IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЕВРЕИТЕ БЕА ПРВИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕВРЕИТЕ БЕА ПРВИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 22>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 22:08
Originally posted by aladin aladin напиша:


Originally posted by aladin aladin напиша:



jas drugo ve prasav:koj tevrat navistina , treba da go pocituvaat muslimanite kako sto pisuva koranot???????dali
onoj tevrat koj site tvrdat deka se pette knigi mojseevi , za koi se
slozuvaat i judejcite i hristijanite iako ne se od ista religija? i sto
e uste pocudno moze da se kaze deka vo mnogu istoriski priliki bile
najgolemi neprijateli ?????????sto novo propovedal muhamed?verata vo eden bog ---veke postoela!mesijata
kogo go cekale dosol- isus! -edni go prifatile drugi si ostanale na
staroto,  sto ,,posovrseno,, kazal (donel)muhamed od ,,boga,,??????? vo
sto  e negovata ,,najgolema vrednost kako prorok,,???sto novo
objavil muhamed??????????? i imeto alah koe predhodno rekov deka e novo
se upotrebuvalo za edno od arapskite bozestva--znaci i toa ne e novo! 
samo ime na eden bog od mnogute arapski bogovi.
http://www.judaicaheaven.com/catalog/JP-314small.jpg
ima li nekoj da odgovori?


И ти Аладине ја правиш истата грешка како и сите останати немуслимани,муслиманите веруваат дека Муса го добил Тевратот,но веруваат дека тој е изменет.Во Qur,anot на многу места се повикуваат Евреите,не муслиманите да го почитуваат Тевратот.А знаеш ли кој Теврат,оној оригиналниот објавен до Муса а.с.,каде се вели дека ќе дојде пејгамбер по Иса а.с.,кој ќе се вика Мухаммед и кого треба да го следат СИТЕ.

Еве ти сега една илустрација од времето на Мухаммеда а.с.:


ЗЕЈД ИБН СА,НЕ

Тој бил Еврејски Рабин кој примил Ислам.
Еве што рекол тој:

;Кога го погледнав лицето на Мухаммед а.с.,ги видов сите знаци на пратеништвото(кои биле наведени во Тевратот),освен две работи,кои не ги проверив:

1. Неговата благост треба да го надминува неговото незнаење.

2.Глупото однесување кон него само му ја зголемува благоста.

Му се прикажував како добар,а се со цел за да се состанувам со него и за да можам да ја спознаам неговата благост и неискуство.Купив нешто од него,со договор да ми го даде за одредено време,а јас однапред му го платив износот за тоа.Два или три дена пред договорениот рок отидов кај него,го повлеков за наборите од неговата кошула и огртач и намуртено гледајќи во него,му реков:;Зарем нема да ми го дадеш она што е мое,о Мухаммеде?-Така ми Бога,о сине Абдул Муталлибов,ти си навистина од оние кои го оддолговлечуваат рокот;.

Тука беше присатен Омер кој ми рече:,О Аллахов непријателу,зарем ти да му го зборуваш на Аллаховиот Пејгамбер,ова што јас го слушам? Се колнам во Аллах,да не се плашам од прекршокот,со овој меч би те удрил по главата!;.
   
   Мухаммед а.с. го погледна Омера мирно и спокојно,а тогаш се насмевна и рече:

;И мене и нему му беше попотребно нешто друго од тебе,Омере.Мене да ми наредеше убаво да си го подмирам долгот,а нему да му наредеше да го запамти рокот и тоа убаво да го посака.Сега оди Омере,и дај му го она што му припаѓа,и додај му уште 20 са,а (тогашна мера),како надокнада за неговиот страв кој го претрпи од тебе;-Омер тоа го направи.
На тоа реков:;Омере,сите знакови на пратеништвото ги видов на Мухаммедовото Лице,кога гледав во него,освен двата знака кои не ги испитав до сега:

-Неговата благост го надминува неговото незаење.
-Глупото однесување кон него,само му ја зголемува благоста.

