IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС СЕ РОДИЛ ОД ....
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС СЕ РОДИЛ ОД ....

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
Автор
Порака
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 23:40
Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Е ако вие на сфаќате,сакате да ви објаснам јас од исламска перспектива?


Не, фала


Тогаш, ок.
Кон врв
Al_Masih_Qam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Al_Masih_Qam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 23:45
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Е ако вие на сфаќате,сакате да ви објаснам јас од исламска перспектива?


Не, фала


Тогаш, ок.


И после исламот не бил толерантен - свашта! Селам Дешаде
AL MASIH QAM! HAQQAN QAM!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ХРИСТОС БОГ!
Кон врв
demon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај demon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 23:49
Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Jajceto e jace, a Bog e Bog - neli? No zolckata ne e jajce, tuku e del od jajceto. Isto taka ni belkata ne e celoto jajce, tuku e del. Isto i luspata. No hristijanstvoto (pa i pentakostalniot protestantizam) uci deka Hristos e 100% Bog isto kako sto e i celata Troica. I Otecot e 100% Bog, a ne samo del od nego. Isto taka i Duhot... Znaci analogijava e problematicna.


До Пентакосталец:
види што вика Ал-Масих , дека сите од тројството се 100% Богови, или еден Бог, а не само дел од Богот, па затоа велам дека дека Богот ја осенал, за да се роди Исус кој е син Божји нели од Бога, па потоа и самиот Бог.

А како сваќаш ти пентакосталец ???
Како веруваш во тројството, дај секоја информација е добредојдена, сакам само да научам и ја да сватам

Изменето од demon - 15.Јули.2008 во 23:50
Кон врв
demon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај demon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 23:52
Originally posted by deshad deshad напиша:

Е ако вие на сфаќате,сакате да ви објаснам јас од исламска перспектива?


НЕ благодарам, како ти муслиман ќе ми кажеш за светото тројство, и така вие незнаете што е свето тројство...

Изменето од demon - 15.Јули.2008 во 23:52
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2008 во 23:53
Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by Al_Masih_Qam Al_Masih_Qam напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Е ако вие на сфаќате,сакате да ви објаснам јас од исламска перспектива?


Не, фала


Тогаш, ок.


И после исламот не бил толерантен - свашта! Селам Дешаде


Алејкум селам. Да бе, прикаски.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 00:00
Originally posted by demon demon напиша:

Е па и јас тоа викам, не ми е јасно нити логично да:
Па си викам во главава, дали е можно ова да е инцест над инцестите, или невозможен инцест, во нормален свет, нели никој неможе самиот себе да се направи па да се роди, затоа викам невозможен инцест

...но би сакал да добијам и некој барем малку задоволувачки одговор...

...каде да барам помош на друг форум, ќе ме препорачате ли ако вие незнаете на некој друг форум ???
Демон, а мојот Одговор на стр. 2 не ти е некако логичен? Не е православен додуша, но јас лично го сметам за најлогичен. Само прашувам, не се љути...

Изменето од Majkl - 16.Јули.2008 во 00:01
Кон врв
demon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај demon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 00:19
Сега баш со внимание те читав, и да ти кажам право добро објаснето, ако е така, ок прифаќам како така да било.

Значи Исус зачнат по најприроден пат од мајка Женат и татко Маж Јосиф и марија, под вдаховение или присуство на светиот дух. А кога ја добива божественоста, уште при самото раѓање или кога ???

И ако од медицинска гледна точка гледаме, пошто сум студент на медицина , се поставува прашањето, секој ли од сперматозоидите бил Исус, или пак како ???
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 00:40
Originally posted by demon demon напиша:

... А кога ја добива божественоста, уште при самото раѓање или кога ???

И ако од медицинска гледна точка гледаме, пошто сум студент на медицина , се поставува прашањето, секој ли од сперматозоидите бил Исус, или пак како ???

Суштинската духовна природа на секој човек(и маж и жена)е божествена, но треба повторно да ја откриееме преку чистење на својата подсвест и своите души.

Христос како првороден син Божји уште пред да се инкарнира бил и е божествен - но не бил и не е самиот Бог, Пра-изворот, Се-создателотот кого духовно небесните битија го нарекуваат и Отец.

