IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОНТРАДИКЦИИ ВО К'УРАНОТ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОНТРАДИКЦИИ ВО К'УРАНОТ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 16:49

k*ranot e kniga! Od kade doaga taa kniga? k*ranot veli deka e od Allah - Ako ne e? Togas od kade doagja?

 

k*ranot veli: Surah El Dzasie 45 (ajet 1-2) Ha Mim! Kniga koja se objavuva od Allah , Silen i Mudar!     Ova kazuvanje Allah go povtoruva vo poveke ajeti:

Surah 6 (ajet 19)    Surah 6 (ajet 92)   Surah 20 (ajet 113)  Surah 32 (ajet 1-3)

Surah 36 (ajet 1-3)   Surah 39 (ajet 9)   Surah 55 (ajet 2)    Surah 76 (ajet 23)

I uste na mnogu drugi mesta. Vo site ovie ajeti k*ranot veli deka e objava od

Allh s.w.a            Ako ne e?           togas sto e???

 

Naucnite, intelektualnite opstestva, imaat  drug izgovor:

Ako nekoj im rece deka ima nova teorija, tie velat deka nemaat vreme da slusaat. Imaat i pricina za toa, i velat: Ako imas nova teorija, dali imas nacin, test da se dokaze gresna taa teorija?  Ako nemas nacin da se dokaze gresna togas kako ke znaeme deka e vistinita taa teorija, i zatoa velat nemam vreme za gubenje.

Toj test , nacin za dokazuvanje na tocnosta na edna teorija se vika Test na falcifikat. ova e pricinata sto Albert Ajnstajn koga ke dadel nova teorija, so nea daval i nacin na koj moze da se dokaze gresna taa teorija, i dava 3 nacini, testovi na falcifikat, i veli napravetegi ovie testovi na mojava teorija i ako eden ne zadovoluva togas mojata teorija e gresna. Ako gi ispolnuva site tri uslovi togas mojata teorija e fakt (vistina) Naucnicite na nasiov vek, posle 6 godisno ispituvanje na teorijata za "falcifikat test", na Ajnstajn potvrduvaat deka ovaa negova teorija e tocna.     

 

Ova ne znaci deka Albert Ajnstajn e izvonredna licnost! tuku deka zasluzuva da bide slusnat.

 

k*ranot ima poveke vakvi Falcifikat testovi, no dali e toa slucaj i so drugite religiozni knigi?  Ako nekoj od vas posle ovoj procitan tekst, pravi (Dawa) vleze vo diskusija so nekoi luge od druga religija, neka gi prasa dali imaat nacin da ja dokazat nivnata religija gresna? Veruvajtemi, jas sum pionir vo ovaa oblast,   no,   vo dolgogodisnoto iskustvo vo povikuvanje  na Allahoviot pat, na dr. Zakir Naik i Ahmed Deedat,  ni eden covek ne dal nacin za dokazuvanje na negovata religija. Niedna religija osven Islamot, ne go ima ovoj TEST NA FALCIFIKAT

 

k*ranot ima mnogu vakvi testovi koi mozat da go dokazat k*ranot deka e vistina deka e zbor od Semokniot Allah s.w.a   Nekoi od tie testovi se samo za vremeto na Pejgamberot s.a.v.s    a nekoi se za site vreminja, za sekogas.

Dozvolete da vi dadam nekolku primeri: Pejgamberot Muhammed s.a.v.s imase striko po ime Ebu Leheb, koj bese najgolemiot neprijatel na Pejgamberot, koga i da zboruvase Pejgamberot so nekoj stranec, vo momentot koga Pejgamberot ke se razdelese od toj covek, Ebu Leheb vednas odese kaj toj covek i go prasuvase: sto ti rece Muhammed??? dali ti rece:  den?  Ne nok e! dali ti rece belo? Ne crno e! Toj laze.   

Sekogas im zboruval na lugeto sprotivnoto od toa sto im velel Muhammed s.a.v.s.  

A  k*ranot ima cela Surah

 

El Leheb  111 (ajet 1-5) Neka propadnat racete na Ebu Leheb, i toj propadna! Ne mu vredese imotot negov, i ona sto go specali. Ke se przi vo ognot prepoln so plameni, i zenata negova koja drva nosi. Na vratot nejzin ke bide obeseno jaze od plamen!

 

Ovaa Surah od k*ranot indirektno kazuva deka Ebu leheb i negovata zena, nikogas nema da prifatat Islam, nikogas nema da postanat Muslimani i zaradi toa sto nema da prifatat islam koga pred ocite nivni e golem dokaz, Go gledale Pejgamberot i negovite Mudziza i ne veruvale deka e Prorok od Allah s.w.a, ke se przat vo ognot i dvajcata. 

Ovaa Surah e objavena 10 godini pred smrtta na Ebu Leheb.  I sega..,          Ebu Leheb koj sekogas zboruvase deka Pejgamberot laze , deka ne e ispraten od Allah s.w.a  Mu e dadena moznosta da go dokaze toa!

Kako da go dokaze?              Dovolno e da recese samo deka e musliman, deka prifaka islam!Trebalo samo da rece, ne trebalo ni da izgleda kako musliman niti da veruva samo da rece deka e Musliman,i  ke go dokazese k*ranot gresn, ke dokazese deka Muhammed s.a.v.s laze, ke dokazese deka k*ranot  e laga, zatoa sto vo k*ranot pisuva deka Ebu leheb kese przi vo ognot, nikogas nema da prifati islam.    No ni toa ne go napravi Ebu Leheb. Zamislete kolku lesno mozel Ebu Leheb da dokaze deka k*ranot ne e zbor Bozji.     Dali moze nokoja covecka licnost da napise vakva rabota vo svojata kniga 10 godini pred smrtta na eden covek, i toj covek da nemoze da go ponisti toj fakt?    Uste eden fakt poveke deka k*ranot ne e od Muhammed s.a.v.s Tuku e od Semokniot Allah s.w.a!!!

