IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС РЕКОЛ-ЈАС СУМ БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 31>
Автор
Порака
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 19:42
Originally posted by sk sk напиша:

Ahmar1, zoshto se obiduvash da gi institualizirash moite zborovi I da gi povrzesh so nekoja denominacija? Toa ne e biblisko ucenje.


Демек ти не си член на ниту една група и заедница?! СЛОБОДЕН СТРЕЛЕЦ ?! Ја колку што знам и то те како "Библиски" е христијаните да се во ЗАЕДНИЦА со други христијани.

еден христијан-ниеден христијан(латинска поговорка)

Ама дека велиш :


Originally posted by sk sk напиша:

Jas potencirav deka Sinot Bozji ne ja drzi titulata Bog I za toa bea navedeni dokazi.


тогаш НЕ СИ ХРИСТИЈАНИН па и да бидеш слободен стрелец е твое право.Мислам каква невидена дрскост- цитираш делови од светото писмо ПРОТИВ САМОТО СЕБЕ?!!


Originally posted by sk sk напиша:

Tie tri tituli koi gi navedov I koj Sinot Bozji za djabe ne gi poseduva, a hristijanite gi imaat ponekogash samo na usta, se patot za da go razberesh koj e Sinot Bozji I togash On ke ti kaze koj e On.


Лелее!!А ти демек кафе муабет си правиш со тој твој втор адам
од време на време штом ти знаеш нешто што никој друг жив(освен евреите и муслиманите нели нормално) незнае?!


Изменето од ahmar1 - 10.Декември.2010 во 19:44
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 19:45
Vo nedostig na fakti za temata, napad na licno nivo e najdobra odbrana.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 19:54
Originally posted by sk sk напиша:

Vo nedostig na fakti za temata, napad na licno nivo e najdobra odbrana.


Тоа е проблемот на "Индивидуалците" ја не за џабе те прашав на која група,деноминација (наречи ја како сакаш) припаѓаш.

Јас не праам муабет на лично ниво за верата..тука за теологија.. така да кога на пример православните и протестантите тука дискутираат колку и да е жестоко не зборат кој каков е лично туку си ги објаснуваме и браниме нашите доктринарни ставови.

Додека кога се во прашање ИНДИВИДУАЛЦИ секоја критика на нивнта ТЕОЛОГИЈА е истовремено НАПАД НА НИВНАТА ЛИЧНОСТ.
Не си ласкај до толку дека јас(или кој било христијан) имам време да се занимавам со нечија личност и да изиграваме психотерапевти.

Јас критички ја анализирам твојата ТЕОЛОГИЈА.Сам велиш дека не си Инстуционализиран- значи си индивидуалец- значи твојта теологија е ТВОЈ ЛИЧЕН ПРОДУКТ.

Сега кажи ми како критички да ја анализирам без да се жалиш дека сум те напаѓал лично?

Секој индивидуалец може без проблем да тресе како Цркват е super evil organisation и дека ние сме испрани мозоци и дека нашата вера е фалсификат и слично а кога ја ќе му кажам на индивидуалец дека тресе глупости(и тоа многу дипломатски) одма е напад на личност!

Е ај сеа   



Изменето од ahmar1 - 10.Декември.2010 во 19:57
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 20:09
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Vo nedostig na fakti za temata, napad na licno nivo e najdobra odbrana.


Тоа е проблемот на "Индивидуалците" ја не за џабе те прашав на која група,деноминација (наречи ја како сакаш) припаѓаш.

Јас не праам муабет на лично ниво за верата..тука за теологија.. така да кога на пример православните и протестантите тука дискутираат колку и да е жестоко не зборат кој каков е лично туку си ги објаснуваме и браниме нашите доктринарни ставови.

Додека кога се во прашање ИНДИВИДУАЛЦИ секоја критика на нивнта ТЕОЛОГИЈА е истовремено НАПАД НА НИВНАТА ЛИЧНОСТ.
Не си ласкај до толку дека јас(или кој било христијан) имам време да се занимавам со нечија личност и да изиграваме психотерапевти.

Јас критички ја анализирам твојата ТЕОЛОГИЈА.Сам велиш дека не си Инстуционализиран- значи си индивидуалец- значи твојта теологија е ТВОЈ ЛИЧЕН ПРОДУКТ.

