IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Биди член на ЦРКВАТА ХРИСТОВА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Биди член на ЦРКВАТА ХРИСТОВА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 22>
Автор
Порака
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 02:00
Мики - ако продолжиш, ќе ја затворам темава!
Ова го сметам за спамирање! Ако сакаш да објавиш тема - најмногу три постови дозволуваме едно по друго. Наместо да објавуваш постови од една реченица - постави ги во еден подолг пост.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 02:01




Во молитвата не смее да се бара земна слава, материјални богатства, суетни и преодни нешта, туку, како што вели Господ Исус Христос, „Најнапред барајте Го Царството Небесно и Славата Негова, а останатото ќе ви се додаде“.


Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 02:02
Во ред е. Поздрав.
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 02:03
Miki p благодарам за концизно но истовремено богато изнесените информации. Преку ова секој може кратко и јасно да се запознае со православието. Мислам дека делови тгреба воедно да се додадат и како надополна во sticky темата: Христијанство - православие. Особено делот: Што треба да знае секој член на ЦРКВАТА ХРИСТОВА?


Како личен коментар за досега изнесеното и повикот „Биди член на ЦРКВАТА ХРИСТОВА„, меѓутоа би кажал дека: ако е тоа вистинската црква Христова, јас такво членство не сакам. Таков Христос и таков Бог не ми требаат! А веројатно ниту ним не им требаат таквите како мене...
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 02:22
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:


Зошто Му се молиме на Исуса Христа?

Зашто нема друго Име под небото, дадено на луѓето, со кое би можеле да се спасиме (Нов завет, Дела апостолски, 4 глава, 12 стих).
 
А зошто и се молите на Марија? "Пресвета Богородице, мајко Божја - СПАСИ НЕ!"
 
Сепак, изгледа, вие си имате уште некоја друга "Библија" каде што покрај Исус има и некои други имиња под небото со кои би можеле да се спасите. Само напред, стегаме палци за вас среќа
 
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:


Треба да знае дека може да се причестува само со темелна подготовка - со пост,
 
Ваков предуслов за причестувањето е непознат во Библијата. Напротив, во Библијата е јасно кажано дека апостолите пред да се причестат вечерале - значи НЕ ПОСТЕЛЕ среќа (Види евангелие по Матеј 26-то поглавје, 21-от стих)


Изменето од Pravoslaven - 26.Јануари.2009 во 02:27
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 02:34


Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:



Или, индиректно:

Господи Исусе Христе, Сине Божји, по молитвите на Твојата пречиста Мајка, помилуј нè.



Ова ми е втор пат, откако сум на Форумов, да се цитирам самиот себе си.


На мајката Божја Ѝ се обраќам со молитви за застапништво; Ѝ се обраќам на Онаа што се удостоила да Го прими во Својата утроба Оној Кој е поширок и од вселената, на Пресветата Богомајка Богородица и се обраќам со молитви, да Го моли нејзинот Син и мој Бог да се смилува над мене, несреќниот и огревовениот недостоен Божји слуга.

Често се обраќам со молитви до Бога преку Светии (Божји угодници) - наши молитвеници и застапници пред Престолот на Севишниот, а знаеш зошто!?, - затоа што тие веќе го пронашле патот до вечноста и се наоѓаат во „радоста Господова“, а бидејќи се „таму“, знам дека нивната молитва е неброено пати посилна и поплодотворна од мојата. Поздрав.




Изменето од Miki_P - 26.Јануари.2009 во 02:42
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 02:42
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:


Треба да знае дека за да се спаси (за да не отиде во пеколот) задолжително треба да се крсти (без оглед на тоа, колку години има).
 
Треба да знае дека за да се спаси задолжително треба да поверува во Исус, а ако има и услови, да се крсти. Во спротивно, како ќе го објасниме спасувањето на разбојникот на крстот кој немал услови да се крсти, а сепак Исус му рекол дека уште истиот ден ќе биде со Него во рајот?
Или, што ако некој арап поверува во Исус на сред пустина и нема вода за да се крсти, па умре од жед таму. Дали и тој ќе гори во пеколот?
Или што е со бебињата кои умираат при самото породување и кои исто така немаат шанси да се крстат? Дали и тие невини мали ќе горат во пеколот заради некоја си своеволна православна догма?
 
