IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Силата на Православието
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Силата на Православието

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 15:16
odlicna tema templarius..........................

da se vidat stavovite na sektite vo mk. za pravoslavnata crkva.....



bravo..
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 18:58
Евангелос - ниедна од работиве кои ги наведе не се суштински проблеми. Некои од нив, морам да признаам, како што и секој православен разбира - не се исправни и се работи кои треба што побрзо да се отстранат и се прават обиди во тој правец - но истите тие работи ги има во сите деноминации, никој не е имун на нив.
Останатите работи - тоа се веќе разлики во толкувањата, различен приод - но не може да се каже дека се против Христа и дека тие работи не прават да не сме Христови следбеници. Со таа изјава имам проблем, не со идејата дека ни треба реформа, чистење од грешни елементи и слично.
И стојам зад тоа што го реков - кој е тој кој го следи Христа 100% и живее 100% безгрешно и чисто, за да ми каже дека јас, заради моите грешки не сум Христов следбеник?
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Август.2008 во 23:52
Убаво кажано! Спремни ли сме навистина да го молиме БОГА во НЕГОВИОТ ДУХ, во НЕГОВАТА ВИСТИНА?
Спремни ли сме да Го сакаме повеќе од секоја верска традиција, форма и нација?
јас во твоите зборови “видов“ вистинска волја за тоа и затоа имам голема почит од таквите и сличните обиди да се надмине индивидуалниот и колективниот егоизам.
Ако консеквенто го направиш тоа ќе бидеш од одредени традиционални книжнички кругови, мразен!
Но не само во католизмот и православието има такви кругови туку во секоја друга вера исто. Тоа се скаменетите книжници кои и би убиле и анатема би фрлиле ако некој сака да се одново формира и се доближи до Христа! Тоа е и вечната реформа која дури и одредени реформаторски кругови и се противат. За жал!
Но кај тебе видов нешто што е искрено!

БОГ нека те води и чува!

АМИН.
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 01:48
vi dolzam odgovor na evangelos   i na svemirski!!!
edna e nevestata cista i neporocna!
ce bidam mnogu kratok?
site onie koji gi pocituvaaat otecot sinot i svetiot duh, site onie koi ziveat vo sklad so biblijata , site onie koji ja ispolnuvaat bozjata volja,site onie koji ja nosat vistinata vo svoeto srce,site onie koji gi ljubat svoite prijateli povejke i od samite sebesi, site onie koji go ziveat svojot zivot za bog a ne za sebe,site onie koji se gladni za pravda bozja,site onie koji sekojdnevno go davaat svojot zivot za bog,site onie koji povejke go sakat mirot od vojnata,i site onie koji ne se zalazuvaaat so nekakvi religiji nego so verata vo ziviot bog!!!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 01:55
Мелхиседек - надвор си од темата.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 02:08
Баптистите возат КОЛИ, ап. не возеле
Бап гледаат ТВ, ап. не гледале
Бап си ги шминкаат жените за во црква, ап. не ги шминкале
Бап имаат ГОЛЕМ КРСТ над ЦРКВАТА, не дека веруваат во КРСТОТ А апостолите немале кртвоти над црквата
Баш носат одело и машна и си ги мијат забите со паста, а Ап Павле се покривал со наметка
Бап не направиле ни едно чудо, а Ап Секој ден правеле чуда со Силата на Св Дух

Алилуиа
Баптистичка црква нема ништо заедничко со Апостолската Црква

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 02:13
Ники - не е темата што имаат баптистите и дали тие се Апостолска Црква. Темата е православие.
Ако сакаш за баптистите - отвори тема.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 02:41
Евангелос ти велиш дека апостолите не се молеле на Дева Марија.
Еве што се вели во библијата:
1 А на третиот ден имаше свадба во Кана Галилејска, и Исусовата мајка беше таму.

2 Ги повикаа на свадбата и Исуса и Неговите ученици.

3 Кога сврши виното, Му рече на Исуса Неговата мајка: „Немаат вино.”

4 Исус и одговори: „Што имам Јас со тебе, жено? Уште не дошол Мојот час.”

5 Неговата мајка им рече на слугите: „Што и да ви рече, направете.”

6 Таму имаше шест камени садови, според прописот за јудејското миење, што собираа по две до три мери.

7 Исус им рече: „Наполнете ги садовите со вода!” И ги наполнија догоре.

8 Тогаш им рече: „Сега нацрпете и однесете му на старосватот!” И му однесоа.

9 А кога старосватот вкуси од водата претворена во вино - а не знаеше од каде е, но знаеја слугите, кои црпеа од водата - го повика младоженецот

10 и му рече: „Секој човек најнапред го изнесува доброто вино, а кога ќе се поднапијат - слабото. Ти си го чувал доброто вино досега.”

11 Ова го направи Исус во Кана Галилејска како почеток на чудесата и ја објави Својата слава; и Неговите ученици поверуваа во Него.



Исус ја Послушал молбата на Дева Марија иако сеуште не бил дојден неговиот час

Уште не дошол Мојот час.

Изменето од Nikki - 24.Август.2008 во 02:43
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 02:57
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Евангелос ти велиш дека апостолите не се молеле на Дева Марија.
Еве што се вели во библијата...
 
Да, така велам. А што вели Библијата? Во цитатот што го наведе погоре јас не гледам некој да упатува молитва до Марија. Можеби затоа што е доцна, 3 саатот е после полноќ, па или јас не гледам добро или пак тебе ти се причинува дека некој во наведениот текст и се моли на Марија среќа
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 02:59
Zasto ne pisuvate na temata a????

