IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ВТОР ПОГЛЕД II
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВТОР ПОГЛЕД II

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 105>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 14:11
Да биде со тек муабетот. Wink
 
Коментарот на Боби:
 
Интересна дискусија - HDR или не HDR?

Сликите спомнати во долниот текст се наоѓаат во форумот, во темата втор поглед на следниов линк
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6299&PN=17

Идејата за фотографијава дојде многу спонтано ... додека фотографирав во собата и фаќав кадри низ прозорецот (сл.1) и бев на пат за излегување од истата се појави Иви и беше восхитена од глетката низ прозорецот. Јас се одалечив за да може да фотографира низ истиот. Во тој момент забележав како светлината која проаѓа низ прозорецот и како ја осветли Иви, направив една блиц фотографија, од која не бев задоволен (сл.2) поради прејаката светлина која беше надвор од просторијата и игорениот прозорец.
Тогаш и реков на Иви да се приближи до прозорецот и направив уште една фотографија, но овојпат со блиц (сл.3) и таа не беше како што мислев дека ќе испадне.
На крајот немаше друго решение и и реков на Иви да биде мирна 2-3 секунди и дека ќе правам HDR ... остатокот од приказната е веќе прераскажана
Боби Кузманоски, 17.05.2007 23:19:00


Изменето од Александар_А - 19.Мај.2007 во 14:13
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 14:32
Боби јас би те замолил, доколку не ти е тешко да ја закачиш и оргиналната фотографија, онака обична без корекции како што ја регистрирал апаратот. Бидејќи имаше добра дискусија околу нејзе, мислам дека ќе биде многу добро и поучно да ја има фотката дирекно од апарат, и обработена. Да се види која е разликата меѓу двете фотографии. Што се добива и т.н. и т.н.
Поздрав!
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 16:13
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 16:30
Bobi, nema da se soglasam so tebe vo slucajov.
Obicen krop koj ce simne del od levata strana e povece od dovolen vo slucajov.
Nema da obrazlozuvam ponatamu bidejci toa go storiv vo komentarot na samata fotografija. Jas ednostavno na ova gledam kako na enviromental protrait,.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 16:32
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Боби јас би те замолил, доколку не ти е тешко да ја закачиш и оргиналната фотографија, онака обична без корекции како што ја регистрирал апаратот. Бидејќи имаше добра дискусија околу нејзе, мислам дека ќе биде многу добро и поучно да ја има фотката дирекно од апарат, и обработена. Да се види која е разликата меѓу двете фотографии. Што се добива и т.н. и т.н.
Поздрав!


Hehehe, indecent proposal dapace.

Bobi, full disclosure is required, pa misli mu ja LOL LOL LOL LOL
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 16:36
Нешто сум превидел
одам да читам коментари

Изменето од bobicar1 - 19.Мај.2007 во 16:37
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 21:44
Nabrzinka se obidov da sklepam malku poinakov pogled na edna fotografija od Vojo

Original:


I obrabotka koja ne bas H-Key po site osnovi, no mislam deka ja dolovuva idejata na adekvaten nacin:



Mozebi trebase uste malku da gi izgoram cosevite vo gorniot del, sto mislite?

Pozdrav, Mire
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Bob Rock Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 188
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bob Rock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 22:05

gone



Изменето од Bob Rock - 20.Мај.2007 во 12:52
_______
Niz mojot zivot pominuvaat mnogu budali-samo jas ostanuvam
_______
Zdenko
Кон врв
Bob Rock Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 188
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bob Rock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 22:13
foto na igor + dodaden kontrast...


_______
Niz mojot zivot pominuvaat mnogu budali-samo jas ostanuvam
_______
Zdenko
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 23:08
Sekoja cest dechki.....!.....mi se svigja koga so ednostaven zafat se dobiva ogromen rezultat...Zdenko pokaza deka samo so namaluvanje zgolemuvanje na kontrast slikata deluva sosem poinaku......!!!

Mire: Odlichno.....! Mislam deka koga kje pochnam da koristam PS rabotite znachitelno kje se promenat....! Ubav tutorijal...!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 23:11
Zdenko, pisi sto i pravese na fotkava. Jas ne uspevam da najdam razlika od originalot, no malku e nezgodno za skrolanje pa moze da propustam nesto Confused
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Bob Rock Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 188
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bob Rock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2007 во 23:26
Originally posted by Mire Mire напиша:

Zdenko, pisi sto i pravese na fotkava. Jas ne uspevam da najdam razlika od originalot, no malku e nezgodno za skrolanje pa moze da propustam nesto Confused


mislam deka ima mala razlika...namalen e kontrastot...koristam edno plaginche od skoro..prva liga ..se vika ConvertToBWPro3.8bf...
_______
Niz mojot zivot pominuvaat mnogu budali-samo jas ostanuvam
_______
Zdenko
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:00

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 13:57
Originally posted by Bob Rock Bob Rock напиша:

gone



A zosto ja izbrisa?
Nisto ne razbiram Ermm
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 105>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.