Римјаните: 10:9 Зашто, ако со твојата уста исповедаш, дека Исус е Господ и ако во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен.
 
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:


Треба да знае дека ако по крштевањето падне во грев, мора, каејќи се, да се исповеда пред Бога, во присуство на свештено – духовно лице, кое единствено има Божја благодат да задржува или да разрешува гревови на паднатите.
 
Напротив, Исус рече: А ти, кога се молиш, влези во својата скришна соба, затвори ја вратата и помоли Му се на твојот Татко, Кој е во тајност. (Матеј 6-то поглавје) и потоа ја кажа молитвата "Оче наш" во која меѓу другото има и исповедање "прости ни ги нашите гревови"
 
Јас не гледам тука никаов задолжителен свештеник кој "разрешува гревови" намигнување Туку сето тоа го измислија православните (и католиците) за да го направат зависен обичниот човек од клирот на црквата за да може полесно да манупулира со него, за да го уценува, да прави бизнис од него итн.
Но, фала Му на Бог што сега го имаме Светото Писмо на разбирлив македонски јазик и што можеме да бидеме информирани за оригиналното Христово учење и да не биваме заведени и влечени за нос од некои ткн. "цркви".
 
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 02:49
Интересна е твојата логика Miki_P околу молитвата. Но сепак сметам дека се работи за твоја лична филозофија, а не за Божја мудрост. Ако Бог го имаше предвид ова што го велиш ти, тогаш Исус ќе им го кажепе овој "HINT" на апостолите дека можат да се молат и преку починатите Божји угодници (светците), а таков пример ќе видевме и во Библијата.
Но за твое големо разочарување, таква молитва во Библијата нема. Прелистај ја Библијата од А до Ш и ќе видиш дека таква молитва, упатена до блажената Марија или до некој друг светец, НЕМА. Потоа поновија постапката ама овој пат по обратен редослед и почни од крајот на Библијата и барај се до почетокот и ќе се увериш дека не си прескокнал ниту една страница, туку дека навистина таква молитва нема во Библијата, туку дека сите Божји угодници, иако во гуша со гревови, сепак Му се молеле ДИРЕКНО на Господ и само Нему, без бркање ВРСКИ кај светците среќа - онака како што и Христос заповедал.
Молете се вака: Татко наш Кој си на небото (Исус Христос)
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 03:13
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Зошто Му се молиме на Исуса Христа? Зашто нема друго Име под небото, дадено на луѓето, со кое би можеле да се спасиме (Нов завет, Дела апостолски, 4 глава, 12 стих).

 

А зошто и се молите на Марија? "Пресвета Богородице, мајко Божја - СПАСИ НЕ!"

 

Сепак, изгледа, вие си имате уште некоја друга "Библија" каде што покрај Исус има и некои други имиња под небото со кои би можеле да се спасите. Само напред, стегаме палци за вас среќа

 

Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Треба да знае дека може да се причестува само со темелна подготовка - со пост,

 

Ваков предуслов за причестувањето е непознат во Библијата. Напротив, во Библијата е јасно кажано дека апостолите пред да се причестат вечерале - значи НЕ ПОСТЕЛЕ среќа (Види евангелие по Матеј 26-то поглавје, 21-от стих)



Hristos gi ispolnuval molitvite na Svojata Majka, ushte koga tie zhiveele na zemjata, a toa e jasno zabelezhano vo Evangalieto na svadbata vo Kana, kade shto Bogorodica bila pokaneta kako gostinka po rodbinska vrska na mladozhenecot ili nevesteta. Imeno, Hristos po prosba na Bogorodica go izvrshil Svoeto prvo chudo, pretvorajki ja vodata vo vino.

Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 03:27
Па што? Исус ја исполнил и молитвата на демоните кои побарале од него да им дозволи да излезат од човекот кој го опседнале и да влезат во свињите и шо треба сега тоа да значи? Дека ние треба да им се молиме на демоните за застапништво? среќа
 
Исус исполнил еден куп молитви на десетици луѓе, но со тоа не ни дал никаков повод ние да им се молиме на тие луѓе за застапништво. Тоа што Исус им ги исполнил молитвите на тие луѓе, тоа не значи дека само на нив им ги исполнува и дека сега ние треба преку нив да Го молиме, туку со тоа ни дал пример дека Тој е достапен за сите нас да му се обраќаме дирекно на Бога, во секое време, на секое место.
Впрочем, еднаш реков и пак ќе повторам, ако беше Марија привилегирана за пренесување на молитви до Исус, тогаш таа привилегија ќе ја искористеа први апостолите и тие преку неа ќе Го молеа Исус. Но такво нешто АШ, нема во Библијата намигнување
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 04:56
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Па што? Исус ја исполнил и молитвата на демоните кои побарале од него да им дозволи да излезат од човекот кој го опседнале и да влезат во свињите и шо треба сега тоа да значи? Дека ние треба да им се молиме на демоните за застапништво? среќа
 

Исус исполнил еден куп молитви на десетици луѓе, но со тоа не ни дал никаков повод ние да им се молиме на тие луѓе за застапништво. Тоа што Исус им ги исполнил молитвите на тие луѓе, тоа не значи дека само на нив им ги исполнува и дека сега ние треба преку нив да Го молиме, туку со тоа ни дал пример дека Тој е достапен за сите нас да му се обраќаме дирекно на Бога, во секое време, на секое место.

Впрочем, еднаш реков и пак ќе повторам, ако беше Марија привилегирана за пренесување на молитви до Исус, тогаш таа привилегија ќе ја искористеа први апостолите и тие преку неа ќе Го молеа Исус. Но такво нешто АШ, нема во Библијата намигнување

 



Pred da postoi Biblijata postoele Crkvata i nejzinoto Sveto Predanie . Hristos ne zapishal nishto, nitu apostolite zapishuvale neshto koga Toj propovedal. Vsushnost, Hristos Sam ja predaval Svojata vera preku usno predanie . Odnosno, mnogu raboti ne se zapishani vo Biblijata, sepak nie gi pravime. Pr: Mieme zabi, se banjame, jademe nekolku pati na den, mazhite gi simnuvaat kapite v crkva, itn. Vsushnost, ne znachi deka e zabraneto se shto ne e zapishano vo Noviot Zavet, no Hristos izdal konkretni zakoni i pravila, so koi zabranuva opredeleni odnesuvanja i pojavi, a vo knigite na Biblijata ne postoi zabrana za privilegiranje na Bogorodica. Samoproglasenite t.n. "hristijani", koishto ne zhiveat vo Crkvata Hristova, postojano se povikuvaat na Biblijata, dodeka sami nemaat bibliski dokazi za svoeto (ne)biblisko uchenje. Vprochem, Biblijata e delo na Crkvata Hristova, a von nea, nikoj nema pravo da se povikuva na Svetoto Pismo.


Изменето од Asya - 26.Јануари.2009 во 04:59
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 05:22
Shto se odnesuva na Matej (26:21 -28), Hristos ne sluchajno go izbral prviot den (Chetvrtok) na judejskiot praznik Pasha za Tajnata Vechera, koga Sam ja utvrdi Sv. Evharistija. A koga bi ja praznuvale starozavetnata judejska pasha, mozhebi bi mozhele da jademe pred samata prichest, no bidejki na toj den Hristos ni dade Nov Zakon, nie postime. Vprochem, nema potreba da se objasnuva seto toa, bidejki Crkvata Hristova ima svoja tradicija i pravila, koi shto ne mora da se objasnuvaat, a treba da se pochituvaat.

