IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Биди член на ЦРКВАТА ХРИСТОВА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Биди член на ЦРКВАТА ХРИСТОВА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 19202122>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 01:12
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:


Си заборавил дека светиот апостол Јаков, синот Заведеев, бил прв епископ во Ерусалим. Тој составил Литургија на која се богослужело и се пеело со природен, од Бога даден, глас. Тој, и тие околу него, најдобро знаеле дали на Бога ќе му биде мило да му „дрнкаме“ со некој инструмент (човечка творба) или, пак, со „творбата“ Божја - со гласот.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Ти изгледа си заборавил дека "литургијата на Јаков" е само една измислица на православните и дека никогаш Јаков не состсавувал некакви си "литургии".
 
Ајдееее штотуку откривме уште една ерес во православието - "Музичките инструменти биле од ѓаоло" газење%20од%20смеење
 
Ах, не знам од каде да почнам да ја разобличувам оваа ерес... ах, се разбира, од каде би почнал јас ако не од Божјиот збор...
 
"Славете Го Господа со харфа, величајте Го на псалтир со десет жици!"
(Светото Писмо, Псалм 33:2)
 
Види ги ти секташи во Стариот Завет, му "дрнкале" на Бог со жичани инструменти газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
Покрај наведениот библиски стих, во овој контекст, би сакал да го цитирам и последниот псалм во Библијата кој вели...
 
  1 Слава на Бога! Фалете Го Бога во Неговото Светилиште, Фалете Го во величеството на небесниот свод! 
  2 Фалете Го заради Неговите силни дела, Фалете Го заради Неговата бескрајна величина! 
  3 Фалете Го со звуците на рогот, Фалете Го со псалтир и лира
  4 Фалете Го со игра и тапанче, Фалете Го со жичани инструменти и кавал
  5 Фалете Го со звучни кимвали, Фалете Го со воскликнувачки кимвали
  6 Сè што дише - Нека Го фали Господа! Алилуја!
(Светото Писмо, Псалм 150)
 
Очигледно Божјите луѓе во Библијата не го славеле Бог како што тоа го прават денес православните, без музички инструменти.
Од наведениот псалм гледаме дека Божјите луѓе не само што употребувале жичани инструменти во нивното славење на Бог, туку и цел оркестар од музички инструменти.
 
Имајќи го ова предвид, се чудам колкаво непознавање на Библијата треба да има некое попче денес за да се дрзне да ги исмејува христијаните кои го слават Бог "дрнкајќи" на гитари кога Библијата јасно заповедува да го славиме Бог со звуците на рогот, со псалтир, со лира, со тапанче, со кавал, со кимвали и со жичани инструменти! (Светото Писмо, Псалм 150:4)
 
Ова е уште еден од бројните докази дека православните не се водат по Светото Писмо (Библијата) и дека честопати одат и контра Неговите заповеди.
 


Изменето од EvAngelos - 16.Февруари.2009 во 01:13
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 11:27
Ев, јас веќе реков

Originally posted by makarios makarios напиша:


Мислам дека гитарата, кока - колата и доларите му се најугодни на Бога. збунетост

Остај ти покајание, молитва, созерцание, смирение, трпење навреди и омаловажување... Тоа само блесавите го праат, него дај кока количка уз чатер, па и гитарка, за на крај да побараме и „зеленковци“...
тага


Лично сметам, оти рок исполнение на некој псалм е нај Богоугодно, исвирено во де-мол.

Молитвата, пааа... и не е толку битна, најбитно е да се веселиме со гитарки.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 11:43
Originally posted by makarios makarios напиша:

Ев, јас веќе реков
 
Зошто мислиш дека ми е гајле што си рекол ти? Јас погоре му реплицирав на Miki_P, а не тебе.
 
Originally posted by makarios makarios напиша:


Молитвата, пааа... и не е толку битна, најбитно е да се веселиме со гитарки.
 
