IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Едноставноста ја убива комплексноста?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Едноставноста ја убива комплексноста?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2010 во 18:36
....zarem nekoj ozbilno go sfatil....glasnikot?изненадување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2010 во 18:44
Uzhivajte go zhivotot vo negovata ednostavnost i ne go komplicirajte so vrzuvanja (attachments) za nishto... vkluchuvajkji ja i neochekuvana vcherashna igra.


P.S. Ako vi se dopadna taa igra mozheme da se dogovorime i za nekoi drugi vo idnina. Bidete aktivni kreatori na Svetov i svojot zhivot... ne chekajte samo neshto da vi se sluchuva.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2010 во 19:19
...problemot e samo toj shto nekoi se ...bukvalno sfakjaat!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2010 во 20:28
ma neма%20ајдеproblemot e u igrata  koja mi izgleda kako  shah samo shto   eden sekogash ke  bide konjзбунетост  drugite pioni , a  topcdziite od vreme na vreme ke se ispukaat ...a kralot ili  kralicata zadovolno  se smeshkaat намигнување
a inaku mene mi beshe interesna igrataголема%20насмевкаso netrpenie ja ochekuvam slednata голема%20насмевка
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2010 во 20:30
.........i mene me interesira,...da plesnam neshto ,...pa da idam u..."chuza",...a?збунетост
 
 
za da si poigrate malkucka pak,..ne za drugo !намигнување


Изменето од brza - 13.Ноември.2010 во 20:31
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2010 во 19:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



P.S. Ako vi se dopadna taa igra mozheme da se dogovorime i za nekoi drugi vo idnina.


Сакаммммммммммммммммммммм.
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2010 во 23:17
Прво правило на секоја игра: никогаш не го потценувај противникот намигнување

Инаку...гласам за едноставноста....намигнување


Изменето од Kali - 14.Ноември.2010 во 23:17
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2010 во 23:47
Originally posted by gazela gazela напиша:

a inaku mene mi beshe interesna igrataголема%20насмевкаso netrpenie ja ochekuvam slednata голема%20насмевка


Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:



P.S. Ako vi se dopadna taa igra mozheme da se dogovorime i za nekoi drugi vo idnina.


Сакаммммммммммммммммммммм.


Prvin da objasnam zoshto ja napraviv onaa igra...


Taa ima povekje leeri na znachenje.

1. Prvata, najednostavnata i za mene najmalu vazhnata e da se posochi deka krshenjeto na pravilata ne treba da se sfakja tolku lesno.

2. Vtorata i malu povredna e da se stavite vo uloga na moderator i da ja prevzemete odgovornosta na sankcioniranje chlen, neshto shto mozhebi vi se sluchilo i vam od nekoj moderator i mozhebi ste mislele deka ne bilo opravdano ili bilo premnogu strogo.

3. Tretoto, a i onoa shto sledi od nego, mi beshe glavnata poenta na ovaa "igra". Zabelezhuvate deka sega go staviv zborot igra vo navodnici... a toa e zatoa shto do ovaa techka mozheshe da se smeta za nekakva igra, no vo sushtina od ovaa tochka natamu toa ne e igra vo vistinskata smisla na zborot.

Imeno, veruvam deka vekje ste voochile oti zhivotot go vodime povekje ili pomalu kako avtomati... nautro se budime, se kapime, pojaduvame, oblekuvame, odime na rabota ili na uchilishte, tamu pravime toa shto pravime, potoa se vrakjame, jademe, mozhebi izleguvame ili neshto dorabotuvame, se podgvotvuvame za spienje... i sledniot den povtorno istoto... i istoto... i istoto... so nekoi mali promeni ili modifikacii skoro site denovi lichat kako jajce na jajce.

So eden zbor, zhiveeme kako avtomati, kako nekakvi roboti vo chovekova forma. Zhiveeme, reagirame, se borime i branime edni isti vrednosti koi se del od nashata indoktrinacija sobrana vo bazgazhot shto sme go nagrbile od momentot na nashto ragjanje i se odnesuvame onaka kako "shto se ochekuva od nas".

Zhiveeme vo son... odime kako mesechari...

Za da se razbudime i da staneme svesni za SEGA, za NAS onakvi kakvi shto sme navistina, treba neshto da ne udri, da ne shtrekne, da dozhiveeme neshto shto ne sme ochekuvale, neshto na shto nikogash n'e ne podgotvuvale, neshto na shto ne sme se spremale...

Zatoa ja napraviv ovaa "igra"... Zatoa ve staviv vo dispozicija koja nikogash ne ste ochekuvale deka kje ja dozhiveete... zatoa go staviv i Joshua vo neshto takvo...

Toa e zvonoto vo budistichkite hramovi, toa e kambanata vo crkvite. Udarot vo niv e namenet za budenje, a ne za nekakvo religiozno potvrduvanje.



"Igrata" nemashe da bide vistinsko razbuduvanje, shok na realnosta, ako ne ve izvestiv deka tokmu od vasheto reshenie zavisi sudbinata na Joshua... pozhivotna situacija od taa, bez nekoj navistina da zagine, ne mozhev da pretstavam pred vas. Joshua kje dozhiveeshe virtuelna smrt ili kje prodolzheshe da egzistira megju nas vo zavisnost od vasheto reshenie...

Znam deka "igrava" beshe navistina neobichna bidejki nekoi chlenovi pochnaa da se prashuvaat koja e nejzinta poenta, a nekoi mu se obratija i na administratorot potreseni od forumskata "blasfemija".

No celta beshe postignata. Onie koi bea prisutni na vcherashnata 'igra" se razbudija i sekoj na svoj nachin se vnese vo nejzinata realnost.

