IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КАКО ДА СЕ ДОЈДЕ ДО СРЦЕТО КОЕ НЕ ВЕРУВА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КАКО ДА СЕ ДОЈДЕ ДО СРЦЕТО КОЕ НЕ ВЕРУВА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
ASTRIX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
OBSESSIVE DREAMS

Регистриран: 18.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ASTRIX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 15:44
јас верувам во Добро во Љубов и во Креаторот и не ми требаат 1000 книги прочитани или заповеди или се што напишал човекот или изговорил со неговите уста и раце. кој зане каде се изгубени вистинските зборови што ги кажал Креаторот. светите книги се преведувани и препишувани кој знае колку пати па lost in translation е ептен соодветен збор.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 18:11
Ако се каже ваква изјава, треба и да се поткрепи со некакви читања, докази итн... За жал, вистината е сосема поинаква. Секој кој малку повеќе ги проучил светите библиски списи, мора да остане занемен од начинот на кој списите се внимателно препишувани и фактот дека во ниеден препис нема промени кои се суштински за текстот. Затоа не треба да се даваат паушални изјави, поткрепени единствено со романчиња од типот на Кодот на Да Винчи...
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 20:06
Па тоа е генерално точно... Но не треба да ги потценуваме луѓето во тоа време... Луѓето од минатото биле подеднакво интелигентни како и нас, иако технолошки не биле толку напредни. Исус е познато дека зборувал на многу места јавно, и неговите зборови и проповеди биле добро познати на сите...

Е сега, замисли си некој да каже, на пример, дека Љупчо Георгиевски рекол дека Социјализмот е единствениот излез за земјата. Секој од нас ќе го препознае тоа како лага, бидејќи сме во истата генерација со него, и добро знаеме што зборувал. Слично, не било возможно христијанството да доживее таков невиден раст (по смртта на Исус), ако зборовите не биле вистина. Имало премногу сведоци кои можеле тоа да го извадат на виделина. Но дури ни непријателите на христијанството, никогаш не ја негирале вистинитоста на пораката на евангелијата...

Второ, треба да се признае дека барем Бибилските списи, не се измислени од еден или двајца луѓе, кои лесно можеле да направат завера. За разлика од сите други свети книги, Библијата е уникат, по временската зона (1600 години) и бројот на луѓе кои ја пишувале... Значи, тоа би значело огромна завера, која едноставно не е изводливо да се направи...

И трето, самите писатели на евангелијата, сите освен Јован, умреле измачувани, но ниеден не се откажал од зборовите кои ги напишале. Само луд човек, ќе напише лага, а потоа за истата таа лага и ќе умре... И повторно, не се работи за еден или два случаја, туку мноштво на сведоци од прва рака...

Затоа велам, не смее така паушално да се зема Кодот на Да Винчи, што е уствари роман, како поголем научен авторитет од сите до сега направени историски, литературни и археолошки истражувања кои ја докажуваат вистинитоста на Библиската објава, или во најмала рака не ја оспоруваат...


Изменето од аџија - 26.Јануари.2007 во 20:08
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2007 во 20:44


nema covek koj sto ne veruva ...

ama ako e najaden i napien ...
ne veruva deka nekoj e gladen ....

togas verba ne mu treba ...

Bog site ludje gi saka podednakvo...
i dobrite i losite...

gi saka neograniceno ...
bidejki ljubovta e neogranicena ....
a toa znachi da se dades a ne da zemes...

isto Gospod ne kaznuva ...
bidejki so kaznuvanjeto nema da bide neogranicena ljubov....

zaradi toa na sekoj covek
MU E DADENO DA BIRA IZMEDJU DOBROTO I ZLOTO ....
pa na sto ke naide ...
sam si e kriv ...

BILO KOJ COVEK ...
DOKOLKU SE NAJDE VO MNOGU TESKA SOSTOJBA ...
INSTIKTIVNO KE POVERUVA....

