IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - OCAJNI FOTOGRAFII!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

OCAJNI FOTOGRAFII!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 22:43
Originally posted by janevskiR janevskiR напиша:

Боби ги организираше педантно ...за жал се тоа остана како празен муабет на овој форум....како и секогаш

Кога веќе сум „прозван“ да кажам и јас нешто по тоа прашање

Дека се работи на нов сајт - се работи
дека работите се одвиваат споро - се одвиваат и тука не можеме ништо да направиме освен да чекаме да биде поставен на местото на веќе постоечкиот.

Пред 2-3 месеца јас, Мире и Јанус имавме работен состанок со одговорните на идивиди и сајтот чија единствена точка на дневниот ред беше нов сајт.
Имавме прилика да ги искажеме нашите ставови, но тимот од телеком пријатно не изненади со тоа што го понуди како решение. По 3 часовен разговор нивните идеи малку ги променивме и ги додадовме нашите и мислам дека ќе имаме навистина прекрасен портал за фотографија.

Новости се тоа што поголемниот дел од дизајнот и функциите се преземени од www.eyefetch.com

Најпаметното што е до сега смислено е тоа што сајтот ќе биде поделен на 4 категории (подсајтови)
Секој кој ќе се зачлени на сајтот автоматски е член и има портфолио на сите 4.

постоечкиот - како овој сега, каде ќе пристгаат сите фотографии

Фото арт(она што нас не интересира) - каде што ќе бидат по автоматизам пренесени сите портфолија кои задоволуваат минимален услов за влез (а тоа колку што се сеќавам е минимум 3 или 5 фотографии со 150+ бодови)
Секое портфолио кое со тек на време ќе се здобие со минимумот на фотографии со 150+ бодови, ќе биде додадено во Фото арт, а за да се биде во фото арт ќе треба навистина да се помачи тој некој. Секој член кој се наоѓа во фото арт ќе биде означен со некаква жолта коцкичка и неговиот коментар/бод тежи повеќе за разлика од оние другите.

фото албум - каде што секој ќе може да објавува колку сака и какви сака фотографии

Фотошоп арт - место каде што ќе може да се најдат сите фотошоп монтажи и 3D работи.

Превјуто на фотографијата - слично на досегашното, но испод него ќе бидат покажани предпоследните 5 фотографии на авторот.(не секој се логира секој ден)
Нема преземање на фотографии, туку ќе се отвараат на цел екран.
Ќе има и модератори кои ќе имаат право да штиклираат фотографија за префрлање од еден во друг сајт т.е. во фотоалбумот (префрлањето го врши администаторот на сајтот)

Ај доста зборев ... нека остане нешто како изненадување

Изменето од bobicar1 - 30.Јуни.2008 во 22:45
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 23:00
Edna dobra informacija! Znachi sepak se raboti na nov sajt, a ne na krpenje na stariot.

Ova go pozdravuvam!
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 23:20
Да, станува збор за комплетно нов сајт - сајт каде на насловната страница нема да биде фотографијата со најмногу коментари (од искуство знаеме кои фотографии стасуваат таму), туку фотографија која е најмногу пати додадена како фаворит од страна на членовите.



Изменето од bobicar1 - 30.Јуни.2008 во 23:21
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2008 во 23:37
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

[
Фото арт(она што нас не интересира) - каде што ќе бидат по автоматизам пренесени сите портфолија кои задоволуваат минимален услов за влез (а тоа колку што се сеќавам е минимум 3 или 5 фотографии со 150+ бодови)
Секое портфолио кое со тек на време ќе се здобие со минимумот на фотографии со 150+ бодови, ќе биде додадено во Фото арт, а за да се биде во фото арт ќе треба навистина да се помачи тој некој. Секој член кој се наоѓа во фото арт ќе биде означен со некаква жолта коцкичка и неговиот коментар/бод тежи повеќе за разлика од оние другите.
 


bodovite koi do vchera velevme deka se refleksija na izmesteni kriteriumi, ke bidat parametar za prepoznavanje na foto art?! do mene e, ili ova stvarno e malku diskutabilno? sto ke recete za ova portfolio:

http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?page=0&ID=2662
?

ne proveriv najdobro, ama mislam deka nema 5 fotki so po 150 boda... moze gresam, ama dobro go otslikuva ona sto sakam da go kazam...

Цитирај
Фотошоп арт - место каде што ќе може да се најдат сите фотошоп монтажи и 3D работи.

