IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Жената во Откровението
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Жената во Откровението

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 01:22




v=5
i=1
c=100
a=0
r=0
i=1
u=5
s=o

f=0
i-1
l=50
i=1
i=1

d=500
e=0
i=1

mislam deka ako se soberat se 666
i isto taka site znaeme deka bukvite U I V vo alfabetot imaat ista vrednost ako nekoj ne veruva neka proveri vo nekoja enciklopedija
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 01:56
Во сето тоа има само еден проблем - по кој броен систем се преценува вредноста? Има неколку различни начини на одредување на вредноста на буквата, и во случајов е доста тешко да се утврди дали конкретниот назив е врзан со некој од нив и со кој точно. До 12 век се користи еден систем, додека потоа влегува во употреба друг - со кој обично денес се прават овие пресметки.
Пример - ако се преведе бројот, онака како што е претставен во Откровението - се доаѓа до буквите XOF (600, 60, 6)- кое што ништо не значи само по себе.
Класичната Гематрија има еден начин на пресметување, грчкиот алфабет, малку различна. Кабалата - еврејската го користи гематрискиот систем, христијанската користи малку различен...
Затоа - треба многу проучување на оригиналниот текст, начинот на кој е напишан и условите во кои е пишуван, за да може да се прецени кој систем да се употреби.
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 02:04
Интересно е тоа што истиот тој алгоритам со кој адвентистите се обидуваат да докажат дека папата е антихристос, важи и за основоположничката на адвентистите (Ellen Gould White):
 
E = 0
L = 50
L = 50
E = 0
N = 0
 
G = 0
O = 0
U = 5
L = 50
D = 500
 
V = 5
V = 5
I = 1
T = 0
E = 0
 
= (50+50) + (5 + 50 + 500) + (5 + 5 + 1) = 666
 
Ова ти се вика: Со свој камен по своја глава голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 02:07
Да, баш така, одличен пример.
Не се пресметува нумеричката вредност според прост алгоритам, туку има цел систем за одредување на вредноста.
Нешто што луѓето многу често забораваат е дека азбуките се менуваат. Еврејската азбука од пред Христа е различна од таа во Негово време, сосема различна од онаа која е во употреба во средните векови (кога се развива гематријата и кабалата како начин на толкување на Талмудот и Тората), и различна од денешната.
Да не зборуваме за разликите во грчката азбука, и разликата меѓу латиницата и англиската абецеда.
Затоа - за да се прави таква анализа, не треба да се оди на интернет сајт, да се испише име и да се добие вредност, туку да се поминат години во проучување на темата.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 12:18
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Јас не се согласувам со тебе. Зошто мислиш дека е Богородица?


A zasto da ne e Bogorodica....?????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 12:35
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


A zasto da ne e Bogorodica....?????
 
Темплариус, прочитај ги постовите на gospel. Во нив тој убаво објасни зошто не е Марија и на што се однесува тој стих во Откровението.
Теолозите не се едномислени околу деталното толкување на тој стих, но сите се едномислени дека тоа не е и НЕ МОЖЕ да се однесува на Марија.
Прочитај го целиот контекст и ќе видиш дека Јован зборува во визија за иднината, а не за Марија.
 
"А жената избега во пустината, каде имаше место, што Бог и го приготви, за да ја хранат таму илјада и двеста и шеесет денови. "
(Откровение 12:6)
 
Ова никако не се вклопува со Марија.
Овие 1260 денови се однесуваат за иднината, за времето на антихристот, во времето на двата сведоци кои ќе пророкуваат 1260 денови (42 месеци, или 3.5 години)
 
"И ќе им дадам на двајца Мои сведоци, облечени во вреќи, да пророкуваат илјада двеста и шеесет денови.... И кога ќе го завршат своето сведоштво, Ѕверот, кој излегува од Бездната, ќе војува против нив, и ќе ги победи, и ќе ги убие"
(Откровение 11:3,7)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 14:49
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Жената во Откровението не е Марија. Јован многу добро ја знаел Марија, така што доколку во својата визија ја видел Марија, тој немало да рече "жената", туку ќе речел "Марија".
 

Второ, таму стихот меѓу другото вели и:

 

"А жената избега во пустината, каде имаше место, што Бог и го приготви, за да ја хранат таму илјада и двеста и шеесет денови. "(Откровение 12:6)

 

Ова никако не се вклопува со Марија.

Овие 1260 денови се однесуваат за иднината, за времето на антихристот, во времето на двата сведоци кои ќе пророкуваат 1260 денови (42 месеци, или 3.5 години)

 

"И ќе им дадам на двајца Мои сведоци, облечени во вреќи, да пророкуваат илјада двеста и шеесет денови.... И кога ќе го завршат своето сведоштво, Ѕверот, кој излегува од Бездната, ќе војува против нив, и ќе ги победи, и ќе ги убие"(Откровение 11:3,7)

 

Свесен сум дека православните, согласно нивниот култ за Марија, копнеат да ја видат спомната Марија во посланијата на апостолите, но жал ми е што ќе ги разочарам дека Марија воопшто не е спомната во посланијата на апостолите, па ниту овде во Откровението на апостол Јован.

