IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Либерализација на увоз на половни возила
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Либерализација на увоз на половни возила

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 15161718>
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 23:44
Originally posted by fotoja fotoja напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:


Originally posted by brza brza напиша:

shtom se raboti za nekoja stotina pa i iljadu evra neka e,..da ti e*am ...namaluvanjeto!...koga kje soberesh site makljazi i zaebancii, pa i rizici ,..podobro ke bide da si zeme chovek od tuka neshto...otkolku da se gnjavi da nosi od,..bilo kade nadvor!
E ama razlikata vo nasite polovni i nivnite polovni e svetlosni godini. Kaj nas patistata se kako od vremeto na II svetska vojna, a kaj niv 99 % se pisti. Voedno kaj niv vladee kultura za odrzuvanje na vozilata, zaradi visokite danoci i kazni. A kaj nas ako i smenis ulje dobro, ako ne ke tera dodeka ne rikne... E toa e razlikata.

dokolku pojdete gore i sami si ja kupite kolata od nekoj domakin Svaba ok e, no dokolu nekoj drug vi kupi kola i ja donese vo plac taa kola moze da e izvozena potoa pred da se frli e turiranaa i iztrosena. Potoa za dzabe dadena na nekoj plac i taka stigne do nas. Sakam da kazam ne znaci deka se od gore sto ke dojde avtomatski znaci deka e pozacuvano od nasevo ovdeka.   


Postoi i drug nacin. Da ja najdes kolata na net, da ja kaparisas, da najdes nekoj koj nosi koli od gore, i da ti simne. Normalno deka ke mu platis i marza, ama pak ke go vozis toa sto si go videl i poracal.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 23:46
Originally posted by titanik titanik напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:


Originally posted by titanik titanik напиша:

cenite veke padnaja peugeot sedan e veke 8000evra a bese 9200 i kaj drugite koli e istoto
Normalno deka ke padne koga vlezna cena vo MK so site davacki na pezoto 206 sedan e 6500 eur. A baska sto kolata e pogolem krs od polovnite koli gore na zapad. Sklopocija od kola. Poarno da ne ja kupis. Prasaj lugje sto gi kupile.
jasno mie to posebno so sedanite mnogu problemi ima ja kufa po dva dena klimata ne mu raboti neznam so da recam rezil


A sto e najtragicno nemozat ni problemite da mu gi otstranat kaj nas vo servis, pa cesto se desava da im ja zamenat so nova kola, bidejki pari nazad ne dobivas vo nikoj slucaj, dodeka na zapad, ako ti se sluci takvo nesto vo garanten period ili ti ja zamenuvaat ili ti gi vrakjaat parite.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
titanik Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај titanik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 23:48
brate mene vo 2002 mi donesoja opel astra od germanija i toj so mi ja nosese pisi na livceto vesnik cigari jadenje sok baska to od cenata se naprajvme puvka i plus me skina 500evra to site go prat zato e najubo sam da si ja zemis oti site lazat ti garantiram
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 23:57
epa sea toa e druze. Sakas da vozis solidno a evtino ke si platis. A nasive sto sakaat da kjarat, sosema e normalno. I ti da imas moznost za odenje gore celo vreme i da nosis koli i ti ke zemes nekoe evro za usluga.
Zboram za dilerite na polovni vozila. Ima takvi koi sobiraat vozila od placovi i gi nosat tuka. E sega matematikata e tebe kolku ke te kosta kolata da odis ti licno da ja simnes so vozenje, a kolku ke te kosta da ti ja simnat so zbiren transport.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 19:51
abe denes gledav na pazar citroen c4 7000evra go kupija koke vidis neznajs so da prajs so kolite vlegvat polovni stari se davat novite namalvat dali e najdobro da se poceka najverovatno da gi imam 7000evra sigurno bi zel nova so kredit plus 2000evra otkolku glupost da napraj coek zato se ceka primer eden drugar sega zede nova kola pred edna nedela i izgubi 1000evra ne mu kazaja deka ke ima popust kuzne so da reci coek
nikada nije bilo kao sto je bilo
Кон врв
fotoja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fotoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 23:10
Originally posted by stigmata stigmata напиша:

abe denes gledav na pazar citroen c4 7000evra go kupija koke vidis neznajs so da prajs so kolite vlegvat polovni stari se davat novite namalvat dali e najdobro da se poceka najverovatno da gi imam 7000evra sigurno bi zel nova so kredit plus 2000evra otkolku glupost da napraj coek zato se ceka primer eden drugar sega zede nova kola pred edna nedela i izgubi 1000evra ne mu kazaja deka ke ima popust kuzne so da reci coek