Evangelos


Da izvornoto hristijanstvo e tolku staro no ni ti nitu pak nekoj drug go praktikuva toa hristijanstvo, toa sto nekoi si zimaat za pravo da kazat deka go praktikuvaat ne znaci deka e i taka, mislis deka ako se rakovodis spored biblijata togas se rakovodis spored izvornoto hristijanstvo .... ne e tocno, koga e napisana biblijata ????

Veis MPC da dade edna od 2000te crkvi, na kogo ???? Na nekoj koj go napadja pravoslavieto ???
Koj i gi dade crkvite na MPC - Narodot zasto veruva vo Pravoslavieto i narodot e vlasnik na tie crkvi, eve povelete sporedete ja silata na pravoslavieto koe izgradilo 2000 crkvi i vie koi imate neznam kolku koj ima pogolema sila....

I ne begajte od temata so napadi vrz Pravoslavieto, kazete sto vasite crkvi stvorile napravile doprinele za Makedonija i za Makedonskiot narod?????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 03:05
Темплариус - не верувам дека е тоа поврзана тема во случајов...
Во секој случај - не разбирам кој е критериумот за премерување на кој е Христов следбеник, а кој не... како? На вага ставате? Премерувате во проценти и после решавате? На пример - 80% е Баш Христијанин, 60% има надеж, 50% веќе не е Христов следбеник...
Православието е Христијанство, православните се Христови следбеници. Имаат свои заблуди, свои проблеми и свои гревови - како што впрочем имаат сите други.
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 03:11
Темп, да беше темата "Силата на Христијанството" ние ќе пишуваме за библиските цркви. Но тука темата е "Силата на Православието" и затоа пишуваме за православието. Ако пишуваме за библиските цркви дури тогаш ќе бегаме од темата, а зборувањето за православието е токму она што е темата "Силата на Православието".
 
Библијата е напишана т.е. завршена во 1век и секој што се придржува до неа се придржува до изворното христијанство.
Секој друг што се придржува до некое книги што се напишани со векови подоцна не се придржува до изворното христијанство.
 
А за што допринело православието за македонскиот народ, ти ја препорачувам книгата "Огледало" од православниот монах Кирил Пејчиновиќ, да видиш таму како тој ги критикува поповите кои се побратимувале со турскиот аскер и заедно го молзеле напатениот македонски народ.
 
zidarski, православието не е христијанство. Православието нема допирни точки со христијанството. Ако има, повели наведи некоја од нив. среќа
Следбеници на Христос се оние кои го следат Христовото учење - запишано и канонизирано во Новиот Завет, а не учењето на некои "свети отци" од 6,7,8,9 век итн.


Изменето од EvAngelos - 24.Август.2008 во 03:16
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 03:12
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Темплариус - не верувам дека е тоа поврзана тема во случајов...
Во секој случај - не разбирам кој е критериумот за премерување на кој е Христов следбеник, а кој не... како? На вага ставате? Премерувате во проценти и после решавате? На пример - 80% е Баш Христијанин, 60% има надеж, 50% веќе не е Христов следбеник...
Православието е Христијанство, православните се Христови следбеници. Имаат свои заблуди, свои проблеми и свои гревови - како што впрочем имаат сите други.



EvAngelos sigurno ima i skala po koja seto toa se vrednuva...jas neznam jas sum Pravoslaven i samo sakam da vidime koja crkva kolku i sto napravila za Makedonskiot narod i Makedonija so toa ce ja sogledame vistinskata sila na Pravoslavieto a i na drugite crkvi...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2008 во 03:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Темп, да беше темата "Силата на Христијанството" ние ќе пишуваме за библиските цркви. Но тука темата е "Силата на Православието" и затоа пишуваме за православието. Ако пишуваме за библиските цркви дури тогаш ќе бегаме од темата, а зборувањето за православието е токму она што е темата "Силата на Православието".
 

Библијата е напишана т.е. завршена во 1век и секој што се придржува до неа се придржува до изворното христијанство.

Секој друг што се придржува до некое книги што се напишани со векови подоцна не се придржува до изворното христијанство.

 

А за што допринело православието за македонскиот народ, ти ја препорачувам книгата "Огледало" од православниот монах Кирил Пејчиновиќ, да видиш таму како тој ги критикува поповите кои се побратимувале со турскиот аскер и заедно го молзеле напатениот македонски народ.


Biblijata e napisana vo 1 vek i sekoj koj se pridrzuva do nea se pridrzuva do izvornoto hristijanstvo - cie mislenje e toa na Hristos ???? Na Apostolite ???? ili na nekoj drug ....

Edna kniga Evangelos edna kniga sakas da mi turnes pod nos i da mi pokaze edna kniga sto Pravoslavieto napravilo za Makedonija, izvini ama ako me smetas deka sum tolku glup i naiven togas nema sto voopsto da diskutirame, ovdeka ne e temata MPC ili popovite, kako nekoj koj se razbira vo religiite moras da gi gledas popovite i MPC razdeleno od Pravoslavieto - pravoslavieto ne go pravta korumpirani i pokvareni popovi pravoslavieto go pravi narodot, a za popovite ako ti imas dveiljadi crkvi vo edna drzava koi imaat po troica popovi togas imas 6000 popovi koi ako vo poslednite 100 godine tri pati generacijski se smenile doadjame do brojka od 18000 iljadi popovi togas kazi mi ti na mene ne li e normalno da ima i korumpirani i pokvareni - ne samo vo pravoslavieto nego nasekade, taka da teorijata za pokvareni popovi ne drzi voda .....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.