IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - НЕСРЕЌНИТЕ ЛУЃЕ СЕ ЛОШИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НЕСРЕЌНИТЕ ЛУЃЕ СЕ ЛОШИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 54>
Автор
Порака
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 16:44
Дали детето кое на 5-6 години останало без мајка, и му носат маќеа се смета за среќно или за несреќно?

Или пак знае да си ги објасни работите па е среќно.....???


И колку можат тие наивните и смотаните да променат нешто во нивното детство (значи пак сме кај Пепелашка и Снежана - демек)

А себичен не е да си гледаш само за себе, може и за цела фамилија, што би се рекло: мене да ми е арно, па комшијата можи......шо сака да прај




Изменето од Gabriela_S - 22.Април.2009 во 16:49
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2009 во 17:23
Jas mislam deka pocnavte da mesate mnogu raboti...od luge so psihicki problemi...do siraci, posvojuvani i odgleduvani na nenormalen nacin.

Inaku postojat poveke tipovi na nesrekni luge. Nesrekni vo ljubovta, vo socijalniot zivot, nesrekni semejstva itn. Jas mislev deka za toa pravite celo vreme muabet, i zatoa pisav deka ne sekogas nesreknite luge se losi. Sekoj so svojata maka.

Sto se odnesuva do :
   -"Квалитетната околина не' учи како во одредени ситуации да ги правиме вистинските избори"

Vo sekoja sredina, pa taka i vo kvalitetnata okolina postojat dobri, losi, srekni, nesrekni. Luge sto gi pravat pravilnite ili nepravilnite izbori. Ne mora da znaci deka ako si porasnal vo takva sredina, ne mozes da bides razlicen. Ova od licno iskustvo . Sekade ima i dobro i zlo...nekako mora da se vospostavi ramnoteza. Bitno e sto sakas vo tvojot zivot da napravis bez razlika dali momentalno, ili podolgo vreme si nesreken. Mozebi nekoi luge nesrekata gi naucila na pozitivni raboti, ili gi napravila posilni za narednite predizvici. Toa mislam deka e se do samata individua, i nejzinoto opsto vospituvanje. Site nie imame pravila po koi se drzime, odnesuvame i ja gledame idninata na nasiot zivot, bez razlika kade, so kogo i vo koe vreme se slucuvaat rabotite.

Pred da pisete uste nekoj post na ovaa tema, zaprasajte se dali vo celiot vas zivot ste bile srekni. Ako ste bile drago mi e i pisuvajte sto sakate, poveke nema da komentiram tuka. A ako ne ste bile srekni vo celiot vas zivot, razmislete vo tie momenti kakvi dela ste pravele i dali ste se cuvstvuvale zlobno.



Изменето од bounty_hunter - 22.Април.2009 во 17:26
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 13:44
ova so genetikata e dosta interesno razmisluvanje ..... mislam deka koga kje go najdat genot za losotilok , svetot kje bide prekrasno mesto za ziveenje ..... kje se pretvorime site vo gandi , majki terezi , crvenkapi i tako to ..... zamislete samo , nesreknji ama nikako losi ..... blokiran gen za losotilok .... kje ima dosta nesrekjni ama nema da bidat losi не%20знам znaci , kje mozeme da doprinesuvame i ucestvuvame vo pottiknuvanje na nesrekjata na drugite bez opasnost deka kje stanat losi ...... голема%20насмевка .... edvaj cekam мечтаење kje bidam srecen a ne los ..... a ne vaka ..... srekjen a los ....тага
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 14:02
nesrekata ne e merilo za lugjeto da se delat na dobri i losi.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 14:06
kako ne e ? ...... a naslovot na temata ? ..... sto so nego збунетост ..... u stvari , toa ne e naslov tuku nesto povekje kako konstatacija не%20знам
Кон врв
soul... Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај soul... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 14:06
Originally posted by ANITA11 ANITA11 напиша:

nesrekata ne e merilo za lugjeto da se delat na dobri i losi.

Кон врв
criminal-F Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2009
Локација: Japan
Статус: Офлајн
Поени: 173
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај criminal-F Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 18:20
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

kako ne e ? ...... a naslovot na temata ? ..... sto so nego збунетост ..... u stvari , toa ne e naslov tuku nesto povekje kako konstatacija не%20знам



so se bunis be ti aman navistina taka e nikoj sreken coek ne e los site se dobri ama zlobniii
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 19:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Не верувам дека ова е правило, но можеби да повеќето несрекници живеат со горчина во себе и честопати не се сакаат ни себе си, а камо ли другите.

Но се зависи од тоа како човек ќе и пристапи на несреќата. Човек кој доживеал одредена несреќа или континуирано доживува некоја несреќна ситуација може да заземе два ставови.
 
1. Бунтовнички став.
 
Таквиот човек секојдневно плука по животот, го проколнува денот кога му се случила несреќата, живее во континуирана депресија, деноноќно се измачува со прашањата "Зошто мене? Зошто баш јас?", не гледа надеж, им завидува на среќните околу него. Доколку верува во Бог го обвинува за неправдата, за незаслуженото, за несреќната судбина. Таквиот човек живее со голема горчина во себе која што несопирливо расте, не гледа надеж, го мрази животот, не верува дека може да биде утешен... иако потсвесно копнее по утеха, по среќа, по излез од несреќната ситуација итн.
 
2. Помирителен став.
 