Јас пак мислам дека молитвата е многу поважна од веселењето со гитари или било какви музички инструменти.
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 11:50
Еее, абе шо ќе ти е молитва.

Јас викам да се собереме во една куќа, да свиркаме гитара, псалм 1 во де-мол на пример, да пиеме кока кола и да пратиме некој во менувачница да смени долари во денари. Сите ќе се радуваме, и ќе викаме колку е Добар Господ.

п.с. Сега се повикуваш на Стариот Завет, а кога ти кажуваме за иконите дека ги имало во Стариот Завет, велиш, да, ама тоа било во Стариот Завет, или, сеница не е исто со икона и тн.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 12:16
Од кој тоа "светец" имало икона во Стариот Завет? Ајде кажи ми каде во Стариот Завет е спомната некаква си икона на свети Илија? Или икона на свети Авраам? Свети Мојсеј? Ное? Лот? Елисеј? Исаија? Захарија? Јаков? Исак? Јосиф? Било кој од пророците? Било кој од Божјите луѓе???? збунетост
 
Ако постоеле овие икони меѓу евреите во Стариот Завет, тогаш зошто не се спомнати во обемните книги на Стариот Завет? Или пак, зошто истите никој не ги спомнал во Новиот Завет? Зошто Исус или апостолите не користеле некоја од овие мистериозни икони во своите Богослужби? Зошто тие не се спомнати во делата на апостолите? Во нивните посланија?
 
Зошто единствената икона што се спомнува во Новиот Завет е "иконата на Ѕверот"? голема%20насмевка
Зарем не ви е тоа доволен знак кон каде и кон кој води вашето "православие"???
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 15:42
Затоа што не си внатре во Црквата, не можеш да разбереш. Ние многу убаво ти објаснивме.

А вие продолжете со вашите гитари, кока - коли и долари.

Што би рекол Ристо Вртев: Еден долар да изневериш, еден долар да заборавиш, нова вера - нова Библија.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 16:20
Makarios,ne go zafrkavas Evangelos za toa sto on kako prvo ti navede bozji zapovedi za slavejeto a kako vtoro se izjasni i deka molitva e mnogu povazna a ne znam sega tebe sto tie celta dali da mu nametnes nesto oti ti vekje ne znaes kako da se izvadis ili ne znam sto i zborot mi e deka ne go zafrkavas evangelos tuku kako da se ismejuvas na bozjite zapovedi pozz.

Btw:Evangelos eden brat od veles mi kaza deka licno go slusal tvoeto svedostvo od tebe Slava Na Boga.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 18:49
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Си заборавил дека светиот апостол Јаков, синот Заведеев, бил прв епископ во Ерусалим. Тој составил Литургија на која се богослужело и се пеело со природен, од Бога даден, глас. Тој, и тие околу него, најдобро знаеле дали на Бога ќе му биде мило да му „дрнкаме“ со некој инструмент (човечка творба) или, пак, со „творбата“ Божја - со гласот.

 

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Ти изгледа си заборавил дека "литургијата на Јаков" е само една измислица на православните и дека никогаш Јаков не состсавувал некакви си "литургии".

 

Ајдееее штотуку откривме уште една ерес во православието - "Музичките инструменти биле од ѓаоло" газење%20од%20смеење

 

Ах, не знам од каде да почнам да ја разобличувам оваа ерес... ах, се разбира, од каде би почнал јас ако не од Божјиот збор...

 

"Славете Го Господа со харфа, величајте Го на псалтир со десет жици!"(Светото Писмо, Псалм 33:2)

 

Види ги ти секташи во Стариот Завет, му "дрнкале" на Бог со жичани инструменти газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

 


Покрај наведениот библиски стих, во овој контекст, би сакал да го цитирам и последниот псалм во Библијата кој вели...

 

  1[/COLOR"> Слава на Бога! Фалете Го Бога во Неговото Светилиште, Фалете Го во величеството на небесниот свод! 

