IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Хардвер и софтвер
  Активни теми Активни теми RSS - Антивируси, Antispyware (општа дискусија)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Антивируси, Antispyware (општа дискусија)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 30>
Прашање: Кој Антивирус го користите?
Одговор Гласови Статистика
115 [26,68%]
129 [29,93%]
33 [7,66%]
26 [6,03%]
20 [4,64%]
2 [0,46%]
93 [21,58%]
13 [3,02%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 11:40
Абе не да ти ја дознал ногу лесно се дознава IP дури и преку форум може да ти ја фане некој ама не ми се верува нај вероаватно е од нив они ти крадат Telekabel ке им се јавиш нив и ке им кажеш таму што ти е проблемот и готово
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 14:22
Originally posted by Iron Man Iron Man напиша:

Go skenirav pc-to so Norton i najde eden kup virusi so slednite rezultati (risks in compressed file internet download manager v5,packed generic 200 detected,trojan horse,backdoor tidservinf,w32 tidserv) i na krajot pisese scan complete.there are items that require attention


results summary          attention required (5)          detailed results



total items scanned                      38231
total security risks detected             5
total security risks resolved             0
total items that require attention        5



export results                  close



P.S. problemot e so prvpat koristam Norton i ne znam kako da gi iscistam virusite oti nema Heal ili slicno kako drugite antivirusi a plus i mi vazi 15 dena no se prodolzuval so sekoe restartiranje?
Imam kabelski internet od Telekabel so transfer od 15360 mb,do vcera imav potroseno 11000 a sega samo so vidov pisese 22000 mb znaci 6640 mb nadminati a nemam nisto spusteno golemo,samo Opera od 7-8 mb so brzina na transfer od smesni 30-40kb/sec i so e najtragicno (taka da go narecam) mb begaa kako Formula 1 - po 1000-2000 na sekoja minuta.
Dali e mozno nekoj da mi ja doznal IP Adresata i da vlezi vo sistemot oti go odnesov vo servis pa da gi trosi mb.
I uste nesto, pred samo edna nedela imav potroseno okolu 8000mb i koga proveriv na statistika vidov deka se bese na 0 (znaci kako da bese 1 vo mesecot i na sekoja minuta gledav kako si bega transferot za sega da bide nadminat    (DALI E MOZNO?????????)

SE NADEVAM DEKA NE VE UMORIV OD MNOGU TEKST

FALA!!!      


Значи сигурно некој не ти кради од интернетот кабловскито интернет не е со конекција ниту со ип адреса, по мак адресата ти пуштаат интернет, а ако некој ти ја знае мак адресата и си ја стави кај него ти ќе немаш интернет тој ќе има па некое време ти ќе имаш тој ќе нема , значи не е до тоа , сигурно имаш некој црв во компјутеро и цело време ти трга од нетот додека ти е уклучен компјутерот.
Значи избриши го тој глупавиот нортон сними си авг или касперски, во зависност колку рам имаш на компјутерот и се ќе ти биди во ред. намигнување
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 22:31
Cudna rabota denes vidov na statistika nemam nieden MB potroseno znaci kako da e 31-vi prema 1-vi vo mesecot a vcera imav internet pa po nekoe vreme nemav i taka, a mozi taka bese cel den,a za virusi ima garant,samo glavniot HDD e preinstaliran a vtoriot e so virusi a ne mozam da gi iscistam so Norton,ke simnam AVG Free ako go prifati a RAM imam 3 GB... Imav i AVG 8 Internet Security samo mi e na HDD koj ne e povrzan pa po nekoj den toj ke go instaliram.

P.S. Kako treba da ja pazam mak adresata da ne ja doznaj nekoj ako e mozno,oti vcera imav pa po nekoe vreme nemav internet a mozno e od Telekabel oti tie pustaat preku taa (spored Flix) a ke odam utre da se razberam tamu so e mozno da e od kaj niv problemot.


Golemo fala do Dark HaCkeR i Flix
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2009 во 05:46
Ovaj virus go najde so AVG 8 Free duri ne go smenam so Internet Security i toa ne go skenirav hardot samo Update manav (arno si go koristev jas AVG 2 god) samo rekov da smenam na Norton ama se razocarav.