Тавкиот човек се помирува со несреќата, ја прифаќа судбината што го снашла, му простува на оној што му ја предизвикал несреќата (доколку има таков) и на тој начин се ослободува од горчината. Таквиот човек не седи со свената глава во своето мрачно ќоше, туку ја крева главата кон малиот зрак светлина што наѕира од прозорот на надежта, од прозорот на верата.
Таквиот човек добива нова сила, сила која честопати дури и ги збунува "среќниците", сила со која несопирливо продолжува напред. Таквиот човек ги потчинува своето срце, нерви и мускули под својата сесилна ВОЉА која им наредува: Издржете! Продолжете!
Таквиот човек има поголема сочуствителност кон другите несреќници, затоа што може нелицемерно да им влезе под кожа и да ги охрабри и неговото охрабрување е неспоредливо со она "знам како ти е" кажано од устата на некој што не го преживеал истото или барем нешто слично на тоа.
Таквиот човек е позрел, посериозен, похрабаро се соочува со животните предизвици, не трча по секоја пеперутка во животот, не дозволува секој кошмар да го исплаши, ниту пак секој сон да го занесе, задоволен е кога неговите потреби се задоволени, а не нужно и желбите.
 
Ваквиот човек не е утопија. Вакви луѓе имало во историјата, вакви луѓе има и денес. Ако побарате внимателно, вакви луѓе ќе најдете и околу вас. А доколку не најдете, повелете ѕирнете го следниов линк и запознајте го човекот кој нема ни раце ни нозе, а сепак зрачи со натприродна среќа и верувам дека е релатнивно добар среќа
 
 


ОВА е најдобриот пост во цела темане%20вреден
честитки за авторот, т.е. мојот симпатијаљубов




Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 20:34
sekoj moze i treba da zboruva barem za ovaa tema od svoja gledna tocka ...... nekako mnogu naucnici izlegoa , od oblasta na genetikata do nevideni filozofi ......... od kade ideja deka samo nesrekjnite se losi ? смеење ... ili , ako ti plesnat slakanica , ti svrti go i drugiot obraz ... neka bide barem aplauz ....... pa ako ti ne si srekjen a voedno si los , barem onoj sto kje pleska aplauzi neka se usrekji ..... neka si gi zadovoli frustraciite pa mozebi koga kje bide srekjen nema da bide los збунетост .... JBG .... mnogu zaguljano не%20знам 

Изменето од miroslav_g8 - 23.Април.2009 во 20:44
Кон врв
bla bla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 421
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bla bla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 20:46
Па јас мислам дека тие луѓе што се добри, добри се и кога се несреќни, а тие што се лоши си се лоши, па не знам колку да бидат среќни. ма да постојат случаи кога на добри луѓе им се случуваат лоши работи, па и они несвесно се менуваат и се олошуваат (мислам од кај го ископав зборов, ама ќе ме разберете што сакам да кажам)
Е така некако јас ги разбирам работиве. Или си олош или си арен без разлика на тоа што ти се случува во моментот
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2009 во 20:52
tokmu taka ...... individualno sekoj moze da zboruva ama samo za sebe i nikako da generalizira ..... potocno , da donesuva ocenki , proizvolni za toa dali nekoj e los poradi toa sto e nesrekjen .... jas naprimer , sum los a nikako nesrekjen .... не%20знам... mislam , los vo ocite na onie koi nikako da se pomirat so toa deka sum los samo zosto sum staven vo situacija od nivna strana da bidam los........inaku , gledano vo globala sum isus ангел za onie koi toa go zasluzile .... pa vo nemalku slucai i onie koi ne go zasluzile a sum mislel deka go zasluzuvaat не%20знам
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 07:01
Една стара погховорка вели, Фали ме усто или те скинав.
Сите ние за себе си мислиме се најдобро, односно многу малку прифаќаме критики.Никако да проанализираме дека можеби со некоја наша постапка некого повредивме, па место да бараме прошка ние уште повеќе напаѓаме.
 Но нејсе, во случајов дискутираме за луѓе кои им се случиле лоши работи, работи кои им го пореметиле секојдневието. Некој едноставно ги прифаќа нештата онака, се случиле, се прелажав во некого и точка, животот продолжува. Други никако да се помират па почнуваат да трагаат по метод со кој ќе му вратат со иста мерка на оној кој според нив им го одзел мирот, му дишат во врат. Трети за својата несреќа ги осудуваат сите наоколу. Генерализација нема. 
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 14:29
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

sekoj moze i treba da zboruva barem za ovaa tema od svoja gledna tocka ...... nekako mnogu naucnici izlegoa , od oblasta na genetikata do nevideni filozofi ......... od kade ideja deka samo nesrekjnite se losi ? смеење ... ili , ako ti plesnat slakanica , ti svrti go i drugiot obraz ... neka bide barem aplauz ....... pa ako ti ne si srekjen a voedno si los , barem onoj sto kje pleska aplauzi neka se usrekji ..... neka si gi zadovoli frustraciite pa mozebi koga kje bide srekjen nema da bide los збунетост .... JBG .... mnogu zaguljano не%20знам 


газење%20од%20смеењеголемо%20гушкањеаплауз
големо%20гушкање
Кон врв
becenevem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2108
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај becenevem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2009 во 15:52
nepostojat nesrekni lugje
samo postojat takvi
sto mislat deka se nesrekni
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 54>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.