Сега кажи ми како критички да ја анализирам без да се жалиш дека сум те напаѓал лично?

Секој индивидуалец може без проблем да тресе како Цркват е super evil organisation и дека ние сме испрани мозоци и дека нашата вера е фалсификат и слично а кога ја ќе му кажам на индивидуалец дека тресе глупости(и тоа многу дипломатски) одма е напад на личност!

Е ај сеа   





Ako si se pocustvuval povreden, toa ne e poradi mene, tuku poradi faktot shto nemash dokazi vo vrska so temata. Dali e individualno ili institucionalno mislenje voopshto ne e bitno, i vakviot iridiracko napagjacki duh samo ja pokazuva deka si razgolen so tvoeto denominicalno ucenje od strana na Biblijata. Tvojot posleden post ne ni zasluzuva komentar nitu pak da se spushtam na nisko nivo kako shto e tvoeto. Jas razbiram deka ne ti e lesno da se soocish so stihovite od biblijata, no ti treba sam da si odlucish za tvojot zivot, a ne da plukash po forumov.

Pozdrav
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 20:28
Originally posted by sk sk напиша:


Ako si se pocustvuval povreden, toa ne e poradi mene, tuku poradi faktot shto nemash dokazi vo vrska so temata.


Повреден?!Ја?! ти се обидуваш со цитатоманија да докажеш дека Исус Христос не е Бог користејќи го Светото Писмо како доказ?!!

Originally posted by sk sk напиша:

Dali e individualno ili institucionalno mislenje voopshto ne e bitno,


Верувај МНОГУ Е БИТНО.Ако е на некоја вера,секта, култ група вонземјани и што и да било, може да праиме муабет а ако не тогаш ти цело време ќе ми се вреѓаш тука и ја ќе бидам невоспитаниот.


Originally posted by sk sk напиша:

i vakviot iridiracko napagjacki duh samo ja pokazuva deka si razgolen so tvoeto denominicalno ucenje od strana na Biblijata.


ИриДИрачко-(???!!)деноминицално-(?!!)извини не те разбирам шо уствари ти зборуваш??те молам поправи си ги печатните грешки или зборувај на поедоставен македонски за да те разберам јас нискиот.

Originally posted by sk sk напиша:

Tvojot posleden post ne ni zasluzuva komentar nitu pak da se spushtam na nisko nivo kako shto e tvoeto.


Извинете О Просветлен Учителу што си го губите времето со мене бедниот и грешниот слуга

Originally posted by sk sk напиша:

Jas razbiram deka ne ti e lesno da se soocish so stihovite od biblijata, no ti treba sam da si odlucish za tvojot zivot, a ne da plukash po forumov.


Нема ни да знаеш колку ми е тешко на душава што вака си ме РАЗГОЛИЛ и то БИБЛИСКИ!!    
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 20:37
Nema da gi komentiram tvoite licni misli koi ne se vo vrskaq so temava.

Temava e dali Sinot Bozji rekol deka e Bog, a ne da se dokaze deka ne e Bog, trgnuvajki od tvojeto tvrdenje deke e veke Bog, pa da se dokaze obratnoto.

Naslovot na temata samata kazuva shto treba da se pravi: dali On rekol deka e Bog.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 21:13
interesno prodolzeteee...da vidime na kraj sto ke se dokazeee......na kraj ke dojdete do sovrsenata vistina
islamskiot stavv vo vrska so isuss e   eden e bog a isus    e samo verovesnik bozji voopsto nee bog .i samata biblija toaa go dokazuvaa
no koj da svattii i razberii .
zarem imaa nesto poubaavo od vistinataa .k*ran kerim ve povikuvaa,, О Следбеници на Книгата, дојдете кон Зборот кој е и ваш и наш: само еден Аллах да обожаваме, ништо да не Му припишуваме и други божества, освен Него, да не прифаќаме.

