IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Муслиманите и нешеријатските држави
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Муслиманите и нешеријатските држави

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 19>
Автор
Порака
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 20:27
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Znachi - sledenjeto na sherijatot vo edna sekularna drzhava, kje se ostavi na individualecot...?
Toa znachi - deka ako e vistinski vernik, toj samiot kje pochituva se shto treba da pochituva i kje zhivee po principite na sherijatot, duri i bez kazna?


Tokmu taka Zidarski!!! Ce si gi pocituvat pravata na svojata vera,i ce ziveet po pravilata koi mu gi nalagat Islamot!! A za Kaznata,vece ke mu se sudet na Drugiot Svet!!

Sega mozebi ke me prasas,epa site i vo tie zemji koi postoet "serijatot",neka ziveat na toj princip,Neka bidat kaznuvani tamu!!!(ova samo go pretpostavuvam deka ke prasas)

No ke ti kazam Zidarski,deka Allah.xh.sh za Edno Napraveno Krivicno delo ne kaznuvat Dva pati!! Taka da onie koi ziuvaat vo Serijatska drzava,ako sami se prijavat kaj Halifot,i mu kazat deka zgresile(Znaci Iskreno se pokajuvaat) Togas se Izvrsuvat Sankcijata Vrz Niv,za da na Drugiot Svet, da ne bi ja Pocustvuvale tamosnata kazna,Koja e Mnogu Pobolna i Postrsna!!
A dodeka nie koi ziveeme vo Sekulasrni Drzavi,tamu ke imame kazna(Dokolku ne ni prostet nasiot Gospodar Allah.xh.sh.)

Barem jas taka Mislam!!
Poz...


Spored ova Sherijatskata drzhava kako takva stanuva sosema izlishna... Zatoa shto vernikot koj e vistinski vernik, mozhe da pobara od sherijatskiot sud kazna, onoj koj ne e, a zgreshil - drzhavata kje go kazni, a onoj kon ne e musliman, kje si zhivee pochituvajki gi pravilata na drzhavata, bez da mora da zhivee po normite propishani od sherijatot...
Ako vernikot e vistinski vernik i ako vistinskata kazna e na onoj svet, togash zoshto ima potreba od sherijat kako drzhavna institucija, namesto samo kako lichen sistem na chovekot?!


Znaev deka toa ce ptrasas,i pogore spomnav,no ete ne si razbral!!

a onoj kon ne e musliman, kje si zhivee pochituvajki gi pravilata na drzhavata, bez da mora da zhivee po normite propishani od sherijatot... (Zidarski)

Tuka,ne si malku Kontradiktoren!!?? Kako toa moze da ziuvat,po pravilata a da ne gi Pocituvat Normete??? Isto tie ko ja sega da recam,Deka go Pocituvam zakonot vo MKD,na pr:za Vozacka Dozvola,Deka prvo trebet da se Polozet,pa da Vozis,(Jas Go pocituvam samo toa)no jas ke Vozam Bez Vozacka!!Ednostavno nemat Logika!

Stom si se resil da zivuvas vo edna takva drzava,togas treba da gi pocituvas site Norme i Principi!


Isto taka i nemuslimanot,koj Ziuvaat vo Serijatskata Drzava,morat da ziuvat spored Normete,Poso Neli taa ista "Serijatska Drzava"mu gi garantirat site Prava Isto i na Muslimanot i na Nemuslimanot,i mu go davat Istiot mir i Sigurnost kako na Muslimanot taka i na Nemuslimanot!!


Ako vernikot e vistinski vernik i ako vistinskata kazna e na onoj svet, togash zoshto ima potreba od sherijat kako drzhavna institucija, namesto samo kako lichen sistem na chovekot?!9od Zidarski)


i Tuka ne si me razbral!! Znaci,Kaznata e na Drugiot Svet,za, Vernicite- gresnici, koi pravele Krivicni dela na Ovoj Svet,a za tie Krivicni dela ne Bile Sankcionirani(kako nie so greseme,no nesme sankcionirani)Togas,kAZNATA,ke ja dobieme na Ahiret,ako ne ni Prostet Allah.xh.sh.

a Dodeka,onie koi Ziuvaat vo "Islamska Drzava"i se sankcionirani Spored Serijatot,za Krivicnoto Delo,nema Povtorno da bidat Sankcionirani,po vtor pat,poso vece ednas,ja Izdrzale kaznata,Se odlucile da ja Izdrzat kaznata na ovoj Svet,za da ne ja izdrzuvaat Vecnata Kazna na Drugiot svet,Poso tuka e Minliva kaznata,na Drugiot Svet e Vecna ,na pr:Ako Ukradis,ke ti ja Secat Rakata,no Pak,Ziuvas,za tamu ti e prosteno! a Dodeka,ako Ukradis vo Sekularna Drzava,ne ti ja Secat rakata,no na Drugiot Svet,Kaznata e Bolna!!

