IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ОБИЧАИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ОБИЧАИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 25>
Автор
Порака
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 08:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

[
Ето видиш, и исламот и христијанството имале нешто заедничко намигнување
 
Misles Vehabizmot i Protestanstvoto?голема%20насмевка
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 10:32
vie velite deka e strogo zabraneto vo islamot koristenje na amajlii, megjutoa mnogu moi prijateli muslimani imaat vo svoite kuki i dukjani zakaceni , hm, ne znam sega kako tocno se vikaat, gi nosat od Turcija, ke prasam pa ke napisam, ama toa gi stiti od zlo, losi i negativni sili, znaci amajlija za kukata.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 13:26
Јас пак искрено и не познавам муслиманско семејство кое нема амулет во вид на око, било како украс, било како накит изработен од благородни метали...

Дали овие луѓе не ги сметате за вистински муслимани? (праашњето е упатено до форумџии од исламска вероисповед).

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 00:49
Jas doma nemam nikakvi amajlii, nitu poznavam nekoj vo moeto semejstvo koj ima. Ne velem deka nema takvi luge, no sepak, vo moeto opkruzuvanje se retkost.

Najcesto paunovoto okce e uvoz od Turcija !
No sepak ako mnogumina praktikuvaat nesto, toa ne stanuva del od islamot, tuku OBICAJ (vo konkretniov slucaj) koj e sporotiven na islamot!

Nase e da im govorime na lugeto, najcesto koga se vo prasanje vakvite rabori, lugeto lesno go prifakaat (zamisli), bidejki kako sto rekov, smesno nekoj predmet da ima TOLKAVA mok, da te stiti od zlo, i da ti nosi sreka!

Khaleefah, ne ja razbiram tvojata smisla za humor, pojasni ni go togas "EFEKTOT NA OKCETO."
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 00:50
Na mnogu mesta imam videno kade toa okceto e zgolemeno pa duri cinam vo istambul na edno mesto vidov i kako svetlecka reklama.....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 00:54
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

[
Ето видиш, и исламот и христијанството имале нешто заедничко намигнување
 
Misles Vehabizmot i Protestanstvoto?голема%20насмевка
 
Аиша, можеш да ми го објасниш ова што калифот го изнесе? Јас во предходниот пост изнесов согласност со твојот пост дека исламот и христијанството се заеднички по тоа што не треба да користиме никакви амајлии и дека молитвите наши треба единствено да Му ги упатуваме на Бог, а калифот тоа го споредува со Вехабизмот и Протестанството. Ок, јасно ми е зашто вели протестанството, но не ми е јасно ова со Вехабизмот. Дали само вехабистите се оградуваат од амајлиите или?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 01:03
Iskreno Ev. najdobro ke ni bide on da ni odgovori, bidejki ni mene ne mi jasno!

Za ova prasanje, nema sprotivni mislenja vo islamot, jasno stoi deka e shirk (pripisuvanje na sodrug na Boga)! Momentalno ne sum vo moznost da citiram eden hadis od Bozjiot Pratenik, n.b.m.n., kade KRISTALNO JASNO sto zabranata za amajlii.
Se nadevam deka ova e eden los obid za seguvanje od strana na khaleefah, no etiketite kako "vehabija" i sl. ne SE DOZVOLENI VO ISLAMOT. Allah ne narekol muslimani, mumuni, muhsini, a nikade vo k*ranot ili vo govorot na Pratenikot, ne postoi vakov naziv! Da cekame da go procitame odgovorot, sega epten stanav ljubopitna! Jas vehabika!?!?!?!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 01:08
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Iskreno Ev. najdobro ke ni bide on da ni odgovori, bidejki ni mene ne mi jasno!

Za ova prasanje, nema sprotivni mislenja vo islamot, jasno stoi deka e shirk (pripisuvanje na sodrug na Boga)! Momentalno ne sum vo moznost da citiram eden hadis od Bozjiot Pratenik, n.b.m.n., kade KRISTALNO JASNO sto zabranata za amajlii.
Se nadevam deka ova e eden los obid za seguvanje od strana na khaleefah, no etiketite kako "vehabija" i sl. ne SE DOZVOLENI VO ISLAMOT. Allah ne narekol muslimani, mumuni, muhsini, a nikade vo k*ranot ili vo govorot na Pratenikot, ne postoi vakov naziv! Da cekame da go procitame odgovorot, sega epten stanav ljubopitna! Jas vehabika!?!?!?!