О следбеници на Книгата, не претерувајте во верата ваша, и за Аллах само вистина зборувајте! Месих, Иса синот на Мерјем, е пејгамбер Аллахов, Зборот Негов, кој Он го фрли во Мерјем, Дух од Него. Е па, верувајте во Аллах и во пејгамберите Негови, и не зборувајте “тројца” . Престанете, тоа е подобро за вас! Аллах, навистина, е еден Бог. Нека е славен Он! Зарем Он да има дете? Сe што е на небесата и на Земјата е - Аллахово! А Аллах, секако, е Доволен Закрилник
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 21:59
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

interesno prodolzeteee...da vidime na kraj sto ke se dokazeee......na kraj ke dojdete do sovrsenata vistina
islamskiot stavv vo vrska so isuss e   eden e bog a isus    e samo verovesnik bozji voopsto nee bog .i samata biblija toaa go dokazuvaa
no koj da svattii i razberii .
zarem imaa nesto poubaavo od vistinataa .k*ran kerim ve povikuvaa,, ? ?????????? ?? ???????, ??????? ??? ?????? ??? ? ? ??? ? ???: ???? ???? ????? ?? ?????????, ????? ?? ?? ?? ??????????? ? ????? ????????, ????? ????, ?? ?? ?????????.

? ?????????? ?? ???????, ?? ???????????? ?? ?????? ????, ? ?? ????? ???? ??????? ??????????! ?????, ??? ????? ?? ??????, ? ????????? ???????, ?????? ?????, ??? ?? ?? ???? ?? ??????, ??? ?? ????. ? ??, ????????? ?? ????? ? ?? ???????????? ??????, ? ?? ?????????? “??????” . ??????????, ??? ? ??????? ?? ???! ?????, ?????????, ? ???? ???. ???? ? ?????? ??! ????? ?? ?? ??? ????? ?e ??? ? ?? ???????? ? ?? ??????? ? - ????????! ? ?????, ??????, ? ??????? ?????????




Ako spored muslimanskoto veruvanje Sinot Bozji bil nositel na Bozjiot zbor, istiot princip vazi I za muslimanite, hristijanite I evreite: trite tituli koi Sinot Bozji gi ima ne za djabe moraat da se pocituvaat kako I Bozjiot zbor.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2010 во 22:11
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

interesno prodolzeteee...da vidime na kraj sto ke se dokazeee......na kraj ke dojdete do sovrsenata vistina
islamskiot stavv vo vrska so isuss e   eden e bog a isus    e samo verovesnik bozji voopsto nee bog .i samata biblija toaa go dokazuvaa
no koj da svattii i razberii .
zarem imaa nesto poubaavo od vistinataa .k*ran kerim ve povikuvaa,, О Следбеници на Книгата, дојдете кон Зборот кој е и ваш и наш: само еден Аллах да обожаваме, ништо да не Му припишуваме и други божества, освен Него, да не прифаќаме.

О следбеници на Книгата, не претерувајте во верата ваша, и за Аллах само вистина зборувајте! Месих, Иса синот на Мерјем, е пејгамбер Аллахов, Зборот Негов, кој Он го фрли во Мерјем, Дух од Него. Е па, верувајте во Аллах и во пејгамберите Негови, и не зборувајте “тројца” . Престанете, тоа е подобро за вас! Аллах, навистина, е еден Бог. Нека е славен Он! Зарем Он да има дете? Сe што е на небесата и на Земјата е - Аллахово! А Аллах, секако, е Доволен Закрилник


el_kevser istoto za isus govelat i drugi veruvanja, tradicii i kazhuvanja, ne samo Islamot.

I ushte neshto... eventualnata greshka (ako voopshto mozhe da se govori za neshto takvo vo religii) vo edno veruvanje ne znachi deka po nekoj avtomatizam gi pravi drugite veruvanja "tochni".

Zatoa ne meshaj babi zhabi i ne sporeduvaj Hristijanstvo i Islam.

Ova e isto kako sega nekoj da reche, "aha, ajde sega minuvajte vo hinduisam!"   



