IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Судбина или случајност?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Судбина или случајност?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 30>
Автор
Порака
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2006 во 02:31
e ja slucajno zalutav ovde na ovaa tema a sudbinata ne ja znam.
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2006 во 02:36
Originally posted by bosab bosab напиша:

e ja slucajno zalutav ovde na ovaa tema a sudbinata ne ja znam.

vo toa e ubavinata nikoj da ne si ja znae
Кон врв
bosab Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the greatest legs in the world

Регистриран: 21.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11079
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bosab Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2006 во 02:41
I dali postoi sudbina?
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2006 во 02:43
ZBIROT na slucajnite i namernite slucki e SUDBINA
Кон врв
maja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Убавицата и ѕверот

Регистриран: 28.Мај.2005
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 13127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2006 во 12:22
Originally posted by mikus mikus напиша:

Originally posted by bosab bosab напиша:

E SUDBINA ti bila da zalutas SLUCAJNO na forumov a ?


ne bre sum tuka namerno no za tebe neznam
kazi?
Но започна да си на форумот случајно, а после судбината е онаква каква што ти ја насочуваш, во кој правец сакаш да е.Затоа судбината зависи и од нас самите.
[IMG]http://img140.imageshack.us/img140/2444/2csa0.gif">[IMG]http://img20.imageshack.us/img20/3669/zt6uzj6n8sin4.gif">
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2006 во 14:42
a moze li tie so tvrdat deka se e slucajnost da objasnat zosto mislat taka....i da go potvrdat toa??????
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
dambi5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 84
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dambi5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2006 во 17:05

Sudbina ke da e a?

Slucajnostite tesko se objasnuvaat a treba da se objasnat

Sudbinata uste potesko se objasnuva,ama ne mora da se objasni,kazvis samo SUDBINA i tolku

смеењето го продолжува животот
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2006 во 00:34
abe ok....spored mene slucajnosti ne postojat....ama toa ne znaci deka site treba taka da mislat....samo so jas go objasniv mojot stav, a tie sto veruvaat deka se e slucajnost neka kazat nesto poso stvarno me interesira ZOSTO veruvaat deka se e slucajnost.....
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
dambi5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 84
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dambi5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2006 во 13:12

neka se najdit nekoj da ni objasnit i da ni go pobiet mislenjeto za sudbinata

смеењето го продолжува животот
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2006 во 14:23

karakter - sudbina , ama sepak ponekogas velime  , kako me zatera maler , e toa ti e nadvoresno sranje a kakvi ke bidat posledicite zavisi od tebe , znaci ...

во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
The_Grim Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 71
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Grim Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2006 во 18:43
Originally posted by Delfin Delfin напиша:

ај вака малку........

1. Ништо и никогаш не се случува СЛУЧАЈНО , само што законитостите на механизмите кои допринеле да  се случи она што ,, случајно се случило  ,, често пати се далеку од мокта на нашето спознание и нашата свест .

2. Судбина , е еден толку површен дел од поимот ЖИВОТЕН ПАТ  или во некои други култури КАРМА, и е лошо спакуван така да многу тоа малку кажува................. 



Gresis tuka....vo prvata tocka...sekako deka nisto ne se slucuva slucajno....ali....mehanizmite ne se daleku od nasata svest i spoznanie...mehanizmite nie gi sozdavame...ti velis deka postojat visi sili koi ni go diktiraat zivotot...ja velam deka silite sme nie i nikoj drug osven nie nemoze da ni go vodi zivotot...nie odlucuvame...nadareni sme so nesto sto se vika IZBOR...znaci mozeme da izbereme dali ke go napravime nestoto ili ne...i so toa odlucuvame za nasiot ponatamosen zivot...a za vtorata tocka KARMA=IZBOR...isto ti e...
Two muffins bake in an oven:
"Isn't it hot here?"-says the one.
"Aaaahhhhh.....A talking muffin!!!"-says the other.
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2006 во 21:37

yes za toa deka sami si go kroime patot vo zivotot se slozuvam.......mozebi postoi sudbina.....no sepak nikoj ne moze da tvrdi deka ne mozes da go smenis tekot na rabotite.....vo sekoj moment mozes da prodolzis po svojot pat.....pa sepak nekoj toa moze da go svati kako sudbina.....rabotite sepak se slucuvaaat ZATOA......sekogas pravis raboti koi go menuvaat svetot.....duri i so samoto disenje....znaci! se e pricinski.....slucajnosti ne postojat.......a sudbinata.....sekoj ja svakja razlicno.....za nekogo postoi, za nekogo ne postoi....a za site sto psotoi .... psottoi razlicno.....

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2006 во 23:55
Mene totalno bi mi se smenila sudbinata,koga bi mi padnale na glava milion $. Ama toa mozam samo da go sonuvam,pa ni toa!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2006 во 00:16
sudbina = zbir na sluchajnosti i namernosti
ako namernostite se vo pogolem broj imame takanarecena namerna sudbina ako ne togas e slucajna sudbina
i vo edniot i vo drugiot slucaj subbinata moze da bide naj naj naj ili kuchka
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.