IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ЈУГОНОСТАЛГИЧАР СУМ - признавам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЈУГОНОСТАЛГИЧАР СУМ - признавам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 38>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 19:32
Ама пасошот беше Југословенски а не Македонски,со тој памет сега илјадници Македонци земаат Бугарски пасош,кога можеле Југословенски зашто не и Бугарски-СРАЊЕ У БОЈА-.

Мајсторче од историјата треба да се најде наравоучение а не да ја повторуваме постојано.И СрбоКомунистите само наместија нивни луѓе по 1945год. кои изиграваа полтрони и народни шпиуни а не Македонцинамигнување
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 19:58
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

И СрбоКомунистите само наместија нивни луѓе по 1945год. кои изиграваа полтрони и народни шпиуни а не Македонцинамигнување


Со ова се согласувам.ТОКМУ СРБИЈА беше ЦРНАТА ОВЦА во таа СФРЈ.
А ние бевме нивните МАРИОНЕТКИ!!!

Изменето од Vladimir88 - 06.Јануари.2008 во 19:58
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 19:59

Bijelo Dugme - Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo


Padaj silo i nepravdo,
Narod ti je sudit zvan,
Bjeste od nas nocne tmine,
Svanuo je i nas dan.

Pljuni i zapjevaj!
Pljuni i zapjevaj, moja Jugoslavijo!
Matero i maceho, tugo moja i utjeho.
Moje srce, moja kuco stara,
Moja dunjo iz ormara,
Moja nevjesto, moja ljepotice,
Moja sirota kraljice,
Jugo, Jugice...

Ovaj hljeb, evo lomim,
Moja Jugoslavijo,
Za tebe i bolje dane,
Konje neosedlane.
Ovdje kome ne porastu zubi,
E, kukala mu mati.
Ovdje nikad nece copor naci,
Ko ne nauci urlati.

Jugoslavijo na noge,
Pjevaj nek' te cuju,
Ko ne slusa pjesmu,
Slusace oluju!

Ovaj hljeb, evo lomim,
Moja Jugoslavijo,
Za tebe i bolje dane,
Konje neosedlane,
Moje srce, moja kuco stara,
Moja dunjo iz ormara,
Moja nevjesto, moja ljepotice,
Moja sirota kraljice.

Jugoslavijo na noge,
Pjevaj nek' te cuju,
Ko ne slusa pjesmu,
Slusace oluju.

Jugoslavijo na noge,
Pjevaj nek' te cuju,
Ko ne slusa pjesmu,
Slusace oluju.

Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 20:27
1. Mozete biti ponosni sto niste ni Srbin, ni Hrvat, ni Slovenac, ni Bosanac, ni Makedonac, ni Crnogorac, ni Albanac, mada ste jedan od njih.
2. Ne morate se osecati lose zbog Jugo-nostalgicnosti.
3. Mozete imati muza/zenu iz bilo kog dela Jugoslavije i imati osecaj da se zemlja nije raspala, pogotovo ako ste u inostranstvu.
4. Mozete slusati srpsku, hrvatsku, bosansku, slovenacku, makedonsku, crnogorsku, cak i albansku muziku i misliti da je OK.
5. Ne morate biti posramljeni svojom Titovskom prosloscu.
6. Mozete pevati partizanske pesme iz Drugog svetskog rata i rokenrol iz 80-ih.
7. Mozete pljuvati po nacionalistima.
8. Mozete biti istrazeni od stranih sociologa zainteresovanih za vas identitet.
9. Mozete biti pozvani da govorite o Jugoslaviji na konferencijama u inostranstvu.
10. Odlican ste kandidat za stipendiju Sorosa

Sehr%20glücklich Lachen Sehr%20glücklich Lachen Winken bravo

I Srecan Bozic svim dobrim ljudima, katolicima i pravoslavcima, koji slave ovaj hriscanski praznik na danasnji dan! Sehr%20glücklich

Pozdrav!

_________________
Svi smo mi pomalo Jugosloveni
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 20:59
Koj saka da slusne 10 pricini zasto treba da se gordeete sto ste Jugosloveni? голема%20насмевка
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 22:39
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