Zatoa Allah.xh.sh. Dal Olesnuvanje!!

P.s.Lugeto i sve so e Stvoreno se Bozja Sopstvenost,stom se Bozja Sopstvenost,Bog mozet da Raspolagat,na Kakov nacin so Sakat so Negovata Sopstvenot!!

Taka da Bog,go naredil Serijatot,eden od Negovite Zakoni vrz Negovata Sopstvenost!!Poz...Halid ibn Velid.

Ova e samo moe Mislenje,a ako sum gresen neka me popravat Bracata!!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 20:34




Изменето од Halid ibn Velid - 11.Март.2008 во 20:40
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 20:39
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Се разбравме дека полигамијата е исклучок.Но ете, има и таква ситуација. А тоа е забрането во нешеријатската држава. А човеков сака да земе повеќе од 1 жена. Чаре? Дали ќе живее невенчано (ако е прав муслиман не би требало) или?


Dovolno e maria,da bidet vencasn Islamski,Eve Licno za mene,jas Sum se Zenal pred 3 god na 20 ,a zenami imase 16 i dodeka napolni Zenami 18god, jas spored Principite na Drzavata ziuvav nevencano,no Islamski bev Vencan..toa e najvazno..Sigurno me razbiras!!
Poz...
Па, дали тоа е компромис според тебе? И сега ако појдеме дека Исламски си бил венчан а тоа е најважно, нели пак со тоа се кршат правилата на секуларната држава која го признава само граѓанскиот брак?


Ne maria magdalena,ne se Krsat pravilata na Sekularnata Drzava,poso neli taa Ista Sekularna Drzava mi Ovozmozila da si go Praktikuvam moeto Versko custvo i Pravo??? Stom mi go Ovozmozila,togas, pod moeto pravo spagat i Zenidbata so Maloletna licnost,(spored normete na Sekularnata Drzava) a Polnoletna Spored Normete na Islamot!!

Mislam deka sum jasen!!

P.s.Povece ti pisav za ona sto ti go Bolondirav,koe si go pisala vo Zagrada,Deka sepak toj ke si Ziuvat Vencano(Spored pravilata na Islamot)a spored Pravilata na Sekularnata Drzava,vece i efendija pisa,i Se Sloziv.Deka ke se vodet,kako Nevencan,poteskotije i nepriznavanje na Decata,i Zenite.itn.itn

Poz...


Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 22:44
Каде застанавме?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 22:54
Ova e interesna informacija shto Halid ja iznese, deka ako sme kazneti na ovoj svet, na onoj kje ni bide prosteno... ne znaev deka e taka vo Islamot...
Prashanje - kako kje postapite vo sekularna drzhava, vo sluchaj na narushuvanje na semejnoto pravo, koga drzhavata i islamot imaat razlichna gledna tochka po prashanjeto? Primer za dodeluvanje na decata... Shto tochno kje napravite i kako kje postapite vo takva situacija?
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 23:04
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ova e interesna informacija shto Halid ja iznese, deka ako sme kazneti na ovoj svet, na onoj kje ni bide prosteno... ne znaev deka e taka vo Islamot...
Prashanje - kako kje postapite vo sekularna drzhava, vo sluchaj na narushuvanje na semejnoto pravo, koga drzhavata i islamot imaat razlichna gledna tochka po prashanjeto? Primer za dodeluvanje na decata... Shto tochno kje napravite i kako kje postapite vo takva situacija?


Neznam tocno ama smetam deka Islamski decata pripadzaat na mazot, i toa poradi sto da ne prestavuvaat teret za zenata, zatoa sto se smeta deka mazot polesno moze da se snajde vo zivotot. Sega za nas Rep.Makedonija e prilicno serijatskaголема%20насмевка pri sto toa pravilo se pocituva, no ako dojde do spor zenata da ne gi dava decata, togas vazi zakonot od drzavata i decata i pripadzaat na zenata,i taa si gi zema. Toa e poradi faktot sto go navede brat efendija nuznosta gi menuva pravilata(ili kako bese). Nikoj ne navleguva da prekrsuva drzavni zakoni, ako ima druga alternativa koja sto nudi izbor na pomalo zlo od dve losi zla.
Ova sto go naedov e onaka kako jas gi imam uvideno rabotite vo tekot na mjot zivot. A ako gresam neka me ispravi nekoj.
so pocit Liljan

Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2008 во 23:13
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ova e interesna informacija shto Halid ja iznese, deka ako sme kazneti na ovoj svet, na onoj kje ni bide prosteno... ne znaev deka e taka vo Islamot...
Prashanje - kako kje postapite vo sekularna drzhava, vo sluchaj na narushuvanje na semejnoto pravo, koga drzhavata i islamot imaat razlichna gledna tochka po prashanjeto? Primer za dodeluvanje na decata... Shto tochno kje napravite i kako kje postapite vo takva situacija?


