНА НЕПРИЈАТНА СИТУАЦИЈА...!....АКО ПАК САКАШ ДА СИ ИМАШ АЛИБИ ЗА СЕТО ОВА ПОДОЦНА...И МИСЛИШ ДЕКА НЕКОЈ ДРУГ ТИ НАМЕТНАЛ РЕШЕНИЕ ЗА ПРОБЛЕМОТ , А СО ТОА ЌЕ ТИ БИДЕ ПОЛЕСНО ПОТОА...ПОСЛУШАЈ  НЕ! (ти пак верувам мене не ме разбираш како по обичај ...што сакам да кажам....така? )
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,137 секунди.