IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Кои се причините за сообраќајните несреќи ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кои се причините за сообраќајните несреќи ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2010 во 13:50
S'e e prichina za nesrekjite, apsolutno s'e osven chovekot.
Toj e bezgreshen.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Diogen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 355
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Diogen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2010 во 02:48

Една и единствена причина за сообраќајка е  - возачот.

Бадијала се изговорите дека патиштата не чинат, необележани делови и слични смешни изговори. Со мнооогу километри извозени досега, сеуште се водам по основното правило во сообрачајот - прилагодување на возењето според условите на патот. Второ правило, ако се осеќам уморен или многу нервозен, прво ќе „искулирам“ па седнувам зад волан.
И најбитната работа што ја научив уште пред да земам возачка- Максимално внимание и кога имаш предност,оти тука најлесно се страда. Не ми беше јасно ова пред да почнам да возам, ама кога ќе влезеш во нашиот сообраќај, све ти се избиструва.
За жал, сведоци сме на тотална некултура и непочитување на сообраќајните прописи и затоа е оваа црна статистика. Се надевам дека со пуштањето на камерите низ Скопје, малку од малку ќе се подобри ситуацијата.....
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2010 во 10:28
Originally posted by Diogen Diogen напиша:

Една и единствена причина за сообраќајка е  - возачот.


Бадијала се изговорите дека патиштата не чинат, необележани делови и слични смешни изговори. Со мнооогу километри извозени досега, сеуште се водам по основното правило во сообрачајот - прилагодување на возењето според условите на патот. Второ правило, ако се осеќам уморен или многу нервозен, прво ќе „искулирам“ па седнувам зад волан.
И најбитната работа што ја научив уште пред да земам возачка- Максимално внимание и кога имаш предност,оти тука најлесно се страда. Не ми беше јасно ова пред да почнам да возам, ама кога ќе влезеш во нашиот сообраќај, све ти се избиструва.
За жал, сведоци сме на тотална некултура и непочитување на сообраќајните прописи и затоа е оваа црна статистика. Се надевам дека со пуштањето на камерите низ Скопје, малку од малку ќе се подобри ситуацијата.....


А дека е така еве
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2010 во 14:14
dabome!.да...i koga mi e zeleno,...sepak , pak gledam levo-desno....da ne me potkachi sluchajno nekoja budala , koja shto ide na negovo crveno!изненадување

...i kako peshak!....togash peshacite i najmnogu stradaat,...

zatoa shto si mislat deka , ako mu e zeleno,...toj ima pravo,...a

...a, zaborava deka ,..site se posilni od nego vo,...soobrakjajot...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2010 во 20:36
Овој пат најмалце еднаш годишно го возам...но за само три недели
волку инциденти стварно алармантно е...
Еден од поголемите проблеми одсекогаш периодов било одвивањето
на земјоделските работи.На пат со толку црни точки не ретко излегувал
трактор пред мене или некоја влечна кола,патем истото и во пределот кај Росоман
годинава убаво му се залепив на недоволно осветлен трактор
во 4 насабајле....џабе не рекле рибари-будали па и ќе гледам
да ги откачувам за такви екск*рзии колегите

Но еве што тоа се случи за за само една недела


11.08.2010

16.08.2010


Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2010 во 19:25

Едно лице на 30 години го загуби животот, а двајца се тешко повредени во сообраќајна несреќа која пред 19.00 часот се случи во Охрид.

Според првичните информации до несреќата дошло кога мопед скутер на кој се возеле три лица удрил во товарен камион.

Повредите за патниците на скутерот биле фатални, возачот на тешкото товарно возило поминал без повреди.

Во тек е увид на местото на несреќата и причините за неа дополнително ќе се утврдуваат.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=126471

Tri lica na skuter????


Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2010 во 19:28
Катастрофа ни се патиштата, за културата да не прајме муабет. Затоа очите не 2, не 4, туку 16 треба чоек да си ги отвори.
Крајно време е да се доврши автопатот до Гевгелија. А и да се санира со нов слој на асфалт, не само со крпење. Пола знаци се или искрадени или сокриени во грмушки. Ко низ нива да вози чоек, 90 не си да возиш камо ли 120 или повеќе.
А дека ова не се може со 10-20 миљони од споменици - да, ама со 200-300 миљони од целиот „неопходен“ СК2014 и тоа како може(ше).

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2010 во 19:58
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Tri lica na skuter????


Ne bre, liugjeto ne se krivi, tuku skuterot oti mozhe da sobere trojca.




