IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библија, Куран, Тора???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библија, Куран, Тора???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627>
Автор
Порака
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 22:59
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

A zoshto tokmu momchinja se spomnuvaat deka kje sluzhat...?!

 
 
Zidarski nekoi prasanja ne zasluzuvaat odgovor.. Klucevite na tajnite na Nebesite i na Zemjava se edinsveno vo "racete" na Boga i na onie sto On saka!
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 23:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:


E kako e neshto sokrieno, koga e taka otkrieno opishano vo k*ranot?

 

Ako seto onoa sto go pishuva vo k*ranot e VISTINA, togash mora da bide i ova. AKo ova ne e vistina, togash go negirash k*ranot.

 

Reshi se, na sto stoish ?  Mesi ne mesaj babi i zabi..  k*ran  e Bozja rec, i za mene kako Musliman vernik, e najgolema vistina,, samo covekovoto nivo na intelegencija koe sto e dostignato vo denesno vreme ne e dovolno za site k*ranski ajeti da stanat kristalno jasni za nasata percepcija. Da ce sluzat momcijna i toa e vistina, no kakvi i sto Allah hu alem (Bog najdobro znae),, se zboruva za Dzennet mesi, a toa e Gajb za nas, skrieno..  Maria vo dzennetot sto ni go vetuva Allahdz.s  i Angelite ce ti se nakloneti, ce bides mnogu povece od Angelнамигнување




Kakvi babi i zhabi te spopadnale ???

Jas ne zboruvam za nekoi raboti koi ne se objaveni, pa da mi kazhesh deka toe e skrieno.

Jas zboruvam za neshta sto se napishani otvorno i detalno vo k*ranot. A stom se sto pishuva vo k*ranot e vistina, togash mora i toa sto e napishano da e vistina. Ne izmisluvam nishto, ne dodavam i ne vadam. Edno vreme velevte deka vo Biblijata nishto ne e napishano za Rajot, a vo k*rnot e detalno opishan, a sega velish deka toa e skrieno. Ako e napishano, togash e otkrieno, ako ne e napishano, togash e sokrieno.


E dobro de ti kaza bratot,Simbolika e upotrebena za Rajot,za da nie bi svatile kakvi uzivanja ke ne cekaat,Ako go zasluzeme Rajot.

Znaci Vistinata ke ja doznaeme togas koga ke pojdeme vo Rajot, Insallah,

Na pr:Ako ti mi dadis eden primer za nekoj park,tamu vo Amerika kade sto zivees,Jas toj park,ke go zamisluvam,spored ona sto vie sve mi go kazale,no nema 100% Vistinski da go opisam,iako vie super sve mi go opisale,DecidnoToj park se dodeka ne dojdam,da go Vidam i osetam,Jas ce go zamisluvam,onaka kako sto sum vo moznost,No realnata Slika,nikogas nema da ja doznaam,Se dodeka ne go Osetam,

(Ova samo e eden primer)Iako,e ovosvetski,bi posluzil.Za da me razberis so sakam da ti kazam..

Taka da Rajot ili Pekolot ke gi oseteme vo pravat slika togas koga ke bideme Ziteli Nivni

Dobro rece bratot efendija vo eden negov post-Nitu Gennetot(rasjot)ne e Pazar na Razni ovostija i Zelencuk,Pa nitu Gehennemot(pekolot)ne e Skara za pecenje meso.

Znaci Mesinger za nas Gennetot e( Gajb)Nepoznata rabota),koja samo Allah.xh.sh ja znaet.Pa Insallah i nie ke ja oseteme nekogas,i ke ja doznaeme...
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 23:15
Vo rajot site ke bideme vecno mladi. So isti godini, i uste nekoi drugi osobini.
Marija, dobro ni dojde nazad , vo nekoe za mene neprepoznatlivo ruvo.....
ne razbiram dosta nekoi tvoi razmisluvanja. Normalno e deka imas pravo na niv, no za zal se sprotivni na islamot. Poezijata e smesna, toa e isto kako da ja zemes knigata na Selman Ruzdi i da reces, eve on e musliman ziveel vo Indija...
I poezijata koja ja spomna i ja povrza so svetliot period na vladeenjeto na islamot vo Spanija, govori toku za toa.....Sloboda na govorot....Na izrazuvanje na svoite veruvanja i cuvstva, pa iako se sprotivni na islamot....
No ete i denes moze sekoj da kaze sto saka, ovdeka sme da diskutirame.....
zidarski pozdravi za nacinot na koj se spravi so padobrancite na forumov.....

Inaku mislam deka imase tema kakov Raj vetuva Allah. Pa ete da ne se ponovuvame..........
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 23:22
Mislam deka Platon ima odgovor na ajetite:))
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 23:26
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Цитирај
Navede ubavi atributi no tie se odnesuvaat samo za onie koi se muslimani i koi veruvaat vo vasata religija vo drugite religii toa nema nikakvo znacenje...

Ke vredat InsAllah i za vas. Krajno vreme e
Ke svatite i vie eden den vo kakov svet ziveete i belkim barem eden den budno ke go proziveete.