Халид убаво објасна,но комплетно не си го разбрал.Тука станува збор само за применетите шериатски казни,а додека за останатото има Божји Суд кој не чека на Другиот Свет.

За вториот дел на прашањето Лиљанот ти одговори.Е,сега,ако во некоја друга земја сем Македонија да речеме законски децата ги наследува мајката,додека во шериатот тие остануваат кај таткото,тоа веќе е нешто друго,едноставно :нуждата ги менува законите.

Можеби има стручно шериатско објаснување на твоето прашање,кое не е на одмет некој поупатен муслиман да го дообјасни.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 00:25
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ova e interesna informacija shto Halid ja iznese, deka ako sme kazneti na ovoj svet, na onoj kje ni bide prosteno... ne znaev deka e taka vo Islamot...
Prashanje - kako kje postapite vo sekularna drzhava, vo sluchaj na narushuvanje na semejnoto pravo, koga drzhavata i islamot imaat razlichna gledna tochka po prashanjeto? Primer za dodeluvanje na decata... Shto tochno kje napravite i kako kje postapite vo takva situacija?


Neznam tocno ama smetam deka Islamski decata pripadzaat na mazot, i toa poradi sto da ne prestavuvaat teret za zenata, zatoa sto se smeta deka mazot polesno moze da se snajde vo zivotot. Sega za nas Rep.Makedonija e prilicno serijatskaголема%20насмевка pri sto toa pravilo se pocituva, no ako dojde do spor zenata da ne gi dava decata, togas vazi zakonot od drzavata i decata i pripadzaat na zenata,i taa si gi zema. Toa e poradi faktot sto go navede brat efendija nuznosta gi menuva pravilata(ili kako bese). Nikoj ne navleguva da prekrsuva drzavni zakoni, ako ima druga alternativa koja sto nudi izbor na pomalo zlo od dve losi zla.
Ova sto go naedov e onaka kako jas gi imam uvideno rabotite vo tekot na mjot zivot. A ako gresam neka me ispravi nekoj.
so pocit Liljan



Јас пак колку што знам, во случај на развод, децата остануваат кај мајката, во повеќето случаи е така. Е сега, ако пак мажот е муслиман-а жената христијанка, тогаш децата се доделуваат на таткото. Ете и тоа е една од причините што кај мешаните бракови, во шеријатските земји, жената прифаќа ислам (само да не отиде темава кај конвертити, да не забегаме)
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 01:24
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Јас пак колку што знам, во случај на развод, децата остануваат кај мајката, во повеќето случаи е така. Е сега, ако пак мажот е муслиман-а жената христијанка, тогаш децата се доделуваат на таткото. Ете и тоа е една од причините што кај мешаните бракови, во шеријатските земји, жената прифаќа ислам (само да не отиде темава кај конвертити, да не забегаме)
 
Toa Za Decata Moe Mislenje. Moze Da Gi Zema Koj Saka Mazot, Zenata.намигнување
A Za Brak Izmeshan od Dve Religii Primer Mazot-Musliman, Zenata-Hristianka. Toa Neznam Evo Prvpat Slusham od Tebe Deka Mazot Gi Zema Decata.збунетост


Изменето од ShumadinChe - 12.Март.2008 во 01:25
Nothing Remains !!
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 01:33
Originally posted by ShumadinChe ShumadinChe напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Јас пак колку што знам, во случај на развод, децата остануваат кај мајката, во повеќето случаи е така. Е сега, ако пак мажот е муслиман-а жената христијанка, тогаш децата се доделуваат на таткото. Ете и тоа е една од причините што кај мешаните бракови, во шеријатските земји, жената прифаќа ислам (само да не отиде темава кај конвертити, да не забегаме)
 
Toa Za Decata Moe Mislenje. Moze Da Gi Zema Koj Saka Mazot, Zenata.намигнување
A Za Brak Izmeshan od Dve Religii Primer Mazot-Musliman, Zenata-Hristianka. Toa Neznam Evo Prvpat Slusham od Tebe Deka Mazot Gi Zema Decata.збунетост





Shumadinche procitajgi malce podobro postovite pogore
Islamski propis e na mazot da mu pripadnat decata.

maria ne bese dovolno jasna, kako bilo toa pricina za zenata Hristijanka da primi Islam poradi sto decata ostanuvat kaj mazot??