 

Drug falcifikat test ima vo: Surah El Bekara 2 (ajet 94-95)

Kazi: "Ako kukata ahiretska e samo za vas namenaeta, a ne i za drugite luge, togas, ako ste iskreni posakajte da umrete,"

A nema da posakaat nikogas zaradi ona sto go napravija racete nivni. A  Allah gi znae zulumkarite!

 

Ovoj ajet e objaven za diskusijata pomegu Evreite i muslimanite vo togasno vreme, koi tvrdele deka: Rajot e samo za niv, samo za evreite i za nieden drug narod osven niv.

k*ranot veli: Ako ste iskreni togas posakajte da umrete, ako, Rajot e samo za vas togas posakajte da umrete i odete vo rajot.  k*ranot prodolzuva: A nema da posakaat nikogas!     zaradi ona sto go napravija racete nivni, zaradi losite dela koi gi napravija. I vo ovoj slucaj im e dadena moznosta na Evreite da dokazat deka k*ranot  ne e zbor Bozji,    kolku lesna zadaca?... samo da recat deka ke posakaat da umrat!!! no ni eden od niv, ama bas ni eden Evrej ne rekol deka ke posaka da umre!!!    Uste eden Falcifikat test, koj go dokazuva k*ranot deka e zbor od Allah s.w.a

 

 

No sega, razmisluvate deka ovie primeri se samo za toa vreme, ne mozat da se dokazat vo denesno vreme? dali k*ranot ima Falcifikat test koj moze vo denesno vreme da  dokaze deka e zbor od Allah s.w.a?

k*ranot ima Falcifikat test koj moze da go dokaze k*ranot deka e zbor Bozji i vo denesno vreme, i vo idno vreme, i za site vreminja!!!

 

Mnogu luge zboruvaat deka k*ranot e samo prazni zborovi ili deka e laga ili red drugi raboti....                   A  k*ranot im odgovara na site luge od ednas: 

 

Surah El Isra 17 (ajet 88) Kazi: " Koga bi se zbrale i dzinovite i lugeto da donesat nesto sto ke bide slicno na k*ranot , ne ke mozat da donesat nisto slicno nemu, pa bilo da se pomagaat ednisodrugi."

 

Ova e predizvik upaten do site luge na zemjava koi ne veruvaat deka k*ranot e objava od Allah s.w.a    da go dokazat deka e laga, kako sto tvrdat.                              Tolku e lesno!   neka se soberat site zaedno i neka donesat nesto slicno na k*ranot!!!

k*ranot veli deka e, Najdobrata Arapska literatura dostapna na liceto na zemjava, kako za muslimanite taka i za nemuslimanite, Arapskiot jazik na k*ranot e tolku cist, tolku razmisluvacki, izvonreden, superioren, cudesen!

Ne izbegnuva vo nitu eden slucaj od vistinata, vo edno e i najdobra retorika.

Eden ist red od k*ranot, moze da ubedi i ednostaven covek so malo svakanje, razmisluvanje,   i  covek so visoko razmisluvanje intelektualec.

Ako vie mislite ne e!  togas odgovorete  na Predizvikot, donesete dokaz!!

 

Istiot predizvik Allah s.w.a go objavuva i vo Et Tur 52 (ajet 34) veli:

Pa, neka donesat govor slicen ako ste iskreni navistina!

 

Pokasno Allah s.w.a go pravi testot da bide polesen za lugeto i veli:

 

Surah Hud 11 (ajet 13)  Ili, pak, ke recat: "Toj go izmisli." Kazi: "Pa donesete deset izmisleni surinja, slicni na negovite i povikajte kogo mozete -  osven Allah- ako ste iskreni."

 

I nikoj ne moze da izmisli deset surinja slicni na surinjata od k*ranot!

No Allah s.w.a uste poveke go olesnuva ovoj test za lugeto i veli:

 

Surah Junus 10 (ajet 38)  Ili, pak, zboruvaat: "Toj go izmisli." Kazi: Togas, donesete edno sure slicno nemu, i povikajtegi onie koi mozete, pokraj  Allah ako ste iskreni."

 

Allah prodolzuva i vo Surah El Bekara, go olesnuva uste poveke ovoj test!

 

 

 

 

 

Surah El Bekara 2 (ajet 23-24) veli: Ako ste pri somnevanje do ona sto e objaveno do robot Nas, togas, donesete edno sure sto ke bide slicno na nemu objavenite , i povikajtegi za svedoci onie na koi , osven Allah, se povikuvate dokolku vistina zboruvate.

24   Pa, ako toa ne go napravite, a nema da go napravite, togas, navistina, cuvajtese od ognot koj za nevernicite e podgotven, cie sto gorivo se lugeto i kamenjata!

 

Allah ovoj test postojano go olesnuva za lugeto, prvo veli:Neka donesat govor slicen na k*ranot, potoa Donesete deset surinja slicni na surinjata od k*ranot

potoa veli: Donesete edno sure slicno na k*ranot i vo posledniot slucaj veli: donesete sure da simulira da bide priblizno slicno Na surinjata od k*ranot,  Arapskiot zbor koristen za Slicno e MISLI a vo Surah El Bekara Allah veli MIM MISLI priblizno slicno. i veli deka nema da donesat.

