IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЉУБОВНА ВРСКА СО ЛИЧНОСТ ОД РАЗЛИЧНА ВЕРА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 18>
Автор
Порака
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 16:30
Bog ljubov!!!
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 16:31
Originally posted by belichka belichka напиша:

mislam deka jasno e deka Bog koga kje sudi kje sudi spored Bozjiot zakon a ne dali bil pravosl.katolik.musliman, protestant baptist i taka natamu.....znaci imaj cisto srce, nepravi grev, ako mozes pomogni, ako ne bar ne odmagaj...hm...EmbarrassedEmbarrassedEmbarrassed
 
ne po verata po zakonot Bozji,
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 00:40
За католиците, православните, протестантите, баптистите итн не знам, но едно знам со сигурност: христијаните нема да се појават на суд!
"Кој верува во Него (Исус), него не му се суди, а кој не верува во Него, веќе е осуден." (Јован 3:18)
 
Создадени сме да правиме добро, а ако не го правиме тоа, ја промашуваме целта за која сме создадени и правиме грев.
Бог не е неутрален во смисла на добродетелството. Ако може да направи добро, Тој секогаш го прави тоа. Бидејќи и ние сме создадени по Неговиот образец и од нас се очекува да правиме добро кога имаме услови за тоа.
Апостолот Јаков во своето послание ќе рече:
"Кој знае да прави добро, а не го прави, прави грев." (Јаков 4:17)
 
Повеќето најчесто мислат дека доколку не му прават лошо на никому дека тие се добри. Оттаму доколку истите ги прашате како гласи златното правило во христијанството, тие ќе ви одговорат:
 
Не им прави на другите тоа што не сакаш тебе да ти го прават.
 
Приметувате тука нешто? Навидум оваа реченица изгледа речиси сосема иста како и златното правило, со една мала разлика, што чинот на добродетелство тука е сведен на пасивност и неутралност.
Исус не повикува на активно добродетелство, и вистинското златно правило всушност гласи вака:
 
Се што сакате да ви прават луѓето, правете им и вие. (Матеј 7:12)
И како што сакате да ви прават луѓето вам, така правете им и вие ним. (Лука 6:31)
 
Како што гледате во златното правило нема негации, туку само активно добродетелство.
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 02:01
Беличка Бог ке ги суди по законот еврејте но оние што го прифатиле Христос за спасител не ке се судени по законот туку по нивниот разум,пиши во Библијата Христос кога го закоја на крстот таму се закооја и законите оти ние не можевне да живееме под законот,и оттогаш кој верува во Христос законот не постои,но кој уште оди по законот ке биде суден со законот а кој оди по Христос је покриен  со  на Христос Крвта и не ке је суден.одсвем ако праеле штета на народот,има луѓе што велат се Христиани но му мислат лошо на другиот.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Kanon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kanon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 10:53
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

некој што практикува врска со припадник од друга вера, често си мисли  - -па што Бог е љубов сите сме луѓе Бог не сака сите - -
Дали е така?
Гледам темава актуелна....
Не  е баш така...
Бог не ги сака сите луѓе подеднакво...туку само тие што го следат Него!

само кратко: БОГ сите ги сака подеднакво "зашто Бог толку го засака светот што го даде Својот Единороден Син та секој што верува во Него да не загине туку да има вечен живот" Јован3:16
Бог ги сака сите луѓе подеднакво, но тоа не е причина за мешани бракови во смисол ако мажот или жената не е христијанка.
Исус на едно место во Библијата вели: "кој не е со Мене е против Мене. Кој не собира со мене-растура".
Во светов има две опции-или си со Христос или си против Него. Нема неутрална средина. Ако во бракот едната личност е христијанка а другата не е, доаѓаме до тој момент каде што ќе има конфликт.
За христијанинот Христос треба да е во центарот на животот, а за нехристијанинот - епа...може многу работи (со други зборови, нехристијанинот растура против Христос, свесно или несвесно).
E па со вакви претставници од двете групи брак мене ми е логично дека нема да опстои, а тоа би си носело и други последици контра тоа што Бог сака и тогаш ќе дојдеме во нов грев(ќе правиме нешто што Бог не сака, пр. компромиси од било кој аспект, за да се спречи една најмала караница, да се занемари Господ).



Изменето од Kanon - 25.Април.2007 во 10:55
Jas Sum Patot, Vistinata i Zivotot. Nikoj ne doaga kaj Tatkoto osven preku mene. - ISUS HRISTOS
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 10:56
познавам еден човек, кој стапи во брак со неверник...

знае каде се сега? и двајцата се неверници...

не може христијанинот, да опстои во таков брак, во кој постојано ќе ти се ставаат сопки на твојот духовен пат...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 12:10
Слушнав дека протестантите биле единствени Христијани кои ја подржуваат Хомосексуалноста и Хомосексуалните врски дали е ова вистина чисто ме интересира.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 12:12
не е вистина, ама е вистина дека има одредени отпадници кои ја злоупотребуваат слободата на запад, па под плаштот на самокреирани верски заедници со злоупотреба на името „црква“ ги подржуваат...

како може христијанин да подржува хомо, кога тоа е изричито забрането во Св. Писмо...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 12:15
Тоа и мене ме збуни а видов неколку постови и слики во еден странски форум каде што протестантски свештеници учествуваат и подржуваат геј комуни.За срам навистина за срам

Изменето од Boogie - 25.Април.2007 во 12:15
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 12:22
ма катастрофа жива, да знаеш дека со ова баш се храбрат луѓето да си продолжат во грев... си наоѓаат изговори итн...

инаку има 10-тина организации, протестантски, што работат со хомосексуалци, ако така може да се каже, на нивно преобраќање, е сега колку имаат успех, тоа може да се дебатира, ама има илјадници хомичи кои го напуштиле тој начин на живот. Само треба и со нив внимателно и со почит кон нивното битие, но никако кон нивниот грев...
Кон врв
MaVnaTa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MaVnaTa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 13:36
Originally posted by аџија аџија напиша:

познавам еден човек, кој стапи во брак со неверник...знае каде се сега? и двајцата се неверници...не може христијанинот, да опстои во таков брак, во кој постојано ќе ти се ставаат сопки на твојот духовен пат...
me interesira za tebe sto e nevernik?

na temava..komu jas i kade pripagjam tamo e moeto mesto.
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 13:49
hristijan,musliman,budhist,atheist,mormon i na kraj satanist site se od meso i krv i koj vika deka nemoze da se sklopi vrska ili brak so pripadnik od druga vera e intolranten, fundamentalist i malogragjanski seljak....
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 14:12
Belicka, ne dozvoluvaj telesnite strasti da te navedat na grev Wink
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 14:37
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

hristijan,musliman,budhist,atheist,mormon i na kraj satanist site se od meso i krv i koj vika deka nemoze da se sklopi vrska ili brak so pripadnik od druga vera e intolranten, fundamentalist i malogragjanski seljak....


а ти си толерантен? овде не видов толеранција кон оние со поинаков став... LOLLOLLOL
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.