Изменето од Asya - 26.Јануари.2009 во 05:30
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 13:39
Како личен коментар за досега изнесеното и повикот „Биди член на ЦРКВАТА ХРИСТОВА„, меѓутоа би кажал дека: ако е тоа вистинската црква Христова, јас такво членство не сакам. Таков Христос и таков Бог не ми требаат! А веројатно ниту ним не им требаат таквите како мене... [/QUOTE]

od pravosalvna gledna tocka ja bi ti odgovoril deka toa e tvoe pravo da smetash deka "takviot"Hristos ne ti treba no toj istiot "takviot" Hristos i to te kako se zalozuva za tebe bidejki beshe raspnat za nasite grevovi i VOSKRESNA OD MRTVITE za tebe,za mene i za site ludje....   
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 14:26
Без молитва нема духовен живот. Како што рекол рускиот светител - епископот Теофан Затворник: „Ако си неуспешен во молитвата, ќе бидеш неуспешен и во сè друго, зашто молитвата е коренот на сè“. (Умешност на молитвата, објавено од Игумен Харитон).

„И кога се молиш, не биди како лицемерите, што сакаат да стојат по синагогите и раскрсниците за да се молат и да се покажуваат пред луѓето. Вистина ви велам дека тие веќе си ја добиле наградата. но ти, кога се молиш, влези во твојата скришна соба и, откако ќе ја затвориш вратата, помоли Му се на твојот Отец, Кој е во тајност; и Он, Кој гледа тајно, ќе те награди јавно“ (Мт. 6, 5-6).

Молитвата мора да биде во тајност. Тоа е првото правило кое Христос го дал. Личноста која се моли, тоа треба да го прави на таков начин што луѓето да не видат како се моли и да да не се соблазнат.

Во духовната пракса на Црквата Христова, Христовите зборови „влези во твојата скришна соба“, се толкуваат на два начина. Прво, тие се сфатени буквално. Личноста која се моли мора физички да се затвори за време на молитвата за да се моли во тајност и да избегне некој да ја види.
Второ, тие Христови зборови се подразбираат дека лицето кое се моли, мора да влезе во себеси и да се моли тајно во своето срце и умот во секое време, не покажувајќи ја таа внатрешна молитва на другите. Значи „собата“ во која човекот мора да „влезе“ е „собата на душата“.

„Одаја на душата е телото; нашата врата ја прават петте телесни сетила. Душата влегува во својата соба кога умот не оди ваму - таму, и не лута помеѓу работите и обврските на светот, туку останува внатре, во нашето срце. Нашите сетила се затвораат и остануваат затворени кога не им допуштаме страсно да се врзат за надворешните сетивни работи и на тој начин нашиот ум останува слободен од секаква поврзаност со светот, и со својата молитва на умот се соединува со Бога, својот Отец.

Бог, Кој ги гледа сите тајни, ја гледа молитвата на умот и ја наградува со јавни дарови. Зашто, вистинска и совршена молитва е таа која ја исполнува душата со божествена благодат и со духовни дарови“ (св. Григориј Палама, XIV век, Како мораат постојано да се молат сите христијани)

„ Кога се молите, не говорете многу како незнабошците, зашто тие мислат дека за своите многу зборови ќе бидат услишени; вие, пак, немојте да бидете како тие, оти вашиот Отец небесен знае од што имате нужда уште пред да сте Го помолиле. (Мт. 6, 7-8).

Бог ги знае потребите на народот свој. Човекот се моли за да ги соедини својот ум и срцето со Бога.
Се моли за Божјата волја да се изврши во неговиот живот.
Се моли за сè што му е потребно од Бога да му се даде.
Се моли, за присебно и со полна свест да се изрази. Дека сè што е, што има и што прави, зависи од Бога. На човекот му е потребно да се моли. На Бога не му се потребни човечките молитви.

Вистинската христијанска молитва мора да биде кратка. Таа мора да биде едноставна и редовна. Таа не смее да им премногу зборови. Всушност, не мора воопшто да има зборови. Тоа може да биде внатрешниот став на душата пред Бога – сосема без зборови; исполнување на зборовите од псалмопевецот.
Господи Исусе Христе, Сине Божји, помилуј нè.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.