I nemuslimanite Arapi se cuvstvuvaat mizerno! ne deka ne probale, tuku deka Allah s.w.a go dava svoeto tvrdenje deka lugeto sigurno nema da donesat takvo sure. A znaat deka navistina nemozat da donesat, i nemokni se vo toa.

 

Vo arabija ziveat poveke od 40 miljoni Arapski Hristijani, koi se rodeni tamu, Arapskiot jazik im je majcin jazik, i nikoj od ovie Hristijani ne odgovoril na ovoj predizvik daden vo k*ranot pred 14 vekovi, Ne odgovaraat ni deneska, a nema da odgovorat ni vo idnina (Insaallah)

 

No sega razmisluvate deka ova e samo za Arapite, a ne i za nas! pa kako mozeme nie da odgovorime koga Arapski ne nie majcin jazik?

Duri i za vas k*ranot ima (Test na falcifikat) i za site luge na ovaa zemja k*ranot ima test!         A toj test e od       Surah En Nisa  4  (ajet 82)

Zosto onie ne razmisluvaat za k*ranot? Da bese toj od nekoj drug, a ne od Allah, vo nego ke najdevte sigurno nesoglasija golemi.

 

Allah s.w.a vo ova Sure ni kazuva deka: Ako za bilo koja kniga se tvrdi deka e od Semokniot Gospodar, taa kniga e slobodna od kontradiktornosti, ne smee da ima ni edna greska ili nesoglasnost, zatoasto Allah s.w.a Nikogas ne gresi.

 

Pa sega dadena vi e sansata na site koi mislite deka k*ranot ne e zbor Bozji, da go dokazete toa!  Najdete edna edinstvena kontradiktornost, edna edinstvena greska vo k*ranot i ke go dokazete k*ranot gresen!       

Znam deka ima luge koi probale da go napravat ovoj test, i davaat primeri na greski od k*ranot, No veruvajtemi sekoj eden od niv, 100% ili ima nedorazbiranje ili pogresno preveduvanje,ili nedovolno poznavanje, samo nemaat fakt da dokaze deka k*ranot sodrzi kontradiktornost vo sebe.

 

 

 

 

 

Za lugeto koi ke odgovorat na ovoj test, dozvolete da vi dadam malo upatstvo.       Primer:     Ima islamski naucnici koi se dobri vo istorija na islam, no vo poleto na naucni fakti nese tolku dobri. I sega ako nekoj od vas otide do toj naucnik i mu dokazuva naucna greska vo k*ranot, i toj poradi negovoto malo poznavanje vo taa oblast, ne moze da odgovori na prasanjeto, toa ne znaci deka go dokazavte k*ranot gresen.

 

Ako sakate toa da go dokazete toa, treba da odite kaj islamski naucnik koj e specijalist vo poleto na naucni fakti.   Isto kako: koga eden covek ke ja skrsi svijata noga, nie go nosime na Ortopedija, na klinika koja e specijalizirana za povredi od toj vid, nemoze toj coveka da go odneseme na Kardiologija, znaeme deka Kardiologija e klinika za srcevi bolesti.

E ako i toj specijalist vo toa pole nemoze da vi odgovori na vaseto prasanje, togas ste go dokazale k*ranot gresen, deka ne e zbor od Semokniot Allah.

Znaci ako zabelezite naucna greska treba da diskutirate so islamski naucnik od toa pole, ako imate prasanja za znacenjata, mislenjeto na nekoj zbor, treba da prasate covek koj e specijalist vo poleto na Arapskiot jazik i tn.

 

Posle ovie logicni objasnuvanja, ni eden covek koj veruva vo gospot ne moze da rece deka k*ranot ne e zbor na Semokniot Allah s.w.a

ne covek koj voopsto ne veruva vo Gospod (ateist) toku bilo koj covek od bilo koja religija koj ima zdrav razum, ne moze da protivreci na ovie fakti.

 

No site Ateisti, tie koi ne veruvaat vo Gospod, Go imaat moeto posebno cestitanje, im cestitam!       Zatoa sto tie ja koristat svojata intelegencija, ja koristat mokta na razmisluvanje, Mnogu od lugeto vo svetot koi veruvaat vo Gospod, pravat slepo veruvanje, veruvaat vo Gospod samo zatoa sto nivnite roditeli veruvaat vo toa, Nekoi Hristijani se Hristijani, zatoa sto nivnite roditeli se Hristijani, Nekoi Muslimani se Muslimani, zatoa sto nivnite roditeli se Muslimani, vakvi licnosti pravat slepo veruvanje.

 

A Ateistite ja korisatat logijkata, tie Ateisti koi ziveat vo religiozni oblasti, razmisluvaat: kako e mozno lugevo okolu mene da veruvaat vo Bog koj ima covecki osobini? Kako mozam da veruvam vo nekoj koj e slicen na mene? odbiva da veruva vo vakvi Bogovi, i veli nema Bog!

Zasto moeto specijalno cestitanje do ateist? Zatoa sto toj go iskazuva prviot del od SEHADETOT, veli LA ILAHA (nema bog) im nedostasuva uste da go kazat vtoriot del od "Sehadetot"  ILLEALLA (osven Allah), koj ke go kazat Insaallah,  stom se slozuva so prviot del od Sehadetot, odbiva da veruva vo Bogovi koi imaat covecki osobini,  nasa dolznost sega e da mu ja kazeme vistinata za eden vistinski Bog, za  Allah s.w.a.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 17:16

No seto ova ke go krunisam so uste eden naucen test!