VERUVANJETO MOZE DA DOJDE DOKOLKU
OSETIME STO E TOA PATENJE...
DA PATIME ZA NESTO I NEKOGO ...
DA NI BIDE TESKO ...
DA NEMAME MIR...
I EDEN MOMENT ...
KE POVERUVAME ...
I SE KE SI DOJDE NA SVOE MESTO...!!!!

NIKOJ NE SE PRODUHOVIL VO KAFANA ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 15:02
toj sto e on si znae:)
zamislete si isus bil dejvid koperfild:)
lol
abe zabavuvajte se malce bre
celiot univerzum go imame u nas samo dali sme podgotveni da go :) potrazime:0
 
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 15:10

Црквата имала тенденции да си го држи народчето под команда да им втера страв у коски, па затоа толку страшни казни смислиле, да се плашат луѓето дека ке горат во пеколот.
Гарант Исус не би се сложил и со без везе палење на *вештерки*
и убивање на еретици....


Изменето од ACELERA - 04.Март.2007 во 01:06
Кон врв
plamenko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај plamenko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 15:39
i toa sto vikas
momentalno crkvata ni e tolku slaba sto eve vi primer idam na pogreb na cickomi bog da go prosti neka mu e lesna zemja popot nema poima od peenje pa ne ni ja zane duri kako sto treba sluzbata !!!!
barem da si ja rabotea rabotata kako sto treba da se posvetea
a toa u bivso vreme palenjeto i drugite raboti i jas ne gi odobrovam i mislam ni semocniot ne bi gi dozvolil zasto site sme vo ovoj univerz i site imame pravo na nase mislenje i toljkuvanje da rabotite a nase e da se stremime kon praviot pat na uspehot i ispunuvanje da nadezta i voljata deka sepak ima nesto vo ovoj tolku kratok smrtnicki zivot!
 
 
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 16:37
Abe ti toa  sto povikuvas e nekakva  si fantazija.
 
Premnogu e  iskriveno hristijanstvoto pa nemoze veke nisto
zivo da  go poprave.I najpametnite  se obidele ama poveke
rasipale nego sto popravile.Zatoa  sto hristijanstvoto e teska
farsa ,epteen golem falsifikat i najgolemta zalutanost
sto mu se  slucila na covestvoto.
 
Na sekoj nacin se obiduvas i Islamot da  go prikazes kako takov
ama fala mu na ALLAH dz sh ne ti uspeva.
 
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 17:02
Пф, стварно си смешен... Ти не знаеш кои се сили сакаат да го уништат христијанството, ама КОЈ МОЖЕ ПРОТИВ БОГА???

А исламот си се ништи сам со себе... Гледај каде стигнавте бе, бедотија жива сте... 2+2 не знаете да пресметате, да не ви пратиме некој дигитрон од европа...
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 17:20
Ete  tolku toa i jas zboruvam.
Jas milion pati si kazam za nasata zaostanatost i ne e toa so sto
se  gordeam nego naseto veruvanje koe ne poucuva na napredok
na baranje nauka...Toa si e nas licno problem.
 
No site nie  znaeme a  sega ti adzija mi potvrdi deka Hristijanstvoto
e  cista  izmislica koja edinstveno se odrzuva vo zivot so toa
"Videte kolku sme ubavi i pametni" .
 
No koga  se  zboruva za veruvanjeto tamu nemate ni zbor.
Napravi si edna komparacija i pregledaj ja mojata tema
"Pouki na pejgamberot" i vidi kolkava  zainteresiranost imase tamu.
 
A  pregledaj si gi temite za Citatite od biblijata ili toa za  ljubovta sto bese.Sram adzija ,golem sram!
 
Hristijanstvoto e  nula za  ISLAMOT ,a najgolema pricina za toa
deneska e negovata dosadnost.
Abe ni samite ne si citate  nekoj text  sto go pastirate od internet.
 
A dosadna e tolku samo radi sto covekot ja izmislil a ne Bog.
 
