IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Самооценување на учениците
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Самооценување на учениците

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 23:25
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Добро, добро не се нервирај... . И да знаеш дека ќе ја прашам, и ќе ја прашам уште нешто: како успеа на двајца ученици да им стави четворки за полугодие а два часа пред тоа изјави дека одговориле за двојка .
Е затоа сум против самооценување, кога професор вака ќе те излаже за знаењето што го поседуваш, колку само можеме сами да си се излажеме


За некој што „многу си го сакам„ не можам да кажам дека лаже. Ако ме лаже не мжам да го сакам. Или во афектот тој збор ти дојде прв на јазикот?
Дали твоето „против“ значи дека свеста на средношколците не го задоволува нивото што го бара од нив методот „САМООЦЕНУВАЊЕ“ и дека тој ќе продуцира уште поголем неквалитет во нашиот образовно - воспитен систем?
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 00:29
Мислев општо на професор,прават грешки при оценувањето и тоа поголем дел од професорите, ако си самосвесен ќе знаеш дека оценката не ти е заслужена ама ако сакаш да се лажеш ( а повеќето сакаат) ќе се гордееш со неа. Еве пример: четири години учам физика и знам дека ми треба многу за некогаш да речам дека знам физика, и затоа иако имам многу добар професор и иако со многу труд си добивам петки не се правам генијалец и немам намера да студирам нешто такво (свесна сум дека подобро ми одат други работи), а пак, една моја другарка последен пат учела физика во основно и тоа имавме многу слаб професор (никој поим си немаше од клас, се напамет учевме) ама таа си мисли дека само затоа што во осмо имала петка знае физика и се мисли дури дали да студира тоа, а не слушнала за Њутн (се шалам, ама сепак до тие граници е). И сега како неа да и дадеш да се самооценува? Според мене тоа не е квалитет. Таа може да се лаже колку сака ама сепак друг да ја оцени на крај.Па нека се мисли и Ајнштајн ако сака...И во право си не можам да сакам некој што ме лаже, ама работата е во тоа што таа не ме лаже мене ( не ни може ) ги лаже останатите кои што не знаат колку знаат, а впрочем моите симпатии кон неа никогаш не беа засновани на нејзиното предавање па може да оценува како сака мене кај неа ќе ми се допаѓаат други работи...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 00:43
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Мислев општо на професор,прават грешки при оценувањето и тоа поголем дел од професорите, ако си самосвесен ќе знаеш дека оценката не ти е заслужена ама ако сакаш да се лажеш ( а повеќето сакаат) ќе се гордееш со неа. Еве пример: четири години учам физика и знам дека ми треба многу за некогаш да речам дека знам физика, и затоа иако имам многу добар професор и иако со многу труд си добивам петки не се правам генијалец и немам намера да студирам нешто такво (свесна сум дека подобро ми одат други работи), а пак, една моја другарка последен пат учела физика во основно и тоа имавме многу слаб професор (никој поим си немаше од клас, се напамет учевме) ама таа си мисли дека само затоа што во осмо имала петка знае физика и се мисли дури дали да студира тоа, а не слушнала за Њутн (се шалам, ама сепак до тие граници е). И сега како неа да и дадеш да се самооценува? Според мене тоа не е квалитет. Таа може да се лаже колку сака ама сепак друг да ја оцени на крај.Па нека се мисли и Ајнштајн ако сака...И во право си не можам да сакам некој што ме лаже, ама работата е во тоа што таа не ме лаже мене ( не ни може ) ги лаже останатите кои што не знаат колку знаат, а впрочем моите симпатии кон неа никогаш не беа засновани на нејзиното предавање па може да оценува како сака мене кај неа ќе ми се допаѓаат други работи...


Не знам врз што друго можат да се темелат симпатиите кон професорот освен врз начинот на организирање на часот и неговата објективност. Тоа се двата основни фактори кои треба да му овозможат почит во очите на ученикот. Да го каже ова некој што има добиено висока оценка на подарок и така и така.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 00:47
Професорката е стара и веќе изветреана затоа си има вакви испади, во прва година со неа сум имала најубави дискусии на час за секакви теми, таа си е многу интелигентна жена што едноставно веќе не е способна да води час, и не и се лутам зошто сакам најубавото од неа да го помнам.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 00:55
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Професорката е стара и веќе изветреана затоа си има вакви испади, во прва година со неа сум имала најубави дискусии на час за секакви теми, таа си е многу интелигентна жена што едноставно веќе не е способна да води час, и не и се лутам зошто сакам најубавото од неа да го помнам.


