IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kit zum so VR
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kit zum so VR

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 00:42
poentata bese ili nesto sto e tolku eftino ne moze da bide kvalitetno ili sme plakale teski pari za eftini nesta?
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 00:44
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

i kvalitet za 200 $ duri i od nikon da e mozes da zamislis kolkav e i kakov eголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка



Jane, samo provocirash bez argumenti.

Poradi toa go zasluzhuvash ovoj amblem:



Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 00:51
WOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOW i like it,
JUST DID IT
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

ne mi bese idejata da provociram , tuku se zaprasav samo dali e se onaka kako sto pisuva na hartija za kvalitetite ili ima nekoi mali crni bukvi na dnoto na stranata?
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 00:53
Ako e so isti performansi kako obicniot 18-55, dobar e za parite, pa i povece. Samo sto jas seuste ne gledam potreba od frlanje pari za VR na takov objektiv.


Doooobar amblem газење%20од%20смеење
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 00:56
Jas bi izbral objektiv so stabilizacija vo odnos na nekoj bez istata, zatoa sto mislam deka ne e losa rabota. Dava odlicni moznosti. Svesen sum deka kvalitetot na slikata opagja, no verojatno ne opagja tolku mnogu, inaku ne bi ni gi prodavale. Tie so stabilizacija za hobisti kako mene se super rabota. A i, za razlika od Hypertech, ponekogas znae da mi se trese raka i toa mnogu. Bravo, Hyper! Kako mozes so tolku mala brzina da vadis ostri fotki? Jas bi trebalo da ispukam dosta fotki za da fatam 2-3 pristojni.
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 01:01
Kaj Nikon nema mali crni bukvi... Dobivash toa sto pishuva so golemi crni bukvi.

Znam deka deluva malu neverojatno edna vakva kompanija da nudi dobri i eftini proizvodi, no toa e toa... Duri imashe i nekoi nashi chlenovi koi se spremaa da kupat Nikonovi produkti i ne veruvaa vo onoa sto go gledaa. Sega se vistinski konverti i vernici.

Mnogu raboti se smenija ovie godina-dve... posledicite doprva ke se pochustvuvaat. Ova go velam veke podolgo vreme, ama Jane ti nikako da se soochish so realnosta...

Ako, mene taka mi e pointeresno. Barem imam so kogo da si muabetam.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 05:53
Hehehe,
"MUABET" .... kakva labava definicija za flame war голема%20насмевка

BTW, toj beliot D3 me potseca na eden Canon na vremeto, vo denovite na filmot, koga trgna Canon vo APS avantura. Bese nekakov Canon Lite, ili taka nesto, ako ne se lazam среќа


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 09:03
Zoran,so koja realnost da se soocime,mislam deka ti si toj sto treba da se sooci so realnosta,diskutiras raboti sto si gi procital i sto si videl po internet,
sega ke ti kazam deka nitu  porano nitu denes pa nitu vo idnina Nikon ne mu bil ramen na Canon,do dusa ke se doblizese so nekoj model,no samo ke se doblizese i koga gledaj Canon pak ke izbegase ponapred i sekogas bilo taka kutriot Nikon sekogas kaska po Canon,e sega deka ne zboruvam na pamet ke ti kazam deka sum rabotel i se uste gi imam FM2,F3,F4 i eden kup objetivi
i vrsea rabota,no sekogas nesto stanuvase(F4 nekolku pati se rasipuvase elektronikata,pa zavesata dva pati se rasipa)i da ne nabrojuvam,
Zatoa ednas te prasav dali slucajno rabotis ili si honorarno za Nikon,bidejki sekogas i pumpa za cistenje prasina da napravi Nikon ti so takva vozbuda go kazuvas toa kako da izmislile 50mp cip.
A sprotivno na toa ako Canon napravi kaisce za aparat i toa isto kaisce da se izlize pobrzo otkolku sto treba odma frlas so kamenja po Canon,kako i da e vreme e da svatis deka ne e fer takaголемо%20гушкање


http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
KirilS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KirilS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 09:14
Во моментов нема лош ДСЛР ни од Никон ни од Канон, така да шо и да купиш нема да згрешиш.
Почетна точка се парите шо планираш да ги вложиш.
Битно е само дали веќе имаш некој објектив од едниот или од другиот производител.

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 09:58
Moram da si ja dopolnam zabeleskata od diskusijata so Jane vo:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=10403&PN=2

...ne e samo Jane tuku i ti smetas deka za foto aparatite treba da se zboruva samo od licno iskustvo.

Vo prilog doadjaat, normalno, vasite iskustva so Nikon modelite od vreme na vojnite vo Korea i Vietnam, znaci modeli aktuelni vo periodot '64-72' i dvodnevnite izleti so nekoj nov model na Nikon голема%20насмевка.