e pa vaka..jas sum JUGONOSTALGICAR...priznavam..
Mnogu mi e tesko..da ja svatam gluposta..Yugoslavija..zemjata vo koja sum roden..nekoj so samo eden dekret da mi ja odzeme i da mi kaze deka poveke ne postoi..Za samo nekolku godini da se naviknam deka  poveke Julijskite Alpi ne se pokrivot na mojot dom..nego toa e Sar Planina (vo koja baj d vej,sega se sankaat nekoi "novi decki")..da mi kazat deka ako sakam mozam da se brckam samo vo Ohridskoto ezero..na onie nekolku plazi polni so razni pozeri..ne blagodaram..ne sakam da stojam pred ogledalo nekolku casa pred plaza..Sakam povtorno da mozam da trgnam od Ulcinj kon Istra...da se brckam vo Bar..da setam po Stradun vo Dubrovnik..da odmaram na Splitskata Riva...da trknam do festivalot vo Neum..so traekt da prosetam do Korcula..a vecerta da ja zavrsam u nekoj lokal na Hvar..utredenta sakam da gi vidam Brioni..Plitvickite ezera..da vlezam vo Postoinskata jama...da vozam tocak nekade niz Alpite..a na vrakanje sakam da uzivam vo Slavonija..vo Vojvodina..da lezam u seno..da gledam vo neboto (koj ne go poglednal neboto nad Slavonija..mnogu izgubil)..sakam da se spustam po ubaviot plav Dunav..zal mi e no Vardar e premnogu maten za mene...A vecerta moze pijacka na Petrovaradin..ili Kalemegdan..zavisi do kade ke stignam (bidejki ovaa zemja ne se proaga za 3 casa..za nea trebaat 3 meseca)...na vrakanje..Kopaonik..Zlatibor...Da bidam iskren mene teritoriite nikogas ne mi nedostasuvale..mi falat lugeto na tie teritorii..i nivnite vina..Na Sar Planina ionaka ne sum bil 15 godini..a Aerodrom odamna go osekam kao moja republika....
..Da mozeme bar da se vratime vo 1990 godina i malku poinaku da gi rezirame narednite 15 godini.Bi sakal Yugonostalgijata da se siri kako epidemija..Pod istoto zname osvojuvavme pehari..zlatni medali..bevme sampioni..evropski..svetski..i naednas pred 18 godini vremeto zastana..nisto..mrak..nekoi idioti ne zrtvuvaa site nas poradi udobnosta na sopstvenite fotelji..
..Reagirajte kako sakate...me boli uvo..ali brate ne sakam Velika Srbija..ne sakam Hrvatska do Drina..ne sakam Golema Albanija..si ja sakam bre mojata stara dobra Yugoslavija љубов
големо%20гушкање
големо%20гушкање


Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 22:50
И за крај Диоген разбуди се!!
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 22:52
    10 pricini zasto treba da ste gordi sto ste Jugosloveni

1. Biti jugosloven znaci plivati uzvodno a to mogu samo najjaci
2. Jugosloven znaci bit "kod kuce" u 6+ drzava
3. Jugosloven znaci biti omalovazavan u 6 drzava tako da ste uvek u centru paznje, a ipak prastati tudje zablude
4. Osecati se superiorno u prepucavanjima nacionalista (ipak su oni svi pomalo jugosloveni, a vi ste mnogo )
5. Biti Jugosloven znacilo je biti u manjini cak i u SFRJ ali elita nikad nije vecina. Sada smo "Limited Series" bar neko vreme do neke nove Jugoslavije
6. Biti Jugosloven sada znaci biti iskren (nekada se postajalo Jugoslovenom zbog karijere dakle ciste materjalne koristi, a sada zbog ideala)
7. Govorite u startu vise jezika nego i jedan drugi narod ili ih bar jako dobro razumete (Srpski, Hrvatski, Bosnjacki, Crnogorski, Slovenacki i Makedonski). Za prosecnog stranca ste rodjenjem poliglota.
8. Jugosloven znaci biti oslobodjen od mrznje, nacionalizma, netrepeljivosti i netolerantnosti
9. Jugosloven znaci biti najveci patriota na svetu - volis 6 svojih drzava kao jednu
10. Jugosloven znaci i pridrzavati se 10 Bozjih zapovesti u stvarnosti, a ne deklarativno, biti otvorenog uma, slobodarskog duha, postovati proslost jugosovenskih naroda, prihvatati razlike, ceniti mir, cuvati uspomene na sve one koji su dali zivot za sve Jugoslovenske drzavice, obrazovati omladinu o onome sta je SFRJ bila i sta je trebalo da bude, ulivati im ponos da vuku korene iz jedne srecne, uspesne i prosperitetne zemlje koja je bola oci svima, setiti se "Hej Sloveni" kad god svira neka druga himna, zalit za svakom kapi prolivene krvi u bratoubilackim ratovima, setiti se Starog Mosta, graditi porusene veze i verovati u buducnost, ne dozvoliti da se ludilo ikada vise ponovi, nositi u srcu Marsala Tita i jos mnogo toga dobrog i lepog znaci biti Jugosloven!