  2[/COLOR"> Фалете Го заради Неговите силни дела, Фалете Го заради Неговата бескрајна величина! 

  3[/COLOR"> Фалете Го со звуците на рогот, Фалете Го со псалтир и лира

  4[/COLOR"> Фалете Го со игра и тапанче, Фалете Го со жичани инструменти и кавал

  5[/COLOR"> Фалете Го со звучни кимвали, Фалете Го со воскликнувачки кимвали

  6[/COLOR"> Сè што дише - Нека Го фали Господа! Алилуја!

(Светото Писмо, Псалм 150)

 

Очигледно Божјите луѓе во Библијата не го славеле Бог како што тоа го прават денес православните, без музички инструменти.

Од наведениот псалм гледаме дека Божјите луѓе не само што употребувале жичани инструменти во нивното славење на Бог, туку и цел оркестар од музички инструменти.

 

Имајќи го ова предвид, се чудам колкаво непознавање на Библијата треба да има некое попче денес за да се дрзне да ги исмејува христијаните кои го слават Бог "дрнкајќи" на гитари кога Библијата јасно заповедува да го славиме Бог со звуците на рогот, со псалтир, со лира, со тапанче, со кавал, со кимвали и со жичани инструменти! (Светото Писмо, Псалм 150:4)

 

Ова е уште еден од бројните докази дека православните не се водат по Светото Писмо (Библијата) и дека честопати одат и контра Неговите заповеди.

 





Pred da govorish za psalmi i da gi citirash, potrebno e da znaesh shto vo sushtina se tie. Psalmite ne se zapovedi i pravila, a tvojot obid za opravduvanje na sektantskite rock sobiralishta, e zloupotreba na Biblijata! "Psalm" (psalmi, mnozhina) e grchki prevod na hebrejskiot zbor "tehilliah" (tehillim, mnozhina; tillin, aramejski), shto znachi "pofalna pesna". Psalmite vo Strariot Zavet bile himni na Israel, t.e. kniga na molitva i pofalba (voznesuvanje slava na Gospoda), a denes i pripagjaat na Pravoslavnata Crkva, koja shto gi koristi ispravno (molitveno) vo dnevnite i nedelnite sluzhbi. Postojat povekje vidovi na psalmi: Proroshtva za dovagjanjeto na Mesijata, molitvi za carot, lichni oplakuvanja, pofalni pesni, i praznichni himni. Gorecitiranite stihovi na 150tiot Psalm, ni najmalku ne znachat deka Crkvata treba da se pretvori vo orkestar na zhichani instrumenti. Odnosno, 150tiot Psalm e pofalna pesna, koja shto se pee vo utrenite sluzhbi na Pravoslavnata Crkva. Sekoj Psalm ima svoja tema, kako shto e naznachena vo naslovot, a 150tiot psalm se odnesuva na site neshta, vo toj kontekst i na muzichkite instrumenti i tanci, preku koi chovekot go slavi Gospoda. Toa, pak, ne znachi deka Bozhjata sluzhba treba da bide teatarska ili muzichka scena, kako shto pogreshno svakjaat sektantite. Psalmot zavrshuva so stihot: "Se shto dishi da go fali Gospoda! Aliluja"!

Kako shto gledate, sektantite ne ja razbiraat Biblijata, zatoa ja zloupotrebuvaat i lazhno se povikuvaat na nea!





Изменето од Asya - 16.Февруари.2009 во 19:34
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 21:59
Asya, ne gi narekuvaj hristijanite (so koi ne se slozhuvash) sektanti, deka ne ja razbiraat Biblijata i deka lazhno se povikuvaat na nea.

Ova ti e predocheno povekje pati do sega i zatoa ochekuvaj baniranje na sekoe tvoe sledno vakvo odnesuvanje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 01:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Asya, ne gi narekuvaj hristijanite (so koi ne se slozhuvash) sektanti, deka ne ja razbiraat Biblijata i deka lazhno se povikuvaat na nea.