Nikoj ne ni e kriv, tuku nie samite... kriv ni e nashiot nepopravliv balkanski mentalitet po koj stanavme poznati vo svetov. Kaj mene, ako lugjeto pochnat da se odnesuvaat nerazumno, inaetchijski, shovinstichki i egoistichki, velat deka toa e "balkanizacija". Da, zborot "balkanizacija" postoi kako oficijalen termin za oznachuvanje chovechko odnesuvanje i mentalitet.


Pred dve godini bev vo Makedonija i minav nekolku dena vo Negotino. Onoa shto vednash mi padna vo ochi e deka niz gradot letaa skuteri vozeni od 10-12 godishni deca. Chesto pati so po edno ili dve pomali deca kacheni od napred i od zadi. Ne mozhav da si veruvam na ochite! Koga im svrtiv vnimanie na lugjeto ovie mavnuvaa so racete velejkji deka toa ne e nishto strashno, deka nema mnogu vozila po ulicite i deka decata znaele kako da vozat.

Bog da chuva!

I koga spomnuvav deka ima milicija koja kje gi sopre decava i kje gi konfiskuva mopedite, site mi se smeeja tvrdejki deka toa nema nikogash da se sluchi bidejki vo maloto Negotino site se poznavaat i milicajcite ne samo shto nema da gi soprat decata, tuku nema na pamet da im padne da konfiskuvaat bilo chij moped.

Dva pati Bog da chuva!

Ne se krivi lugjeto, tuku Bog e kriv shto ne gi chuva dovolno dobro.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2010 во 20:06
samo dva?збунетост....milion pati ,..bog da chuva...e malku za toa shto tuka se pravi!да

...inache,..  so"furusistichkono" skopje,...ako se ostaveshe da si bide kakvo  shto e...i ne moze da se napravi bogznae shto kaj infrastrukturata vo zemjata, ama ,..barem ke mozeshe da se kaze deka ete,..i se pravi,...kolku shto ni e chergata,...

....inache,..shoferot na kamionot e ziher kriv,.

..koj gjavol nashol kamion da mi vozi bash tamu,..i bash vo toa vreme?!изненадување

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2010 во 22:39
Deka sme mnogu cuden narod pokazuvat i komentarite po razni mediumi a vo odnos na soobrakajkite.
Pred nekoe vreme koga policijata pocna zacesteno da kaznuva,privrzanicite na opozicijata nagolemo ja kritiziraa vladata deka kaznuvala so cel da go napolni ispraznetiot budjet (iako toa e vo najmala raka naucna fantastika isto kako i muabetite deka so parite za skulpturite i spomenicite moze da se podobri infrastrukturata), sega istite go kritiziraat mvr zosto nedovolno go kontrolira soobrakajot.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2010 во 22:48
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Deka sme mnogu cuden narod pokazuvat i komentarite po razni mediumi a vo odnos na soobrakajkite.
Pred nekoe vreme koga policijata pocna zacesteno da kaznuva,privrzanicite na opozicijata nagolemo ja kritiziraa vladata deka kaznuvala so cel da go napolni ispraznetiot budjet (iako toa e vo najmala raka naucna fantastika isto kako i muabetite deka so parite za skulpturite i spomenicite moze da se podobri infrastrukturata), sega istite go kritiziraat mvr zosto nedovolno go kontrolira soobrakajot.


...ima kontroli i....kontroli,...изненадување

...kontroli na toa koga  trojca na motor se vozat i ili osum dush\i u kola za ...pet...
 .kontrola na brzina na vozenje,...ama , stvarno tamu kaj shto ima opasnost od prebrzo vozenje,...a, ne na prav pat,...skrien zad nekoe drvo,..da lovish  brzi "nesrekjnici'.............

...a , ne kontroli rutinski,...da te dupi poradi nekoi trivijalni raboti,...samo kolku da se kaze deka neshto rabotele,...

...  pola grchka da ja pominesh ,...nema da sretnesh neshto takvo,
...rutinska kontrola,...osven ako neshto ne zgreshish...togash mameto ke ti go onadat...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2010 во 23:40
Rutinska kontrola? Toa znachi dodeka dodeka ti se brzash nekade po rabota policijata mozhe da te zastane, onaka od rutina, za da ti gi pregleduva dokumentite, ispravnosta na voziloto, dali vozish pod dejstvo na alkohol i t.n. odzemajki ti go dragocenoto vreme za da trenira strogokja, neli???

Bog da chuva!