 





Јован ја знаел Пресвета Богродица, тоа е точно.Истотака и Апостолот Марко ја знаел Дева Марија па не го употребил името Марија во Евангелието.Така и Јован не го употребил името на Пресвета Богородица.
А тоа што вашата деноминација не верува дека е Пресвета Богородица не значи дека не е така.
Истотака коментарот дека теолозите се согласуваат дека Жената не е Дева Марија не е вистинит. На пример Католичките теолози тврдат дека е Пресвета Богородица.





Би сакал доколку некој знае да ми посочи линк каде би можел да прочитам што мислат Црковните Отци за овој стих , а и да го видам ставот на Православната Црква за овој стих.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 15:06
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Истотака и Апостолот Марко ја знаел Дева Марија па не го употребил името Марија во Евангелието.
 
"А кога дојде саботата, почна да поучува во синагогата, и мнозина, кои слушаа, се зачудија и рекоа: „Откаде Му е ова Нему? И каква е мудроста што Му е дадена? И какви чудеса прават Неговите раце? Не е ли овој дрводелец, Синот на Марија, и брат на Јаков, и Јосиф, и Јуда и Симон? И не се ли Неговите сестри тука меѓу нас?” И се соблазнија заради Него."
(Евангелие по Марко 6:2,3)
 
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


Истотака коментарот дека теолозите се согласуваат дека Жената не е Дева Марија не е вистинит. На пример Католичките теолози тврдат дека е Пресвета Богородица.
 
Кога реков "теолози" најмалку мислев на католиците. Католиците ја слават и и се молат на Марија далеку повеќе од Христос, па очекувано е да им се причинува Марија во некои стихови каде што воопшто не се збори за неа.
 
Сепак, во продолжението на тој цитат јасно се гледа дека не станува збор за Марија...
 
"А жената избега во пустината, каде имаше место, што Бог и го приготви, за да ја хранат таму илјада и двеста и шеесет денови. "
(Откровение 12:6)
 
Ова никако не се вклопува со Марија.
Овие 1260 денови се однесуваат за иднината, за времето на антихристот, во времето на двата сведоци кои ќе пророкуваат 1260 денови (42 месеци, или 3.5 години)
 
"И ќе им дадам на двајца Мои сведоци, облечени во вреќи, да пророкуваат илјада двеста и шеесет денови.... И кога ќе го завршат своето сведоштво, Ѕверот, кој излегува од Бездната, ќе војува против нив, и ќе ги победи, и ќе ги убие"
(Откровение 11:3,7)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 15:31
Evangelos e сега стварно направив грешка( вчера и денес многу ми се спие не знам што ми е ). Во Марко се споменува името Марија, ама на други места не се споменува. Во Евангелието по Јован се споменува ли името на Пресвета Богородица?Не, иако Јован ја знаел Марија, како што велиш ти.

Како што реков, ќе истражам повеќе за овој стих па ќе видам што ќе најдам.

Поздрав
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 18:46
ЕвАнгелос - со оглед на тоа што 1260 дена се спомнуваат на две места - дали не може да станува збор за две различни ситуации? Едната од тоа време, едната од иднината? 42та месеци имаат доста голема симболика (чисто од нумерички аспект).
Do what is right, come what may...
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 21:01
klucot koj sto go otklucuva prorockoto ime e nacelo dadeno vo ezekiel 4-6 i mojseeva 14-34 ovde otkriva deka eden den vo prorostvoto e ednakov na edna bukvalna godina.
vremenskite prorostva prvo moraaat da bidat razlozeni vo denovi.eden mesec vo bibliskoto smetajne sodrzi 30 denovi.
prorocka godina sodrzi 360 denovi ova e formulata. vo otkrovenie vremeto sto se spomnuva e vrme dve vremina i polovina vreme, ova dava 3 celi i 1/2 vremina.
taka 3ipolovina vreminja pretstavuva 3ipolovina prorocki godini
3ipolovina godini sodrzat 1260 denovi ili 42 meseci ,,,,
koristejki go metodot den za godina nie gledame deka ovaa sila ke vladee 1260 godini
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 21:11
ubavo se vo tolkuvajneto na brojot od otkrovenieto
no za informacija, niz vekovite za papata se tvrdelo deka eden od oficijalnite cinovi e ficarius filii dei sto vo prevod znaci namesnik na sinot bozji,ova e objaveno na 18 april vo 1915god vo izdanieto na our sunday visitor
a za informacija ovaj naziv e napisan na krunata na papata
i uste nesto zidarski ako bog sakal da mu objavi na svetot za brojot 666 zar mislis deka toa bi go napravil so nekoj jazik koj e mrtov naprimer arimejskiot ili bi go rekol so nekoj jazik koj e poznat megu site ljujge kako na primer latinskiot
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 21:16
И Јеховините сведоци мислат дека еден ден во Библиските пророштва мора да значи една година, повикувајќи се на едно од Петровите посланија. Јас верувам дека не е така.
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 00:06
МЕЛХИСЕДЕК,

Не секаде во Библијата важи начелото, ден за година. Мора да се биде внимателен кога се користи тоа начело затоа што користејќи го тоа начело, некои верски деноминации направиле големи грешки во своите пресметувања, и на тие грешки ја темелеле својата теологија.

