IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Брзина на светлината
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брзина на светлината

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 23:46
Originally posted by james dean james dean напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

ne e konstanta nitu vo vakuum
pri deluvanje na ogromna gravitacija taa zabrzuva


Шо ти на тебе бе???    Кај може светлина да забрзува???? Тоа е крајна граница на брзината во универзумот!!! Ти текнува??? Таа забавува од гравитацијата. Затоа црните дупки се црни - дека светлината не може да и избега на силната гравитација на ѕвездата!!!
Ама тоа не се рачуна у константноста на брзината на свтелината!!!

   


Малку да бидеме попрецизни, брзината на светлоста останува иста секогаш и во секои услови, но зависи од медиумот низ кој се простира!!!! (воздух, вода, вакуум)

Под дејство на гравитацијата брзината на светслоста НЕ СЕ МЕНУВА, ниту се зголемува ниту се намалува!!!!!
Светлоста НЕ забавува од гравитацијата, таа само не може да излезе од црната дупка затоа што таму просторот е закривен сам по себе (или сам во себе ако сакате) а светлоста се движи низ просторот, па затоа и не може да излезе од црната дупка, нели тој е толку многу искривен што е "вовлечен" сам во себе (ова е малку тенко објаснување ама подобро нема, никој не знае што точно "се случува " во црната дупка-математички тоа е сингуларитет, што е тоа во стварност , секој нека си објаснува како сака)!!!!
Значи да резимирам!!!!
Брзината на светлоста е константна секогаш, но зависи од медиумот низ кој се простира!!!!!!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 23:48
Originally posted by anakin anakin напиша:

slusaj
ti zboruvas za svetlinata koja nemoze da izleze od crnata dupka
zatoa so ima materijalni svojstva

jas zboruvam za svetlinata koja se dvizi kon crnata dupka
i taa zabrzuva i ne e konstanta

Не ќе да е така!!!!!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 23:51
Originally posted by zagor zagor напиша:

Планкова константа
Болцманова константа
Авогардов (б)рој
Пи
...ОВИЕ,КАКО И МНОГУ ДРУГИ , СЕ САМО НУМЕРИЧКИ ВЕЛИЧИНИ КОЈ СЛУЖАТ ЗА ПРЕСМЕТКА,А НЕ ДА ГИ МЕШАМЕ СО ФИЗИЧКИТЕ...


Се согласувам!!!!
Малку надвор од темава, можеби не толку, но математиката може да биде само алатка во рацете нан физичарот, таа не ја опрееделува природата, туку ги дефинира физчките закони и ги предвидува последиците од нив!!!!

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 23:53
kje, ne kje  e
vazno e MISHKO DA VOZI
a za svetlinata se naj naj naj

a da go prasame gospod
toj ja stvoril toj znae

rekol neka bi svetlina i neka so c brzinaголема%20насмевка




SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 23:57
Originally posted by anakin anakin напиша:


toa bi bilo tocno
da svetlinata nema i materijalni svojstva , samo elektomagnetni
a sekoja materija ima tendencija da zabrzuva

F=m*a2

a=SQRT (F/m)

ako F + g  a svetlinata sepak ima masa togas taa ima i zabrzuvanje



Никако, носители на светлината се фотони, а тоа се честици кои НЕМААТ МАСА, ако ја гледаш светлината по корпускуларна теорија!!!!
Ако ја гледаш како по брановата теорија таа е бран , пак нема маса!!!!!
Светлината како и материјата има дуалистичка природа, што најдобро ја опишува квантната теорија (пак за тоа, ама е неизбежно)!!!!!!

Нема шанси светлината да има забрзување или успорување!!!
Ако тоа го докаже некој, отиде у пи*ку матер денешната физика!!!!!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 00:00
juuuuuuuuuuuuuuuu

navistina

sega me zainati

kje dokazuvam газење%20од%20смеењеpa neka ode sve u picku mater големо%20гушкање


Изменето од anakin - 14.Април.2008 во 00:01
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 00:02
..МАСА И ЗАБРЗУВАЊЕ ИМААТ ВРСКА НО НЕ Е ЕДНО ИСТО.
МАСА Кg
ЗАБРЗУВАЊЕ a=v/t ...ИЛИ БРЗИНА ВО ЕДИНИЦА ВРЕМЕ.


F=m*a2   ОВАА ФОРМУЛА Аnakin НЕКАКО НЕ МИ Е ЈАСНА..

a=SQRT (F/m)

...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 00:06
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

ne bi se slozil, mislam deka i nego mu bese toa matno. masa i zabrzuvanje ... ist efekt, ali, dali zabrzuvanjeto go iskrivuva prostorot? slozeno prasanje...