Добро прашање за сперматозоидите! Сперматозоидите се само еден елемент, запчаник ако сакаш, во процесот настанување човек. Но за да човекот(бебето) се оформи во целост и се роди потребна е душата, која пак е нематеријална. Соодветно каква е душата(темна или светла)таа е магнетично привлечена од соодветен генетски материјал(кој го носат родителите) кој потоа го обележува нејзиното физичко тело. Значи не биле сите сперматозоиди Христоси но генетскиот материјал кој тие го носеле не бил( и никогаш не е) случаен. (Повеќе за ова е опишано во книгата „Неговото Око:Божјото Книговодство - Микрокосмос во Макрокосмосот

И да напоменам уште еднаш, објаснувањава не се православни, ниту протестантски, тие произлегуваат од духовното добро што е примено преку пророкот за денешно време. Незнам баш колку ќе го воодушевиш попот ако вака „еретички„ му ги објасниш работите

Изменето од Majkl - 16.Јули.2008 во 00:43
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 00:46
Eve vi najednostavno objasnuvanje na trojstvoto a bidejci site tuka sme vernici koi ete poznavaat mnogu eve povelete objasnuvanje na trojstvoto:


1 x 1 x 1 = 1


Infinity + infinity + infinity = infinity


prasanja ???

Изменето од Templarius - 16.Јули.2008 во 00:53
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Al_Masih_Qam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Al_Masih_Qam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 00:59
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Eve vi najednostavno objasnuvanje na trojstvoto a bidejci site tuka sme vernivci koi ete poznavaat mnogu eve povelete objasnuvanje na trojstvoto:


1 x 1 x 1 = 1


За почеток една терминолошка забалешка - православното богословие претпочита да зборува за „Троица“ а не за „Тројство“. Зошто? Затоа што „Троица“ укажува на тоа дека станува збор за конкретни личности - и тоа 3 на број. И тука имаш проблем со математичката операција, бидејќи кога зборуваме за Троица - мислиме точно на три личности. Во 1х1х1 имаш само единица која се множи со себеси (и тоа може да го прави до бескрај, а не само три пати) - но останува единица и на никој начин не е троица. Имаш повторување на математичката операција, но не и умножување на вредноста (т.е. на личностите). Следствено останува еден Бог (1), кој е само еден Бог (х1) и ништо друго освен еден Бог (х1), значи Едееен! (=1) - тоа е твојата математичка операција. Така што и овој доказ, за жал, паѓа...

Изменето од Al_Masih_Qam - 16.Јули.2008 во 01:04
AL MASIH QAM! HAQQAN QAM!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ХРИСТОС БОГ!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 01:08
Se nadevam razbiras angliski pa ce razberes deka ne si vo pravo .....



6. If there are three persons, why are there not three Gods?

The co-equal and distinct persons of the Father, the Son, and the Holy Spirit are not three Gods because they share the same essence in complete unity. This is difficult to grasp because we have no comparison that we can experience empirically or with our five senses.

For example, the patriarchs Abraham, Isaac, and Jacob are three distinct persons and beings. They do not share the same essence or being or divine attributes. However, the doctrine of the Trinity says that the Father, the Son, and the Holy Spirit share the same being or essence, and this is where the human example of the three patriarchs and the divine nature must part company. So the human analogy fails to describe the Trinity and would in fact confuse this doctrine if we took the example seriously.

Augustine comes up with an analogy that is deep: the lover, the beloved, and love (The Trinity, Books VIII.14; IX.2, and XV.10). As we saw at the baptism of Jesus, the Father says that he loves the Son, and at that very moment, the Spirit descends and rests on Jesus (see no. 1, above, and Matt. 3:16-17). Augustine seems to say that the Father loves the Son, who receives his love and returns it, for example, in his willingness to obey the Father and die on the cross, while the Spirit communicates the love between them. This image of a triad of love expresses how Christians believe the Father, the Son, and the Holy Spirit existed before the creation of time and the universe, and how the three persons will forever exist. It is into this love that the Trinity welcomes all believers and all who have received the love of God, through Christ and by the power of the Holy Spirit.