Пример:

Бог за шест дена ги создаде небото и земјата и се што е на неа. Ако го користиме начелото од Езекиел 4:6, тогаш би излегло дека за шест години Бог го создаваше светот, а не за шест буквални дена.

Втора работа, во очите на Бог еден ден е како илјада години, а илјада години како еден ден.


Мора да се внимава каде се употребува тоа правило. Јеховините сведоци и адвентистите имаат направено големи утнувања во своите пресметки и на тие пресметки ја темелат својата погрешна теологија.
Адвентистите дури и пресметаа кога ќе биде второто Христово доаѓање, ги распродадоа своите имоти и заминаа да го чекаат на планината да дојде.
Но кога видоа дека пресметките не им се исполнија, а имотите им беа распродадени, многу луѓе останаа осиромашени и оклепани.

Пресметката која што ја наведуваш за 1260 денови, не држи вода и не е точна, бидејќи тие денови се за втората половина на големите неволји кои ќе траат 1260 дена или три и пол години, кога Антихристот ќе владее и ќе ја пустоши земјата.
Пророчките години, ден за година во овој случај не важат, бидејќи Антихристот нема да пустоши 1260 год. туку 1260 дена или три и пол години.

Според книгата на пророкот Даниел, големите неволји ќе траат седум години. Тие седум години се поделени на две етапи по три и пол години.
Во првата етапа од три и пол години Антихристот ќе ги лаже народите и ќе им ветува брда и долини, ќе војува мудро и дипломатски, со преговори, додека во втората етапа од три и пол години отворено ќе ги покаже своите намери дека сака да го држи во покорност светот и дека сака да се покаже како Бог и спасител на планетата земја.

Во тие години ќе биде таква неволја на земјата, како што не била од почетокот на светот па до сега. Ќе бидат големи пустошења на земјата и големо прогонство на сите кои што ќе веруваат со вистинска вера во спасителот Исус Христос.   

Но има една светла страна за сите верници Христијани кои што се дел од црквата Божја. Пред да настапат овие седум годишни неволји на земјата, ќе се случи еден настан што за светот и за сите кои хулат на името Исус, ќе биде мистерија.

Според (1 Солунјаните 4:13-18)ќе се случи вознесение или грабнување на црквата Христова. Наиме, во трен на око, (во едно трепнување на окото), сам Господ Исус Христос, со заповед, при глас на архангел и труба божја, ќе слези од небото во облаците, и сите мртви од овие 2000 години кои биле дел од сеопштата Црквата Божја ќе ги воскресне и ќе бидат грабнати од ангелите на облаците за да се ссретнат со Господ Исус во облаците, а тие кои што ќе бидат затечени живи кои се вистински Христијани и дел од сеопштата црква Божја исто така во тој момент ќе бидат грабнати во облаците , и тие да се сретнат со својот Господ Исус.

Тука има едно правило, а тоа е дека живите нема да ги испреварат мртвите, туку редоследот е обратен. Првин ќе воскреснат мртвите, а потоа живите ќе бидат грабнати но со нови прославени тела. И мртвите и живите ќе бидат грабнати во еден момент, во едно трепнување на окото.
Овој настан светот и Антихристот нема да го видат и за нив ова ќе биде голема мистерија и енигма, што се случило со овие луѓе.

За сите овие седум годишни неволји, црквата Божја нема да биде на земјата, туку со Господ Исус на небото.

Овој настан претставува прва етапа од првото воскресение на верниците.

„Блажен и свет е оној кој има дел во првото воскресение, над нив втората смрт нема власт, а ќе бидат свештеници на Бога и ќе царуваат со него илјада години...“
(Откровение 20:6)

Втората етапа од првото воскресение ќе биде тогаш кога после седум годишните неволји, Господ Исус ќе слезе на земјата заедно со црквата Божја која беше грабната пред големите седум-годишни неволји, и ќе ги воскресни и Старо заветните верници, но и верниците кои што ќе бидат погубени, убиени или умрени во седум-годишните неволји.

Останатите луѓе кои што не верувале од Адама па до доаѓањето на Исус, нема да воскреснат додека не се навршат илјада години. После тоа ќе воскреснат, но тоа ќе биде второто воскресение кое ќе биде за осуда и за вечна мака.

Се извинувам што ја проширив темата, но мислам дека образложив една интересна информација и тема.




Со почит, Госпел.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.