i jas ocekuvam, 2004-2005 vozilata kako fokus, astra, megan,C4 idr...da liznat negde na 7000-7400
Znaes kolkava e kaznata za pojasot, me prasa... : )))
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 23:31
ke namalat garant pagat cenite na kolite site a najpoke me fati smea so citroen c1 se prodava na pazar 3 6000evra i koj ke go zemi ama ima pravo da si bara
nikada nije bilo kao sto je bilo
Кон врв
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 17:01
sakam da kupam kola od slovenia donesena vo makedonija koj dokumenti treba da gi ima sopstvenikot za da mi ja prodade -kolata ne e carineta.....i tn.dali mozam da ja legaliziram po noviot zakon po kupuvanjeto-odnosno dali e toa izvodlivo ,proiz.1998g.mozam li da gi dadam parite zaludno            POZDRAV     neka nekoj koj e upaten odgovori predvreme blagodaram
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2010 во 03:34
Vaka sega. Vozilo moze da vneses so Eur 1 vo narednite 6 meseci, a vo narednite 2 god. ke moze da se vnesuvaat vozila so EUR 2 pa nagore.
Dokolku ja kupuvas od Slovenija, voziloto mora da e legalno i cisto. Sto znaci da e registrirana ili ne mora da e. Da e vo licna sopstvenost na liceto sto ti ja prodava. Koga ke se dogovorite megjusebno za cenata, pravite kupoprodazen dogovor, pa odite tamu na notar i go zaveruvate dogovorot. Potoa preporaclivo e da ja odneses na servis (dokolku planiras da ja vozis nazad do MK.) Gi odjavuvas standardnite tablicki tamu, ti davaat privremeni tablicki. Isto taka voziloto mora da poseduva TUV certifikat, kako dokaz deka e proizvedeno vo EU, i deka se e vo soglasnost so podatocite vneseni vo soobrakjajnata dozvola.
Mu plakjas na covekot i srekjen pat do tuka.
E tuka koga ke dojdes na granica, ke platis granicna carina za voziloto, potoa ja nosis vo carinski sklad kolata kade sto ke cekas da se ocarini. Tamu voziloto se zadrzuva ne pomalku od den. Eden den tamu e 3000 den.
Otkako ke ti ja carinat (spored faktura ili schwake katalogot), ke si platis ddv za kolata, ti ja davaat kolata da ja odneses doma. Drugiot den odis so nea na homologacija (mada toa e cista glupost, bidejki TUV certifikatot e vsusnost homologacijata, ama nasive sakaat paricki da lapaat), ke si platis 4000 den. tamu. Ti izdavaat potvrda deka voziloto pominalo homologacija, i odis pravo na tehn.pregled i registracija. Tamu se proagja dosta brzo, samo ke si se oprcis paricki, vo zavisnost od silata na voziloto. I na kraj mozes da si odis so koliceto levo desno po gosti i da se falis so nego.. :)