Ponataka... nekoj se trudi sega da ni kaze deka vo Islamskite zemji e rasiren homosexualizmot. Pogolema Nebuloza ne sum slusnal do sega.

Nemojte sosptvenite mahani i sopstvenata boles da ja pre*acuvate na cistite !
Ne vredi da se objasnuva,OGROMNA E PROVIDNOSTA NA VAKVITE TVRDENJA.

Messenger,nitu Jas,nitu Ti,nitu bilo koj tuka stignat e da kazuva sto e i kakov e Serijatot. Znaeme kade bil Islamskiot svet togas koga se vodele po serijat.

Kaznata za sekakov vid na blud,znaes i samiot kakva e vo Zemjite kade sto vladee serijat. Da ne zboruvam za grozomorni i nemoralni raboti kako sto e incest ili pedofilija ili homosexualizam....

Sekako,ima i Muslimani takvi.Nikoj ne vika ne... no vo globala,tamu kade sto e Islamski zakon,tamu nemozes da najdes takvo nesto.
Za razlika od Hristijanskiot svet,primer Holandija,Svedska.... kade sto e dozvolen brak i so Zivotni. Toa e "sloboda na covekot"... zarem ne preteraa malku so terminot "sloboda" i "demokratija" ?
Koga bi imal jas vlast nad takvite,prvo bi gledal da gi izlecam... a edinstven lek protiv taa bolest e Rukija,oti i ne se dobiva po pat na prelada,toa e Psihicka poremetenost i Sejtanski,nemoralni i grozomorni dela.... Sto ke se izleci ke se izleci,sto ne,gi palam so benzin ! Tie se sami gjaoli.


Ke vredat InsAllah i za vas. Krajno vreme e


Svemirski objasni mi sto sakas da kazes zo prvata recenica da ne sum te sfatil pogresno???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 23:26
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Mislam deka Platon ima odgovor na ajetite:))

 
 
Tempo ti mozes da mislis sto sakas i kako sakas,, sto bi rekla maria, mislite se oslobodeni od danokтрепкање

Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 23:33
Jas samo prasav zlaten a toa dali nekoj ce odogovri i toa ce go zmeni moeto mislenje e moj problem...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 03:04
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Simbolika e upotrebena za Rajot,za da nie bi svatile kakvi uzivanja ke ne cekaat,Ako go zasluzeme Rajot.


Aha... a koga zboruvav jas za simbolikata vo Biblijata, se pravevte na udreni... c'c'c...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 04:27
Dali toa sto e dozvoleno vo Rajot e dozvoleno i sega na zemjata?

Ili so drugi zborovi, ima li neshto shto ne cheka vo izobilie vo Rajot, a sto ne e dozvoleno da go imame vo ovoj smrtnichki zhivot?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 04:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dali toa sto e dozvoleno vo Rajot e dozvoleno i sega na zemjata?

Ili so drugi zborovi, ima li neshto shto ne cheka vo izobilie vo Rajot, a sto ne e dozvoleno da go imame vo ovoj smrtnichki zhivot?

 
 Da ima. Dadeno ce nie se sto ce posakame, i odkako ce go konzumirame ce nema da osetuvame tegobi nego ce imame zelba povtorno da go konzumirame. A najubavo ce bide sto nema da se sekiras dodeka vodis ljubov da koristes prezervativ(ce imame promeneta fiziologija), ili da postanes inpotenten,, jer vo takvi Hurii hmmmm tesko toa da se sluciголема%20насмевкаголема%20насмевка
A be sto da ti kazam se be brat vo izobilie ce imame vo rajot, uzivanciiљубовљубовљубов
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 04:45
OK... Liljan - dali toa znachi deka kje imame fizichko bitie vo rajot? (se izvinuvam shto prashuvam pak, znam deka sme zborele za ova, prebaruvav niz forumot, ne mozhev da najdam tochno kade beshe...)
Vo smisla - kako e tochno definirano toa vo k*ranot...?

Изменето од zidarski - 07.Март.2008 во 04:46
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 04:51
Edna nedela odmor za Afganistanec... malku pretera so komentarite.
Sekoj eden shto kje povika na verska omraza i nema da se povleche otkako kje bide opomenat, kje bide baniran. Ne me interesira od koja vera e.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 04:56
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

OK... Liljan - dali toa znachi deka kje imame fizichko bitie vo rajot? (se izvinuvam shto prashuvam pak, znam deka sme zborele za ova, prebaruvav niz forumot, ne mozhev da najdam tochno kade beshe...)
Vo smisla - kako e tochno definirano toa vo k*ranot...?

 
Da zidarski ce imame fizicko bitie. Se naveduvaat fakti deka telata od zitelite na rajot ce se razlikuvaat od ovo svetskite (ce bidat prilagodeni za rajot), no sega navistina nemozam da navedam fakti, treba malce da se odmoram. Pozdrav Liljan
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 05:05
Blagodaram za odgovorot!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2324252627>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.