Ova ti e predocheno povekje pati do sega i zatoa ochekuvaj baniranje na sekoe tvoe sledno vakvo odnesuvanje.


Ajde, baniraj! A pokraj toa shto se odnesuvash kako despot, navistina si patetichen! Izvini, ama jas ne sum psihijatar za da se zanimavam so psihata na hiperchuvstvitelni i iskompleksirani lichnosti! Ako ne si sposoben na zrela i normalna diskusija, NE IM SMETAJ NA DRUGITE! Aman! Od vashiot "moderatorski" despotizam, chovek ne mozhe da ima ni osnovno chovechko pravo na govor. Pa, toa go nema ni vo ekstremnite diktaturi na svetot!

Kolku shto jas znam, ovoj bi trebalo da bide forum na slobodna diskusija, kade najnormalno se podrazbira kritika, pa i zhestoka debata, a toa shto nekoj nema poim "za diskusija", ne e moj problem. Vo gorniot tekst, so realni aegumenti obrazlozhiv deka svakjanjeto na nekoi t.n. "hristijani" e pogreshno, a ti, kako da se naogjame vo zabavishte, go kontrolirash mojot govor, duri mi se zakanuvash i so ban. No, faktot deka navistina postojat "sekti" i "sektanti", a ovie zborovi se potpolno legalni i se naogjaat vo sekoj rechnik na site jazici, voopshto ne te interesira, bidejki imash svoe mislenje, koe go smetash za vrhovno, i sam ne gi pochituvash osnovnite chovechki prava, ni pravilata na forumot, na koi drugite gi povikuvash! Koj si ti, za da mi kazhuvash mene, kako da gi narekuvam sektantite, koga za taa klasifikacija postoi seta nauka - Sektologija?! Duri ni naukata ne ja pochituvash!

Ako za sekoj moj post mora da se raspravam so tebe i Zidarski, ne vo diskusija, a zatoa shto gi zloupotrebuvate forumskite pravila i svoite moderatorski funkcii, nasilno nametnuvajki go svojot lichen stav kako nekakvo "pravilo", togash banirajte trajno, i toa na moe zadovolstvo!

Odnapred blagodarna,
Asya.


P.S. Samo te molam, ne brishi go ovoj post, kako mnogu drugi prethodno, tuku ostavi go da svedochi pred ostanatite chlenovi na forumot.

Изменето од Asya - 17.Февруари.2009 во 01:57
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 01:37
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Asya, ne gi narekuvaj hristijanite (so koi ne se slozhuvash) sektanti, deka ne ja razbiraat Biblijata i deka lazhno se povikuvaat na nea.

Ova ti e predocheno povekje pati do sega i zatoa ochekuvaj baniranje na sekoe tvoe sledno vakvo odnesuvanje.


Ajde, baniraj! A pokraj toa shto se odnesuvash kako despot, navistina si patetichen! Izvini, ama jas ne sum psihijatar za da se zanimavam so psihata na hiperchuvstvitelni i iskompleksirani lichnosti! Ako ne si sposoben na zrela i normalna diskusija, NE IM SMETAJ NA DRUGITE! Aman! Od vashiot "moderatorski" despotizam, chovek ne mozhe da ima ni osnovno chovechko pravo na govor. Pa, toa go nema ni vo ekstremnite diktaturi na svetot!


Мила моја, се молеше за нас?

Зошто тоа само тебе ти смета? Другите како се смируваат пред „деспотските“ модератори?
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 02:38
Originally posted by Asya Asya напиша:


Koj si ti, za da mi kazhuvash mene, kako da gi narekuvam sektantite, koga za taa klasifikacija postoi seta nauka - Sektologija?! Duri ni naukata ne ja pochituvash!