Vo Matematikata ima test koj se vika Teorija na moznost.  Da predpostavime deka imam dve moznosti ednata e tocna a drugata e gresna. Sansite da pogodam koja e tocna  mi se 50% - 50%  bidejki imam samo dve moznosti.

i ako imam uste edna ista moznost i tuka samsite mi se 50% - 50%

No za da pogodam vo dvete moznosti sansite mi se 25%

Ako na ovaa teorija go stavime Muhammed s.a.v.s. Moznosta da pogodil ke bide: Da pogodil deka se e od voda stvoreno, sansite mu se 1 prema 10 000

zatoa sto ima 10 000 drugi moznosti: zemja, metal, vodorod, i mnogu drugi elementi se do 10 000. Moznosta da pogodil deka mesecinata nema svoja svetlina sansite mu se 1 prema 2 . Sansite da pogodil za zemjata deka ima forma na topka mu se 1 prema 30 zasto postoele razlicni veruvanja vo toa vreme, nekoi veruvale deka zemjata e pettoagolna nekoi deka e ramna, nekoi veruvale deka e vo vorna na osmogram i tn. Sansite vo site ovie slucai Muhammed s.a.v.s da pogodil mu se nesto problizno do (0)ne samata (0) No vo teorijata na moznost sansite se (0) deka mozel da pogodi.

Sto znaci deka spored naukata Muhammed s.a.v.s ne mozel nikako da pogodi sansite mo se (0) sto dokazuva deka k*ranot e objaven od Allah s.w.a

deka ima izvor od Semokniot Allah s.w.a

 

 

 

                               k*rANOT  VO POLETO NA

                                        GEOGRAFIJATA

 

 Na uciliste uceme za cirkulacijata na vodata vo prirodata, ovaa cirkulacija na vodata za prvpat bese otkriena vo 1590 god. i objasnnuva kako vodata od okeanite, morinjata, rekite,  isparuva pa kako odi do oblacite pa tamu kako se oformuva vo kapka pa kako paga na zemjata, pa kako se sezdavaat izvorite i tie se vlevaat vo zemjata, i taka edna cirkulacija e zavrsena.

No vo poranesni vreminja lugeto ne znaele od kade doagaat izvorite, i veruvale deka isparuvanjata na okeanite, vetrot gi nosi do vrvovite na planinite, i tamu se kondenzira vodata i potoa se szdavaat izvorskite vodi.

Ovaa teorija vo koja veruvale i grckite naucnici kako Aristotel traela 19 vekovi

Vo denesni vreminja znaeme deka izvorite se formiraat od dozdovite. No pred nie da znaeme k*ranot veli:

 

Vo Surah: Ez Zumer 39 (ajet 21) ALLAH veli: Ne gledas li deka Allah, navistina , spusta voda od nebesata ? Pa ja voveduva vo zemjata i taka nastanuvaat izvori ...

 

Vo Surah: El Muminun 23 (ajet 18) ALLAH veli: I od nebo Nie spushtame voda so mera , pa ja zadrzuvame vo zemjata i, sekako, kadri sme daja otstranime.

 

Vo Surah: El Vakia  (ajet 68 - 69) ALLAH veli:  Ja gledate li i vodata sto ja piete?  Vie ja spushtate od oblakot ili, pak, Nie ja spustame?  Da posakame mozeme da dademe da bide solena . Pa, nema li da se zablagodarite?

 

k*ranot vo poveke navrati objasnova vo najsitni detali za cirkulacijata na vodata: vo surah: En Nur 24 (ajet 43) ALLAH veli: Ne glidas li deka Allah, navistina, gi turka oblacite ? Potoa On gi spojuva i gi natrupuva edninadrugi. I gledas kako od niv izleguva dozd. I kao On od oblacite na neboto, kako brda golemi, spusta grad....

Vo ovoj ajet Allah s.w.a ni kazuva za formiranjeto na kapkata vo oblacite, deka Gi turka oblacite potoa gi spojuva i gi natrupova edninadrugi, Iako se leta so avion niz vakov sloj na oblaci tocno se zabelezuva kako se ovormuva kapkata voda vo oblacite, dodeka ja postigne odredenata golemina i potoa paga na zemjata.  k*ranot ova ni go kaza pred 14 vekovi, no togas nemalo avioni, kako mozel da znae k*ranot za site ovie raboti?

 

Vo surah: Er Rum 30 (ajet 48) ALLAH veli:  Allah e onoj koj gi ispraka vetrovite  koi, ete, gi gonat oblacite po neboto pa, so posak Negov, gi rastegnuvaat i na parcinja gi drobat. Pa, taka gledas kako dozd izleguva od niv koj, koga ke padne komu On saka od robovite Negovi, tie mu se raduvaat,

 

k*ranot objasnuva vo najsitni detali za cirkуlacijata na vodata vo prirodata

vo najsitni detali na poveke mesta i toa:

Vo Surah    Er Rum               (ajet 24)  Vo surah    Fatir                (ajet    9)

Vo Surah    Kaf                      (ajet   9)  Vo surah     Jasin               (ajet  34)

Vo Surah    Al Mul                 (ajet 30)  Vo Surah    El Hidzr           (ajet  22)

Vo Surah    El Araf                (ajet 57)  Vo Surah    Er Rad            (ajet  17)

Vo Sura      El Dzesie           (ajet  5)   Vo Suarh    El Furkan        (ajet 48-4

9)
povelete, procitajte
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 17:19

k*rANOT VO POLETO NA

                                                 GEOLOGIJATA

 

Ako ja citame knigata: (ZEMJATA)  cii avtor e dr. Frank Press, koj bese pretsedatel na akademijata na naucnici vo Amerika, vo svojata kniga pisuva: Pogolemiot del od planinite e dlaboko vo zemjata i samo mal del od niv e na povrsinata, koj se gleda, i funkcijata na planinite pokraj drugoto e i da ja stabiliziraat zemjata. ovaa negova kniga e prifatena od site geoloshki univerziteti sirum celiot svet i skoro od site geolozi. Za ovoj fenomen otkrien vo denesni vreminja, k*ranot veli:

 

Surah.En Nebe 78 (ajet 6-7) veli: Neli nie odredivme zemjata da bide postela, a brdata stolbovi?