Augustine’s analogy is profound, because we have all experienced love from a lover, and we have returned the same love. But it still does not adequately explain how the one God shares this divine attribute of love and all the other divine attributes in three persons. Our human love is but a poor reflection of divine love. We cannot observe this with our eyes, so all analogies from nature and humanity ultimately fail in illustrating the Trinity. Analogies from nature cannot reach up to heaven so that we can connect them to the Trinity. Our finite and limited mind cannot grasp this mystery, even after our minds have studied the doctrine for years.

To clarify further why there are three persons, but not three Gods, God’s essence is not divided equally into three parts; it is not one-third, plus one-third, plus one-third. Also, the three persons are not added on to God’s essence or being, as if they are tacked on to the outside of God. Rather, all three persons share the same essence, fully God in one being, in total and perfect unity.

Thus, basic Christian doctrine teaches that one God exists in three persons: the Father, the Son, and the Holy Spirit, not in three Gods, which is called tritheism.

7. However, doesn’t 1 + 1 + 1 = 3? So isn’t belief in the Trinity irrational?

The previous section just asserted that all natural analogies fail, and so do mathematical ones. However, since these questions reflect Muslim polemics against this doctrine (a Muslim emailer wrote this to me), we should get into the mathematical arena and answer them.

First, multiplication works better with integers:

1 x 1 x 1 = 1

Second, the exponent comes out the same:

1na(tretta)3 = 1

Third, how about an infinite number of sets of things? This works better:

Infinity + infinity + infinity = infinity.

Let us say that we add an infinite number of red books to an infinite number of white books, and still add an infinite number of blue books to the red and white books. Despite adding these three sets of infinite numbers of books together, we have not augmented or increased infinity by even one book. Such is the mystery of infinity; we cannot figure it out.

However, these three mathematical analogies of the Trinity ultimately fail because, among other reasons, the three infinite sets of books have different properties, because they do not exist in perfect unity in one essence, and because we do not "add up" or even "multiply" the three persons of the Trinity.

But the infinity analogy does reveal the utter mystery of things that we have never experienced with our five senses. And we have never experienced an actual infinite number of things. Even time is finite, since the so-called Big Bang, which states scientifically that the universe has a beginning.

Thus, infinity is a mystery, and so is the Trinity. Belief in the Trinity is not irrational, but transrational—above our puny minds to figure out, ultimately.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
demon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај demon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 01:12
Tи се восхитувам на мудроста и занењето Ал Масих, се андевам дека ќе ми објансиш подетално, или со текот на темава ќе сватам , се надевам....
Кон врв
demon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај demon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 01:18
А ти темпларус што е ова, ја непрашав за тројството, видиго моето прашање, јас си верувам, но немие јасно тоа што прапав најпрво на темава.

И несакам ја дами пишуваш преземени текстови од некои неправославни секти, ја сакм чисто православно, неми требаат протестанти или незнам што

Се надевам Ал масих ќе ми даде објанување, некако најпаметен ми е на темава
Кон врв
Al_Masih_Qam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Al_Masih_Qam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 01:21
Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Infinity + infinity + infinity = infinity


Откако коментирав, ја ажурираше пораката па го додаде и ова. На прв поглед пофино изгледа, ама пак зрибува, само на друго место. Имаш собирање на три позитивни бесконечни броја, кои заедно даваат бесконечност. Операцијата е точна, ама проблемот е во тоа што тие апсолутно во ништо не се разликуваат. Ти слободно можеш да ги скратиш двете одвишни „infinity“ од лево и да напишеш „Infinity = infinity“ - нема разлика. Можеш од лево да додадеш уште 20 други Infinity + infinity + infinity (х20)... - и пак ќе го добиеш истото! Зошто тогаш „Троица“, кога може „дваесетмина? Математички е исто.

И уште еден проблем - како што кажавме имаш собирање на исти вредности, а трите божествени личности не се исто: Отец „не е еднакво“ на Син „не е еднакво“ на Свети Дух. Ако ги собираш - пак ќе добиеш три конкретни личности а не една вредност, која ќе биде истовремено еднаква на секоја одделно. Така што ни математичката операција „собирање“ не врши работа...
AL MASIH QAM! HAQQAN QAM!
ВОИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ХРИСТОС БОГ!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.