IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - МКД Молитва
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МКД Молитва

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 07:52
Масонството нема никаква врска со ниедна вера, бидејќи не е религија и не се меша во религијата воопшто, така што не го разбирам воопшто твоето инсистирање да не се занимавам со овие разговори. Твоето непознавање на темата масонство не е причина да ги малтретираме со тоа сите учесници во сите теми.
Да, свештенослужител и секретар има право јавно да изјавува сопствен личен став. Црквата е строга хиерархија, но не е ниту затвор, ниту војска, па да има забрана за зборување. Секоја една црква ја има истата слобода - и грчката и руската и бугарската и српската... и соодветно има доста примери на такви лични изјави од страна на служители на соодветните цркви.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 08:21
Kolku shto jas se sekjavam, ti pobegna od diskusijata za masonstvoto, a zapochnuva ovde:http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=15145&PN=5
I prodolzhuva do osma stranica. Pa, sam vidi go sopstvenoto nepoznavanje na masonstvoto i pravoslavnata vera.

A shto se odnesuva na sekretarot na Skopskata Eparhija na MPC i negovata izjava, ti si vo zabluda ako mislish deka sveshtenosluzhitel smee da izjavuva "sopstven lichen stav" vo odnos na Boga i verata.

Изменето од Asya - 26.Јануари.2009 во 08:23
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 08:41
Смее да изјавува сопствен став... и тоа не се смета за официјален став. Официјален е само ставот на Архиепископот и на Светиот Синод (дури ставот на поединечните членови на Синодот не се смета за официјален). За ова, многу е едноставно - прашај во МПЦ, лесно се достапни.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 09:23
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Смее да изјавува сопствен став... и тоа не се смета за официјален став. Официјален е само ставот на Архиепископот и на Светиот Синод (дури ставот на поединечните членови на Синодот не се смета за официјален). За ова, многу е едноставно - прашај во МПЦ, лесно се достапни.


Ti razbirash li shto znachi da se bide sveshtenosluzhitel na Pravoslavna Crkva i sekretar na eparhija? Sveshtenikot mozhe da ima lichen stav za mnogu raboti, no ne i vo odnos na Boga i verata! Sekoe pravo dovagja vo paket so dolzhnosti, a sekoj sveshtenik na Pravoslavnata Crkva e dolzhen da ja chuva verata ispravna (pravoverna) Ili, sakash da rechesh deka MPC ne e pravoslavna?! Koga bi znael shto smee ili ne smee hristijaninot, najverojatno ne bi bil mason, kako shto sam se pretstavuvash.

Eve ja izjavata na izvesniot protoerej po povod t.n. makedonskata molitva: "Ja чувствувам болката на нашите предци, поаѓајки уште од Александар Македонски па до денес, поготово денешната болка можеби е посилна затоа што често еве се случува, секогаш сме онеправдани пред многу институции во светот и Европа, и на тој начин оваа молитва која е дадена, всушност представува бол кон вечноста“, изјави Коста Станоевски, протереј".

Kako smee protoerej na Pravoslavna Crkva da opravda takva glupost, koja shto se granichi so bezumstvoto na nacizmot?!







