IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Hz. Muhammed - Лав Н. Толстој (затаената книга)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Hz. Muhammed - Лав Н. Толстој (затаената книга)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 19>
Автор
Порака Обратен редослед
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 23:23
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Superior Superior напиша:

А зошто би се косело со здравиот разум? 
Со здравиот разум се коси пишаното во затаената книга дека Толстој изјавил оти не е Православен свештеник, а во исто време е лице кое од секоја Црква во Русија е екскомуницирано. Зар некому му било нејасно дека екскомуницирано лице не може да е свештеник?збунетост Тоа се коси многу со здравата логика, мислам дека секому му е јасно тоа.



Се гледа дека воопшто не си ја ни ѕирнал книгата и не ти е јасно дека станува збор за писма кои ги пишувал подолг период и во кои ги изнесувал своите видувања.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 20:55
Originally posted by Superior Superior напиша:

А зошто би се косело со здравиот разум? 


Со здравиот разум се коси пишаното во затаената книга дека Толстој изјавил оти не е Православен свештеник, а во исто време е лице кое од секоја Црква во Русија е екскомуницирано. Зар некому му било нејасно дека екскомуницирано лице не може да е свештеник?збунетост Тоа се коси многу со здравата логика, мислам дека секому му е јасно тоа.
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 19:36
А зошто би се косело со здравиот разум? Постојат многу брилијантни умови кои се пронашле себе си во исламот, и обратно.

Едноставно верата се доживува, осознава, открива, трага, таа не е само пука традиционална наследеност.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 18:23
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Прочитајте нешто од Толстој, прочитајте ја пред се “Воскресение“ па после заклучете дали бил муслиман. Каење, барање прошка, преобраќање на главниот јунак-тоа се клучни поенти во книгава, а поетскиот јазик се ниу кажува.




Одлична препорака Маре за сите нас!големо%20гушкање
Јас не сум читал од Толстој ништо, освен "Смртта на Иван Илич" ( уплав добив од тој автор по читањето на таа книгагрицкање%20нокти), па затоа и не знаев што точно да се прочита за да се добие вистинска слика за него.
А чинам дека "Воскресение" и беше причината тој да биде екскомунициран од Православната Црква, или можеби грешам?збунетост


Книгата е повеќе како да кажам, во некојси реформаторски дух, па не е чудо таа да била причина за екскомуницирање од Православната Црква.

Како и да, тоа е роман за еден разбуден човек-христијанин.
Па сега се поставува прашање, нека е еве и протестант, зар еден ум како Толстој ќе скока од кол..пардон од конфесија на конфесија за да се пронајде себеси во ислам? Зар не се коси со здравиот разум ова?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 16:46
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by Superior Superior напиша:

Јас би рекол ако почнеме да отвараме теми за фалсификувањето на Библијата, е дури тек тогаш ќе фрлате дрвја и камења по нас.


Не ни е тоа нашиот стил.
Вие муслиманите на форумиве повеќе се расправаете со атеистите и со номиналните верници отколку со вистинските правоверни христијани.
Мене ама ич не ме боли уво дали требало жената да биде забулена или не ,повеќе сакам теолошки теми.

Еве едно доста логично прашање на кое се уште чекам одговор..
ТУКА


Hmm,tvojot stil vece go procitav koga go predizvika na EvAngelos na debata a posle toa odbi so nekoi si izgovori demek nekoj ndrug ce bidel, a vsusnost nieden nema da bide.

Inaku nitu mene uvo me boli dali zenata trebalo da bide ostrigana ili so shamija na glavata.

Teoloski raspravi ce imas, samo ne na temata na koe si go postavil prasanjeto, t.e. moderatorkata kako OF TOPIK.

Redno e da se naucime na red i na soodvetni temi da raspravam po odredeni prasanja.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 15:46
Originally posted by Superior Superior напиша:

Јас би рекол ако почнеме да отвараме теми за фалсификувањето на Библијата, е дури тек тогаш ќе фрлате дрвја и камења по нас.


Не ни е тоа нашиот стил.
Вие муслиманите на форумиве повеќе се расправаете со атеистите и со номиналните верници отколку со вистинските правоверни христијани.
Мене ама ич не ме боли уво дали требало жената да биде забулена или не ,повеќе сакам теолошки теми.

Еве едно доста логично прашање на кое се уште чекам одговор..
ТУКА

Изменето од ahmar1 - 25.Ноември.2009 во 15:51
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 14:58
Важно не бил, православец.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 14:45
Originally posted by Македон Македон напиша:

А чинам дека "Воскресение" и беше причината тој да биде екскомунициран од Православната Црква, или можеби грешам?збунетост


Ја имам читано оваа книга и можам да кажам дека ставовите ,посебно на крајот од книгата навистина се во
спротивност со православието(уште си ги чувам белешките од книгат кои подоцна ги пречкртав),а дали баш заради таа книга е екскомунициран не би можел да кажам.


Originally posted by Македон Македон напиша:

Јас не сум читал од Толстој ништо, освен "Смртта на Иван Илич" ( уплав добив од тој автор по читањето на таа книгагрицкање%20нокти), па затоа и не знаев што точно да се прочита за да се добие вистинска слика за него.


абе супер е таа книга,(поточно подолг расказ)како умираш опишано на хартија,многу јако!!
инаку најтопо ги препурачувам севастополските раскази.
Млад идеалист кој се јавува за доброволец за време на кримската војна и како по пут уствари се упрпува.
феноменално!!