 


ovaa kategorija mi e 80's like... mislam, fotosop art... od tolku mnogu aspekti mi e banalno, sto ke preskoknam so obrazlozuvanje... sorry...


sto sakam da kazam... imase edna ubava metafora vo "lord of the rings" koj go gledal, ke se seti:

"it's like too little butter, over too much bread"

vrzete gi samo puterot so idividi, a lebot so nasite zelbi i ja resavate formulata. tenko...намигнување

pozdrav
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 00:01
Originally posted by branko_k branko_k напиша:

sto ke recete za ova portfolio:http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?page=0&ID=2662?ne proveriv najdobro, ama mislam deka nema 5 fotki so po 150 boda...


Мислам дека ние барем се обидуваме да направиме нешто и сајтот да живне малку, за разлика од сите останати кои само зборуваат на форумов и со прст не мрдаат.

Ај, можеби не се разбрам јас многу во уметност и не сум ги бодувал трудовите од посоченотo портфолио, но колку што гледам и ти не си придопринел многу за да има членот повеќе фотографии со 150+ бодови

еве ги последните 2 фотки сосе коментари и бодови

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=47253 30 bodovi

komentari


Aleksandar Naumceski, 27.06.2008 00:44:00
Odlicen kadar...i odlicna bw konverzija
Emil Acev, 27.06.2008 00:46:00
5
Dan Gjorgjievski, 27.06.2008 01:00:00
5
Zoran Stojkov, 27.06.2008 02:29:00
5
Kosta Kostovski, 27.06.2008 05:28:00
super
katja strkova, 27.06.2008 17:40:00
Vpechatlvo.......zabelezhan tradicionalniot look na starata shkola karikaturisti.....! Interesen agol......mozhebi bi bilo vpechatlivo celiot kadar lesno da se pomesti nakaj severozapad.....)....pozdrav....!
Igor Spiroski, 28.06.2008 12:00:00



http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=47125 35 bodovi

komentari

Odlicno Milena!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ani Q, 29.06.2008 16:21:00
Milena, fotkava ti e stravota - bravos
Dan Gjorgjievski, 29.06.2008 16:55:00
wow! za zal nema pogolema ocenka od 5!
sonja ingilizova, 29.06.2008 19:48:00
uuuuuuuuuuuuuu
ivan iliev, 30.06.2008 12:27:00
Way OUT OF LEAGUE.....!!! BRAVO. CESTITKI....!! Ubav naslov.....dinamichkiot opseg na crno beloto prekrasen....posbno mi se dopadna dualitetot na lichnostite senkata na maliot i matnosta na malata....iako dvajca a vidlivi trojca prisutni chetvorica....! Ekspresijata na likot na maliot e unikatna....! Mladeshka smirenost i pogled na lider.....! Mozham vak do beskonechnost no kje navleam vo patetika....! POZDRAV i teraj napred.....!
Igor Spiroski, 30.06.2008 22:59:00
super
Ana Arsovska, 30.06.2008 23:14:00


Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 00:08
Bobi, jas vo moeto potfolio imam samo 1 (edna) fotografija голема%20насмевка. ne mozam da komentiram, osven kaj mene...

btw, kako da mrdam so prst? koi ingerencii gi imam jas? mojot zbor odi samo do nivo na predlog na ovoj forum, nisto poveke...  so samoto toa, ne mi ostanuva nisto drugo, osven da sugeriram na raboti koi ke mi padnat vo oci kako anomalija... izvini, ama komentarot ne bese nasocen licno kon tebe...

ako sepak mislis/mislite deka toa sto go posociv nema da pretstavuva problem, jas apsolutno nemam nisto protiv toa i ke go prifatam kako takvo...

pozdrav


Изменето од branko_k - 01.Јули.2008 во 00:11
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 00:12
pa i jas nemam 5 fotografii so 150 bodovi pa sega sto da se pravi tolku me bivaнамигнување
www.blissvp.com
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 00:35
Se dodeka vo kriterijumite za ocenuvanje e vmetnat chovechkiot faktor, pomalu ili poveke ke ke ima subjektivnosti od sekoj vid (pochnuvajki od poznavanje na umetnosta i zavrshuvajki so prijatelstva). Jas ne znam kako bi mozhelo toa da se izbegne, a sepak da se zavrshi rabotata na najdobar mozhen nachin.

Imate nekakov drug predlog za rangaranje (bodiranje) na fotografii?

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 01:18
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

[
Фото арт(она што нас не интересира) - каде што ќе бидат по автоматизам пренесени сите портфолија кои задоволуваат минимален услов за влез (а тоа колку што се сеќавам е минимум 3 или 5 фотографии со 150+ бодови)
Секое портфолио кое со тек на време ќе се здобие со минимумот на фотографии со 150+ бодови, ќе биде додадено во Фото арт, а за да се биде во фото арт ќе треба навистина да се помачи тој некој. Секој член кој се наоѓа во фото арт ќе биде означен со некаква жолта коцкичка и неговиот коментар/бод тежи повеќе за разлика од оние другите. 