Ne sum Nikondzija, u stvari, nemam preferenci nikakvi, osven aparatot da mi dade maksimum za parite i da bide lesen za upotreba. Verojatno da bese 400D pogolem, ce go kupev nego od prosta pricina sto ce mozev da razmenuvam stakla so ortacite, no ne mi lezese vo raka (steta poevtin e, ima se sto treba, a vo IQ nema nekoja vidliva razlika od D80).

Ona sto go zabelezuvam e deka Cannon-istite na forumov slabo zboruvaat matematika i brojki. Teorijata koja preovladuva e: "Ne veruvaj na testovite sto gi citas, Jas sum probal-Jas znam, veruvaj mi mene"

Sorry, kolku i da e fotografijata umetnost i kako takva stremi kon sloboda na izrazuvanje, po ovie prasanja brojkite igraat golema uloga.

Seto ova na strana, spored procitanoto niz testovite, ne znam foto-amater koj ne bi bil srecen k'o Coca-Cola da go ima bilo 40D, bilo D300 (ili 30D-D200 for that matter), nitu pak profi koj ne bi bil zadovolen od 1D/1Ds/D3.

Mozete da zboruvate site kolku sakate, ama realno, amaterite, barem kaj nas, ce si slikaat so 400D/D40x/D80 i ce si sonuvaat za 30D/40D/D200/D300 (pa makar i od "sopernickata kompanija"), a profesionalcite kaj nas ce si koristat 40D/D300 i ce sonuvaat za 1D/1Ds/D3.

Avstralija i Kanada based profesionalcite намигнување, verojatno samo gi presmetuvaat datumite koga bi gi nabavile. Ne deka do tolku gi cesaat parite, ili im e eftino, tuku poinakvi se standardite (mada i generalno standardot e povisok tamu)

Ubav e muabetov, kako informacii, sporeduvanje, ama malce e pre-flamy, if you know what I mean. Pa ludje, 3 strani terame muabet dali e podobar Canon G9, ili DSLR od rangot na 350D/D40?!?!? Po bespredmetna rasprava ne sum imal odamna изненадување.

Eve edno prasanje za fotografive na forumov (najdete se vo grupite pa kazete):

Poseduvate:
Canon 400D so Sigma 17-70 i 70-300APO
Vi nudat trampa (glava za glava):
Nikon D300 so Sigma 17-70 i 70-300APO



Poseduvate:
Nikon D80 so Sigma 17-70 i 70-300APO
Vi nudat trampa (glava za glava):
Canon 40D Sigma 17-70 i 70-300APO


Mojot odgovor e DA, se menjam ODMA!

Da ja stavam vo ravenka i novata Sony Alpha700 (i taa odma bi ja zemal голема%20насмевка), ili se razbirame sto e muabetot намигнување


PS Odgovorot od Canonistite na prasanjeto ce go kovertiram vo LP kaj Bobi  голема%20насмевка


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 10:02
BTW, kolku i da se Zatko i Jane Canon-isti ... moram da priznaam deka Zoran e isto tolku Nikon-ista (ne se cudi Zoran ...taka e намигнување)

Razlikata e sto Zoran mnogu podobro go zboruva jazikot na brojkite (uste da uspeeme da go ottrgneme od Ken Rockwell газење%20од%20смеење) плазење

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
KirilS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KirilS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 10:03
Originally posted by Mire Mire напиша:



Poseduvate:
Canon 400D so Sigma 17-70 i 70-300APO
Vi nudat trampa (glava za glava):
Nikon D300 so Sigma 17-70 i 70-300APO



Poseduvate:
Nikon D80 so Sigma 17-70 i 70-300APO
Vi nudat trampa (glava za glava):
Canon 40D Sigma 17-70 i 70-300APO




Па секој би променил магренце за коњ, а никој обратно!
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 10:13
Kiril, se e do ona sto vo momentot e best bang for the buck.

Verojatno da im se ponudi bez dopolnitelni investicii bi preodjale duri i
od 30D na D300; i
od 200D na 40D (mada Canon mozese da pusti srce i malku povece novotarii da vgradi vo 40D)

Problemot so vernosta na sistemot e investicijata vo objektivi. Vodstvoto vo poedini segmenti na DSLR marketot po odnos na telata ce se menuva na sekoi 3/4/5 godini намигнување.
Zatoa teloto na aparatot e trosok, a objektivite investicija намигнување

No da gi cueme zakoravenite Canon/Nikon-isti среќа

Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2007 во 10:59
смеење
hahaha, dobra provokacija... jas iskreno odma bi go smenil mojot 400d [kiss x, ustvari, ali sram mi e da kazamплазењеплазењеплазење] za d300, za A700, 40d... ne deka podobri fotki ke vadam, ama chatalot e mnogu biten del od zivototголема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.