 

k*ranot ne veli naknadno dodavme stolbovi. toku samo stolbovi(fundamenti) da razjasnime malku poveke za toa shto tocno se misli vo k*ranot,

Geolozite vo denesno vreme ni kazuvaat deka zemjata ima dlabocina od 3700 milji. i deka dlabokiot del od zemjata e tvrd i ne moze da se razvie ziv svet, no povrsinskiot del na zemjava na koj ziveeme nie lugeto, e mnogu potenok i iznesuva 1- 30 milji. i golema e moznosta, zemjata da bi se nishala dokolku ne bi postoele planinite da ja stabiliziraat, i pogolemiot del od planinite e dlaboko vo zemjata (kako fondament, stolb) a samo mal del izleguva na povrsinata. kako na pr. (ledenite planini na Antartik, mal del se gleda na povrshinata no 90% e pod voda)

sto znaci naglasuvanjeto na k*ranot a brdata kako stolbovi tocno ni objasnuva toa sto deneska naucnicite gaeolozi ni otkrija, deka planinite(brdata) stolbovi se na zemjata. k*ranot za ovoj fenomen zboruva i vo

 

Surah En Naziat 79 (ajet 32) k*ranot veli: ... I brdata gi zacvrsti...

Sura  El Gaashija 88(ajet 19) Ne gledaat li onie....I kon brdata kako se postaveni           

Za  toa deka planinite ja stabiliziraat zemjata od nejzino nisanje k*ranot zboruva vo poveke mesta.

 

Surah En Nehel 16 (ajet15) I On rasfrla po zemjata brda, taa za da neve potresuva.....( dave raznishuva)

Surah Lukman   31(ajet 10) Gledate kako On gi sozdade nebesata bes stolbovi, a po zemjata brdata gi rasfrla, za da nese tresete (nisha).....

Surah El Enbija  21(ajet 31) I po zemjata Nie podignavme planini bes taa da gi strese (nisha).....

 

Funkcijata na planinite, dadena vo k*ranot e: da ja stiti zemjata od nejzino nishanje, nikade vo k*ranot nese spomnuva deka planinite ja stitat zemjata od TEKTONSKI DVIZENJA (zemjitres) mnogu neislamski teolozi ova go smetaat za greshka vo k*ranot, i deka : ako planinite ja shtitat zemjava od nejzino tresenje kako doaga do zemjotres?

No jas bi gi prasal na site shto ke ja citaat ovaa kniga, koja e ulogata na lekarite?na lekarstvata? na bolnicite?... da gi shtitat lugeto od bolesti! taka? pa kako togash imame polni bolnici bilni luge, koga vo bolnicite imaat lekari da gi stitat (dagi lecat)??? 

No koga muslimanite ke objasnat deka: Arapskiot zbor za zemjitres e (zilzal) a zborot koristen vo k*ranot e (tamida) sto se misli dase nisha da se lula. Za zemjotrs k*ranot zboruva vo Surah Zemjotres po precizno, no vo ovoj slucaj ne stanuva zbor za zemjotres tuku za nishanje lulanje. Posle ova poveke od jasno e deka niedna kniga nemoze vo potpolnost da se prevedi od eden na drug jazik, duri poveke od teshko e k*ranot da se prevedi na bilo koj drug jazik. no zatoa islamskite naucnici davaat najdobro mozni objasnuvanja za lugeto nadareni so razbir.

Vo surah En Nehel 16 (ajet 15)   k*ranot so ovoj ajet ne asocira na toa deka ako, ne bi bile planinite da ja stabiliziraat zemjata, taja bi se nishala, no i nie dokolku bise dvizele pozemjata i nie bise nishale zaedno so nea. k*ranot zboruva vo najsitni detali za se, samo treba vnimatelno i so razbir da se cita.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 17:20

k*rANOT VO POLETO NA

                                            OKEANOLOGIJA

 

Vo ova pole k*ranot zboruva vo Surah El Furkan 25 (ajet 53) I On e Onoj koj odvoi ednoodrugo dve morinja :ednoto pitko i ladno, adrogoto soleno i gorclivo. I megu nev odredi meguprostor i ispreci prepreka.

 

Vo Surah Er Rahman 55 (ajet 19-20) Gi oddeli dve morinja koi samo se dopiraat: megu niv ima prepreka , i nese meshaat.

 

vo deneshno vreme naucnicite vo ova pole otkrija deka vo atlanskiot okean ima mesto kade shto se dopiraat dve morinja no nese meshaat, no velicenstveniot k*ran ova go kaza pred 14 vekovi, i nadopolna so toa deka megu niv ima nevidliva prepreka, i tie nese meshaat edno so drugo.

Naukata za ovaa nevidliva prepreka dava tocno objasnuvanje kako sto veli k*ranot, Koga eden tip na voda se mesha so drug tip na voda gi gubi svoite karakteristiki i se homogenizira se pojavuva homegeniziran prostor i toj prostor megu niv se naraekuva Tranzicionalno homogeniziran prostor,    tocno kako shto k*ranot naglasuva PREPREKA.