Сега се уверив и во овие два знака и сведочам ДЕКА СУМ ЗАДОВОЛЕН АЛЛАХ ДА МИ БИДЕ БОГ,ИСЛАМОТ ВЕРА А МУХАММЕД А.С. ПЕЈГАМБЕР!;

Значи Аладине Qur,anot бара од Евреите да го следат Тевратот во кој недвосмислено се говори за Мухаммеда а.с.
Многумина тоа го увиделе уште во негово време.

Имаш ли некое друго прашање?


Изменето од efendija - 17.Март.2008 во 22:10
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 22:16
Sega doznavam deka na Mojsie mu e daden Tevratot, no i toj kako onoj Indzhil praten na Isus, bil izmenet ili zaguben.

Znachi sekoja sveta kniga pratena od Boga bila izmeneta, edinstveno neizmeneta i ispravna e onaa sto e pratena do Muhamed. Dali ova dobro go razbrav?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 22:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sega doznavam deka na Mojsie mu e daden Tevratot, no i toj kako onoj Indzhil praten na Isus, bil izmenet ili zaguben.

Znachi sekoja sveta kniga pratena od Boga bila izmeneta, edinstveno neizmeneta i ispravna e onaa sto e pratena do Muhamed. Dali ova dobro go razbrav?



Да,добро разбра.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 23:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sega doznavam deka na Mojsie mu e daden Tevratot, no i toj kako onoj Indzhil praten na Isus, bil izmenet ili zaguben.

Znachi sekoja sveta kniga pratena od Boga bila izmeneta, edinstveno neizmeneta i ispravna e onaa sto e pratena do Muhamed. Dali ova dobro go razbrav?



I tuka li treba za Indzilot da se zboruva.
Pa Fakt e i vie dokazuvate sami pomegju vas deka se izmeneti "TORATA I EVANGELIETO"
So samoto toa sto ste razliciti beskrajno.
Evreite verski go praktikuvaat obredot "obrezuvanje" hristijanite NE ! Koj kade izmenil ?! NEMOZE DA E ISTO !
Na Evreite verski im e zabraneto Svinskoto meso a Hristijanite go jadat i tvrdat deka ne e zabraneto ! KOJ KADE IZMENIL ?!
Hristijanite go obozavaat Isus,Evreite "go ubija" Koj kade izmenil !? SEKOJ (OD NIV) SEKADE !
Originalite dlaboko se zakopani nekade.

Zatoa i e objaven Qur'anot kako posledna Bozja objava koja ke gi obelodeni slucaite za se sto bilo prethodno i se sto ke se sluci vo idnina !

Da bil Zeburot na Davud a.s posledna objava,nemase da bide objaven Tevratot i Musa (Torata i Mojsie).
Zatoa Allah prakjal drugi pratenici,zatoa sto i sam znael deka ke ima MANIJACI KOI KE GI MENUVAAT !
Koj ja prifati objavata na Mojsie i koj mu poveruva SE SPASI ! Vo objavata na Mojsie najaveni bile i idnite pratenici Bozji. Dokaz deka torata e menuvana e toa sto,onoj koj bil najaven vo nea,kako iden prorok,da ne recam bil ubien,ama pokusale da go ubijat... znaci doziveala torata spletka... a onie koi dosledno ja sledele ja cuvale vo nivnite srca pa go prifatile idniot Mesija/Isus i Indzilot. Onoj koj go prifati Isus i negovata objava e spasen.
Posto i Evangelieto e izmeneto (a za toa barem ima MILION DOKAZI) Allah go prail i POSLEDNIOT BOZJI PRATENIK MUHAMMED S.A.W.S SO POSLEDNATA BOZJA OBJAVA. A kako dokaz deka e POSLEDNA e toa sto od nea NI BUKVA NE E IZMENETA.I ova e isto taka dokazano.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 23:36
Eve i jas ke napisam eden
ilsutrativen primer!

