IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаБугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 81>
Автор
Порака
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 15:26
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boromir Boromir напиша:

   Каков бугарофон телефон бугарофил,абе од секогаш се знаело дека Никола Карев бил Македонец,ништо чудно бе брат, и најголемиот душман ќе го присвоите.


Боромире, пак не читаш. Не бугарофон, бугарофрон, што значи бугаризиран Македонец.

Каков душман може да биде човек, кој и` служи на „бугарската пропаганда“ во Македонија?

Ги учи децата на „Аз с`м Б`лгарче“ па ќе биде душман. Не возможно.

Тоа што ти од секогаш си го знаел, не значи дека и Карев го знаел истото, што ти го знаеш.
Да,во минатото бугарската војска кога ја окупирала македонија отворила нови училишта во кој македонците учеле бугарски,ги терале македонците да работат без плата,а ако не прифатат,биле стрелани,малтретирани.
Кон врв
Vercingetorix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 421
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 15:27
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boromir Boromir напиша:

   Каков бугарофон телефон бугарофил,абе од секогаш се знаело дека Никола Карев бил Македонец,ништо чудно бе брат, и најголемиот душман ќе го присвоите.


Боромире, пак не читаш. Не бугарофон, бугарофрон, што значи бугаризиран Македонец.

Каков душман може да биде човек, кој и` служи на „бугарската пропаганда“ во Македонија?

Ги учи децата на „Аз с`м Б`лгарче“ па ќе биде душман. Не возможно.

Тоа што ти од секогаш си го знаел, не значи дека и Карев го знаел истото, што ти го знаеш.
А исто така за Карев ако зборуваме ти рече дека е бугаризиран македонец, но јас мислам поинаку,ако бил бугаризиран македонец зошто он се борел за слободна македонска држава?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 15:43
Originally posted by Boromir Boromir напиша:

А исто така за Карев ако зборуваме ти рече дека е бугаризиран македонец, но јас мислам поинаку,ако бил бугаризиран македонец зошто он се борел за слободна македонска држава?


А зошто да не се бори? Тој и во интервјуто му кажал на гркот дека се бори за таква Македонија, која ќе го има устројството на Швејцарија, каде неколку народности ќе живејат во братска љубов. Зошто ја исклучуваш можноста една од тие народности да биде нашата народност?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 15:50
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boromir Boromir напиша:

А исто така за Карев ако зборуваме ти рече дека е бугаризиран македонец, но јас мислам поинаку,ако бил бугаризиран македонец зошто он се борел за слободна македонска држава?


А зошто да не се бори? Тој и во интервјуто му кажал на гркот дека се бори за таква Македонија, која ќе го има устројството на Швејцарија, каде неколку народности ќе живејат во братска љубов. Зошто ја исклучуваш можноста една од тие народности да биде нашата народност?


Не ги извртувај зборовите кои не ти одговараат! Не мисли на никакви народности, туку на три племиња. Колку што знам племе не е исто со народност, а и Карев сигурно не мисли дека имало во Македонија само 3 народности...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 16:02
Неможе тој тоа да го разбере - мозокот му е испран и не му одговара да го ресетира на новосмеењесмеењесмеењесмеењесмеење
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 18:22
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Boromir Boromir напиша:

А исто така за Карев ако зборуваме ти рече дека е бугаризиран македонец, но јас мислам поинаку,ако бил бугаризиран македонец зошто он се борел за слободна македонска држава?


А зошто да не се бори? Тој и во интервјуто му кажал на гркот дека се бори за таква Македонија, која ќе го има устројството на Швејцарија, каде неколку народности ќе живејат во братска љубов. Зошто ја исклучуваш можноста една од тие народности да биде нашата народност?


Гладна кока просо сонила!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 18:30
1.Platenik, гледам си прочитал веќе дека има збор булгарофрон - човек кој размислува како сите Бугари или твоето бугаризиран Македонец.
2. Карев не го прашали каков е по националност. Мене ако ме праша некој дали сум Тракиец ќе му одговорам ДА, ако го прашаат некој од Добрич дали е Добруџанец, верувам и тој ќе одговори со Да.
3. И зошто признанието на почетокот кога гледал лево-десно да нема значење и Буги воопшто го крати материалот?



Изменето од Каснакоски - 30.Септември.2009 во 18:31
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 18:36
Зошто бе Платеник, во сите устави пишува - член на организацијата може да биде секој Македонец, без разлика на народност и вера.

Значи никој не се борел за Македонија на етничките Македонци, туку за Македонија на сите нејзини народности.

А сакаш или не, една од тие народности била нашата народност.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 18:50
Затоа зошто имаш Македонци Муслимани,Македонци Католици,Македонци Православции др. - и во никој момент Македонците не ги оспорувале народностите во Македонија но сепак главен акцент секогаш го носеле Македонците како етнички најброен народ во Македонија.

И нормално дека имало и Бугари по народност во Македонија но тие воглавно биле шпиуни и предавници на Македонците,како што секој револуционер од Илинденскиот период ги опишуванамигнување
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 19:03
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Зошто бе Платеник, во сите устави пишува - член на организацијата може да биде секој Македонец, без разлика на народност и вера.

Значи никој не се борел за Македонија на етничките Македонци, туку за Македонија на сите нејзини народности.

А сакаш или не, една од тие народности била нашата народност.