 

 

 

                                    k*rANOT VO POLETO NA

                                          ASTRONOMIJATA

 

k*ranot prodolzuva so negovoto fascinantno objasnuvanje.

Surah El Bekara 2  (ajet 29) veli:Se shto e na zemjata Allah za vas go sozdade; potoa svijata odluka kon neboto ja upravi i tamu sedum nebesa sozdade On znae se!

Naucnite ispituvanja vo denesno vreme dokazaa deka zemjata ja obvitkuvaat poveke sloevi od koi sekoj ima svoja posebna funkcija: nekoi od niv imaat funkcija da gi vrakaat zracite od zemjava i isparuvanjeto na vodata, a pak drugite gi vrakaat stetnite zraci od vselenata. Prviot sloj koj ja obvitkova zemjava se narekuva Troposvera, cija uloga e da gi vraka isparuvanjata od okeanite, so cija pomosh dobivame dozd, dokolku ne bi bil ovoj sloj od neboto ne bi imalo dozdovi.  Ozonosvera e sloj koj sloj gi vraka stetnite zraci, i ultravioletovi zraci povtorno nazat vo vselenata. Ionosvera, e sloj koj gi vraka radio i tv. sigmalite od zemjava so cija pomos denes gledame tv. slusame radio, mobilno razgovarame i...

Redosledot na ovie sloevi okolu zemjata e ovoj:najblisku do zemjata e

1 - Troposvera

2 - Stratosvera

3 - Ozonosvera, koj sloj e del od Troposvera

4 - Mezosvera

5 - Termosvera

6 - Ionosvera

7 - Egsovera, najdalecniot sloj od zemjava

Site ovie sloevi ja obvitkuvaat zemjata, bez koi sloevi ne bi postoel ziv svet na zemjava. Za ovoj naucen fakt Velicenstveniot k*ran pred 14 vekovi, vo

Vo Surah Fusilet 41  (ajet12) ALLAH veli:

I za dva dena, po toa, On odredi sedum nebesa, i na sekoe nebo mu ja vdahna naredbata za nego. A neboto nad zemjata Nie so zvezdi go razubavivme i go cuvame. Ete, toa e naredbata na Silniot i Znalecot!

 

Edvard Hero e covekot koj otkri deka univerzumot konstantno se siri, i

veli deka planetite edna od druga se dalecat, celata vselena se konstantno se siri.

 

k*ranot vo Surah: Ez Zarijat 51(ajet- 47) ALLAH veli: I neboto Nie go podignavvme so mokta nasa, sigurno!  I sto uste mozeme da napravime.

 

Arapskiot zbor koristen za zborot go podignavme e MOSIONAH sto znaci nesto sto se siri, sirenje na odredeno telo.  Elhamdullilah i vo ovoj slucaj k*ranot e kompatibilen so naukata za ovoj fakt.  Razlikata e samo toa sto

k*ranot ovoj podatok  go dade pred poveke od 1400 god. a naukata vo denesni vreminja.

 

 

Nevozmozno e da se davaat vakvi informacii pred 14 vekovi koga ne postoele sovremeni aparati za vakvi ispituvanja, pa zarem ova nee cudo?  k*ranot jasno zboruva za ovie 7 sloevi veli deka Allah na sekoe nebo muja vdahna neredbata, funkcijata,    tocno kako sto naukata objasnuva, za sloevite okolu zemjata deka sekoj sloj ima svoja funkcia.pa sega koj izvor go ima k*ranot?   ALLAH s.w.a    i nieden drug izvor!!!

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 17:21

                                  k*rANOT VO POLETO NA

                                       EMBRIONOLOGIJATA

 

Kidmur, provesor po Anatomija i nekogasen pretsedatel na na univerzitetot vo Toronto Kanada. koj e eden od  najdobrite naucnici vo celiot svet vo ova pole. vo embriologijata, ovoj profesor posle mnogute citanja na k*ranot kako i negovite komentari, na prashanjeto sto misli za k*ranot, odgovara: Skoro site podatoci od k*ranot se slozuvaat vo potpolnost so modernata embriologija, no ima nekolku recenici (ajeti) za koi ni jas samiot nemozam da dokazam deka se ispravni, nitu pak mozam da kazam deka se greshni, zatoa sto i samiot nezna.

 

Tie nekolku recenici za koi prof. Kidmur zboruva, se dve recenici, i glasat vaka: Surah El Alek 96 (ajet 1-2) Citaj vo imeto na Gospodarot tvoj koj sozdade,go sozdade covekot od gruska  krv! (zgrutcena krv, ili neshto sto lici na grushka krv) 

Arapskiot zbor koristen vo ovoj slucaj e ALAKA ovoj zbor ima poveke mislenja i toa: embrionot vo ranite periodi na jajce kletkata pred da lici na Zigot, isto taka lici i na zasirena krv.  Ako se gleda pod elektronski mikroskop, moze dase zabelezi deka Embrionot vo najranite periodi lici i na tocka od krv, tocno kako sto veli k*ranot grushka na krv!

 

 

Po decidno k*ranot objasnuva vo Surah El Mumunnun 23 (ajet 13-14) ... Potoa kako kapka seme go stavivme na mesto sigurno potoa kapkata seme nie ja sozdadovme zasirena krv;od zasirenata krv sozdadovme parce meso;od parceto meso sozdadovme koski, a potoa koskite so meso gi obvitkuvama; Pa, neka e visen Allah.   Megu sozdatelite On e Najubaviot!

