IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ВИЗЕН РЕЖИМ - либерализација и укинување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВИЗЕН РЕЖИМ - либерализација и укинување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 66>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 01:53

zatoa shto ako gi nema,...............otide "polovina"zemja nadvor,.......iako nekoj ne veruva deka taka ke bide!

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
VisaFighter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VisaFighter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2006 во 15:23
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=ED4422C3434F6245AAFB800A02B3E175

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=70127

Поздрав и благодарност до сите кои ни помогнаа
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2006 во 14:42

Конечно и почнуваат преговорите за визни олеснувања.


Мандат за отпочнување преговори за олеснување на визниот режим со Македонија и другите земји од Западен Балкан одобри денеска Европската Унија.

Преговорите за поедноставување и забрзување на постапката за издавање визи за патување во ЕУ треба да започнат овој месец и да завршат што поскоро, одлучија денеска шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Унијата.

Поздравувајќи ја одлуката на Советот на министри на ЕУ, еврокомесарите за проширување и за правда, Оли Рен и Франко Фратини, порачаа дека тоа е „конкретен доказ за европската перспектива на регионот“.

„Овој чекор ја изразува заложбата на ЕУ да ги промовира контактите меѓу граѓаните на земјите од западен Балкан и ЕУ. Ова е навистина добра вест за граѓаните од регионот и конкретен доказ за европските перспективи на нивните земји“, се наведува во заедничката изјава на Рен и Фратини.

Меѓу олеснувањата се предвидува издавање повеќекратни и бесплатни визи на подолг рок за студентите, учениците и научниците, како и повеќекратни визи за бизнисмените и новинарите од западнобалканските земји.

Цената на „шенген“ визата за државјаните од западен Балкан ќе остане како и досега, 35 евра.

Советот на министри на ЕУ од властите во регионот побара да ги забрзаат реформите во делот на владеењето на законите, сузбивањето на организираниот криминал, корупцијата и илегалната миграција.

Владите на земјите од западен Балкан, исто така, ќе мораат да ја засилат и контролата на границите, како и безбедноста на личните документи, одлучија шефовите на европските дипломатии.

На состанокот во Брисел одобрено е и започнување преговори со Македонија, БиХ, Црна Гора и со Србија за склучување спогодби за реадмисија.Таков договор со ЕУ има потпишано Албанија.

Кон врв
Baron Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Baron Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2006 во 23:29
Koj znae, moze da zeme podolgo vreme da se nadmine ovoj problem.
Pricinite koi dovedoa do vospostava na vizen rezim za Makedonija seuste si stojat....
Edinstveno ako pokazat malku milost,,inace maf ni e rabota.
 
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 12:28
Од 1/1/2007 Бугарија ни воведува визи...
Така им кажале, демек, од Европата!
Е, сега, пак ќе треба и покани и гарантни писма, само, за нас нема да се плаќа визата. (Без пари, навали народе)!
Очигледно се однесуваат спрема нас како со стока.
Еден ден, наскоро, улогите ќе се сменат.
Само, нив тоа не ги интересира.
Нив ги интересира ЕУ.....
Кои се вашите коментари?
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 12:47
Очигледно?
Кон врв
venstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јуни.2006
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај venstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 12:52
Привет Калпазан,

съжалявам, че се налага да се въведат визи за вас. Мисля, че ако имаше шанс да се избегне то нашето правителство щеше да го използва.

Можеш ли да ми посочиш някоя друга държава от ЕС, която да има безвизов режим с Македония? Всички тези, които ви искат визи, и те ли се отнасят с вас като със стока? Просто това е политика на ЕС и ние трябва да играем по правилата.

Доколкото знам от нашето външно министерство се стараят да облекчат максимално тези ограничения. Не знам какви са отношенията ви в момента със страните от ЕС. Ние от 5-6 години нямаме нужда от туристически визи за страните от Шенгенската група. Без да сме били член на ЕС и Шенген. Как е при вас? За Гърция, например, трябват ли ви визи?

Поздрав,
Венелин
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)
Кон врв
Mumu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mumu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 12:55
koj gi ebe mongolcite, ic k*r ne mi trepka zatoa........i so k*r viza koga pola makedonija si ostana verni na korenite i si pokaza pak deka sme predavacki narod i ke si ja sjebeme tatkovinata so zimanje na bugarski pasos........
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 12:55
В коя държава от ЕУ не ти искат виза?
В коя държава от ЕУ не искат да им плащаш визата?
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 12:59
Originally posted by Mumu Mumu напиша:

koj gi ebe mongolcite, ic k*r ne mi trepka zatoa........i so k*r viza koga pola makedonija si ostana verni na korenite i si pokaza pak deka sme predavacki narod i ke si ja sjebeme tatkovinata so zimanje na bugarski pasos........


стана ли веке пола МК? знаех за 100 000
ма много бе
Кон врв
Mumu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mumu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 13:03
Originally posted by m__g__ m__g__ напиша:

В коя държава от ЕУ не ти искат виза?
В коя държава от ЕУ не искат да им плащаш визата?




a be mongolec,
na mene NIGDE ne mi treba viza, ja kade odam mene me plakjat a ne ja.....gleas razlika......LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL........plus so ke odam do bg koga na sestra ti ne i reba viza za nakaj doma..........Wink


Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 13:07
за тебе знам Лоу. Нели знаеш - сите луге са равни ама някой са по-равни.
Ти си от по-равните и ти  е лесно да приказваш

Остай някой от по-неравните да каже нещо
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 13:22
neka vovedat. SUPER!
Uste posuper bi bilo i Makedonija da vovede reciprochni vizi so site, 100 Evra po viza.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2006 во 13:26
Originally posted by sensei sensei напиша:

neka vovedat. SUPER!
Uste posuper bi bilo i Makedonija da vovede reciprochni vizi so site, 100 Evra po viza.


Yes, reciprocity is a good intention
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 66>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.