Vo vremeto na Bozjiot pratenik, Muhammed, neka e Bozji mir nad nego, poznatito ashab (prijatel) Ebu Bekr pronasol i cital nekoi listovi od Torata. Muhammed, neka e Bozji mir nad nego mu rekoll: " O Ebi Bekre, da e Musa (Mojsesj),neka e Bozji mir nad nego, ziv, MENE BI ME SLEDEL!

Fala brate, Allah da te nagradi i da ni go zgolemi znaenjeto!!






Изменето од Aisha - 17.Март.2008 во 23:54
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 23:38
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Eve i jas ke napisam eden
ilsutrativen primer!

Vo vremeto na Bozjiot pratenik, Muhammed, neka e Bozji mir nad nego, poznatito ashab (prijatel) Omer ibn Hatab prinasol i cital nekoi listovi od Torata. Mihammed, neka e Bozji mir nad nego mu rekoll: " O Omere, da e Musa (Mojsesj),neka e Bozji mir nad nego, ziv, MENE BI ME SLEDEL!

Hadisot go nemam pred sebe, no go znam na pamet, ako zgresiv nesto vo negovoto prenesuvanje slobodno popravete me!




Sestro Aisha Hadisot e tocen, i jas go imam procitana ama se odnesuva na Ebu Bekar r.a., koj o prenesua hadisot sum izumil, ama sega ce razbaram, i insAllah ce go napisam toa!
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 13:51
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:


Originally posted by aladin aladin напиша:



jas drugo ve prasav:koj tevrat navistina , treba da go pocituvaat muslimanite kako sto pisuva koranot???????dali
onoj tevrat koj site tvrdat deka se pette knigi mojseevi , za koi se
slozuvaat i judejcite i hristijanite iako ne se od ista religija? i sto
e uste pocudno moze da se kaze deka vo mnogu istoriski priliki bile
najgolemi neprijateli ?????????sto novo propovedal muhamed?verata vo eden bog ---veke postoela!mesijata
kogo go cekale dosol- isus! -edni go prifatile drugi si ostanale na
staroto,  sto ,,posovrseno,, kazal (donel)muhamed od ,,boga,,??????? vo
sto  e negovata ,,najgolema vrednost kako prorok,,???sto novo
objavil muhamed??????????? i imeto alah koe predhodno rekov deka e novo
se upotrebuvalo za edno od arapskite bozestva--znaci i toa ne e novo! 
samo ime na eden bog od mnogute arapski bogovi.
http://www.judaicaheaven.com/catalog/JP-314small.jpg
ima li nekoj da odgovori?


И ти Аладине ја правиш истата грешка како и сите останати немуслимани,муслиманите веруваат дека Муса го добил Тевратот,но веруваат дека тој е изменет.Во Qur,anot на многу места се повикуваат Евреите,не муслиманите да го почитуваат Тевратот.А знаеш ли кој Теврат,оној оригиналниот објавен до Муса а.с.,каде се вели дека ќе дојде пејгамбер по Иса а.с.,кој ќе се вика Мухаммед и кого треба да го следат СИТЕ.

jas nemam takvo mislenje citajki go ajetot ovie dena za sledenje na torata i evangelieto a koe sto go sodrzi koranot-no za orginalnata tora stanuva zbor-koj ja IMA????   NA CIJA STRANA R TUKA AREHOLOGIJATA I ISTORIJATA????postojat li spisi od torata da receme postari od n.e. koi se indenticni so torata koja ja pocituvaat denesevreite i hristijanite ?