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2010 во 19:33
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Vaka sega. Vozilo moze da vneses so Eur 1 vo narednite 6 meseci, a vo narednite 2 god. ke moze da se vnesuvaat vozila so EUR 2 pa nagore. Dokolku ja kupuvas od Slovenija, voziloto mora da e legalno i cisto. Sto znaci da e registrirana ili ne mora da e. Da e vo licna sopstvenost na liceto sto ti ja prodava. Koga ke se dogovorite megjusebno za cenata, pravite kupoprodazen dogovor, pa odite tamu na notar i go zaveruvate dogovorot. Potoa preporaclivo e da ja odneses na servis (dokolku planiras da ja vozis nazad do MK.) Gi odjavuvas standardnite tablicki tamu, ti davaat privremeni tablicki. Isto taka voziloto mora da poseduva TUV certifikat, kako dokaz deka e proizvedeno vo EU, i deka se e vo soglasnost so podatocite vneseni vo soobrakjajnata dozvola.Mu plakjas na covekot i srekjen pat do tuka. E tuka koga ke dojdes na granica, ke platis granicna carina za voziloto, potoa ja nosis vo carinski sklad kolata kade sto ke cekas da se ocarini. Tamu voziloto se zadrzuva ne pomalku od den. Eden den tamu e 3000 den. Otkako ke ti ja carinat (spored faktura ili schwake katalogot), ke si platis ddv za kolata, ti ja davaat kolata da ja odneses doma. Drugiot den odis so nea na homologacija (mada toa e cista glupost, bidejki TUV certifikatot e vsusnost homologacijata, ama nasive sakaat paricki da lapaat), ke si platis 4000 den. tamu. Ti izdavaat potvrda deka voziloto pominalo homologacija, i odis pravo na tehn.pregled i registracija. Tamu se proagja dosta brzo, samo ke si se oprcis paricki, vo zavisnost od silata na voziloto. I na kraj mozes da si odis so koliceto levo desno po gosti i da se falis so nego.. :)
navistina ti blagodaram na odgovorot no voziloto e veke tuka vo makedonija na negovo ime i na slovenski tablicki i ne e platena carina homologacija
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2010 во 01:56
Originally posted by dalton dalton напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Vaka sega. Vozilo moze da vneses so Eur 1 vo narednite 6 meseci, a vo narednite 2 god. ke moze da se vnesuvaat vozila so EUR 2 pa nagore. Dokolku ja kupuvas od Slovenija, voziloto mora da e legalno i cisto. Sto znaci da e registrirana ili ne mora da e. Da e vo licna sopstvenost na liceto sto ti ja prodava. Koga ke se dogovorite megjusebno za cenata, pravite kupoprodazen dogovor, pa odite tamu na notar i go zaveruvate dogovorot. Potoa preporaclivo e da ja odneses na servis (dokolku planiras da ja vozis nazad do MK.) Gi odjavuvas standardnite tablicki tamu, ti davaat privremeni tablicki. Isto taka voziloto mora da poseduva TUV certifikat, kako dokaz deka e proizvedeno vo EU, i deka se e vo soglasnost so podatocite vneseni vo soobrakjajnata dozvola.Mu plakjas na covekot i srekjen pat do tuka. E tuka koga ke dojdes na granica, ke platis granicna carina za voziloto, potoa ja nosis vo carinski sklad kolata kade sto ke cekas da se ocarini. Tamu voziloto se zadrzuva ne pomalku od den. Eden den tamu e 3000 den. Otkako ke ti ja carinat (spored faktura ili schwake katalogot), ke si platis ddv za kolata, ti ja davaat kolata da ja odneses doma. Drugiot den odis so nea na homologacija (mada toa e cista glupost, bidejki TUV certifikatot e vsusnost homologacijata, ama nasive sakaat paricki da lapaat), ke si platis 4000 den. tamu. Ti izdavaat potvrda deka voziloto pominalo homologacija, i odis pravo na tehn.pregled i registracija. Tamu se proagja dosta brzo, samo ke si se oprcis paricki, vo zavisnost od silata na voziloto. I na kraj mozes da si odis so koliceto levo desno po gosti i da se falis so nego.. :)
navistina ti blagodaram na odgovorot no voziloto e veke tuka vo makedonija na negovo ime i na slovenski tablicki i ne e platena carina homologacija


Epa stom e taka, ke si odis vo carinska uprava i ke si ja zapocnes procedurata za carinenje i vnes vo drzavava. Ja imam opisano. Samo ke ti bide malce macno.. Trci uplatnica za ova, trci uplatnica za ona. Pa cekaj sega nema carinik, pa cekaj toj uste piel nekade kafe i taka so red. Znaes kolku se nasive ekspiditivni.
Cestitam na novoto vozilo. So zdravje da si go vozis, i da te sluzi dolgo i besprekorno.



The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2010 во 20:35
да ве прашам нешто...

Наводно разбрав дека Голф 3 не можело да се донесе...

Дали има вистина и wtf сеа ова е???замисленост
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2010 во 20:59
Moze dokolku ima Euro 1 i Euro 2 standardi.. Zosto da nemoze.. No samo dokolku e so fabriski vgraden D2 i D3 katalizator. Dopolnitelno vgraden katalizator ne se priznava na homologacija.
Inaku kolku sto znam Golf III od 1992 godina ima Euro 1 standard. Sto znaci mozes da go doneses u narednite 5-6 meseci.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
dalton Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dalton Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 20:54
dali ste primetile deka cenite na vozilata ne se namaleni kako sto mozebi ocekuvavme da se dvizat priblizno barem kako onie vo bugaria ili slovenija
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 15161718>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,232 секунди.