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 11:01
Originally posted by spiros spiros напиша:


Мудроста БОЖЈА (БОЖЈИОТ Логос) вели:
יהוה БОГ ме имаше во почетокот на Својот Пат, пред Своите созданија, многу одамна.
Вообличена сум уште од вечноста, од почеток, пред создавањето на земјата.
Се родив кога уште немаше бездни, додека немаше извори на изобилни води.
Се родив пред да бидат основани горите, пред бреговите; кога уште не ги имаше создадено земјата ни полињата, ни почетокот на земниот прав. Кога ги создаваше небесата, бев присутна, кога распростираше свод над лицето на бездната; кога ги зацврстуваше облаците во височината и кога ја одреди силата на изворот на прадлабочината. Кога му ги поставуваше на морето неговите граници, за да не му се прелеат водите преку бреговите, кога ги поставуваше основите на земјата, бев покрај Него, како градежничка, бев радосна , од ден на ден, радувајќи се пред Него сето време: Се радував по почвата на Неговата земја, и мојата радост се човечките синови. Така, деца, послушајте ме, блазе им на оние кои ги чуваат моите патишта. Послушајте ја поуката, за да добиете мудрост и не ја отфрлајте. Блазе му на човекот што ме слуша, и бдее пред моите врати секој ден, и кој ги чува моите довратници. Зашто кој ме наоѓа мене, го наоѓа животот и добива Милост од יהוה БОГ.
(Изреки на Мудроста 8:22-35)


Исус им рече: „Вистина, вистина ви велам: Јас постојам уште пред да се роди Авраам.” (Ев. Јован 8:58)
    



Роде драги, дали се отвори сега срцето и ја прими Радосната Вест?



    
   



Originally posted by sk sk напиша:


Tekstovive shto gi citira se apsolutna vistina I zboruvaat za Svetiot Duh, koj e del od Sinot Bozji. Zaradi Svetiot Duh koj e karakterot na Sinot Bozji vistina e deka Sinot Bozji bil pred Avrama I bil prisuten vo stvaranjeto.

Sinot Bozji kako shto go znaeme e sozdaden od Svetiot Duh I zemja -zemno seme, koe vodi poteklo od Adam. Zaradi toj zemjen del Sinot Bozji ne e Bog, tuku Gospodar na taa zemja od koja e stvoren. Zatoa cela zemja Mu pripagja Nemu I On e "gazda" na se na zemjava. Ako zemjinoto seme - zemjata e bog, doagjash do situacija deka se shto Bog stvoril, site Negovi kreacii se Bog, shto e totalno protiv prvata zapoved I e idelopoklonstvo. Toa e skienata poraka pozadi ucenjeto za trojstvoto, kade Negovite kreacii se isto bogovi. Toa go veli I paganizmot, zoshto Bog gi sozdal pred da zgreshat I sega tie se bogovi zoshto od Boga proizlegle. Na toa nasednala Eva, no gledaj ti da ne go prifatish istoto ucenje.



Originally posted by sk sk напиша:

Gi meshash Jovan 1:1 i 14:16. Vo pocetokot Slovoto bilo vo Boga, i toa se otelotvorilo, 14 stih. Koj Svet Duh se otelotvoril? Svetiot Duh shto vlegol vo teloto na Sinot Bozji. Toa e edna rabota.

Taa "smesa" na Svet duh + zemja podocna veli deka ke prati Drug Svet Duh. I kako ti velish deka Svetiot Duh prestojuva vo tvoe telo, a jas velam deka e vo moe telo. Koj e vo pravo? Moze li Svetiot Duh da bide vo poveke od edno lice vo isto vreme? Toa e neshto shto ne go pishuva vo Knigata. Vazno e deka site Sveti Duhovi (ako gi ima poveke, neznam - prashaj go Boga za ova) MORAAT da pravat ista rabota kako i Bog i Sinot Bozji. Znaci ne e bitno koj, tuku kvalitetot na porakata koja mora da e po terk na Boga.

Tvojata matematika ne e tocna deka Sinot Bozji e Bog. Sinot Bozji ne e isto shto i Svetiot Duh. Svetiot Duh ne e materijaliziran kako Sinot Bozji, no SInot Bozji e "napraven" od Svetiot Duh.

No nitu eden od tie stihovi ne kazuvaat deka nitu Svetiot Duh, nitu Sinot Bozji e Bog. Zoshto Sinot Bozji ne kazal jasno i glasno kako shto kazal Bog deka e Bog? Zatoa shto ne e.