Ана Карењина не ми се допадна којзане колку и војан и мир имаше доста тупаџиски делови(при крајот)но генерално делат му се одлични,(барем според мене).

Инаку секој кој го читал толстој знае дека многу од расказите му започнуваат со цитат од новиот завет.
Уствари ја по прв пат се сретнав со содржината на новиот завет токму од неговите книги и желбата да го прочитам новиот завет ми дојде најпрвин токму од книгите на толстој.
Али тоа сега нема везе он важно станал муслиман.
кога како и каде не е битно сега но важно станал.


Изменето од ahmar1 - 25.Ноември.2009 во 15:48
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 14:43
Originally posted by Superior Superior напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Прочитајте нешто од Толстој, прочитајте ја пред се “Воскресение“ па после заклучете дали бил муслиман. Каење, барање прошка, преобраќање на главниот јунак-тоа се клучни поенти во книгава, а поетскиот јазик се ниу кажува.Ние, обични форумџии-па добиваме слика едни за други преку нашите постови и иако не сме се виделе веќе како да се познаваме, прочитајте ги делата на авторот па просудете за неговите верувања. Особено оваа книга. Ќе заклучите дека е повеќе од невозможно да ја напишал еден муслиман.намигнување


Таа книга е напишана многу понапред од Затаената Книга, така да, забелешката не ти држи вода.Тогаш Толстој сеуште бил христијанин.


А ако тајната книга е напишана по сите негови дела, зошто имал потреба во истата да потенцира дека не е Православен свештеник и припадник на Православната Црква, кога тој веќе бил одамна екскомунициран? Зарем не е јасно дека екскомуницирано лице не е свештеник во никој случај?!збунетост Некако и самата "Тајна книга" не држи вода...
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 14:36
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Прочитајте нешто од Толстој, прочитајте ја пред се “Воскресение“ па после заклучете дали бил муслиман. Каење, барање прошка, преобраќање на главниот јунак-тоа се клучни поенти во книгава, а поетскиот јазик се ниу кажува.Ние, обични форумџии-па добиваме слика едни за други преку нашите постови и иако не сме се виделе веќе како да се познаваме, прочитајте ги делата на авторот па просудете за неговите верувања. Особено оваа книга. Ќе заклучите дека е повеќе од невозможно да ја напишал еден муслиман.намигнување


Таа книга е напишана многу понапред од Затаената Книга, така да, забелешката не ти држи вода.Тогаш Толстој сеуште бил христијанин.
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 14:34
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Пак ова со исламизирањево....

Се правело муабет за ова и порано..
Навистина е за анализа што толку го тупат за да докажувата дека некој наводно примил ислам.И што сега?!

И ај остај друго многу од тие муабети бликаат од нелогичносто како на пример дека првиот човек која стпанал на месечината станал мулсиман(не да неме везе работа но се уште се збори за тоа) или дека син на римокатолички свештеник(!!!) додека татко му го носел у неделно училиште(!!!) се восхитил од исламот и станал муслиман!!коптски кардинал(!!)станал исто муслиман и слични бисери.

и сега толстој наводно станал муслиман.

Мислам дај не се бламирајте бе муслимани ...ве молам!
дај пак пишете за тоа дека сме ја фалсификувале библија и слично теолошки муабети а не вакви глупости.



Зошто мислиш дека се бламираме? Темата си е ОК.

Јас би рекол ако почнеме да отвараме теми за фалсификувањето на Библијата, е дури тек тогаш ќе фрлате дрвја и камења по нас.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 14:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Прочитајте нешто од Толстој, прочитајте ја пред се “Воскресение“ па после заклучете дали бил муслиман. Каење, барање прошка, преобраќање на главниот јунак-тоа се клучни поенти во книгава, а поетскиот јазик се ниу кажува.




Одлична препорака Маре за сите нас!големо%20гушкање
Јас не сум читал од Толстој ништо, освен "Смртта на Иван Илич" ( уплав добив од тој автор по читањето на таа книгагрицкање%20нокти), па затоа и не знаев што точно да се прочита за да се добие вистинска слика за него.
А чинам дека "Воскресение" и беше причината тој да биде екскомунициран од Православната Црква, или можеби грешам?збунетост
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 11:30
Пак ова со исламизирањево....

Се правело муабет за ова и порано..
Навистина е за анализа што толку го тупат за да докажувата дека некој наводно примил ислам.И што сега?!

И ај остај друго многу од тие муабети бликаат од нелогичносто како на пример дека првиот човек која стпанал на месечината станал мулсиман(не да неме везе работа но се уште се збори за тоа) или дека син на римокатолички свештеник(!!!) додека татко му го носел у неделно училиште(!!!) се восхитил од исламот и станал муслиман!!коптски кардинал(!!)станал исто муслиман и слични бисери.

и сега толстој наводно станал муслиман.

Мислам дај не се бламирајте бе муслимани ...ве молам!
дај пак пишете за тоа дека сме ја фалсификувале библија и слично теолошки муабети а не вакви глупости.

Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 08:48
Прочитајте нешто од Толстој, прочитајте ја пред се “Воскресение“ па после заклучете дали бил муслиман. Каење, барање прошка, преобраќање на главниот јунак-тоа се клучни поенти во книгава, а поетскиот јазик се ниу кажува.

Ние, обични форумџии-па добиваме слика едни за други преку нашите постови и иако не сме се виделе веќе како да се познаваме, прочитајте ги делата на авторот па просудете за неговите верувања. Особено оваа книга. Ќе заклучите дека е повеќе од невозможно да ја напишал еден муслиман.
намигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.