Еве ти сега една илустрација од времето на Мухаммеда а.с.:


ЗЕЈД ИБН СА,НЕ

Тој бил Еврејски Рабин кој примил Ислам.
Еве што рекол тој:

;Кога го погледнав лицето на Мухаммед а.с.,ги видов сите знаци на пратеништвото(кои биле наведени во Тевратот),освен две работи,кои не ги проверив:

1. Неговата благост треба да го надминува неговото незнаење.

2.Глупото однесување кон него само му ја зголемува благоста.

Му се прикажував како добар,а се со цел за да се состанувам со него и за да можам да ја спознаам неговата благост и неискуство.Купив нешто од него,со договор да ми го даде за одредено време,а јас однапред му го платив износот за тоа.Два или три дена пред договорениот рок отидов кај него,го повлеков за наборите од неговата кошула и огртач и намуртено гледајќи во него,му реков:;Зарем нема да ми го дадеш она што е мое,о Мухаммеде?-Така ми Бога,о сине Абдул Муталлибов,ти си навистина од оние кои го оддолговлечуваат рокот;.

Тука беше присатен Омер кој ми рече:,О Аллахов непријателу,зарем ти да му го зборуваш на Аллаховиот Пејгамбер,ова што јас го слушам? Се колнам во Аллах,да не се плашам од прекршокот,со овој меч би те удрил по главата!;.
   
   Мухаммед а.с. го погледна Омера мирно и спокојно,а тогаш се насмевна и рече:

;И мене и нему му беше попотребно нешто друго од тебе,Омере.Мене да ми наредеше убаво да си го подмирам долгот,а нему да му наредеше да го запамти рокот и тоа убаво да го посака.Сега оди Омере,и дај му го она што му припаѓа,и додај му уште 20 са,а (тогашна мера),како надокнада за неговиот страв кој го претрпи од тебе;-Омер тоа го направи.
На тоа реков:;Омере,сите знакови на пратеништвото ги видов на Мухаммедовото Лице,кога гледав во него,освен двата знака кои не ги испитав до сега:

-Неговата благост го надминува неговото незаење.
-Глупото однесување кон него,само му ја зголемува благоста.

Сега се уверив и во овие два знака и сведочам ДЕКА СУМ ЗАДОВОЛЕН АЛЛАХ ДА МИ БИДЕ БОГ,ИСЛАМОТ ВЕРА А МУХАММЕД А.С. ПЕЈГАМБЕР!;

Значи Аладине Qur,anot бара од Евреите да го следат Тевратот во кој недвосмислено се говори за Мухаммеда а.с.
Многумина тоа го увиделе уште во негово време.

Имаш ли некое друго прашање?

ova od koranot li e izvadok??????
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 14:02
Ne e od k*ran, uste li ne nauci pravilno da gi citas postovite pisani od muslimani????
 
  
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 14:22
Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sega doznavam deka na Mojsie mu e daden Tevratot, no i toj kako onoj Indzhil praten na Isus, bil izmenet ili zaguben.

Znachi sekoja sveta kniga pratena od Boga bila izmeneta, edinstveno neizmeneta i ispravna e onaa sto e pratena do Muhamed. Dali ova dobro go razbrav?



I tuka li treba za Indzilot da se zboruva.
Pa Fakt e i vie dokazuvate sami pomegju vas deka se izmeneti "TORATA I EVANGELIETO"
So samoto toa sto ste razliciti beskrajno.
Evreite verski go praktikuvaat obredot "obrezuvanje" hristijanite NE ! Koj kade izmenil ?! NEMOZE DA E ISTO !

zaboravas da spomnes---deka obrezuvanjeto se spomnuva i vo denesnata tora na judejcite i vo stariot zavet!!!!!   ne e tocno deka  spisot na st.zavet na hristijanite e izmenet!!!!   zosto toa ne go praktikuvaat drugite  e drugo prasanje!!
Na Evreite verski im e zabraneto Svinskoto meso a Hristijanite go jadat i tvrdat deka ne e zabraneto ! KOJ KADE IZMENIL ?!

pak ke ti spomnam --stariot zavet na hristijanite ja gi sodrzi zabranite za jadenje na odredeni vidovi na hrana,  znaci samiot tekst na knigite ne e smenet!!!!