Resident Shield alert

Accessed File is infected!

threat detected!

File name:    F/System Volume Information/restore(035B17EF-0B63-466D-9A28-2F32AE57316B)/RP18/VA0005432.dll

threat name: Virus identified Win32/Cryptor

              Detected on open
          

              Heal     Move to Vault     Ignore   

     
                  
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 21:18
Dali mozi nekoj da mi pomogni vo vrska so antivirusot - imav AVG 8 Free se rabotese super duri resiv da go smenam so AVG 8 Internet Security. Koga go izbrisav stariot uspesno od control panel a noviot uspesno go instalirav ne se otvora,ne mozam da go skeniram hardot a i se javuva kartica so DONT SEND,dali ima nekoj nacin da se resi problemot osven preinstalacija na Windows oti ima 2 nedeli od koga e preinstaliran. Fala
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 21:32
нов антивирус стави kaspersky 2009 ти е нај добро решение
Кон врв
Iron Man Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
железен раз бираш

Регистриран: 11.Јануари.2009
Локација: Antarctica
Статус: Офлајн
Поени: 8032
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iron Man Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 03:39
Originally posted by Dark HaCkeR Dark HaCkeR напиша:

нов антивирус стави kaspersky 2009 ти е нај добро решение



Fala Dark Hacker probav so McAfee Total Security samo ne znam zosto AVG ne go prifakjase a za Kaspersky mozi e najdobar samo kako so slusam treba da bidi licenciran
Кон врв
Xelmep Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Xelmep Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 11:34
Najdobar e kaspersky.
Кон врв
ALBATROS Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ALBATROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 19:28
јас исто така користам АВГ па задоволен сум засега.Додуша не сум закачил друг вирус досега ама тројанците ги права бришка.пред тоа имав нод32 и можам да кажам дека иако е бесплатен авг е стварно добар. Ссложувам дека касперскиот е стварно најдобар и него го имав претходно ама го сменив пошто ми скисна на секои 3-4 дена да ставам нови клучови,да симнувам нови и се така.стави си бре брате лиценциран антивирус сонце да те огрее и да не се замараш веќе.
Кон врв
ALBATROS Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ALBATROS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 19:51
ne mi se veruva deka toa restartiranje se desava od anti virusot ama so znam ne sum tolku strucnjak.ako misles deka ne ti e dobar togas toa e barem lesno .Izbrisigo instaliraj drug,mozam da ti go preporacam AVGdobar e i besplaten
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 22:17
Значи факт е дека нема добар бесплатен антивирус , така да не си прајте филм дека беспланите ќе ви вршат работа голема%20насмевка
Кон врв
agent_007 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 31
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај agent_007 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 10:32
Spored mene najdobar ti e avira pred da vleze virus ti titka i ti pisuva dali sakas da go izbrises ili da go ignoriras.Probaj stavi go pa ke vidis.Pozdrav Kiko
Кон врв
TheRock Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheRock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2009 во 21:05
Ja imam AVG ama sum u dilema oti mi se javi eden problem. Koga ke otidam da mi go skenira komp, polevo kaj so e Scan whole computer mi se zamrznuva ama ne znam zosto.Si stoi taka zamrznato se dodeka ne go isklucam prozorecot, i pak koga ke go otvoram ne e zamrznato no ako otidam pak na scan, pa ke zamrzne. Ja i porano imav AVG ama vakvo nesto ne mi se pojavuelo. E sega nekoj da mi kaze so mu e i kako da go popravam, ili da si instaliram Kaspersky. Ama ne znam kako da go reinstaliram pa neka kaze nekoj ako znae. So se odnesuva do mene, u dilema sum oti se slozuvam so Flix deka cim e besplaten antivirusot ne moze da e tolku dobar. Ako znae nekoj koja e podobrata kombinacja neka kaze. pozz    
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2009 во 22:06
Стај си kaspersky и мирен ке си бидеш
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2223242526 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,218 секунди.