Изменето од ZlatniLiljan - 12.Март.2008 во 01:33
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 01:38
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

Shumadinche procitajgi malce podobro postovite pogore
Islamski propis e na mazot da mu pripadnat decata.
maria ne bese dovolno jasna, kako bilo toa pricina za zenata Hristijanka da primi Islam poradi sto decata ostanuvat kaj mazot??

 
                                         Selam Brate.
 
Tochno Taka Spored Islamskiot Popis Decata Pripagaat Na Mazot.
No Jas go istaknav Moeto Mislenje.
I Falati Shto Mi Go Objasni Mislenjeto od Marija. Allah Emanet.


Изменето од ShumadinChe - 12.Март.2008 во 01:39
Nothing Remains !!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 01:43
Лилјане, затоа реков да не забегаме од темата, но еве вака.

Децата велиш, му припаѓаат на мажот. Јас сум видела разведени муслимани каде децата се кај жената, затоа не сум сигурна по однос на ова.

Е сега, ако е жената христијанка, а вам ви е дозволено да земете жена христијанка, и во тој брак се изродат деца-тогаш по развод децата остануваат кај родителот муслиман, т.е. таткото. Затоа некои жени христијанки кога склопуваат брак со муслиман познавајќи го тоа, се конвертираат, за да во случај на развод не го загубат старателството врз децата. Ова особено е по некое правило кога жената христијанка оди да живее кај маж муслиман во исламска земја. Во случај на развод, таа нема да има право да ги земе децата. На тоа мислев.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 01:49
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Лилјане, затоа реков да не забегаме од темата, но еве вака.

Децата велиш, му припаѓаат на мажот. Јас сум видела разведени муслимани каде децата се кај жената, затоа не сум сигурна по однос на ова.

Е сега, ако е жената христијанка, а вам ви е дозволено да земете жена христијанка, и во тој брак се изродат деца-тогаш по развод децата остануваат кај родителот муслиман, т.е. таткото. Затоа некои жени христијанки кога склопуваат брак со муслиман познавајќи го тоа, се конвертираат, за да во случај на развод не го загубат старателството врз децата. Ова особено е по некое правило кога жената христијанка оди да живее кај маж муслиман во исламска земја. Во случај на развод, таа нема да има право да ги земе децата. На тоа мислев.
 
Ubo si Kazuvash ti. I Jas Sum Videl Muslimani Razvedeni. a Decata Kaj Zenata. Toa Go Pravat Samo Nekoj Muslimani Sho Voopshto ne Prochitale Ku ran.
Inache Ti I Samata Znaesh Deka Majkata Nemozhe da Se Grizhi za Decata. Nemoze Zenata Da Raboti Za Decata I Slichno.
A Mazhot e Sposoben Za Taa Rabota. I Moze Da Gi Ishrani Decata I Slichno. Pozzсреќа


Изменето од ShumadinChe - 12.Март.2008 во 01:50
Nothing Remains !!
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 02:21
Лилјане, затоа реков да не забегаме од темата, но еве вака.

Децата велиш, му припаѓаат на мажот. Јас сум видела разведени муслимани каде децата се кај жената, затоа не сум сигурна по однос на ова.

Е сега, ако е жената христијанка, а вам ви е дозволено да земете жена христијанка, и во тој брак се изродат деца-тогаш по развод децата остануваат кај родителот муслиман, т.е. таткото. Затоа некои жени христијанки кога склопуваат брак со муслиман познавајќи го тоа, се конвертираат, за да во случај на развод не го загубат старателството врз децата. Ова особено е по некое правило кога жената христијанка оди да живее кај маж муслиман во исламска земја. Во случај на развод, таа нема да има право да ги земе децата. На тоа мислев.


Koga se raboti za Islamska zemja, mislam deka tamu se pocituva strogo praviloto da decata pripadzaat kaj mazot. A kaj nas toa e ostanato kako tradicija, sto od drua strana vo mnogu slucai se prekrsuva.
Vo Islamska zemja zenata go gubi staratelstvoto, i muslimanka da e nejze ne e pripadza deteto(ako nekoj ima pojak fakt neka me demantira), i za toa nema potreba da se konvertira.

Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.