Зошто мораш толку убаво осмислени изјави да ги расипуваш со само еден единствен збор (изветреана)? Можеби тоа ти се случува и за време на дискусиите на часовите, па токму тие невкусно одбрани зборови оставаат најсилен впечаток кај професорката.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 01:01
Добро, ќе внимавам, не ме карај... Леле ама си бил строг... И да, повторно си во право, можеби поради тоа си имам проблеми
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 01:05
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Добро, ќе внимавам, не ме карај... Леле ама си бил строг... И да, повторно си во право, можеби поради тоа си имам проблеми


Јас строг!? И не те карам! Ако сметав дека треба да те карам оддамна ѓе се исклучев. Само констатирам, а и самата признаваш дека имам право.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 01:19
Во ред, во ред... Не си строг (заборавив да ставам насмеано лиценце) и баш ми е мило што си искрен, нема баш кој да ми дава вакви совети, и колку да си знаеш ретко кога признавам дека некој е во право кога дискутирам, што значи супер си помина
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 01:26
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

Во ред, во ред... Не си строг (заборавив да ставам насмеано лиценце) и баш ми е мило што си искрен, нема баш кој да ми дава вакви совети, и колку да си знаеш ретко кога признавам дека некој е во право кога дискутирам, што значи супер си помина


Не сфаќам што мислиш под „супер си помина“
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 01:36
супер си помина со моите поплаки кон твојот коментар (за невкусните зборови), знам да си терам инаети и кога треба и кога не треба, а твојата констатација ја прифатив веднаш
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 01:46
Originally posted by Monuska Monuska напиша:

супер си помина со моите поплаки кон твојот коментар (за невкусните зборови), знам да си терам инаети и кога треба и кога не треба, а твојата констатација ја прифатив веднаш


Инаетот не дава резултати. Само те затвора длабоко во сопственото его и те врти во кругот на бесцелноста. Некогаш може да даде резултати ама тогаш, по обичај сме многу слаби. Многу сакам да им направам инает на цигарите и да ги откажам,ама инаетот не ме држи повеќе од петнаесет минути. А од друга страна, од инает, цела ноќ ќе поминам на минус дваесет на терасата.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 14:02
Познато ми е сето ова, опкружена сум со пушачи, и ако ти се верува баш се добри во држење инает за други работи, а кога се работи за цигари не им оди од рака... Кога ќе размислам подобро не се ни трудат да ги откажат. И да терањето инает скоро никогаш не носи решенија на проблемите, ама сепак се случува и да користи како во овој случај (ако успееш да го тераш до крај). Се прашувам како ти се исплати за кратко задоволство, да мрзнеш на тераса?
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 14:18
Haahaa!Многу сакам да им направам инает на цигарите и да ги откажам,ама инаетот не ме држи повеќе од петнаесет минути. А од друга страна, од инает, цела ноќ ќе поминам на минус дваесет на терасата.
Zdravo kolega po volja i karakter. da znaesh kolku pati se zarekuvam i odrekuvam...Na rabota sedam vo edna zaledena prostorija i se kolnam shto ne sum karakter....Doma sum  protiv trojca nepushaci...Samo cekam da izlezat nadvor...pa navali. Decaaaa ako moze odolejte na ovoj porok.Eh shto nemashe nekoj da me motivira da ne pocnam...
denovi li se denovi
pushacki maki golemi
stani si utro porano
so kafe cigara da ispushisgh
cel den mrzni vo pushalna,
a navecer cekaj site da legnat
ili mrzni na tarasa
Ne bevme nie rodeni
za tie cigari prokleti...
Aj pust da bi, pust
da ostane zivot pushacki....


Изменето од mamamd - 05.Јануари.2008 во 14:25
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 14:27
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Haahaa!Многу сакам да им направам инает на цигарите и да ги откажам,ама
инаетот не ме држи повеќе од петнаесет минути. А од друга страна, од
инает, цела ноќ ќе поминам на минус дваесет на терасата.Zdravo kolega po volja i karakter. da znaesh kolku pati se zarekuvam i odrekuvam...Na rabota sedam vo edna zaledena prostorija i se kolnam shto ne sum karakter....Doma sum  protiv trojca nepushaci...Samo cekam da izlezat nadvor...pa navali. Decaaaa ako moze odolejte na ovoj porok.Eh shto nemashe nekoj da me motivira da ne pocnam...denovi li se denovi pushacki maki golemistani si utro poranoso kafe cigara da ispushisghcel den mrzni vo pushalna,a navecer cekaj site da legnatili mrzni na tarasaNe bevme nie rodeni za tie cigari prokleti...Aj pust da bi, pustda ostane zivot pushacki....



леле леле да прочита сега Рацин

Изменето од Monuska - 05.Јануари.2008 во 14:28
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.