Hristijanite go obozavaat Isus,Evreite "go ubija" Koj kade izmenil !? SEKOJ (OD NIV) SEKADE !

da del od evreite go optuzuja onoj koj tvrdese deka e sinot na sevisniot, del go prifatija kako ,,onoj koj ke im go izdigne od brakata --nego da go poslusaat,, ,,toj sto ke go vostanovi carstvoto bozjo na zemjata,, ---no zosto koga evreite velat deka nego go raspnale na krst i deka e prevarant-a drugite go prifatile kako spasitel,sin bozji i bog ---vie se protivite na se sto postoelo kako bozja vistina polovina vek :

ne prifakjate ,,najcista teza evrejska--deka e bogohulnik i lazgo!

ne  prifakjate deka e sin bozji i bog licno vo telo !

znaci ne se slozuvate so dvete ,,najlogicni,,  ucenja, ami izleguvate posle 600 god  so nekoja treta teorija koja bila vistinita objava.  pa zosto bog cekase 600 god da mu ja dade na ,,izbraniot narod vistinata ,,?????? a znaeme deka bog-gospod nad vojskite nikogas ne ostaval ,,vakum,,prostor bez proroci???gi pobivate site dotogas vazecki knigi (st zavet)koi ostanatite samo poinaku gi tolkuvaat a indenticni se i kaj hristijanite i judejcite???????

Originalite dlaboko se zakopani nekade.

Zatoa i e objaven Qur'anot kako posledna Bozja objava koja ke gi obelodeni slucaite za se sto bilo prethodno i se sto ke se sluci vo idnina !

zosto posle polovina milenium doagja vistinata????

Da bil Zeburot na Davud a.s posledna objava,nemase da bide objaven Tevratot i Musa (Torata i Mojsie).
Zatoa Allah prakjal drugi pratenici,zatoa sto i sam znael deka ke ima MANIJACI KOI KE GI MENUVAAT !

a kade  e bog da receme --posle  200 god  od objavuvanjeto na poslednata vistina(evangelieto)???????     togas postoele samo onie dve tezi, ili joshua e izmamnik, ili bog i spasitel???? znaci lugjeto bile ostaveni da veruvaat spored tebe vo dve lagi?????????

Koj ja prifati objavata na Mojsie i koj mu poveruva SE SPASI ! Vo objavata na Mojsie najaveni bile i idnite pratenici Bozji.(judejcite i hristijanite imaat problem samo so edna licnost-isus hristos ,  a koga se raboti za islamot i ednite i drugite go negiraat-muhamed???? zosto? a potoa islamot gi pobiva site predhodno i judaizmot i hristijanstvoto) Dokaz deka torata e menuvana(pravis greska poistovetuvajki go tolkuvanjeto so samoto , fizicko menuvanje na zborovite) e toa sto,onoj koj bil najaven vo nea,kako iden prorok,da ne recam bil ubien,ama pokusale da go ubijat... znaci doziveala torata spletka... a onie koi dosledno ja sledele ja cuvale vo nivnite srca pa go prifatile idniot Mesija/Isus i Indzilot. Onoj koj go prifati Isus i negovata objava e spasen.
Posto i Evangelieto e izmeneto (a za toa barem ima MILION DOKAZI) Allah go prail i POSLEDNIOT BOZJI PRATENIK MUHAMMED S.A.W.S SO POSLEDNATA BOZJA OBJAVA. A kako dokaz deka e POSLEDNA e toa sto od nea NI BUKVA NE E IZMENETA.I ova e isto taka dokazano.


a golema vi e hrabrosta--posle opomenata na joshua deka posle nego ke dojdat mnozina lazni proroci da tvrdite i deka posle nego ---(doagja vistinata)islam-muhamed,  koja patem se protivi na predhodnite vistini bez ogled dali stanuva zbor za st.zavet ili noviot .......
se mislam samo kako vie stanavte tolkav ,,avtoritet,, pa i nad sinovite na izrael --koi site ovie slucuvanja samite gi ziveele i gledale , i im solite pamet sto bilo -kako bilo?????
gospod sedrzitelot-bog na vojskite da vi se smiluva vrz zabludite....



