IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Математика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Математика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 18>
Автор
Порака
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 19:42
Originally posted by Julija Julija напиша:

Originally posted by OUST OUST напиша:

супер ми одеше математика, дури бев и на натпревари до 8 одделение, но во средно ми се погоди кретен професор кој не предаде ниедна лекција 4 години и тотално не упропасти!


Во таков случај секој што е барем малку свесен ќе седне и сам ќе почне да работи. Денес има учебници колку сакаш, работни листови и што уште не. Ако не те бендисува учебникот по којшто работи професорот земи учебник од друг автор. Вредната работа на крајот секогаш носи одлични резултати.



Како можам да научам сам кога некои нови работи треба да ми ги објасни професор!!! Ти разбираш што значи 4 години да не ти предадат ниедна лекција

Изменето од OUST - 15.Февруари.2008 во 19:44
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 19:44
мене па обратно. до основно дупка а за среќа имав една вештерка што би рекле учениците квиско ја викаа абе и најдобра оцена имав у цела генерација кај неа голема%20насмевка немаше една недела да помине а да не ме извади на табла. навистина едно големо фал адо неа зашто супер ми оди сега со бројките
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 22:08
Originally posted by OUST OUST напиша:

Originally posted by Julija Julija напиша:

Originally posted by OUST OUST напиша:

супер ми одеше математика, дури бев и на натпревари до 8 одделение, но во средно ми се погоди кретен професор кој не предаде ниедна лекција 4 години и тотално не упропасти!


Во таков случај секој што е барем малку свесен ќе седне и сам ќе почне да работи. Денес има учебници колку сакаш, работни листови и што уште не. Ако не те бендисува учебникот по којшто работи професорот земи учебник од друг автор. Вредната работа на крајот секогаш носи одлични резултати.



Како можам да научам сам кога некои нови работи треба да ми ги објасни професор!!! Ти разбираш што значи 4 години да не ти предадат ниедна лекција


Може и со професор, но тоа е скап спорт, а сепак 90% од работата ке треба да ја направиш сам. Еве што ти предлагам:

1. Одбери која тема ќе ја работиш. (Ти советувам последната што ја работите на школо и некоја што нема врска со неа. Две паралаелно против монотонија, а и за тренинг на мозокот.)

2. Отвори го учебникот и прочитај ја лекцијата чекор по чекор како што те води.

3. Не преоѓај на следното дури не го расчистиш претходното.

4. Решавај ги задачите сам. (Најважно од се'!!!)
4.1. Утврди прво: Што е дадено и што се бара.
4.2. Што знам јас во врска со она што се бара и какви врски постојат меѓу дадените елементи и она што се бара?
4.3. Дали знам некои формули во врска со тоа?

Еднаш кога ќе успееш сам да решиш некоја задача, колку и да е лесна, запрашај се: Зошто ова така добро ми успеа? Зашто човек најдобро учи од своите успеси (а неуспесите треба да ги заборави).

5. Не потценувај ги лесните задачи!

Многу ученици грешат кога прво почнуваат со решавање на задачи со средна тежина и се чудат зошто не им оди или грешат. Почни од најпростата задача и оди кон посложените. Ако не знаеш некој поим што се го учеле од поодамна, побарај го во учебникот и прво расчисти со него, па потоа врати се на задачата.

Кога решаваш мора да ти е јасен секој чекор од решението. Секогаш мора да имаш одговор зошто е тоа така (за одговор не се смета: Така ни решаваше професорот на табла!)

Обиди се со последната лекција (претпоставувам дека си 4 година. Што работите? Изводи или уште се тандркате со лимеси?)



Кон врв
Itilija-Lucina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Itilija-Lucina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 02:33
Ne ni citam sto ste pisuvale, samo naslovot na temata mi kaza se-ne sakam matematika!!! Mi odese do osnovno, e veke binomite i ostanatite cudovista koga se pojavija vo sredno se otkazav! Za sto ke mi bide potrebno da znam sinus i kosinus?
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 04:18
Originally posted by Itilija-Lucina Itilija-Lucina напиша:

Ne ni citam sto ste pisuvale, samo naslovot na temata mi kaza se-ne sakam matematika!!! Mi odese do osnovno, e veke binomite i ostanatite cudovista koga se pojavija vo sredno se otkazav! Za sto ke mi bide potrebno da znam sinus i kosinus?

Ако сакаш да се занимаваш со инжинерска струка ќе ти треба. Не за друго, мисловниот апарат се надградува на повисоко ниво.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2008 во 22:49
Abe matematika e interesna nauka,na sekoe prasanje ili zadaca imas nekakov odgovor,resenie..ne mi ide matematika,ali najmeraklisko cuvstvo mi e onaka koa ke se ubijam resavajki nekoja dzinovska zadaca i na kraj op tocno resenie..e stvarno e ubavo cuvstvoto..iako skoro nikad ne mi izlaga tacno.. ama se trudam bar!!
Кон врв
Itilija-Lucina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Itilija-Lucina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 12:49
еееј да, имаше и такви времиња и стварно многу се радував на успешно решен полином, тие ми беа онака најголем предизвик за решавање математиката треба многу вежбање, и незнам зошто но си имам ставено во глава дека неможе на секој да му оди математика јас на пример бев супер за психологија, педагогија, биологија и јазиците ми беа омилени, до денес ми се-мислам дека не постои јазик кој не би го научила се е во главата....
Кон врв
-B-lue E-yes- Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај -B-lue E-yes- Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 00:45
ај ве молам на некој/а шо му оди физика, нека пише брзо (мислам дека имаше и една таква тема за зада4и али неможам да ја пронајдам) пошо у вторник правам тест (инаку 8 одд сум, за кондензатори, решавње струјни кола итн) а наставни4ката ни е едно покбарено створение и нишо не знам! ве молаааааааам
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 18:27
vidi na svet fizike (ako znajs hrvatski)
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 21:47
Originally posted by -B-lue E-yes- -B-lue E-yes- напиша:

ај ве молам на некој/а шо му оди физика, нека пише брзо (мислам дека имаше и една таква тема за зада4и али неможам да ја пронајдам) пошо у вторник правам тест (инаку 8 одд сум, за кондензатори, решавње струјни кола итн) а наставни4ката ни е едно покбарено створение и нишо не знам! ве молаааааааам


Sto te interesira?
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 21:49
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
ato Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ato Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 00:12
Zdravo braka i sestri,
Zalosno e sto nie treba da si pomagame za matematika i za drugi raboti. Sto pravat чителите. само петки редат а децата ние ќе ги учиме?
Ова е апсурдот на насието опшество.
Пример1.
Овој пример го слушнав денес на слава на Св. ЃорЃија. Владата на големо води кампања за информатичко опшество, плаќа реклами за да се школуваат сите, отвара факултети во сите градчиња и поголеми села, а не може да им отвори факултети или да им купи дипломи на нивните пратеници со средна школа (на Илија Димовкси, Влатко Ѓорчев и др.)
Барем ЉуБчо им купи дипломи во Бугарија на неговите продадени души без факултет. Зошто тоа не го направи и нашиот ценет премиер со највисок рејтинг. "Ве молам само немојте повторно да ми монтирате процес поради овој напис."
Кон врв
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 21:32
taka ato
pisi edna zalba i donesi go do svetlina 
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 00:12
Matematikata mi bila od sekogas omilen i najsakan predmet
~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1314151617 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.