Aisha ne se sekiraj kako trgnala rabotata ovdeka na forumov sesto ce se iznaslusame....bas me interesira da vidam do kade seto ovaa moze da odi....pa ako nekoj nesto neznae i vidi deka se zeznal neka procita najde nauci prasa.....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 01:12
EvAngelos so mnogu raboti se slozhuvam so tebe i po tvoite postovi na mnogu raboti gledam od povec'e perspektivi od koi istite i doznavam mnogu ,edo prashanje do tebe, mislam kako ti gledash na rabotite:neli krstot e sinbol,zoshto sega ne i krstot ,velish nekoj go stava vo kola za srec'a ,zoshto da ne go stava makar bez sujoverie samo za raspoznavanje ili shto ja znam ,hristijanski e?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 01:31
hr.lucky, крстот е воведен како симбол во христијанството некаде во 3-4 век. Нема податоци дека апостолите и првата генерација на христијани го користеле крстот како симбол.
Има податоци дека рибата (Ихтусот) бил симболот со кој се распознавале христијаните уште додека христијанството била илегална религија.
Но не е во тоа поентата. Сеедно е дали некој ке користи риба, крст, трнова круна, или било каков знак кој ќе асоцира на Христос како знак за распознавање, како обична симболи БЕЗ НАЈМАЛА ДОЗА на суеверност.
Но проблемот е во тоа што во пракса се покажало дека...да не шпекулирам со проценти, но вистина е дека скоро сите оние кои имаат крстче на ланчето или во кола се СУЕВЕРНИ кон него. Сакале или не тие понекогаш го бацуваат, го притискаат во рацете, потсвесно веруваат дека тој има некаква моќ, дека ги чува, дека ги штити од разни демони и зли духови и сл.
Ист е случајот и со иконите.
Павле на едно место вели дека доколку некој брат го соблазнува неговото јадење на месо, тој нема да јаде месо до крајот на неговиот живот. Слично може да се каже и за оние кои користат крстови, икони, бројаници и сл. Доколку некој го соблазнува нивното користење во смисла го тера кон суеверие и идолопоклонство (а тоа не е некој туку 90% од верниците), тогаш подобро е да не ги користиме таквите работи ни ние кои немаме слабост кон такво суеверие или идолопоклонство.
Се надевам ми ја разбра поентата. Ако не ќе појаснам. среќа
Поздрав! големо%20гушкање


Изменето од EvAngelos - 21.Март.2008 во 01:33
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 01:49
blagodaram Ev.jas ikonote vec'e odamna gi gledam i pochituvam samo kako sliki na lud'e dostojni za pochit ...pozdrav
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 06:04
Ova e edna od makuto temi po koi ne se soglasuvam so EvAngelos... iako vo pogorniot post iskazha eden relativno umeren stav kon ova prashanje.
Ikonata, krstot, brojanicata... toa se simboli. Kako takvi, ne mislam deka se vo sprotivnost so Biblijata ili so Hristovite principi. Pogreshno e da se misli deka ikonata kje ti gi reshi problemite ili deka na nea treba da i se molish, no lichno smetam deka treba da se koristi kako "pomoshno" sredstvo, koga chovek ima potreba. Kako shto vo moment na slabost, mozhesh da si ja otvorish Biblijata, da prochitash malku i da ti se smiri dushata, taka mozhesh i da poglednesh nekoja ikona, da pomislish malku za duhovnata vrednost na onoj koj e pretstaven na nea, za zhrtvata koja toj ja napravil za verata, za dobrinite koi toj gi napravil i za makite niz koi toj pominal i ja zadrzhal verata vo Isus, i toa da ti pomogne, da te potkrepi, da te vodi napred. Istoto se odnesuva i na krstot... sekoj pat koga imash maka, dovolno e krstcheto da go vidish i da te potseti za Negovite Stradanija i toa da te vrati na mesto.
Osven toa - koga se crtaat ikonite, monasite ili umetnicite koi gi pravat, obichno pred da gi nacrtaat, pominuvaat chasovi ili denovi vo molitva... (se razbira, ne site, no navistina dobrite umetnici, taka pravat) obichno toa se lugje koi celiot svoj zhivot go posvetile na verata... tie deloto svoe go pravat so Bozhje Vdahnovenie... kako shto apostolite gi pishuvaat Evangelijata, taka i ovie umetnici gi crtaat svoite sliki (ne me razbirajte pogreshno - ne se ni obiduvam da gi sporedam po vazhnost!), i prenesuvaat vo niv del od taa ljubov, del od taa posvetenost. I kako shto koga chitash od Svetite Knigi dobivash inspiracija i vdahnovenie i ti se polni dushata so neshto neobjasnivo, istoto se sluchuva koga gi gledash tie ikoni...
Se razbira - ova e moeto mislenje i nachinot na koj jas gledam na toa... inaku - se soglasuvam deka e toa sosema izvitopereno od narodot nash - so ostavanje pari vrz ikonite, so pretvoranje na ikonata vo objekt kon koj se upatuva molbata, namesto kon Boga. No mislam (ili sakam da veruvam) deka e toa posledica na nedovolnoto poznavanje na vistinskata vera, neukost, a ne na losha namera...
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 09:36
Ако некој може да објасни за верскиот обичај на осветување на цркви, кога се појавува, зошто се појавува. Или слично на тоа, светењето на домот, или слично на тоа, прскањето со света водичка. Кој ги измисли овие работи?
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2008 во 11:13
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