Изменето од aladin - 19.Март.2008 во 14:45
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 14:25
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Ne e od k*ran, uste li ne nauci pravilno da gi citas postovite pisani od muslimani????
 
  


koranot spred mene e mnogu malku --verodostoen , no dokolku ne e i od nego zosto voopsto se trudele tvoite brakja da pisuvaat nesto .........sto vredi togas.......da vadime prikaski od 1001 nok kako ,,teoloski,, fakti za razgovor????
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 14:31
Dobri argumenti za diskusija aladin...

Patem imash edna greshka. k*ranot ne se javuva posle polovina vek, tuku posle polovina milenijum (potochno 600 veka).




Изменето од Messenger - 19.Март.2008 во 14:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 14:35
blagodaram i se izvinuvam...za vekot i mileniumot...sto e covek.....da ne gresi....

od muslimanite ocekuvam odgovor......
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 14:39
Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Ne e od k*ran, uste li ne nauci pravilno da gi citas postovite pisani od muslimani????
 
  


koranot spred mene e mnogu malku --verodostoen , no dokolku ne e i od nego zosto voopsto se trudele tvoite brakja da pisuvaat nesto .........sto vredi togas.......da vadime prikaski od 1001 nok kako ,,teoloski,, fakti za razgovor????



Siguren sum deka ne se razbiras samiot sto pisuvas......... Ti mozes da veruvas sto sakas, i sto sakas da smetas za verodostojno,, nikoj ne ti smeta vo toa..  A ako komentiras za nesto vidi malce najdi nekoj dokaz, fakt, ne tresi samo zeleni!  
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 14:48
Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sega doznavam deka na Mojsie mu e daden Tevratot, no i toj kako onoj Indzhil praten na Isus, bil izmenet ili zaguben.

Znachi sekoja sveta kniga pratena od Boga bila izmeneta, edinstveno neizmeneta i ispravna e onaa sto e pratena do Muhamed. Dali ova dobro go razbrav?



I tuka li treba za Indzilot da se zboruva.
Pa Fakt e i vie dokazuvate sami pomegju vas deka se izmeneti "TORATA I EVANGELIETO"
So samoto toa sto ste razliciti beskrajno.
Evreite verski go praktikuvaat obredot "obrezuvanje" hristijanite NE ! Koj kade izmenil ?! NEMOZE DA E ISTO !

zaboravas da spomnes---deka obrezuvanjeto se spomnuva i vo denesnata tora na judejcite i vo stariot zavet!!!!!   ne e tocno deka  spisot na st.zavet na hristijanite e izmenet!!!!   zosto toa ne go praktikuvaat drugite  e drugo prasanje!!
Na Evreite verski im e zabraneto Svinskoto meso a Hristijanite go jadat i tvrdat deka ne e zabraneto ! KOJ KADE IZMENIL ?!

pak ke ti spomnam --stariot zavet na hristijanite ja gi sodrzi zabranite za jadenje na odredeni vidovi na hrana,  znaci samiot tekst na knigite ne e smenet!!!!