Problemot e shto ucenjeto na deneshnite hristijani se razlikuva od apostolite od vremeto na Sinot Bozji. Samo go zemate imeto, no delata vi se razlicno.

...






Роде,

1 Вечен *Прасветол יהוה БОГ
1 Вечна *Прасветла Информација ווארט גוט на יהוה БОГ
1 Вечна *Прасветла Енергија רוח הקודש на יהוה БОГ



Ја сфаќаш ли сега разликата помеѓу Совршената Вистина и твоето (вашето) сваќање од истата?
*Светиот יהוה БОГ, преку *Светиот Дух רוח הקודש во Исус Христос Го отелотвори Своето *Свето Слово ווארט גוט со Кое ТОЈ се' ново создавал, ново создава и ново ќе создава!



שלום      


Ете, се' ново создавам !    Откр. 21:5










Изменето од spiros - 11.Декември.2010 во 11:02
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 17:32
Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

interesno prodolzeteee...da vidime na kraj sto ke se dokazeee......na kraj ke dojdete do sovrsenata vistina
islamskiot stavv vo vrska so isuss e   eden e bog a isus    e samo verovesnik bozji voopsto nee bog .i samata biblija toaa go dokazuvaa
no koj da svattii i razberii .
zarem imaa nesto poubaavo od vistinataa .k*ran kerim ve povikuvaa,, ? ?????????? ?? ???????, ??????? ??? ?????? ??? ? ? ??? ? ???: ???? ???? ????? ?? ?????????, ????? ?? ?? ?? ??????????? ? ????? ????????, ????? ????, ?? ?? ?????????.

? ?????????? ?? ???????, ?? ???????????? ?? ?????? ????, ? ?? ????? ???? ??????? ??????????! ?????, ??? ????? ?? ??????, ? ????????? ???????, ?????? ?????, ??? ?? ?? ???? ?? ??????, ??? ?? ????. ? ??, ????????? ?? ????? ? ?? ???????????? ??????, ? ?? ?????????? “??????” . ??????????, ??? ? ??????? ?? ???! ?????, ?????????, ? ???? ???. ???? ? ?????? ??! ????? ?? ?? ??? ????? ?e ??? ? ?? ???????? ? ?? ??????? ? - ????????! ? ?????, ??????, ? ??????? ?????????




Ako spored muslimanskoto veruvanje Sinot Bozji bil nositel na Bozjiot zbor, istiot princip vazi I za muslimanite, hristijanite I evreite: trite tituli koi Sinot Bozji gi ima ne za djabe moraat da se pocituvaat kako I Bozjiot zbor.


pozdrav prietele
spored muslimanskoto veruvaanjee ne postoii sin bozjji i voopstoo isuss nee deklariran kako sin bozjji ,, isuss nee onoj kako sto viee go opisuvattee koi se odalecivtee od negovitee ubeduvaanja koi inteegriraa protiv nego i negovataa majka ,, toj e daleku od oniee koi poveruvaa vo drug bog   a ne vo ediniot bog , od onie sto na nego mu prepisuvaa drugar e mnogu daleku od oniee koi veruvaa deka toj e ubieen i raspnaat. gi nadminavtee granicitee smetajki nekoi za isus za bog ramnopraveen na ediniot bog. a drugi go proglasivtee za negov sin .

da prietelee   islamott , t.e muslimanot veruvaa vo isus i e eden od uslovitee da se bide pokoren na bogaa musllimanite veruvaat deka isus e sin na merejm marija, e rob na   boga i negov verovesnik , kako muslimani imame golema pocit kon nego, kon negovata majka . koja ima cela edna suraa koja govori za marija, za mojsej i za sitee drugi bozji verovesnicii,koi imaale cel da ja soopstatt istata porakaaa;

'''vistinskiot bog e samo eden obozavajgo samo nego i pridrzuvajse kon negovite naredbi,,;;;;

site bozji veovesnicii vklucuvajki go adam noe avram mojsej isus , muhamed site tie   i site drugi se isprateeni od istiod bog sozdatelot   za da ja sooptatt onaa poraka   gore navedena.

Изменето од el_kevser - 11.Декември.2010 во 20:48
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2010 во 00:17


Совршениот БОГ и Ислам е во Исус Христос!