(anutfa- zigot); (alaka - morula); (mudga -blastula);(idama-gastrula)  

Kako e mozno pred 14 vekovi k*ranot da zboruva za detali koi se otkrivaat vo denesno vreme so golema tehnologija.   Edinstveno e mozno samo deka k*ranot e objaven od Allah s.w.a.

                                  k*rANOT VO POLETO NA

                                              MEDICINATA

 

Surah En Nehel 16 (ajet 68-69)   I Gospodarot tvoj i dade vdahovenie na pcelata: "Pravi kuka po ridovite, i po steblata i po ona sto go pravat lugeto;"

potoa :  "jadi od sekakov plod, a potoa odi po patistata na Gospodarot tvoj,

poslusno!"  I od vnatresnosta nivna izleguva napivka so razlicni boi, vo koja ima lek za lugeto. Ete, vo toa, navistina, ima znamenie za lugeto koi razmisluvaat.

 

Vo ovoj ajet k*ranot ni kazuva deka napivkata koja izleguva od vnatresnosta na pcelata e lekovita za ligeto!   Za ova mozete da go prasata sekoj eden lekar i ke vi kaze deka: medot od pcelata e lek za mnogu bolesti na covekoviot organizam, za hepatit A i B medot koristen od pacienti so vakvi zaboluvanja im sozdava antitela koi antitela go unistuvaat virusot od ova zaboluvanje. I za drugi stomacni zaboluvanja i za uste mnogu drugi bolesti.  Zamislete... kako e mozno k*ranot da gi znael ovie raboti pred 14 vekovi???

 

Posle ovie fakti iskazani od k*ranot,  nevozmozno e deka covek so zdrav razum bi rekol deka k*ranot ne e zbor od Allah s.w.a

I vo ova pisuvanje ne koristime nauka da bi go dokazale k*ranot, tuku go koristime k*ranot da bi znaele sto od naukata e fakt a sto teorija.

Za nas muslimanite k*ranot e najvisokiot kriterum na otcenuvanje, i spored nego odcenuvame Se!!!

 



Изменето од DAIJA - 05.Мај.2007 во 17:24
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 17:22

                                       k*rANOT VO POLETO NA

                                                      FIZIKATA

 

Vo fizikata ima teorija koja se vika Atomizam, koja pak teorija e dadena pred

23 vekovi od strana na grckite naucnici, i veli deka Atomot e najmalata cestiva koja e nedelliva, i ima luge koi velat deka k*ranot ja prezel ovaa teorija od Grcite, koja e gresna zatoa sto vo denesno vreme, modernata tehnologija ni dokaza deka i Atomot ne e najsitnata cestica, deka i atomot  moze da se deli na protoni, neutroni, elektroni.

No koga Muslimanite ke objasnat za ova...Tocno e deka k*ranot zboruva za Atomot, no nikade vo k*ranot ne se spomnuva deka Atomot e najmala cestica, Za fakt k*ranot veli:

Surah Sebe 34 (3)  Nevernicite zboruvaat: "Nema da ni dojde casot!" Kazi:

"Da , se kolnam vo Gospodarot moj, deka ke vi dojde, sigurno!"

On e znalec na tajnata. Ni na nebesata ni na Zemjata nisto, ni kolku goluska, nemoze da Mu se sokrie; ni pomalo od toa ni pogolemo od toa, a da ne evo

Knigata jasna.

Zborot  goluska   vo Arapskiot jazik ima znacenje na najsitniot del Atom. 

k*ranot veli ni pomalo od toa ni pogolemo od toa znaci ni dava doznaenje deka i od atomot ima nesto pomalo, sto i potvrduva deka k*ranot ne kopiral od Grcite. k*ranot e superioren vo negovite objasnuvanja.

 

                                      k*rANOT VO POLETO NA

                                               BOTANIKATA

 

Surah Ta- Ha  20 (ajet 53)  On vi ja odredi zemjata za krosna i po nea vi probva patista, i od nebo vi spusta voda, pa so pomos nejzina Nie vadime parovi na rastenija razlicni.

 

Surah Er Rad 13 (ajet 3) I On ja rastegna zemjata, i na nea postavi planini i reki. I on od sekoj plod sozdade par.

 

Allah s.w.a kazuva deka duri i rastenijata i plodovite imaat polovi, maski i zenski, veli Sozdadovme parovi. Ova se otkritija vo denesni vreminja, Ne vozmozno e pred 14 vekovi covek da dava vakvi podatoci!!!

 

 

                                     k*rANOT VO POLETO NA

                                               ZOOLOGIJATA

 

Surah El Anam 6 (ajet 38)  I zivotnite koi odat po zemjata i pticite koi letaat so

kriljata vam vi se slicni, zaednici...

k*ranot vo ovoj ajet ni kazuva deka i zivotnite i pticite ziveat vo zaednici kako nie lugeto.  I ova isto taka se otkritija na nasiov vek.

 

Sura En Nehel 16 (ajet 79)  Ne gi gledaat li pticite potcineti

vo letot na neboto? Koj moze da gi dopre osven Allah?

Ete, vo toa, ima znamenie za lugeto koi veruvaat.

 

Surah El Mulk 67 (ajet 19)  Ne gi gledaat li pticite nad niv kako letaat

so rassireni i sobrani krila? koj Gi drzi samo milostiviot . On navistina

gleda se!

 

Ovie ajeti od k*ranot zboruvaat za edna taka interesna rabota koja e isto taka otkriena vo nase vreme i toa deka pticite vo svojot nerven sistem imaat vgradeno programa za nivnoto letanje na neboto, toa e pricinata sto, mlada ptica bez nikakvo dotogasno iskustvo moze da leta iljadnici km. bez da sleta na zemja.