Hristijanite go obozavaat Isus,Evreite "go ubija" Koj kade izmenil !? SEKOJ (OD NIV) SEKADE !

da del od evreite go optuzuja onoj koj tvrdese deka e sinot na sevisniot, del go prifatija kako ,,onoj koj ke im go izdigne od brakata --nego da go poslusaat,, ,,toj sto ke go vostanovi carstvoto bozjo na zemjata,, ---no zosto koga evreite velat deka nego go raspnale na krst i deka e prevarant-a drugite go prifatile kako spasitel,sin bozji i bog ---vie se protivite na se sto postoelo kako bozja vistina polovina vek :

ne prifakjate ,,najcista teza evrejska--deka e bogohulnik i lazgo!

ne  prifakjate deka e sin bozji i bog licno vo telo !

znaci ne se slozuvate so dvete ,,najlogicni,,  ucenja, ami izleguvate posle 600 god  so nekoja treta teorija koja bila vistinita objava.  pa zosto bog cekase 600 god da mu ja dade na ,,izbraniot narod vistinata ,,?????? a znaeme deka bog-gospod nad vojskite nikogas ne ostaval ,,vakum,,prostor bez proroci???gi pobivate site dotogas vazecki knigi (st zavet)koi ostanatite samo poinaku gi tolkuvaat a indenticni se i kaj hristijanite i judejcite???????

Originalite dlaboko se zakopani nekade.

Zatoa i e objaven Qur'anot kako posledna Bozja objava koja ke gi obelodeni slucaite za se sto bilo prethodno i se sto ke se sluci vo idnina !

zosto posle polovina milenium doagja vistinata????

Da bil Zeburot na Davud a.s posledna objava,nemase da bide objaven Tevratot i Musa (Torata i Mojsie).
Zatoa Allah prakjal drugi pratenici,zatoa sto i sam znael deka ke ima MANIJACI KOI KE GI MENUVAAT !

a kade  e bog da receme --posle  200 god  od objavuvanjeto na poslednata vistina(evangelieto)???????     togas postoele samo onie dve tezi, ili joshua e izmamnik, ili bog i spasitel???? znaci lugjeto bile ostaveni da veruvaat spored tebe vo dve lagi?????????

Koj ja prifati objavata na Mojsie i koj mu poveruva SE SPASI ! Vo objavata na Mojsie najaveni bile i idnite pratenici Bozji.(judejcite i hristijanite imaat problem samo so edna licnost-isus hristos ,  a koga se raboti za islamot i ednite i drugite go negiraat-muhamed???? zosto? a potoa islamot gi pobiva site predhodno i judaizmot i hristijanstvoto) Dokaz deka torata e menuvana(pravis greska poistovetuvajki go tolkuvanjeto so samoto , fizicko menuvanje na zborovite) e toa sto,onoj koj bil najaven vo nea,kako iden prorok,da ne recam bil ubien,ama pokusale da go ubijat... znaci doziveala torata spletka... a onie koi dosledno ja sledele ja cuvale vo nivnite srca pa go prifatile idniot Mesija/Isus i Indzilot. Onoj koj go prifati Isus i negovata objava e spasen.
Posto i Evangelieto e izmeneto (a za toa barem ima MILION DOKAZI) Allah go prail i POSLEDNIOT BOZJI PRATENIK MUHAMMED S.A.W.S SO POSLEDNATA BOZJA OBJAVA. A kako dokaz deka e POSLEDNA e toa sto od nea NI BUKVA NE E IZMENETA.I ova e isto taka dokazano.


a golema vi e hrabrosta--posle opomenata na joshua deka posle nego ke dojdat mnozina lazni proroci da tvrdite i deka posle nego ---(doagja vistinata)islam-muhamed,  koja patem se protivi na predhodnite vistini bez ogled dali stanuva zbor za st.zavet ili noviot .......
se mislam samo kako vie stanavte tolkav ,,avtoritet,, pa i nad sinovite na izrael --koi site ovie slucuvanja samite gi ziveele i gledale , i im solite pamet sto bilo -kako bilo?????
gospod sedrzitelot-bog na vojskite da vi se smiluva vrz zabludite....



eve prokomentiraj go ova ti so nekoj fakt...podobro..otkolku da navreduvasљубов
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 22>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.