Policijata treba da sopre vozach samo ako ovoj napravi prekrshok ili e ochigledno deka vozi neispravno vozilo (ne mu rabotat sijalici, migavci, izlaga premnugu chad od izduvnata cevka, izedeni gumi...) ili pijano i prebrzo vozenje, a ne zatoa shto PRETPOSTAVUVA deka mozhebi vozachot pravi nekakov prekrshok. Mora da postoi prichina zoshto slobodniot gragjanin e sopran od chuvarite na drzhavniot red i bezbednost, a ne toa da se pravi poradi nekoi pretpostavki, somnenija ili pravenje kjejfovi. Policaecot MORA da objasni poradi koja prichina go soprel vozachot. Rutiunsko sopiranje ne e nikava prichina.

Vo zemjata vo koja zhiveam ako nekoj policaec me sopre bez prichina i mi reche deka toa ne go pravi poradi nekoj moj prekrshok, tuku onaka od rutina, kje go dadam na sud! Ne mozhe toj da si igra majtap so mene kako sloboden gragjanin i da si ja prakticira svojata sila od kjejf, da me sopira pretpostavuvajkji deka sum greshen, bez da mu dadam nikakva prichina za toa!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2010 во 23:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Rutinska kontrola? Toa znachi dodeka dodeka ti se brzash nekade po rabota policijata mozhe da te zastane, onaka od rutina, za da ti gi pregleduva dokumentite, ispravnosta na voziloto, dali vozish pod dejstvo na alkohol i t.n. odzemajki ti go dragocenoto vreme za da trenira strogokja, neli???

Bog da chuva!

Policijata treba da sopre vozach samo ako ovoj napravi prekrshok ili e ochigledno deka vozi neispravno vozilo (ne mu rabotat sijalici, migavci, izlaga premnugu chad od izduvnata cevka, izedeni gumi...) ili pijano i prebrzo vozenje, a ne zatoa shto PRETPOSTAVUVA ............

Vo zemjata vo koja zhiveam ako nekoj policaec me sopre bez prichina i mi reche deka toa ne go pravi poradi nekoj moj prekrshok, tuku onaka od rutina, kje go dadam na sud! Ne mozhe toj da si igra majtap so mene kako sloboden gragjanin i da si ja prakticira svojata sila od kjejf, da me sopira pretpostavuvajkji deka sum greshen, bez da mu dadam nikakva prichina za toa!
...bash taka!...

...mene me mrzeshe se da nabrojuvam ,...ama , sosema "pogodi"да


a, za na sud,...aahahahahaa,..ne me smej be....газење%20од%20смеење

...tuka shpartaat bescelno so onie nivni ,..americhki krajzleri,...i i od dosada gi maltretiraat site vozachi,..koga ke im tekne,...

ne veruvam deka nekogash ..."zbrkale" nekoj,...shto zel da im pobegne na,...milicajskite "dembeli"...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2010 во 01:14
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Deka sme mnogu cuden narod pokazuvat i komentarite po razni mediumi a vo odnos na soobrakajkite.
Pred nekoe vreme koga policijata pocna zacesteno da kaznuva,privrzanicite na opozicijata nagolemo ja kritiziraa vladata deka kaznuvala so cel da go napolni ispraznetiot budjet (iako toa e vo najmala raka naucna fantastika isto kako i muabetite deka so parite za skulpturite i spomenicite moze da se podobri infrastrukturata), sega istite go kritiziraat mvr zosto nedovolno go kontrolira soobrakajot.
 
 
Казнувањето е само еден мал дел од мерките што може да се преземат за подобрување на безбедноста во сообраќајот....и факт е дека се претерува со  казни за ситници а се пропуштаат прекршоци, оние кои доведуваат до загрозување на општата безбедност...
Инаку МВР може да влијае на подобрување на безбедноста (освен казнувањето) и со издавање на опомени на прекршителите, задолжителни посети на предавање (како порано),  поставување на фиксни радари (скриени), фотографски ќелии на семафорите и уште еден куп други мерки кои се практикуваат по светот....
Во ова време на напредна технологија, полицајците уште немаат поврзаност со централниот компјутерски систем на МВР од своите возила, иако со парите што се потрошени за вградување на GPS во возилата, можеше тоа да се направи, бидејќи е многу поважно тоа...
Полицаец на терен нема никаква можност набрзина да провери дали лицето кое го запрел или кое сторило прекршок, е редовен прекршител, дали има забрана за управување со моторно возило, дали воопшто има возачка дозвола....сето тоа мора да го прави по радиостаница, при што се губи ужасно многу време и често доаѓа до несакани реакции (оправдани) ....
Значи....казните не се единствената мерка ама затоа се најдоходовни....намигнување 
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.