...tie deloto svoe go pravat so Bozhje Vdahnovenie...
 
Зошто Бог не им дал такво вдахновение на Мојсеј, Исус Навин, Авраам, Исак, Јаков, Ное, Лот, Давид, Соломон, Исаија, Еремија, Езекиел, Даниел... итн на сите други пророци?
Зошто Бог не им дал такво вдахновение на апостолите?
Зошто Исус Христос не кажал ништо, ама баш ништо, за ваквото вдахновение?
Зошто никаде во Библијата не се спомнува ваквото вдахновение, туку на некои икс векови подоцна им текнува дека да воведат икони во богослужбата?
Зошто во Новиот Завет единствена икона што се спомнува е Иконата на Ѕверот (The Icon of the beast)?
Зошто Исаија се исмејува со врежаните ликови, кога вели:
 
"Дрводелецот зема мерка, го оцртува ликот со писалка, го истружува со длето, го заокружува со пергел и го изделкува по углед на човечкиот лик, како убаво човечко обличје, за да стои во куќата. Си насече за себеси кедри, зеде чемпрес или даб што ги одгледуваше за себе среде горските дрва; или посади бор што расте од дожд. На човека му се добри за оган; ги зема да да се огрее; ги пали за да испече леб. Но од нив делка и бог, пред кого паѓа ничкум, прави идол и му се клања. И така, половина од тоа запалува оган, пече месо на жар, јаде печено и се сити: се грее и говори: „Ах, се греам и уживам покрај огнот.” Но од она што ќе остане си прави бог, свој идол, паѓа пред него ничкум и му се клања и моли: „Спаси ме, зашто ти си мој бог.” Не знаат тие и не разбираат: очите им се заслепени, па не гледаат, и срцето, па не сфаќаат. Таквиот не размислува, во него нема ни знаење ни разумност да си рече: „Со половината од ова запалив оган, испеков леб на жарта, го испржив месото што го изедов, па зар од останатото ќе направам одвратност? Зар ќе му се клањам на дел од дрво?"
(Исаија 44:13-19)

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

se soglasuvam deka e toa sosema izvitopereno od narodot nash - so ostavanje pari vrz ikonite, so pretvoranje na ikonata vo objekt kon koj se upatuva molbata, namesto kon Boga.
 
Сети се на советот на Павле кога рекол:
 
"Затоа, штом храната го соблазнува мојот брат, тогаш нема никогаш да јадам месо, за да не го соблазнувам својот брат"
(1 Коринтјаните 8:13)
 
Тебе не ти е заповедано да користиш икони. Тие не се неопходни во практикувањето на твојата вера. Од друга страна пак 90% од твоите православни браќа и сестри се соблазнуваат од иконите (им оставаат пари, дарови, ги бакнуваат, им се клањаат, им се молат, ги обожаваат и сл.).
Дали не е подобро и во овој случај, како Павле со месото, да се престане со користење на икони заради оние кои тоа ги соблазнува?
И на Павле не му сметало јадењето на месо (па дури и на месо пренесено на идоли - затоа што знаел дека тоа е обично месо и дека боговите на кои е пренесено не постојат), но тој би решил да се откаже од јадење месо доколку некој брат го соблазнува тоа.
Јас така мислам и за иконите.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.