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 17:41
Вас верата ве доведе до просјачки стап. Ќе се истребите едни со други... Бев и во Палестина, ако ти се верува, самите се колат повеќе, отколку што имаат проблеми со евреите. Истото се случува и во Албанија со тие ваши крвни освети...

А за христиајнството, јас пак ќе ти повторам: Кој може против Бога?

затоа ние и покрај сите напади, сите палења и прогонства, ќе остане најпрогресивната вера на светот, се додека Господ не го заврши векот на овој свет...

П.С. Ако сакаш баш искрено, јас пукнав од досада кога го читав Коранот. толку глупа книга не сум видел... Знам ќе го сфатиш ова веднаш како навреда, ама ако сакаш искреност, еве ти ја, па прави што сакаш со неа...
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 17:59
NE be odtebe ne mi e  nisto cudno.
Ama  zasto pokusavas  da  se zalazes  sebesi i drugite,koga  i samite
znaeme deka Islamot mnogumina go primele  od mnogu interesnantnost ,a tek podocna go dobile ubeduvanjeto deka e
vistinskata vera.
 
Ona sto se  slucilo kaj tebe veruvam deka ovojpat  iskreno mozda i kaza.Samo za  informacija na site.k*ranot na makedonski ne go
imam otvoreno duri i koga neznaev arapski.
 
Se sluzev  dolgo vreme so bosanskiot i engleskiot prevod ,no so
obrazlozuvanje (tefsir)  za da  ja razberam negovata  sustina.
 
I samiot znaes  deka k*ranot  e najsovrsena kniga priznata od
najgolemite dusmani na Islamot i spaga  vo WORLD,S GREATEST BOOKS.
 
I samiot znaes  deka k*ranot prvpat  bil preveden na evropski jazik
duri 4 godini pred vtorata krstonosna vojna.
 
zNAES  deka kompleten prevod na i obrazlozenie na k*ranot
stiga uste  vo 1698 god.
 
Dobro znaes  deka vo rok od 50 godini vo Amerika se pojavuvaat
5 prevedeni izdania na k*ranot (vo vreme koga nemalo muslimani na americkiot kontinent)
 
Seto toa zboruva za  negovata cenetost i vrednost kaj nemuslimanskiot
svet.Znaes i kolku obidi za rasipuvanje na negovata  avtenticnost  se prevzemeni od strana na Nevernicite.
 
Zatoa ne se  trudi mnogu site znaeme koj sme i sto sme.
Ti si se dokaza kako licemer tuka i nemozes veke so nisto da
go promenes mislenjeto na lugeto zatebe.
 
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 18:09
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

NE be odtebe ne mi e  nisto cudno.
Ama  zasto pokusavas  da  se zalazes  sebesi i drugite,koga  i samite
znaeme deka Islamot mnogumina go primele  od mnogu interesnantnost ,


Абе ти стварно си за рубрика вицови, а не за овде... LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL Од многу интересантност... абе ајде, кај го најде...LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2007 во 18:32
Ako ste pravi vernici nema taka odvratno da  se  smeete.
 
Mene do dusa ne mi smeta ,samo ne mi vikajte  deka imate  ljubov
vo srceto .Eden mal dokaz  za  toa sto go rekov e obrazlozenieto
od germancite zasto tolku germanci go prifakaat ISLAMOT,kade
spored niv e POTREBATA  ZA  PROMENA.
 
Tocno taka! Potreba za  promena od dosada kon nesto interesno a vo isto vreme tolku duhovno i bozestveno.
 
Potreba za promena od somnez vo neosporliva vistina.
 
Potreba za promena od obozavanje luge ,do obozavanje  vozvisen Bog.
 
Potreba za promena od zabluda vo vistinsko veruvanje.
 
Potreba za promena od licemerie vo iskrenost.
 
Potreba za promena od nemir i samoizmacuvanje  vo spokojstvo i mir.
 
Potreba za promena od nevernistvo vo ISLAM Smile
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.