Асјенка, ај прочитај малку шо постирав за фарисејската молитва...
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 06:07
Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by Asya Asya напиша:

Koj si ti, za da mi kazhuvash mene, kako da gi narekuvam sektantite, koga za taa klasifikacija postoi seta nauka - Sektologija?! Duri ni naukata ne ja pochituvash!
Асјенка, ај прочитај малку шо постирав за фарисејската молитва...



Kakva vrska ima tolkuvanjeto na dedo Naum za molitvata na farisejot i mitarot, so ovaa tema i mojata gorna replika? No, koga vekje sme kaj "farisejskata molitva", mozham da rechem deka za razlika od "dedo Naum", koj propoveda ljubov i postojana "umnosredechna" molitva, i sam se vozvishuva ne vo pravednost, ami vo svetost, poradi shto si dozvoluva slepo da vodi drugi dushi vo propast, dodeka za raskolot na MPC ja obvinuva SPC i goni POA, farisejot od Evangelieto imal barem ispravna vera. Ako, pak, tolku ti prichinuva zadovolstvo nekoj da gi chita tvoite postovi bez linkovi, obrakjaj se kaj Messenger, koj ne samo shto chita i selektira poraki bez linkovi , ami brishe i celi temi, samo zatoa shto ne mu se po volja. Realno, na ovoj forum nema diskusija, a ima infantilni zabavachinja, i dvajca despoti, koishto si igraat "drn drn jarinja"! A mene mi e preku glava od ovaa forumska infantilnost! Zatoa, od denes go stavam ovoj forum na ban, i vi posakuvam prijatna zabava! Nesomneno, Messenger dobro kje ve zabavuva so negovite besmisleni prashanja od tipot - "dali tikvata mozhe da bide glava" ("dali zloto mozhe da bide dobro"), na koi odnapred ima svoi odgovori od negovoto "vrhovno" mislenje, no onaka - "trla baba lan da joj progje dan", malku se zabavuva so "vernicite". Eeeej, Makedonijo! Ima li gluposta kraj? A shto se odnesuva na farisejstvoto, ni ti ne zaostanuvash mnogu vo prelesta i licemerieto.

Sekogash iskrena,
"Asyenka".

P.S. Ironichno e toa shto ni eden od moderatorite na ovoj forum ne e hristijanin, ni inoverec, zatoa i dvajcata mnogu znaat za "svetskite religii". Edniot e mason, koj javno go priznava svoeto chlenstvo vo masonska lozha, a drugiot e gnostik (ako mozhe barem taka da se nareche), za koj dogmatite na Pravoslavnata Crkva se lagi (videte vo negoviot potpis), no i dvajcata se despoti, sekoj so svoe "vrhovno" mislenje, a eden od niv mora da ja zatvori sekoja tema i da go ima posledniot zbor. Zatoa vernicite, inovercite i sektantite, treba da se potchinuvaat na nivnata super sueta, hiperchuvstvitelnost i narcisistichki despotizam, zgora i da odgovaraat na nivnite besmisleni prashanja, postaveni od ljubopitnost za znaenjeto na "vernicite", no nikako ne smeat da kritikuvaat (on je iznenagjen i uvregjen), zashto vednash kje dobijat ban za losho odnesuvanje (nekje mokji tako). A vie si mislite deka diskutirate! Ah, kakva parodija!

Изменето од Asya - 17.Февруари.2009 во 08:42
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2009 во 09:17

Со заминувањето на Asya, овој форум го загубува и последниот активен дискутант/дебатор и, по некоја случајност, остануваат само блогерите да ги копи-пејстираат нивните досадни книги (кои никој не им ги купува по црковните тезги) на своите блогерски теми и да се надеваат дека некој случаен минувач ќе им ги чита.

И јас ќе земам малку одмор од форумов. Поздрав до екс-дискутантите на форумов големо%20гушкање


Изменето од Pravoslaven - 17.Февруари.2009 во 09:18
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 19202122>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.