4. Chetvrto - budenjeto i vnesuvanjeto vo ovaa "igra" pokazha kako bi reagirale na vistinski postaveni dilemi, a ne na teoretski prashanja koi sekojdnevno gi vrtime na forumov. Komentarite se dvizhea od edna krajnost do druga. Imeno, imashe lugje koi nezasegnati za svojata sigurnost predlagaa Joshua da bide trajno baniran, a imashe i takvi koi baraa toj vednash da bide osloboden. Povekjeto se drzhea do vekje znaenite normi na discipliniranje i posochija deka 2-3 dena bi bilo dovolno. Eden chlen barashe sankcija od nedela dena naveduvajkji deka toj zasluzhuva neshto takvo poradi svojot nekorekten odnos kon site onie koi ne go spodeluvaat negovoto mislenje. Na krajot, imashe chlen koj so vistinska hristijanska doblest se otkazha od svoite tri dena zhivot (moderatorski dolg kon nego poradi nesakano prodolzhuvanje na nekogashni baniranja) so cel da go iskupi banot na Joshua i ovoj vednash da se odbanira.


Sega ja znaete glavnata poenta na "igrata"... toa beshe obid za budenje i aktivno zazhivuvanje vo SEGASHNOSTA, zhiveenje so nasheto vistinsko JAS vo neochekuvaniot moment, a so onoa shto go nosime kako rabotna obleka, kako nesto shto se ochekuva da bide videno od nas.

I tokmu toa e onoa shto na nekoi chlenovi, svesno ili nesvesno, im se dopadna. Novata igra ja dozhiveeja tokmu kako shto beshe kreirana, kako budenje od sekojdnevnata monotonija, kako svezhina na SEGASHNIOT moment, ako edno novo otkrivanje.


E sega... ima eden mal problem. Ovaa "igra" ne beshe razbrana od nekoi chlenovi kako shto beshe zamislena i reagiraa soodvetno na svoite ubeduvanja, pa shansite da se povtori vo istata ili slichna forma nema da bide lesno ostvarliva. No, zatoa mozheme eventulano da ja prodolzhime vo druga forma... takva shto nema da gi dovede pravilata i ochekuvajata na forumov pod prashanje, nema da go stavi administratorot no nezgodna situacija da arbitrira megju razlicni baranja, a sepak mozhebi da dade barem malo chuvstvo na "izlaganje nadvot od sekojdnevniot son".

Ako mislite deka neshto vakvo bi ve interesiralo, mozheme da probame i da vidime kako toa bi izgledalo. Moram vednash da posocham deka igrite kje treba da bidat postaveni na psiholoshko-filozofsko-moralno-etichka osnova za da odgovaraat na ovoj podforum.










Изменето од Messenger - 15.Ноември.2010 во 00:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2010 во 00:05
mesiii mozesh ti i podobro od ova  shto si go pishal kako objasnuvanje ....
se ona shto jas  go napishav vo prethodniot neli izbrishan  post  nema vrska so ona shto si me citiral sega ... no mozebi sum kriva shto i jas ne staviv navodnici neli намигнување
ps ;
  ne e strashno da priznaesh deka sakashe da poigrash среќаsega posle 24 chasa mozesh da objasnuvash kolku sakash ... deka nie ne sme sfatile shto si sakal ti da ne prosvetlish ... fakt e deka ne beshe vo red toa i treba samo da se priznae ne da se objasnuvaсреќа
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2010 во 00:23
Sakav da ve izvadam od sekojdnevieto.

Toa e tokmu onoa shto sakav da go napravam.

Mozhebi ne go opravduvash toa, mozhebi ne go opravduvash nachinot na koj beshe napraveno... no toa beshe toa. Ne mozhav da go storam istoto ako ve izvestev prethodno ili ako barav sovet kako da go napravime toa. Morashe da bide napraveno kako da padnalo od nebo, krajno neochekuvano. Inaku nemashe da go ima sakaniot efekt...


Sega, dali sakash da igrash vo nekoja nova igra ili ne?

Изменето од Messenger - 15.Ноември.2010 во 00:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2010 во 00:25
Joshua_Tree e aktiven.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2010 во 00:43
Seto ova nekako potsetuva na "Bruce almighty" neli? голема%20насмевка
Koj ne bi sakal da e na negovo mesto ....
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2010 во 01:09
Sega, za ater na vistinata, imashe i nekoi koi sedea na ogradata, nesigurni shto da storat... mislejkji deka na krajot kje se pojavat kako cresha na vrvot od shlagot...

Nekoi pochustvuvaa poriv da se javat kako otkrivachi na vistinata, spasiteli i delachi na pravda...

Beshe navistina interesno da se vidat razlichnite tolkuvanja, dozhivuvanja i reakcii tokmu zatoa shto bea iskreni.





Изменето од Messenger - 15.Ноември.2010 во 01:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2010 во 13:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
odlichen potpisсреќа
i kako rekol nekoj odamna ...show must go on...no samo ako se vrati  se shto bilo napishano i izbrishano .....inaku pak nekoj nema da ja sfati igrataтага ....i vaka izbrishano i prochisteno ne izgleda bash onaka kako shto beshe vo momentot koga ti ja  zapochna igrata намигнување
mene me interesira shto ke se slucheshe ako nekoj drug ja otvoreshe igrataзбунетост....dali ke sleduvaa sankcii,banovi   ...
no znam  nema nikakov rezon veke da se prodolzi na ovaa tema koga nekako kazuvash deka samo sakash da ispituvash kako reagirame na odredeni situacii .....i da se osekame  kako gluvchinja vo laboratorijaнамигнување
bidi pozdraven messi i uzivaj vo mokta среќа

...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.