Ne sakav da se mesham vo muabetov deka mi e vekje videno. No komentarot Bobi me isprovocira da se zamesam намигнување
Toa sto se prezema od eyefetch e super rabota. No ova so 150+ bodovi? Povtorno kje gi izbrkaat dobrite fotografi koi pravat vistinska umetnost.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 12:15
videte luge...
samoto toa sto e pregovarano od trojca vo ime na site e problem za sekoj normalen koj stava fotki na sajtov...

.. ke komentiram bez nekoj redosled...
-ako mene me stavate vo kategorija deka samo kenjam na forum a nisto ne pravam, sorry, se obidov....

... ne kontam zosto milena ja stavate u bubanj, ama ako e pitanje - zosto nema bodovi-toa e zatoa sto e najdobriata avtorka/avtor na sajtot...as simple as that...

coveckiot faktor-taka e Zorane, e sea, jas se razlikuvam vo toj pogled (mozda zatoa sto rabotam so luge) i mislam deka coveckiot faktor ne treba da se limitira (zatoa sto ne moze vo prv red, a i da moze ona sto ke ni komuna vo toj slucaj, zaednica, sajt...ona sto jas go gledam razlicno od tvojot pasiven stav e deka treba na taa komuna malce da i se podigne svesta, odnosno na tie "zakoraveni" koi gi spomnav, koi demek vospostavuvaat kriteriumi, davaat amini i slicno...

Zorane-za toa na prethodnata stranica - ...predlog i to... a kade e tvojot izvini pa sto vikas "podobar" ? hihiihihihi... aman vishe od prazni muabeti

smetam deka e potpolno pogreshno postaven "noviot" sistem na boduvanje i komentiranje, taka SAMO turbofolkot ke nadvladee, nati daj mi bagrata ... kako da vi kazam ...
no ...
toa e toa


objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 13:58
OK Sasho, razbravme, vmesto so pasivno kreiranje na nov sajt so novi kriterijumi na bodiranje, selektiranje i kategoriziranje sakaniot rezultat ke go dobieme i so stariov sajt, no so malce aktivno podiganje na svesta na chlenovite. Mozhebi si vo pravo.

Mozhesh da ni dadesh predlozi kako aktivno da ja podigneme svesta kaj lugjeto?
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 14:03
davav... i sam znaes, i bizarno mi e da se objasnuvam
nitu imam namera da go pretvoram ova vo licno prepukuvanje
niti imam namera da se pravdam koga svesno me tumacis pogreshno
nemam ni energija veke da se izmacuvam za ova
mislam deka e bezpredmetno
vanitas vanitatum.....
hvala-vie-igrajte se fotografi



Изменето од сашо - 01.Јули.2008 во 14:05
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 14:31
ne znam zosto e tolku tesko da se sfati sushtinata na rabotite? se nema kapacitet na generalen plan... fotografi, fotografii, administracija... podiganje na svest? give me a break... podelba na vie-nie? nie sto si igrame fotografi, nasproti vistinskite fotografi? toa e podiganje na svest?
btw, ne znam dali voopshto postoi vistinski problem ili toj se forsira... sto barame od idividi (ne zboram samo za edinicite i nulite, zboram i za clenovite)? art? high-art? high-art, limited edition?! jas zatoa reagirav na delot so "foto art" kategorijata... ama sto da ne, ako nekoj misli deka 150 boda se dovolno za nesto da bide umetnost, togas toa e ok.... dali toa ke bide seriozno ili povtorno ke bide idividi shema, toa e veke druga prikazna i nema da se raspravam za nesto sto ne me interesira. btw, ova poslednovo go kazuvam najiskreno i bez nikakva malicioznost ili sarkazam, navistina go mislam toa...


Изменето од branko_k - 01.Јули.2008 во 14:34
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 15:15
I jas mislev deka sega, koga veke se znae deka se raboti na nov sajt, ke se davaat konkretni predlozi bez potsmevanja, malicioznosti i egoizmi.

Bilo kako, da vidime sto mozhe da se stori dodeka vozot ne poshol od stanicata...

@ Bobi
Imashe eden predlog vo koj se dade ideja da se sostavi edna zhiri komisija od desetina chlena koi ke gi razgleduvaat, kritikuvaat i ocenuvaat (bodiraat) fotografiite. Idejata chinam beshe deka na toj nachin ke se deluva poedukativno na novite chlenovi i kolku-tolku ke se izbegne bezsmislenoto naddavanje vo bodovi i prijatelskoto "jas tebe - ti mene".

Dali ima shansa, dokolku ostanatite chlenovi se slozhuvaat so toa, ovaa opcija da se stavi vo razgleduvanje dodeka sajtov se ushte se gradi.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.