Вашата народност во Македонија била малубројна како што е и денес и обично била против целите и интересите на македонскиот народ. Албаницте иако се државјани на Македонија никогаш нема да речат дека се македонци. Власите генерално се лојални на државата каде живеаат, а Македонија не била исклучок од тоа. Во македонското ослободително движење, покрај етничките македонци, биле добродојдени сите народи и народности кои живееле на територијата на Македонија.

Таквите македонци кои подпаднале под влијанието на пропагандите на соседните земји едноставно се одкажале од сопственито идентитет и станале грци, бугари или срби.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 19:50
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

1.Platenik, гледам си прочитал веќе дека има збор булгарофрон - човек кој размислува како сите Бугари или твоето бугаризиран Македонец.
2. Карев не го прашали каков е по националност. Мене ако ме праша некој дали сум Тракиец ќе му одговорам ДА, ако го прашаат некој од Добрич дали е Добруџанец, верувам и тој ќе одговори со Да.
3. И зошто признанието на почетокот кога гледал лево-десно да нема значење и Буги воопшто го крати материалот?



1. Пак недаваш одговор, дали има разлика меѓу бугарофрон и бугарофон или пак се синоними?

2. Незнаев дека регионалната припадност има приоритет над националната или етничката припадност? Никој во Македонија нема да одговори дека е Пелагонец или Тиквешанец. Дури тешко ми е да направам кованица за некого да можам да го наречам според регионалната припадност. Едноставно такво нешто не постои. Ако некого прашаш што е, автоматски ќе ти одговори дека е македонец, албанец, србин, турчин, ром..., а ако го прашаш од каде е, пак автоматски ќе ти одговори дека битолчанец, скопјанец, велешанец, стумичанец....

3. Признанието го прераскажува гркот, а на гркот заради безброј причини неможам да му верувам. Веќе ти одговорив на ова, нив им одговара ние да бидеме бугари, аи вам тоа ви одговара. Знаеш што, кај нас народот вели, домашниот есап напазар не излегува. Сепак има 2,5-3 милиона луѓе ширум светов кои се македонско национално самосознание, а тука ниту вие ниту грците ќе можете нешто да сторите.
Ќе си останете со пропагандите од 19 век.

Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 20:34
Платник, ја проектираш сегашноста врз минатото.


Тоа што денес има толку и толку Македонци не значи дека така било и во минатото. Значи му веруваш на гркот за едно, а за другото не му веруваш.

Напротив,не си во право за Грците. точно на овој С. Т. Стам. му одговара Карев да биде бугаризиран Македонец, а не Бугарин, зошто Бугарите се Татари, а бугаризираните Македонци се наследници на Александар, т.е. грци, ама неосвестени.
Токму тоа било нивната пропаганда.

За булгарофрон мислев дека си ја прочитал г-ѓа Вамбаковска, ама изгледа сум се лажел. Иди на првата страна од темата па го прочитај првиот мој пост. Таму е статијата од Утрински, каде г-ѓата се` ти објаснува.
Кога ќе си ги објасниш КОНТРАДИКТОРНОСТИТЕ, кои и таа не може да си ги објасни, тогаш ќе можеме да продолжиме понатаму.



Изменето од Македон - 01.Октомври.2009 во 02:31
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 20:51
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Платник, ти го констатирав проблемот. Проектираш сегашноста врз минатото.


Тоа што денес има толку и толку Македонци не значи дека така било и во минатото. Значи му веруваш на гркот за едно, а за другото не му веруваш.

Напротив,не си во право за Грците. точно на овој С. Т. Стам. му одговара Карев да биде бугаризиран Македонец, а не Бугарин, зошто Бугарите се Татари, а бугаризираните Македонци се наследници на Александар, т.е. грци, ама неосвестени.
Токму тоа било нивната пропаганда.

За булгарофрон мислев дека си ја прочитал г-ѓа Вамбаковска, ама изгледа сум се лажел. Иди на првата страна од темата па го прочитај првиот мој пост. Таму е статијата од Утрински, каде г-ѓата се` ти објаснува.
Кога ќе си ги објасниш КОНТРАДИКТОРНОСТИТЕ, кои и таа не може да си ги објасни, тогаш ќе можеме да продолжиме понатаму.


Ако е така, тогаш зошто Карев самиот вели дека е Македонец (не Грк) и дека ако Бугарија мисли дека од Македонија ќе направи своја провинција се излажала? Објасни го тоа со твое видување.

Инаку, да те пофалам за твојот литературен македонски. Го владееш подобро отколку некои Македонци.

Изменето од Pat - 30.Септември.2009 во 20:53
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 21:14
Originally posted by Pat Pat напиша:

Ако е така, тогаш зошто Карев самиот вели дека е Македонец (не Грк) и дека ако Бугарија мисли дека од Македонија ќе направи своја провинција се излажала? Објасни го тоа со твое видување.

Инаку, да те пофалам за твојот литературен македонски. Го владееш подобро отколку некои Македонци.


Тој одговара на прашањето ДАЛИ СИ МАКЕДОНЕЦ со ДА. На ЗНАЧИ ТОГАШ СИ ГРК, со НЕ, ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ и толку, не сум Грк.

Т.е. Карев ја отфрлува грчката пропаганда, според која сите Македонци се Грци, ама едни се влахофони, други славофони, трети си останале такви какви што биле - Грци.

За провинцијата вчера коментиравме, да не се повторуваме.


Чекам некој да каже дали има некоја контрадикторност, како што тврди г-ѓата Вамбаковска или се` е во ред со интервјуто.
Ако е се` во ред зошто на секаде се тиражира само еден дел од него, а почетокот се премолчува.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 81>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,279 секунди.