Изменето од Asya - 26.Јануари.2009 во 09:41
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 12:03
na kratko..nesto po ODVRATNO,GADNO,MIZERNO nemam videno.ednostavno nemav dovolno stomak ni da go dogledam klipot do kraj.a bashka ova e NEVIDENA ZLOUPOTREBA na pravoslavnata vera kako pozadina!!
koj e toj makedon!!??? i ova so aleksanadar makedonski veke se nema granica i oset!!
beshe smeshno a sega stanuva veke i mizerno.
dodeka stavot na toj protojerejot(a ne mu e ni prvpat)e samo negov licen stav i samo negov.
no sepak smetam deka celata taa intencija voopsto ne e religiozna na celiot toj cirkus tuku nekakvo si kvazi politicko-moronska.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
vesnaa Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 12:29
auuuu ne znaev deka ovie od MPC bile tolku zabegani изненадување
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 12:39
Не знам мене ми е малку контрадикторно ова.
1.Бог ни ги прати кралевите-богот христијански ни прати неверници и пагани(такви се во очите на христијаните)?
2.Јас ве избрав вас македонците...и сл.јас колку ште занам бог не сака сите подеднакво и нема миленици-а во клипов бог зборува како да не фаворитизира како народ
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 13:13
veruvaj zajcef,i samite avtori pojma nemaat za tie kontradiktornosti.
ove me potseka na igrana narecena "mafija".
najjako igraa tie ne sto imama startegija kako sto da gi izmamat protivnicite i pogreshno da gi navedat, tuku onie koi nemaat NIKAKVA startegija a drugite se cudat koja e taa nivna misteriozna strategija sto ovie ne mozat da ja ukapiraat.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 22:54
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Не, тоа е типично за твоето (не)разбирање на православието, а не за самото православие.
Ако разбираше макар минимално од православието, ќе знаеше дека е разделено на различни митрополии во рамки на административните единици, и соодветно, епископите проповедаат во рамки на тие митрополии... Ова е поделба направена уште пред 15-тина векови. Нашата "митрополија" е Македонија и соодветно - не е нелогично да се спомнува во проповедите. Истотака се спомнуваат владиците на сите останати земји - не знам дали си го забележал тоа - но на секоја литургија се упатува молитва за здравјето на останатите православни епископи и за сите верници и луѓе во целиот свет. Обрни внимание некогаш ако слушаш литургија, пред да коментираш. Инаку - земјата е Библиска, се спомнува во Библијата многу директно, прочитај...
А авторите на квази-молитвата - немаат врска со православието и со верата.


Ох бре зидарски... ај отвори ја Библијата и погледни го првиот стих.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 00:09
Алдра - ќе проштеваш, не те разбрав што мислеше со тоа...
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 16:30
Првиот стих од Библијата е "На почетокот Бог ги создаде Небото и Земјата." (Битие 1:1) и со тоа верувам Aldra сака да потенцира дека целата планета Земја е библиска Земја, а не само Македонија.
Во Библијата се спомнуваат многу места кои денес се во Иран, Ирак, Турција, а сепак денес овие земји се претежно муслимански, а не христијански. И што фајде од тоа ако се спомнати во Библијата?
И Содом и Гомор се библиски градови, па сепак беа изгорени до темел од Господ.
Затоа, национализмот настрана, да не се фалиме со тоа што името на нашата земја се спомнува во Библијата, затоа што тоа не ни носи никакви поени или привилегии кај Бог. Секој индивидуално ќе се одговара пред Бог и тоа нема да зависи од нашето државјанство, од нашата националност, нема да зависи ни од нашите предци кои биле, ниту од нашите внуци, туку од нас самите - Го послушавме ли она што Господ ни го заповеда во Неговиот пишан Збор - Библијата, или пак ги свртевме нашите уши кон човечките преданија, суеверија и празноверија.


Изменето од EvAngelos - 27.Јануари.2009 во 16:50
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 20:59
Кога се вели Библиска земја, се однесува на земјите спомнати во Библијата. Нема потреба од мудрување... Турција, Ирак, Иран, Египет во тој контекст се Библиски земји. Никој не рекол дека ни носи некакви привилегии тоа - едноставно е интересен факт, ништо повеќе.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Orthophill Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Orthophill Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 00:32
На оваа македонска ‘‘молитва‘‘, јас би возвратил со една прилепска молитва, кратка и јасна:
Слези Господи и собери си ја вересијата!
Нема поголемо богатство од девственоста! - св Григориј Ниски
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2009 во 20:57
Читам... читам... и никој да кажи што најмногу го изнасмеало ....
 
 
СВЕТИ НИКОЛА МИ СЕ ЈАВИ НА СОН И МИ РЕЧЕ: И ЈАС СУМ МАКЕДОНЕЦ ...   газење%20од%20смеење  газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење  газење%20од%20смеење   газење%20од%20смеење
 
 
Е ОВА БЕШЕ ВРВ НА ГЛУПОСТА!!!
 
 
Асја - права си за “идиотите“ што не разбираат богословие..., ама сепак треба и кон нив да имаш љубов. Нели и тие се од твојот  народголема%20насмевка
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.