IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Потребна помош при избор на Телезум и Статив
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Потребна помош при избор на Телезум и Статив

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 18:35
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 18:36
eve i ova kako dopolnenie

http://www.canon-europe.com/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/Image_Stabilization_Lenses/EF-S_55-250mm_f_4-5_6_IS/index.asp
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
JBorko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2007
Локација: Slovakia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JBorko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 21:36

Фала Јане!

Ова е изгледа тоа што сакав да го чујам.
Патем токму за тој објектив (Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS) и зборував во првиот свој пост. Тоа е тој што го имам нарачано и што денес ми ветија дека ќе го имам на 29 Ноември (на АВНОЈ =) )
 
А Manfrotto-то ќе треба да размислам подолго, зашто сепак многу се парите, а од друга страна пак тоа ми е можеби доживотна инвестиција)
 
Фала на сите за своите предлози и совети.
 
Како и да е Темава е отворена за други мислења!
 
 


Изменето од JBorko - 13.Ноември.2007 во 21:37
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2007 во 22:59
stativot e sepak dolgotrajna investicija... znaci ne brzaj so nabavka, se dodeka tocno ne znaes sto sakas, sto ti treba, i kako ikolku ke go koristis.

BTW, po raspadot na avnojska jugoslavija 29 noemvri e popoznat kako biskiklanje praznik голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 10:25
Originally posted by JBorko JBorko напиша:

Фала Јане!

Ова е изгледа тоа што сакав да го чујам.
Патем токму за тој објектив (Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS) и зборував во првиот свој пост. Тоа е тој што го имам нарачано и што денес ми ветија дека ќе го имам на 29 Ноември (на АВНОЈ =) )
 
А Manfrotto-то ќе треба да размислам подолго, зашто сепак многу се парите, а од друга страна пак тоа ми е можеби доживотна инвестиција)
 
Фала на сите за своите предлози и совети.
 
Како и да е Темава е отворена за други мислења!
 
 


Za stativ razgledaj ja i opcijata da si zemes nekoj Slik. Stativot e dolgotrajna, no ne i zivotna investicija. Ne velam deka treba da zemes nekoj bilo kakov, no vo 90% od vremeto ce ti vrsi rabota i brand koj ne nosi price-tag od 200EURa pa nagore.

BTW, Itan mi spomna deka sega Slik-ovi ima i vo Pix-plus.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
djordjevich Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај djordjevich Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 10:51
Sigmata APO 70-300 so canon mount ja ima vo dukjan, taka da zemi si go aparatot i probaj ja na lice mesto dali ke ti vrsi rabota.
Pogledni si gi i SLIK stativite, site modeli od PRO DX serijata se na raspolaganje. Od daleku izgleda kako da e dukjanot za ribarska oprema среќа
Canon obejktivi se ushte nemame vo prodazba pred se poradi losata cena, no imame sostanok na 20-ti mesecov so direktorot od Avtera za photo-video pa ke vidiime sto ke izleze od seto toa.
Кон врв
JBorko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2007
Локација: Slovakia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JBorko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 11:19
@ Mire: Bez somnenie e tocno deka afirmirana marka dvojno ja kreva cenata na produktot. Zatoa prasuvav i za Velbonite... Tie mi se popristapni vo momentov, a baska i gi imaat sekade na lager. Treba da gi razgledam i SLIK i da vidam dali imaat nekoj model sto mene ke mi odgovara.

@ Djordjevic: Bi bilo super da bev u Skopje i da mozev da dojdam, ama jas sum vo tugjina i za Skopje doagjam duri za 2 meseca, a do togas sakam da zavrsam so ova. Fala na pokanata
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 13:50
Ups ... od nekoja pricina mislev deka si vo SK.
Izvini црвенеење
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
JBorko Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2007
Локација: Slovakia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JBorko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 14:11
Заборавив на уште едно прашање.

Какви ви се искуствата со главата на стативот?

Има 3-4 основни типа од она што го гледав јас (ќе ги напишам на Англиски зошто не можам да најдам македонски еквивалент за имињата):

Three Way (Тројнасочна), Ball Head (Глава со топче), Geared и L-Type

Каква глава имате на вашите стативи?

Пробал ли некој Ball Head? Кои се + а кои се нејзини - .
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 14:44
Ball head gi menuva site nasoki odednash, taka da ne mozhesh da lokiras dve ili edna strana, a da menuvash neshto drugo. Odlichno za brzo i poradikalno podesuvanje.

Three way e pospora za upotreba bidejki treba sekoja strana da ja podesish posebno, no zatoa nudi poprecizno i poedinechno podesuvanje koe za nekoi priliki (sega mi pagjaat na um pejsazhi i arhitektura) e mnogu podobro otkolku da koristish Ball head. Kaj nea, na primer, mozhesh da go lokirash horizontot i da panirash ili da tiltash se dodeka ne podesish kako sto sakash... ili da sostavish panorama od nekolku sliki i site da se vo idealna horizontala i t.n.

Изменето од Zoran K - 14.Ноември.2007 во 14:45
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.