Маса е мерка за инерција на едно тело!!!!!!
ТОА Е ДЕФИНИЦИЈА ЗА МАСА!!! И мене не ми се допаѓа ама, тоа е!!!!
А забрзување?????
Забрзувањето е последица од константно делување на сила!!!!
Примерот со лифтот што слободно паѓа во замислениот експеримент на Ајнштајн, покажува дека ако во таков лифт пуштиме некое тело кое има маса тоа ќе ЛЕБДИ,т.е. ќе мирува се додека на него не делува сила!!!!!!
И сеа да не се распишувам па превише има тука многу да се кажува!!!!!

Нема ништо матно окулу маса и забрзување!!!
Забрзувањето НЕ ГО ИСКРИВУВА просторот, просторот го искривува гравитацијата!!!!!!
Забрзувањето е последица, гравитацијата е причина !!!!!
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 00:10
...ИМА ПРАВО Anakin....СЕ РАЗМУАБЕТИВМЕ КАКО ПИЈАНИЦИ НА СЕЛСКА СЛАВА!АЈ БАТАЛЕТЕ ФИЗИКА ИМА КОЈ ДА ЈА БИСТРИ, И АЈ ВО ЉУБОВ И СЕКС КАЈ ДЕВОЈКИНЕ....САМИ ДРЕМАТ ТАМУ...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 00:19
a be, ima drugi forumi za toa, jas mislev ima nekoj tuka za poozbilna diskusija.

inace, imam edna teorija, ili objasnuvanje za ova prasanje, t.e. kako jas go razbiram ajnstajn.

jas go svakjam ova kako, nema brzina. znaci, c e nekoe svojstvo na materijata, taka da, gledano od moja strana, mozam da kazam deka se vo univerzumot se dvizi so ista brzina c. ovaa nasa "brzina" e ustvari, efekt na brzina na tecenje na vremeto. pr. koa "stois vo mesto", nekako si uspeal da se dvizis niz vremeto so polna brzina.

ako doneses energija, togas mozes da go "zakocis" vremeto, t.e. da napravis toa da pominuva pobavno.

taka da, od A do B, ke ti treba pomalku vreme so poveke energija.

ako imas beskonecno energija, toas ti pak letas so c, ali vremeto e stopirano.

mene mi ima nekoja logika, a vas?
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 00:26
Mene ama bas ic mi nema logika, to edno!!!!
A drugo se sto sakas da dokazes , samo so matematika dokazai i predvidi posledici od toa!!!!
Se drugo e rekla kazala, sekoj moze da si pravi kolku saka teorii, pa i na nekogo da mu se logicni, na nekogo da ne mu se logicki, ama prorodata ne znae za logika!!!
Taa ima svoi zakoni!!!!!
A tie ne se otkrivaat so logika, tuku so dokazi!!!!


Изменето од којсумјас - 14.Април.2008 во 00:27
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 00:29
ok, jas ne gi smenav formulite, ili dokazite, samo, si davam moe objasnuvanje ZOSTO toa so go kazal ajnstajn e taka.
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 00:36
...ЕДЕН ДЕН АЈНШТАЈН НЕМА ДА БИДЕ ВО ПРАВО !
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 00:48
Ajnstajn samo gi resil kontradiktornostite koi sejavile vo toa vreme 1905 vo fizikata!!!
Otfrlil nekoi postavki, a nekoi gi prifatil, site ne mozele da bidat validni !!!
Edna od prifatenite postavki e deka brzinat na svetlosta e konstantna, ne se menuva i ne se zabrzuva i ne se usporuva!!!!!
Potoa toa go potkrepil so matematicki formuli, od cii resenija proizleguvaat drugi posledici!!!!!
Toa se relativnosta na vremeto, masata itd (Paradoksot na bliznaci!!!!)
Kako i da e podocna priresavanje na negovite formuli drugi fizicari izvlekle nekoi zaklucoci, kako za postoenjeto na crni dupki!!!!!
Mislam siroka tema e, i ne moze kratko da e objasni!!!

A objasnuvanjeto na mnogu raboti koi proizleguvaat od Ajnstajnovite ravnki za teorijata na relativitetot (opsta i specijalna) moze da se razberat samo so pomos na matematika, tesko e nadrug nacin da se diskutira za niv!!!!

Fizikata ne e kazuvanje prikazni!!!
Fizikata e opipliva nauka, ili e taka ili ne e takа!!!
Ako e taka, dokazi!!!
Ako milslis deka ne e taka , dokazi!!!
Nema prikazni, samo dokazi!!!!!!!!!!!!!!


Изменето од којсумјас - 14.Април.2008 во 10:14
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.