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2010 во 03:40
Originally posted by spiros spiros напиша:



?????????? ??? ? ????? ? ?? ???? ???????!








Shalom I na tebe spiros. Mislam deka zboruvame za edna ista rabota, no so razlicni termini.
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2010 во 03:49
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Originally posted by sk sk напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

interesno prodolzeteee...da vidime na kraj sto ke se dokazeee......na kraj ke dojdete do sovrsenata vistina
islamskiot stavv vo vrska so isuss e   eden e bog a isus    e samo verovesnik bozji voopsto nee bog .i samata biblija toaa go dokazuvaa
no koj da svattii i razberii .
zarem imaa nesto poubaavo od vistinataa .k*ran kerim ve povikuvaa,, ? ?????????? ?? ???????, ??????? ??? ?????? ??? ? ? ??? ? ???: ???? ???? ????? ?? ?????????, ????? ?? ?? ?? ??????????? ? ????? ????????, ????? ????, ?? ?? ?????????.

? ?????????? ?? ???????, ?? ???????????? ?? ?????? ????, ? ?? ????? ???? ??????? ??????????! ?????, ??? ????? ?? ??????, ? ????????? ???????, ?????? ?????, ??? ?? ?? ???? ?? ??????, ??? ?? ????. ? ??, ????????? ?? ????? ? ?? ???????????? ??????, ? ?? ?????????? “??????” . ??????????, ??? ? ??????? ?? ???! ?????, ?????????, ? ???? ???. ???? ? ?????? ??! ????? ?? ?? ??? ????? ?e ??? ? ?? ???????? ? ?? ??????? ? - ????????! ? ?????, ??????, ? ??????? ?????????




Ako spored muslimanskoto veruvanje Sinot Bozji bil nositel na Bozjiot zbor, istiot princip vazi I za muslimanite, hristijanite I evreite: trite tituli koi Sinot Bozji gi ima ne za djabe moraat da se pocituvaat kako I Bozjiot zbor.


pozdrav prietele
spored muslimanskoto veruvaanjee ne postoii sin bozjji i voopstoo isuss nee deklariran kako sin bozjji ,, isuss nee onoj kako sto viee go opisuvattee koi se odalecivtee od negovitee ubeduvaanja koi inteegriraa protiv nego i negovataa majka ,, toj e daleku od oniee koi poveruvaa vo drug bog   a ne vo ediniot bog , od onie sto na nego mu prepisuvaa drugar e mnogu daleku od oniee koi veruvaa deka toj e ubieen i raspnaat. gi nadminavtee granicitee smetajki nekoi za isus za bog ramnopraveen na ediniot bog. a drugi go proglasivtee za negov sin .

da prietelee   islamott , t.e muslimanot veruvaa vo isus i e eden od uslovitee da se bide pokoren na bogaa musllimanite veruvaat deka isus e sin na merejm marija, e rob na   boga i negov verovesnik , kako muslimani imame golema pocit kon nego, kon negovata majka . koja ima cela edna suraa koja govori za marija, za mojsej i za sitee drugi bozji verovesnicii,koi imaale cel da ja soopstatt istata porakaaa;

'''vistinskiot bog e samo eden obozavajgo samo nego i pridrzuvajse kon negovite naredbi,,;;;;

site bozji veovesnicii vklucuvajki go adam noe avram mojsej isus , muhamed site tie   i site drugi se isprateeni od istiod bog sozdatelot   za da ja sooptatt onaa poraka   gore navedena.



Malku cudna izjava. Velish za verovesnicite od Adam pa do Sinot Bozji deka muslimanite gi prifakaat, a site tie drzele Sabota, a muslimanite petok; site tie odele vo Hramot ili sinagogi, a muslimanite ne. Na koj osnov togash gi prifakate?

Velish deka site imaat eden Izvor koj e Bog I deka Sinot Bozji ne e sin na Boga. Matej 3:17 potvrduva sprotivno. Zabelezi deka taa titula Sinot Bozji ja dobil odkako bil vo mikva, poronuvanje vo voda, a ne koga Marija se porodila.

Ima I drugi nelogicnosti, no podocna za niv.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.