Naj dobar primer za ova e knigata Mok i ...... od pro. Hambarger za pticata MATEN BRTH (ptica  koja zivee na pacifikot) i pravi let dolg 15 000 milji

leta okolu 6 meseci i se vraka na mestoto kade zivee, kade e rodena za samo edna nedela prestoj, kako e mozno? Naucnicite velat deka taa ptica imama nekakov program vo mozokot.                  Koj ja programira ovaa ptica a???

Toj sto go objavi Surah El Mulk 67 (ajet 19)     Allah s.w.a veli koj Gi drzi samo milostiviot  Arapskiot zbor AMSAKA koj misli da drzi da gi nasocuva.

Vakvi fakti e poveke od nevozmozno da se dadat od covek koj ne znae da cita i da pisuva pred 14 vekovi!!!

 

Surah En Nehel 16 (ajet 68-69)   I Gospodarot tvoj i dade vdahovenie na pcelata: "Pravi kuka po ridovite, i po steblata i po ona sto go pravat lugeto;"

potoa :  "jadi od sekakov plod, a potoa odi po patistata na Gospodarot tvoj,

poslusno!....

 

 Sto misli k*ranot koga veli a potoa odi po patistata na Gospodarot tvoj,poslusno....      Vo denesni vreminja so pomos na metod na fotografiranje doznavame deka: edna pcela koga i da najde nov cvet, ili izvor na hrana, im dava tocna direkcija na drugite pceli od nejziniot dom so odredeni dvizenja na nejzinoto telo. I k*ranot kazuva deka zenskata pcela e pcelata rabotnicka i deka ne dava report na Kralot (maskata pcela) tuku na Kralicata.

Porano se veruvalo deka pcelata vojnik e maskata pcela, i Sekspir vo negovite pisuvanja veli: deka pcelata rabotnik e maskata pcela i dava report na Kralot (maskata pcela)    Sto vo denesni vreminja se otkri deka k*ranot ima pravo, deka zenskata pcela e vojnik i deka dava report na Kralicata.      

 

Vo Surah  En Neml 27 (ajet 17-18)  I se sobra kaj Sulejman vojskata negova:

sostavena od dzinovi, luge, i ptici. Site poredeni.

I koga stignaa do dolinata na mravkite, edna mravka rece: "O  mravki,  vlezete vo zivealistata vasi bideeki ke ve pregazat Sulejman i vojskata negova. neznaaki!"

 

Posle ova procitano se doaga do mislenjeto deka ovaa Kniga k*ranot neznae sto zboruva, kako moze mravka da zboruva?  No vo denesni vreminja naukata otkri deka mravkite komuniciraat megu sebe na mnogu visoko nivo, isto kako lugeto, vo svoite redovi mravkite imaat mravki vojnici, narednici i tn.

duri imaat i obelezani mesta na razmena na hrana i drugi raboti.

Zamislete k*ranot ni kazuva deka mravkite komuniciraat megu sebe pred 14 vekovi a naukava ova ni go kazuva vo denesni vreminja, pa kakao moze k*ranot da ne bide zbor Bozji?

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 17:49
Далија дали навистина мислиш дека некој ги чита Твоите Големи и Досадни постови
иста школа како миралем си  , дај скрати малце
биди креативен , а морам да ти признам дека ОДЛИЧНО ГО ИЗВРТУВАШ к*ранотWink

(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2007 во 17:52
LOLLOLLOL к*ранска математика... LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 01:32
Аџија, нека не те буни зошто Даија постира толку големи постови вон темата. Па зарем ти, кога би бил на негово место, би сакал последниот пост да биде некој како овој подоле? Зарем дококлу немаш одговор на тоа, не би посакал да го потиснеш со такви досадни постови кои никој не ги чита? Smile
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Од кога постои Инџилот (Евангелието на Исус) ?
(а. Објавен му е на Исус.  б. Уште од времето на Мојсеј. )
  • а. По трагите нивни го пративме Иса (Исус), синот на Мерјем (Марија), Потврда за она што беше меѓу нив од Теврат, и му објавивме Инџил. (Сура 5:46)
  • б. (Мојсеј го моли Аллах, а Тој во одговор, покрај другото, му вели:
    Оние кои го следат гласникот пејгамбер, кој не знае да пишува и да чита, кого го наоѓаат спомнат кај нив - и во Теврат и во Инџил - и кој им наредува добро и кој им забранува зло.. (Сура 7:157)
Smile
 
Даија, темата е Контрадикции во к*ранот, ако имаш нешто да кажеш на оваа тема повели, а ако не, постојат посоодветни теми за тоа или пак отвори си нова, на пример: Исламска наука или научни докази дека исламот е вистина итн.
Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 06.Мај.2007 во 01:37
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2007 во 09:21
и јас тоа го мислам Евангелос... всушност, досега не сме виделе одговор на овие скокотливи прашања од страна на муслиманите...
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2007 во 13:23
Zatoa sto ne citate!!!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2007 во 13:25
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Zatoa sto ne citate!!!


затоа што НЕМА одговор...
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2007 во 13:25
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Zatoa sto ne citate!!!

Е па Г-дине начитан , дај малце накратко објасни , ако  има и што да се објаснуваWink
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2007 во 13:22
Klubche, zoshto ne potroshish malce vreme da si gi sredish kontradikciite vo tvojata "sveta" kniga a ne da troshish vreme so nashtata sveta kniga..
ubavo reche za vas Adzija, bez Biblijata vie ste nikoj i nishto LOL
pozdrav
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.