_________________
There was The Land of Champions
The Land called YUGOSLAVIA големо%20гушкањеголемо%20гушкањељубовљубов

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 23:56
КОЈ ПАТЕТИЧЕН ЛУУУУЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕР!!! губитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитник

губитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитникгубитник

Каква предавничка и кукавичка личност, абе кој ти даде тебе пасош... мрш назад у твојата непостоечка домовина србоманиште едно!!!  лутиналутиналутиналутина
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 00:03
...ej Adzij..Ako te nekad na ulici sretne covjek u crvenom, zgrabi te i nabije na k*rac, ne plasi
se, to je Djeda Mraz, ispunjava moju zelju! газење%20од%20смеење
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 00:07
Еј диоген а ако погледнеш у фиоката и најдеш Македонски пасош тоа е реален живот,она со Ју пасош си сонувал верувај бидејки до вчера те дупеа разно разни комуњари со непостоечки југословенски пасош.Е сега навика е кога ке ти влезе да бараш уште знам јас сите жени тоа го сакаат ама освести се бре човече нели си маж ало до кога ке сакаш уште да те тртатнамигнување
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 00:17
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Еј диоген а ако погледнеш у фиоката и најдеш Македонски пасош тоа е реален живот,она со Ју пасош си сонувал верувај бидејки до вчера те дупеа разно разни комуњари со непостоечки југословенски пасош.Е сега навика е кога ке ти влезе да бараш уште знам јас сите жени тоа го сакаат ама освести се бре човече нели си маж ало до кога ке сакаш уште да те тртатнамигнување

dobro be Boogie da te prasam nesto?...Do koga so vakvi komentari ?..dali vi nametnav nesto?..cisto gi obrazlozuvam moite stavovi..mislish deka nemam pravo?..pa debatiraj...samo maloumni idioti (adzija for exmp.) vo nedostig na logicen odgovor pocnuva da blue..ne pagaj nisko ko nego..ali ako sakas da se prepucavame..samo kazi,makar sto mislam deka debatava kako i site drugi na forumive..mozat da pominat mnogu pobezbolno..na krajot na kraistata..kazuvam moj stav..moe iskustvo..a so pcosti ni ke me razubedis..ni smenis..samo si go pokazuvas domasnoto vospitanie..razmisli размислување
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 00:31
Ти пријателе наметнуваш став и спамираш плус ако Аџија е безобразен нетреба ти да се спушташ на негово ниво.
Еве ајде дај пример што си можел и неможел во Југославија а денес можеш неможеш.Немој да постираш глупости и со тоа да спамираш,сите ги знаеме песните,химната,знамето и грбот на Југославија,разговарај и пишувај ако има некои кои ја подржуваат тезата ок ако не тогаш си надгласан - така функционираат форумитенамигнување
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 00:40
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:

    10 pricini zasto treba da ste gordi sto ste Jugosloveni

1. Biti jugosloven znaci plivati uzvodno a to mogu samo najjaci
2. Jugosloven znaci bit "kod kuce" u 6+ drzava
3. Jugosloven znaci biti omalovazavan u 6 drzava tako da ste uvek u centru paznje, a ipak prastati tudje zablude
4. Osecati se superiorno u prepucavanjima nacionalista (ipak su oni svi pomalo jugosloveni, a vi ste mnogo )
5. Biti Jugosloven znacilo je biti u manjini cak i u SFRJ ali elita nikad nije vecina. Sada smo "Limited Series" bar neko vreme do neke nove Jugoslavije
6. Biti Jugosloven sada znaci biti iskren (nekada se postajalo Jugoslovenom zbog karijere dakle ciste materjalne koristi, a sada zbog ideala)
7. Govorite u startu vise jezika nego i jedan drugi narod ili ih bar jako dobro razumete (Srpski, Hrvatski, Bosnjacki, Crnogorski, Slovenacki i Makedonski). Za prosecnog stranca ste rodjenjem poliglota.
8. Jugosloven znaci biti oslobodjen od mrznje, nacionalizma, netrepeljivosti i netolerantnosti
9. Jugosloven znaci biti najveci patriota na svetu - volis 6 svojih drzava kao jednu
10. Jugosloven znaci i pridrzavati se 10 Bozjih zapovesti u stvarnosti, a ne deklarativno, biti otvorenog uma, slobodarskog duha, postovati proslost jugosovenskih naroda, prihvatati razlike, ceniti mir, cuvati uspomene na sve one koji su dali zivot za sve Jugoslovenske drzavice, obrazovati omladinu o onome sta je SFRJ bila i sta je trebalo da bude, ulivati im ponos da vuku korene iz jedne srecne, uspesne i prosperitetne zemlje koja je bola oci svima, setiti se "Hej Sloveni" kad god svira neka druga himna, zalit za svakom kapi prolivene krvi u bratoubilackim ratovima, setiti se Starog Mosta, graditi porusene veze i verovati u buducnost, ne dozvoliti da se ludilo ikada vise ponovi, nositi u srcu Marsala Tita i jos mnogo toga dobrog i lepog znaci biti Jugosloven!

_________________
There was The Land of Champions
The Land called YUGOSLAVIA големо%20гушкањеголемо%20гушкањељубовљубов


tekstov mi e napisan na drug forum..radi adzija nemam namera da go preveduvam..Ova se moite fakti...moite pricini....kade se tvoite..ili ajde ospori nekoj od ovie 10...плазење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.